Fiksy w pionowej części okien kolankowych to problem!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Fiksy w pionowej części okien kolankowych to problem!

Wybrałem wersję okien kolankowych z nieotwieranym fiksem na dole. Jednak kiedy na dachu pojawiły się krokwie i dachówka, całe "kolanko" powędrowało do góry. Teraz żałuję, że nie zamówiłem otwieranych części pionowych - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, który okna dachowe użytkuje od 2013 r.

Dach: dwuspadowy 40° z dachówką ceramiczną.

Okna dachowe:

  • 2 kolankowe, 70 × 70 cm i 70 × 110, ramy z drewna, 2 szyby i argon, lokalizacja w pokoju gościnnym (od frontu i wschodu);
  • 11 obrotowych 70 × 110 cm, ramy z drewna i 2 szyby - nad klatką schodową po obu stronach kalenicy, w studiu 4 zgrupowane oraz jedno w łazience z ramami z PVC.

Montaż: przy zgrupowanych oknach dekarze zastosowali kołnierze combi. Wezwałem ich ponownie - okazało się, że na antresoli zahaczam głową o 2 okna. Przyjechali natychmiast, przesunęli je wyżej o jedną dachówkę.

Decyzja: Projektując dom z architektem, postarałem się, żeby piętro było doskonale oświetlone przez okna pionowe i dachowe. Te drugie pogrupowałem w rozmaite zestawy, bo w takiej wersji wyglądają nowocześniej, niż ulokowane pojedynczo.

Zespolone okna kolankowe w pokoju gościnnym dekorują frontową elewację. Okna obrotowe po obu stronach kalenicy oświetlają klatkę schodową. Ten sam efekt zapewniają przeszklenia w obszernym studiu, w którym pracuję - na przedniej połaci wstawiłem obok siebie 2 okna, na tylnej 4.

Celowo wybrałem popularne modele polskiego producenta, w standardowych wymiarach i dostosowane do rozstawu krokwi. Zamówiłem je przez Internet.

Dwa okna kolankowe - widok z zewnątrz
Dwa okna kolankowe ozdabiają frontową fasadę.
Dwa okna kolankowe - widok od wewnątrz
Dolna część jest nieotwierana, górna ma oś obrotu w ½ skrzydła i klamkę na wygodnej wysokości 90 cm.
Rolety typu blackout na oknach dachowych
W studiu 4 zgrupowane okna wyposażono w rolety typu blackout.

Okna kolankowe - rady i przestrogi:

  • Model kolankowy jest drogi, więc żeby nie zwiększać wydatków, wybrałem wersję z nieotwieranym fiksem na dole. Ponadto wydawało mi się, że ta część prawie dosięgnie podłogi i bezpieczniej mieć tu fiks. Jednak kiedy na dachu pojawiły się krokwie i dachówka, całe "kolanko" powędrowało do góry.

    Teraz żałuję, że nie zamówiłem otwieranych części pionowych. Przy obecnym układzie trzeba się mocno wychylić przez ukośne skrzydła, aby je umyć od zewnętrznej strony (to niewygodne, bo mają wysokość 70 cm). Na szczęście, górne elementy łatwo ustawić w dogodnej pozycji. Ogólnie jestem bardzo zadowolony z dwóch połączonych okien kolankowych, bo wpuszczają dużo światła, zapewniają szeroki widok, ozdabiają fasadę i pokój.

  • Dzięki zebraniu razem okien i usytuowaniu ich wysoko, do środka trafia dużo rozproszonego światła, jednak trudno je dosięgnąć w celu wietrzenia i mycia. Czwórkę nad klatką schodową umyłem tylko raz, zaraz po zamontowaniu. Zamierzam co 2 lata ustawić rusztowanie i powtarzać pielęgnację.

    Ostrzegam - grupowanie przeszkleń wzmaga przegrzewanie się pomieszczeń, dlatego zamówiłem u lokalnego producenta wewnętrzne rolety. W studiu, w którym korzystamy z projektora, założyłem całkowicie zaciemniające, na innych oknach - zaciemniające na 60%. Nie musiałem niczego mierzyć, producent zapytał o model i wytwórcę okien, dalej wiedział sam, jak przygotować roletę.

Okna dachowe - koszty:

  • okna kolankowe 4000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje