Jak montować podbitkę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak montować podbitkę?

Przymierzam się do samodzielnego wykonania podbitki pod okapami domu. Sądzę, że nie będzie to zbyt trudne, gdyż mój dach jest dwuspadowy, bez żadnych udziwnień. W jaki sposób należy montować taką podbitkę i jakich użyć do tego celu materiałów?

aktualizacja: 2019-10-04 11:09:22

Podbitkę wykonuje się najczęściej ze specjalnych paneli PVC dostępnych w kilku kolorach, gładkich lub o fakturze drewna. Są to profilowane elementy jednowarstwowe pełne lub perforowane. Otwory w panelach perforowanych umożliwiają wentylację przestrzeni pod pokryciem dachowym.

Szerokość krycia pojedynczego elementu wynosi najczęściej ok. 20 cm. Jako elementy uzupełniające produkowane są listwy brzegowe, kątowe oraz łączące. Na podsufitkę stosowane są również komorowe panele elewacyjne z PVC, sztywniejsze od poprzednich i nie wymagające tak gęstego zamocowania, ale droższe.

Wszystkie materiały z PVC są wrażliwe na zmiany temperatury (rozszerzają się i kurczą) dlatego nie można ich montować w sposób uniemożliwiający swobodnych ruchów termicznych, gdyż mogą się wtedy wypaczyć. Podbitkę można montować bezpośrednio do krokwi lub na dodatkowym ruszcie, prostopadle do ściany domu.

Konstrukcję nośną wykonuje się z łat drewnianych o przekroju 3x4 cm lub 4x5 cm dobrze wysuszonych i zaimpregnowanych preparatem grzybo- i owadobójczym. Podsufitka z paneli jednowarstwowych wymaga zamocowania w odstępach nie większych niż 30-40 cm, natomiast panele komorowe oraz deski można mocować co 60 cm.

Przy montażu podbitki do krokwi listwy montażowe przybija się do nich prostopadle - tuż przy ścianie oraz przy desce okapowej. Jeśli odległość między nimi przekracza dopuszczalny rozstaw zamocowania dla wybranego rodzaju pokrycia, konieczne będzie przybicie dodatkowej łaty w środku rozpiętości okapu. Ruszt montażowy pod podbitkę montowaną prostopadle do ściany wymaga zamocowania łaty montażowej do muru.

W domach ocieplanych metodą lekką mokrą zamocowanie tej łaty wymaga użycia długich kołków rozporowych do tzw. szybkiego montażu, które zagłębią się co najmniej 5 cm w warstwie nośnej ściany. Można również podwiesić łaty montażowe do krokwi i połączyć je poprzeczkami z łatą przy okapie. Konstrukcja taka jest szczególnie korzystna, jeśli dom ocieplono grubą warstwą styropianu lub wełny mineralnej, a okapy są szerokie, wymagające zamocowania dodatkowej łaty montażowej w środku rozpiętości.

W miejscach załamania połaci dachowej, w narożnikach konieczne jest zamontowanie dodatkowych elementów rusztu montażowego umożliwiających połączenie i stabilne zamocowanie podbitki. Ruszt po zamontowaniu musi zapewniać uzyskanie równej płaszczyzny pokrycia, a ewentualnej korekty położenia łat montażowych dokonuje się za pomocą podkładek wkładanych pod nimi.

Sam montaż podbitki z paneli PVC rozpoczynamy od przybicia listew brzegowych wzdłuż łat montażowych w odstępach nie większych niż 40 cm. Panele przycięte na odpowiednią długość umieszcza się kolejno w wycięciach listew brzegowych i przybija do łat. W narożach i innych miejscach łączenia mocujemy listwy łączące lub kątowe.

Panele perforowane powinny być montowane w odstępach ok. 1 m oraz w pobliżu narożników. W podobny sposób montuje się również panele komorowe (elewacyjne). Podbitkę drewnianą przybija się pojedynczymi gwoździami do łat montażowych w środku ich szerokości. Estetyczne wykończenie krawędzi przy ścianie i desce okapowej wymaga przybicia listew kątowych lub o przekroju ćwierćwałka. 

Redakcja BD
fot. Galeco

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje