Markizy zewnętrzne i rolety na oknach dachowych - zgrany duet

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Markizy zewnętrzne i rolety na oknach dachowych - zgrany duet

Najpierw założyliśmy w sypialniach od południa rolety wewnętrzne, ale wizyta u koleżanki przyczyniła się do dodania markiz na zewnątrz okien dachowych - mówią Aneta i Marcin, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy markizy i rolety na oknach dachowych użytkują od 2009 r.

Zewnętrzne markizy na oknach dachowych:

  • 10 szt., z siatki, filtracja gorąca 70%, bez bocznych prowadnic, z zaczepami na dolnej ramie okna.
  • Sterowanie - ręczne.

Rolety wewnętrzne: 

  • z tkaniny, pół- i całkowicie zaciemniające.

Montaż: Marcin - przeprowadziłem go samodzielnie. Odkręcałem listwę na górnej ramie okna i w otwory po niej przytwierdzałem wkrętami kasetę z markizą. Następnie na dolnej ramie umocowywałem zaczepy. Podobnie montowałem wewnętrzne osłony.

Markiza z siatki na oknie dachowym - widok z wnętrza
Markizy z siatki nie zasłaniają widoku.

Decyzja: Aneta - Dom stoi w słońcu, w kopertowym dachu ma aż 11 okien. Musieliśmy znaleźć sposób na zastopowanie nagrzewania się poddasza przez przeszklenia. Najpierw założyliśmy w sypialniach od południa rolety wewnętrzne, ale wizyta u koleżanki przyczyniła się do dodania markiz na zewnątrz okien dachowych. Dlaczego?

U koleżanki dotknęłam szybę osłoniętą taką barierą z siatki i była... zimna, a u nas szkło parzyło i ciepło promieniowało do pomieszczeń. Skoro różnica temperatury szkła była kolosalna, to rozpoczęliśmy montowanie markiz. Co roku kupowaliśmy przez Internet 2 albo 3 sztuki. Z rolet nie zrezygnowaliśmy, bo spełniają inne zadanie. Oba rodzaje osłon pochodzą od markowego producenta okien. Co oryginał to oryginał!

Okna dachowe z markizami
Markizy zamontowano na 10 oknach, wychodzących na wschód, południe i zachód.

Markizy i rolety na oknach dachowych - rady i przestrogi:

  • Przy zamawianiu osłon, sprawdzałam model i rozmiar okna. Dostarczone wyroby zawsze pasowały. Największa zaleta markiz zewnętrznych? Ochrona szyb przed nagrzewaniem się od słońca! Nasze pochłaniają 70% gorąca. Zaciągam je już w kwietniu-maju, zwijam we wrześniu, nie dopuszczając latem do nagrzania się szkła. Mniejsze znaczenie ma dla mnie fakt, że markizy nie zasłaniają widoku oraz filtrują jaskrawe światło - to zależy od gęstości siatki. Po wyciągnięciu z kasety i zahaczeniu dolnego brzegu na zaczepach na dolnej ramie, elastyczne tworzywo jest odpowiednio napięte. Dzięki temu osłona nie odpina się pod wpływem wiatru, czy gradobicia, niekiedy łopocze. Ważne, żeby przed zwinięciem na zimę do kasety całkowicie wyschła - wtedy dobrze się przechowuje i nie niszczeje.

  • Rolet używamy w okresie, kiedy markizy są schowane. Dlaczego? Bo tkanina łagodnie rozprasza światło. Córki mówią, że w takich warunkach wygodnie im się uczyć przy biurkach. Małżeńska sypialnia też staje się przytulniejsza. Najpierw kupiłam trzy granatowe wersje z wałkiem, idealne do zaciemnienia sypialni dzieci na czas snu. Kolejne cztery, półzaciemniające w kolorze kremowym, mają prowadnice boczne, a jedna typu blackout - warstwę gumy. Tę ostatnią założyliśmy nad łóżkiem, żeby gumowanie izolowało od zimna.

Markizy i rolety na oknach dachowych - koszty:

  • markizy zewnętrzne - 250 zł/szt.;
  • rolety tkaninowe - do 200 zł/szt.;
  • montaż własny.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje