Odpowiedź eksperta:
Montaż poszycia sztywnego z płyt zajmuje około czterokrotnie mniej czasu niż poszycia z desek. Ich odpowiednie ułożenie jest znacznie łatwiejsze i pozwala uniknąć błędów, które w przypadku dachu są wyjątkowo kosztowne i trudne do naprawienia.
Na poszyciu z mfp® łatwiej wykonywać też niektóre prace dekarskie, np. montować okna dachowe. Mniej problemu sprawi też obróbka blacharska kominów, uzyskanie równego okapu, krawędzi lub kalenicy.
Używając płyt mfp® nie produkujemy zbyt wiele odpadów – płyty można ustawiać w dowolnym kierunku w stosunku do krokwi dachowych. To pozwala ograniczyć do minimum liczbę docięć. Co więcej, docięte elementy można spożytkować na małych fragmentach połaci – np. daszkach lukarn lub wzdłuż okapów.
Poszycie z płyt jest sztywniejsze – można zaprojektować dach o większym rozstawie krokwi – będzie równie solidny. Jednorodne, produkowane pod stałą kontrolą jakościową, płyty są wolne od wad, np. poluzowanych sęków. Każda zmiana wilgotności powietrza powoduje zmianę wymiarów desek i ich tzw. pracę.
- Jaka papa na deskowanie?
- Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych
- Malowanie blachodachówki - czy to możliwe, jak się do tego zabrać i ile to kosztuje?
- Jak długo trwa remont dachu? Czynniki wpływające na czas
Teoretycznie nie są to duże zmiany, ale biorąc pod uwagę rozmiary powierzchni dachowych, daje to często odkształcenia liczące po kilka centymetrów.
Płyty mfp® nie mają tendencji do ulegania takiej deformacji pod wpływem wilgoci. Ich zastosowanie zwiększa też odporność ogniową dachu, a co za tym idzie – bezpieczeństwo mieszkańców, bo płyty w przeciwieństwie do desek są trudno zapalne.
Jarosław Strzelczyk
Pfleiderer Prospan S.A.
fot. Pfleiderer