Gdzie rozmieścić wywietrzniki połaciowe i jak je zamontować?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Gdzie rozmieścić wywietrzniki połaciowe i jak je zamontować?

Zamierzam pokryć dach gontem bitumicznym na deskowaniu. Przeczytałem o konieczności wentylacji dachu pod pokryciem za pomocą wywietrzników połaciowych. Gdzie je rozmieścić i jak zamontować?

aktualizacja: 2018-10-16 09:57:16

Odpowiedź eksperta: Prawidłowo ułożone pokrycie z gontu bitumicznego nad poddaszem użytkowym powinno składać się z następujących warstw:

  • folii paroprzepuszczalnej;
  • kontrłat dystansowych;
  • deskowania;
  • papy podkładowej;
  • gontów.

Między folią a deskowaniem musi być zapewniony przepływ powietrza, umożliwiający odprowadzenie zbierającej się pod pokryciem wilgoci. Aby tak było, konieczne jest utworzenie szczeliny wlotowej w okapie każdej połaci oraz zamontowanie wywietrzników w pobliżu kalenicy. Rozmieszczenie tych elementów zależy od geometrii dachu i przeszkód w przepływie powietrza pod pokryciem (szeroki komin, okno połaciowe).

Przyjmuje się, że jeden wywietrznik powinien przypadać na 20-30 m2 połaci. Jego montaż wymaga wycięcia otworu w deskowaniu o wymiarach dobranych do konkretnego modelu tego elementu. Trzeba to robić ostrożnie, np. wyrzynarką z dopasowaną długością brzeszczota, aby nie uszkodzić rozścielonej poniżej folii paroprzepuszczalnej.

Wywietrznik wkleja się w pokrycie z masy bitumicznej w taki sposób, że część z otworem umieszcza się na już ułożonym module a następny, od strony kalenicy, przykrywa się kolejnym odpowiednio przyciętym pasem pokrycia. Dodatkowo krawędzie wywietrznika pokrywa się uszczelniaczem dekarskim.

Redakcja BD
fot. Stema

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny