Termomodernizacja i wymiana okien z programem Czyste Powietrze 2024: kompleksowy przewodnik

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Termomodernizacja i wymiana okien z programem Czyste Powietrze 2024: kompleksowy przewodnik

W 2024 roku program Czyste Powietrze staje się jeszcze bardziej atrakcyjny dla osób chcących poprawić efektywność energetyczną swoich domów i wymienić stare okna. Rząd wprowadził nowe udogodnienia i dofinansowania, które czynią termomodernizację bardziej dostępną niż kiedykolwiek dotąd.

aktualizacja: 2024-07-02 10:34:29
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są nowe zmiany w programie Czyste Powietrze na rok 2024?
  • Jakie technologie ogrzewania i wymiany okien są dofinansowane?
  • Na jakie kroki należy się przygotować, aby ubiegać się o dotację?

Jakie są nowe zmiany w programie Czyste Powietrze na rok 2024?

Od 22 kwietnia 2024 r. obowiązuje zaktualizowana wersja programu Czyste Powietrze. Wprowadzone modyfikacje koncentrują się na ograniczeniu dofinansowania do pomp ciepła i kotłów zgazowujących drewno oraz na pellet, które znajdują się na Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). Dotychczas lista ta miała charakter rekomendacyjny, jednak od kwietnia staje się obowiązkowa. Oznacza to, że dotowane będą wyłącznie urządzenia na niej widniejące.

Warunki uzyskania dofinansowania do pompy ciepła:

  • Inwestor zobowiązany jest wybrać pompę ciepła z listy ZUM.
  • Obecność urządzenia na liście musi zostać potwierdzona badaniami przeprowadzonymi w niezależnym, akredytowanym laboratorium na terenie Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Producenci lub dystrybutorzy urządzeń zobowiązani są do przeprowadzenia badań i dostarczenia ich wyników do Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ-PIB), który prowadzi ZUM.

Celem weryfikacji pomp ciepła jest eliminacja z rynku modeli niespełniających wymagań lub charakteryzujących się nieodpowiednimi parametrami technicznymi. Nowe zasady obowiązują od 22 kwietnia, a okres przejściowy na uzupełnienie dokumentacji dla producentów urządzeń grzewczych potrwa do 13 czerwca 2024 r.

Dodatkowa zmiana dotyczy ograniczenia możliwości dofinansowania dla beneficjentów korzystających z trzeciej części programu (najwyższy poziom dofinansowania). Oznacza to, że po skorzystaniu z takiej pomocy, inwestor będzie mógł wnioskować o dofinansowanie jedynie w ramach pierwszej części programu (podstawowy poziom dofinansowania). Wprowadzona modyfikacja ma na celu zapobieganie nadużyciom i uniemożliwienie uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania na więcej niż jeden budynek mieszkalny jednorodzinny lub jeden lokal mieszkalny w takim budynku. Ograniczenie to pozwoli na równomierne rozłożenie środków i umożliwi większej liczbie osób skorzystanie z programu.


Rolety do zabudowy - KALIMA RZ najlepiej redukują ubytki ciepła

Jakie technologie ogrzewania i wymiany okien są dofinansowane?

Program Czyste Powietrze oferuje dofinansowanie nie tylko na wymianę źródła ciepła, ale również na inne prace termomodernizacyjne, takie jak wymiana okien, drzwi czy bramy garażowej. W programie nie ma limitu kwotowego dla kosztów wymiany stolarki otworowej i ocieplenia budynku, stanowiących integralną część efektywnej termomodernizacji. Dofinansowaniem objęta jest natomiast procentowa część poniesionych kosztów netto (intensywność dofinansowania).

Dlaczego warto wymienić stare okna?

Stare okna stanowią problem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim ekonomicznej. Nieszczelności powodują niekontrolowaną ucieczkę ciepła z budynku, co przekłada się na wzrost kosztów ogrzewania. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wymiana starych okien na nowe, co może jednak wiązać się ze sporym wydatkiem. Warto wówczas skorzystać z dofinansowania oferowanego w ramach programu Czyste Powietrze.

Warunki dofinansowania wymiany stolarki otworowej

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 11 grudnia 2020 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie, aby uzyskać dofinansowanie na wymianę stolarki otworowej w ramach programu Czyste Powietrze, musi ona spełniać określone normy. Maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła nie mogą przekraczać:

  • Okna/drzwi balkonowe - 0,90 [W/(m2K)]
  • Okna połaciowe - 1,10 [W/(m2K)]
  • Drzwi zewnętrzne - 1,30 [W/(m2K)]

Spełnienie tych wymagań musi zostać potwierdzone deklaracją producenta.

Wybierając stolarkę okienną, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe z Sieci Salonów KRISHOME, masz pewność, że spełniają one wymagania programu Czyste Powietrze. Dzięki temu możesz skorzystać z dofinansowania i cieszyć się komfortem termicznym oraz spokojem przez wiele lat, chronionym gwarancją.

Rolety do zabudowy - KALIMA RZ najlepiej redukują ubytki ciepła
Rolety zewnętrzne stanowią dodatkową barierę dla hałasu, znacząco redukując jego intensywność wewnątrz pomieszczeń.

Na jakie kroki należy się przygotować, aby ubiegać się o dotację?

Wnioski o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze można składać elektronicznie lub w formie papierowej.

Elektroniczny wniosek o dofinansowanie:

  1. Zarejestruj konto w Portalu Beneficjenta na stronie internetowej wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (FOŚiGW) właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania.
  2. Wypełnij wniosek, podpisz go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym i prześlij za pośrednictwem serwisu do właściwego FOŚiGW na wyznaczoną skrzynkę podawczą ePUAP. Do wniosku dołącz skany wymaganych załączników z podpisami.
  3. Możesz również skorzystać z generatora wniosków o dofinansowanie (GWD), dostępnego w systemie. W tym przypadku konieczne jest złożenie wniosku o dotację z prefinansowaniem.

Pamiętaj:

  • W razie problemów ze złożeniem wniosku drogą elektroniczną możesz złożyć wniosek papierowy w urzędzie.
  • Aby uniknąć błędów, podczas wypełniania wniosku skorzystaj z elektronicznego formularza z polami "samoliczącymi się".
  • Sprawdź, czy Twoja gmina ma podpisaną umowę z właściwym FOŚiGW (https://czystepowietrze.gov.pl/partnerzy/gminy/gminne-punkty-informacyjne).

Wniosek o dofinansowanie za pośrednictwem banku:

  1. Skontaktuj się z oddziałem banku, który uczestniczy w programie Czyste Powietrze.
  2. Złóż wniosek o Kredyt Czyste Powietrze. Konsultant banku pomoże Ci wypełnić wszystkie niezbędne dokumenty.
  3. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej bank w Twoim imieniu złoży wniosek o dotację do właściwego FOŚiGW.
  4. Po przyznaniu dotacji bank wypłaci kredyt.
  5. W ciągu 18 miesięcy od złożenia wniosku o dotację zrealizuj inwestycję i złóż w FOŚiGW wniosek o jej rozliczenie.
  6. Po pozytywnej weryfikacji dokumentów FOŚiGW wypłaci dotację, która trafi na rachunek kredytu i zostanie zaksięgowana na poczet spłaty kapitału.

Sprawdź, czy Twój bank bierze udział w programie: https://czystepowietrze.gov.pl/partnerzy/banki

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego