Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Dachówka w czerwonym kolorze - sposób na ponadczasowy dach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dachówka w czerwonym kolorze - sposób na ponadczasowy dach

Dom to nie tylko miejsce, w którym mieszkamy. To również architektoniczna konstrukcja, w której każdy, nawet najdrobniejszy element odgrywa istotną rolę i powinien komponować się z całością budynku. W tej układance bardzo ważny jest dach, głównie ze względu na fakt, że jest jedną z najbardziej wyeksponowanych części naszej posiadłości. Dlatego oprócz trwałości konstrukcji i jakości materiałów istotną rolę odgrywa kolor dachówki.

aktualizacja: 2020-10-20 11:28:49

Decydując się na daną barwę, nie można kierować się jedynie własnymi preferencjami i pragnieniem posiadania dachu w ulubionym kolorze. Trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów, które w pierwszym momencie nie wydają się aż tak ważne. Przede wszystkim istotny jest zewnętrzny styl całego domu oraz kolor zaplanowanej elewacji i elementów wykończeniowych, które muszą wpisywać się w plan zagospodarowania przestrzennego.

Nowoczesny design zazwyczaj powstaje dzięki zastosowaniu zimnych barw o stalowym odcieniu, klasyczny - ciepłych. Ściany zewnętrzne wykończone ciemnymi tynkami nie będą dobrze współgrały z dachówką o podobnych odcieniach, ale już te, na których położymy naturalne materiały (drewno, kamień) stworzą zgrany duet z dachem o zbliżonej tonacji.

Należy pamiętać też o tym, że budynek nie stoi w próżni a jego harmonijne wkomponowanie w krajobraz jest równie istotne, jak sam wygląd. Dach o barwie niepasującej do otoczenia sprawi, że dom - sam w sobie estetyczny - nie będzie prezentował się już tak okazale. Dlatego warto zwrócić uwagę, w jakich odcieniach utrzymane są dachy sąsiednich posesji, by odpowiednio dobrać jego kolorystykę. W przypadku dominującej, jednolitej tonacji często oznaczać to może, że mamy do czynienia z zaleceniami odgórnymi i decyzję będziemy musieli dostosować do panujących w rejonie przepisów.

Dobór kolorystki dachu determinuje bardzo wiele kolejnych decyzji. Jeżeli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego mamy wskazania dotyczące kolorystki - to musimy się do nich dostosować. Najczęściej dotyczą one właśnie kolorystyki dachu - mówi architekt Monika Lisowska-Łętocha, Dyrektor Pracowni Projektowej ARCHON+.

Niestety, nieumiejętnie skomponowana aranżacja potrafi zepsuć całą koncepcję wizualną projektu a nawet otoczenia. Z tego powodu wybór kolorystyki dachu nie jest sprawą prostą a mnogość dostępnych dachówek w różnorakich barwach jeszcze bardziej ją komplikuje. Jednak jest jedno, ponadczasowe i uniwersalne rozwiązanie, które wydaje się idealnym panaceum na nasze "dachowe" dylematy... dach w odcieniach czerwieni.

Taki kolor pokrycia króluje w budownictwie od tysiącleci i na trwałe wpisał się w nasz rodzimy pejzaż. Dlatego w trosce o spójny wygląd danego terenu coraz częściej w wyznaczaniu planów zagospodarowania przestrzennego umieszcza się nakazy stosowania dachówek w takich właśnie tonacjach. Dzięki swoistej neutralności wspaniale prezentują się one jako pokrycie jednolite, ale i jako cieniowane (w wersji rustykalnej). Pasują doskonale do każdego stylu domu.

Wymóg zastosowania pokrycia dachowego w odcieniach czerwieni lub brązu pretenduje do wykończenia domu w bardziej tradycyjnym stylu. Ale obecnie często też wykorzystuje się taki kolor dachu w zestawieniu z naturalnymi materiałami elewacyjnymi, takimi jak kamień czy drewno w ujęciu nowoczesnym - dodaje architekt Monika Lisowska-Łętocha.

Dachówka ceramiczna DOMINO, fot. CREATON

Ta kolorystyka bardzo dobrze komponuje się z tradycyjnym i współczesnym rodzajem budowli, z naturalną zielenią i betonowymi zabudowaniami otoczenia. Współgra z elewacją o jasnych tonacjach, z harmonijnymi zdobieniami, jak i tą z niestandardowym wykończeniem. Czerwone dachówki w naturalny sposób kojarzą się z ponadczasowymi dachówkami ceramicznymi i w powszechnej opinii przeważa pogląd, że powstałe z gliny, dostępne są tylko w jednym - ceglastoczerwonym, stłumionym kolorze. Prawda jest jednak inna.

Za podstawowy kolor uznaje się czerwień naturalną a dzięki nakładaniu dodatkowych barwników i domieszce minerałów, renomowani producenci uzyskują obszerną gamę kolorystyczną i różnorodną powłokę. CREATON Polska posiada w swojej ofercie dachówki matowe (angoba) i błyszczące (glazura), o szerokim wachlarzu kolorystycznym. Począwszy od tonu czerwieni naturalnej, winnej, barwy miedzianej, kasztanowej, brązowej, ciemnobrązowej - wszystkie w wersji angobowanej lub glazurowanej - poprzez wersje płomieniowane: czerwień i miedź a na ciekawych odcieniach rustykalnych, np. toskana - kończąc. Wypalane z najdoskonalszych, wyselekcjonowanych złóż glin, dostępne są w każdym kształcie i różnorodnym typie: holenderka, marsylka, esówka, karpiówka oraz płaska.

Zróżnicowana propozycja CREATON Polska nie ogranicza się tylko do dachówek ceramicznych. W klasycznym czerwonym odcieniu dostępne są również dachówki cementowe (wszystkie modele profilowane oraz płaskie). Właściwy kolor w tym przypadku uzyskuje się poprzez barwienie w masie naturalnymi pigmentami. Dachówki cementowe (tańsze od ceramicznych), odznaczają się wyjątkową twardością, szczelnością, odpornością i wytrzymałością na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Wprawdzie zmiany trendów nie omijają również architektury i dziś na dachach dominują czerń, szarość i antracyt, ale to dachówki w kolorach czerwieni dodają stonowanej zabudowie nieco kolorytu i uroku. Tworząc interesującą alternatywę dla tego, co powszechne i popularne, stają się skuteczną receptą na ponadczasowe, trwałe i eleganckie pokrycie dachowe.

Firma powiązana:
CREATON Polska sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2020 - styczeń 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje