Odpowiedź eksperta: Prawidłowo ułożone pokrycie z gontu bitumicznego nad poddaszem użytkowym powinno składać się z następujących warstw:
- folii paroprzepuszczalnej;
- kontrłat dystansowych;
- deskowania;
- papy podkładowej;
- gontów.
Między folią a deskowaniem musi być zapewniony przepływ powietrza, umożliwiający odprowadzenie zbierającej się pod pokryciem wilgoci. Aby tak było, konieczne jest utworzenie szczeliny wlotowej w okapie każdej połaci oraz zamontowanie wywietrzników w pobliżu kalenicy. Rozmieszczenie tych elementów zależy od geometrii dachu i przeszkód w przepływie powietrza pod pokryciem (szeroki komin, okno połaciowe).
Przyjmuje się, że jeden wywietrznik powinien przypadać na 20-30 m2 połaci. Jego montaż wymaga wycięcia otworu w deskowaniu o wymiarach dobranych do konkretnego modelu tego elementu. Trzeba to robić ostrożnie, np. wyrzynarką z dopasowaną długością brzeszczota, aby nie uszkodzić rozścielonej poniżej folii paroprzepuszczalnej.
Wywietrznik wkleja się w pokrycie z masy bitumicznej w taki sposób, że część z otworem umieszcza się na już ułożonym module a następny, od strony kalenicy, przykrywa się kolejnym odpowiednio przyciętym pasem pokrycia. Dodatkowo krawędzie wywietrznika pokrywa się uszczelniaczem dekarskim.
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Wywietrzniki połaciowe (fot. Stema)
- Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej
- Niski strych - potencjał ukryty. Jak go wykorzystać?
- Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego
- Jakie odległości zachować montując haki do rynny?