Produkty na bazie butylu, to skuteczne zabezpieczenie połączenia połaci z kominem i oknem dachowym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Produkty na bazie butylu, to skuteczne zabezpieczenie połączenia połaci z kominem i oknem dachowym

Skuteczne zabezpieczenie połączenia połaci z kominem i oknem dachowym oraz łatwość i szybkość montażu zapewnia wykorzystanie wyrobów na bazie butylu - kołnierzy uszczelniających oraz taśm kominowych.

aktualizacja: 2019-11-26 11:14:57

Dzięki swoim parametrom użytkowym, butyl znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie, w tym również w technice dekarskiej. To uniwersalny, termoplastyczny materiał, który nie traci z czasem właściwości samoprzylepnych. Jest również wysoce paroszczelny, odporny na grzyby, pleśnie i korozję oraz nietoksyczny. Wykorzystanie na dachu wyrobów na bazie butylu może być zarówno alternatywą dla twardej obróbki dekarskiej, jak i stanowić jej uzupełnienie.

Okno dachowe dobrze uszczelnione

Okna dachowe to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Tego typu stolarka okienna znacznie zwiększa możliwości aranżacji klimatycznej przestrzeni na poddaszu, zapewnia dostęp do wnętrz naturalnego światła i świeżego powietrza. Jednocześnie, okna dachowe stanowią integralną część dachu i ze względu na swoje usytuowanie są bardziej narażone na powstawanie przecieków niż konstrukcje pionowe. Dlatego tak ważne jest zastosowanie oraz odpowiedni montaż elementów uszczelniających.

Prawidłowe funkcjonowanie okna dachowego i jego właściwą instalację umożliwia wykorzystanie kołnierza uszczelniającego. Jego zadaniem jest odprowadzenie wody deszczowej czy pochodzącej z roztopionego śniegu poza obręb stolarki oraz zabezpieczenie przed wiatrem. Odpowiednio zamontowany kołnierz to trwałe i szczelne połączenie okna z połacią dachową.

W tym przypadku dobrze sprawdzają się kołnierze pokryte od spodu butylem, który zapewnia łatwe dopasowanie do kształtu pokrycia, a jednocześnie skuteczne przyleganie do tej powierzchni. Wyroby butylowe nakłada się na suche i oczyszczone podłoże, bez konieczności stosowania dodatkowych klejów. Aplikuje się je na zimno, bez zgrzewania. Dzięki swojej wysokiej elastyczności, butyl skutecznie uszczelnia wszelkie trudno dostępne przestrzenie.

- Przed aplikacją warstwy butylowej powierzchnię trzeba dokładnie oczyścić ze wszelkich zabrudzeń oraz odtłuścić. Można do tego wykorzystać rozpuszczalnik organiczny lub też inny, przeznaczony do takich zastosowań środek, który samoczynnie odparuje - mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, producenta wysokiej jakości wyrobów butylowych.

AIB: wstęga butylowa
AIB: wstęga butylowa
AIB: sznur butylowy
AIB: sznur butylowy
AIB: taśma kalenicowa AD MAT
AIB: taśma kalenicowa AD MAT

Bez przecieków przy kominie

Również newralgicznym, jak okno dachowe, punktem na dachu jest komin. Miejsce jego styku z połacią narażone jest na działanie wody, a przez to powstawanie przecieków. Uszczelnienie tej przestrzeni często wykonuje się poprzez tzw. obróbkę twardą, z odpornych na korozję blach - miedzi, cynku, rzadziej aluminium, co nie zapewnia jednak odpowiedniej szczelności. Taką daje natomiast wykorzystanie taśmy kominowej na bazie butylu.

- Od spodu jest ona w całości pokryta butylem, co umożliwia dobre przyleganie do powierzchni komina i połaci. Z wierzchu, wykończenie taśmy stanowi specjalna, gruba folia aluminiowa, pomalowana na kolor dopasowany do kolorystyki najpopularniejszych pokryć dachowych - dodaje Karol Kożuch.

Użycie taśmy kominowej pozwala na wykonanie tzw. miękkiej obróbki komina. Tego typu wyrób może być też wykorzystywany w innych pracach dekarskich: przy uszczelnieniu okien dachowych, lukarn, narożników czy też w miejscach łączenia powierzchni dachu ze ścianą.

Oprócz kołnierza uszczelniającego i taśmy kominowej, do dyspozycji dekarzy są również wstęgi i sznury butylowe, które sprawdzają się m.in. przy uszczelnianiu warstw wstępnego krycia dachu i izolacji pomiędzy segmentami blachodachówek. Do zabezpieczenia miejsc mocowania kontrłat do krokwi przed wnikaniem wilgoci posłużą zaś taśmy gwoździowe na bazie butylu.

Wszystkie te rozwiązania są łatwe w montażu, co przekłada się na sprawne wykonanie powierzonych prac i trwałe oraz estetyczne wykończenie dachu.

Firma powiązana:
AIB

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny