Jak przygotować się do wymiany azbestu na dachu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak przygotować się do wymiany azbestu na dachu?

Czas dachów wykonanych z materiałów zawierających azbest mija bezpowrotnie. Rodzime przepisy (Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski), w zgodzie z regulacjami europejskimi, nakładają na każdego właściciela domu obowiązek likwidacji eternitowego pokrycia dachu najpóźniej do końca 2032 r. Termin ten wydaje się z pozoru odległy, trzeba jednak pamiętać, że decyzji o wymianie pokrycia na inne nie warto podejmować w ostatniej chwili.

aktualizacja: 2020-11-16 11:59:50

Jeszcze niedawno eternit uznawano za materiał idealny. Tani, odporny na ścieranie, ogniotrwały, o dobrych właściwościach izolacyjnych, traktowany był jako inwestycja zabezpieczająca dobre wykończenie domu na co najmniej wiele dziesięcioleci. Niestety, badania naukowe wykazały, że użyte włókna azbestowe mogą powodować znaczące szkody dla zdrowia. Przez zanieczyszczone nimi powietrze dostają się trwale do płuc i powodują rozwój raka oraz innych poważnych chorób układu oddechowego.

Zaliczenie azbestu do dziesięciu najgroźniejszych materiałów zanieczyszczających Ziemię i wprowadzenie obowiązku jego usunięcia było w tej sytuacji jedyną sensowną decyzją. Wiąże się ona jednak z dużymi obciążeniami finansowymi dla właścicieli domów. Na szczęście można je zredukować dzięki programowi dofinansowania prac remontowo-modernizacyjnych, który opiera się na przyznawaniu bezzwrotnych dotacji na wymianę eternitu. W jego ramach, w ciągu najbliższych czterech lat ma zostać wydatkowana przez samorządy kwota 87 mln zł! Warto więc z tej opcji skorzystać i metodycznie podejść do problemu usunięcia tego szkodliwego materiału.

Przede wszystkim należy zacząć od sprawdzenia w urzędach gminy lub miasta, czy znalazły się one wśród jednostek samorządowych, oferujących dotacje z "Ogólnopolskiego programu finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest na lata 2019-2023". Jeśli tak, możliwe jest pozyskanie środków finansowych w wysokości od 40% do 100% wartości inwestycji. Następnie należy spełnić szereg formalności. Powinno się zgłosić prace do starostwa powiatowego, właściwego terenowi organu nadzoru budowlanego, inspektoratu pracy i sanitarnego a na koniec zatrudnić wyspecjalizowaną ekipę.

Wymiana dachu nie może być wykonywana samodzielnie - warunkiem zawsze jest prowadzenie prac przez firmę, która zdemontuje dach przy zachowywaniu rygorów maksymalnie ograniczających rozpylanie włókien azbestowych. Przed położeniem nowego materiału należy też usunąć starą papę i sprawdzić stan więźby dachowej. Jeżeli konstrukcja jest przegnita, zagrzybiona czy zaatakowana przez szkodniki - ją również trzeba wymienić.

Wybór nowego materiału zamiennego dla eternitu nie jest oczywisty. Z pokryć o klasycznym wyglądzie, inwestorzy często wybierają blachodachówki. Za takim rozwiązaniem przemawia ich niska cena i waga pozwalająca na montowanie bez istotnych zmian w konstrukcji dachu. Problemem jest jednak mała trwałość pokrycia blaszanego i przede wszystkim - jego podatność na korozję. Fakt ten wpływa na późniejsze użytkowanie dachu, a przecież najbardziej pożądany jest taki, który nie wymaga częstej wymiany elementów i zabiegów konserwacji.

Do jednych z największych minusów blachodachówek zaliczyć też należy ich słabą izolacyjność. Wszelkie dźwięki związane np. z opadami deszczu będą słyszalne w pomieszczeniach a nadmierne nagrzewanie i wychładzanie się wnętrz może zostać zniwelowane tylko poprzez zastosowanie drogich materiałów ociepleniowych. Te ograniczenia skłaniają właścicieli domów do wyboru dachówek ceramicznych lub cementowych, czyli materiałów trwalszych o szerokim spektrum korzystnych właściwości, nawet jeśli jednorazowy koszt wymiany pokrycia dachowego jest wyższy i związany z potrzebą wzmocnienia konstrukcji więźby dachowej.

Inwestycja w dachówki ceramiczne zapewnia komfort użytkowania przez wiele lat. Potwierdzeniem tego jest udzielanie przez producentów długich okresów gwarancyjnych. Na przykład CREATON Polska udziela aż do 50 lat ochrony na swoje produkty. Jest to jedna z najdłuższych gwarancji na dachówki ceramiczne na rynku. Inwestorzy decydujący się na takie pokrycie doceniają także wyjątkową odporność na warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne i destrukcyjne działanie czasu. Dachówki mają doskonałe właściwości izolacji cieplnej i akustycznej. Zapobiegają też, bardziej niż inne pokrycia, gromadzeniu się wilgoci wskutek skraplania pary wodnej wewnątrz domu. To zmniejsza prawdopodobieństwo zagrzybienia ścian.

Ponadto dzięki swojej konstrukcji wygodnie się je układa i bezproblemowo wymienia pojedyncze elementy. Pasują do dachów o różnorakim stopniu nachylenia oraz zapewniają jego maksymalną szczelność. W przypadku tego produktu inwestorzy mają do wyboru bogaty wachlarz kształtów i kolorów wersji angobowanej lub glazurowanej, co umożliwia uzyskanie wyjątkowo atrakcyjnego efektu wizualnego na dachu. Nie bez znaczenia (zwłaszcza w obliczu obecnej wiedzy o eternicie) są też ich walory ekologiczne. Wypalane z całkowicie naturalnych surowców, są absolutnie nieszkodliwe dla organizmu i nadają się w 100 % do recyklingu.

Dachówki cementowe pod względem jakości, trwałości, szczelności i właściwości izolacyjnych nie odbiegają zasadniczo od ceramicznych. A przystępna w stosunku do klasy produktu cena sprawia, że miłośnicy tradycyjnych i solidnych dachów chętnie je wybierają. Są przyjazne dla środowiska, ponieważ do ich wypalania używa się niedużej ilości energii i powstają z naturalnych materiałów - piasek kwarcowy, cement portlandzki, barwniki. Największe różnice widoczne są w wadze, strukturze powierzchni i kolorystyce obu rodzajów dachówek. Cementowe są nieco lżejsze, bardziej porowate i występują w mniejszej gamie barw niż ceramiczne. Bez problemu w ofercie producentów znajdziemy zarówno klasyczne, jak i nowoczesne kształty - w ofercie marki CREATON, klasyczne to dachówki GOTEBORG i HEIDELBERG, a dachówka nowoczesna to płaski KAPSTADT. Jednak niższa cena, w porównaniu do dachówek ceramicznych, sprawia, że dachówki cementowe niejednokrotnie stanowią optymalny wybór w zakresie ciężkich pokryć dachowych.

Przed ostateczną decyzją o wyborze nowego pokrycia dachowego warto jeszcze zasięgnąć opinii specjalistów. Eksperci doradzą, jaki materiał będzie najbardziej odpowiedni do danej konstrukcji i kąta nachylenia dachu oraz do budowlanych wytycznych zgodnych z miejscowym planem. Warto postawić na jakość. Najważniejsze jest, żeby nowy dach był nie tylko okazały i elegancki, ale też ekologiczny i trwały, tak by za jakiś czas nie przechodzić tego kosztownego procesu od nowa.

Więcej informacji o wyborze odpowiedniej dachówki na swój dach można znaleźć w filmie https://www.youtube.com/watch?v=QeLDuVd4_Ak. Eksperci Akademii CREATON sugerują w nim na co należy zwrócić uwagę, aby pokrycie było jak najlepiej dopasowane do naszego wymarzonego domu.

Firma powiązana:
CREATON Polska sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje