Znaczenie strefy obciążenia wiatrem
Dobór właściwych akcesoriów, które skutecznie zabezpieczają dach przed wiatrem wymaga w pierwszej kolejności ustalenia, w której ze stref wiatrowych zlokalizowana jest nasza inwestycja. Dzięki temu już na etapie budowy będziemy w stanie prawidłowo dopasować rozwiązania do specyfiki regionu.
- Zgodnie z obowiązującą w Polsce normą Eurokod 1991-1-4:2008 (EN) nasz kraj dzieli się na trzy strefy obciążenia wiatrem. Większość Polski znajduje się w I strefie, czyli obszarze, na którym dominują słabe podmuchy. Umiarkowana siła wiatru występuje w II strefie, czyli na Pojezierzu Pomorskim i w okolicach Zatoki Gdańskiej. Z kolei najsilniejsza jest w III strefie - na obszarach górskich, południowej części województwa podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego oraz dolnośląskiego - mówi Michał Kacprzak, Kierownik Akademii CREATON.
Istotna rola dopasowanych produktów
W następnej kolejności sprawdzić należy parametry rozważanego pokrycia. Kluczowe znaczenie ma między innymi waga jednostkowa dachówki. Przekłada się ona bezpośrednio na odporność dachu na działające siły - poprzeczną i podłużną.
- Przykładowo, waga pokrycia wykonanego z dachówki ceramicznej KODA marki CREATON wynosi ok. 46 kg/m², z dachówki cementowej KAPSTADT ok. 50 kg/m², a z ceramicznej karpiówki KLASSIK ok. 64.8 kg/m² - tłumaczy Michał Kacprzak. - Jest to jedno z najodporniejszych pośród dostępnych na rynku rozwiązań, z pomocą którego stworzymy dach będący w stanie stawić opór nawet bardzo silnemu wiatrowi.
Ochronę pokrycia przed działaniem wiatru zwiększa również zastosowanie spinek oraz klamer. Dzięki nim trwale i stabilnie mocuje się dachówki na połaci. - Liczbę oraz rodzaj tych akcesoriów należy uzależnić nie tylko od wybranego produktu, ale także od parametrów budynku oraz specyfiki samego dachu. Decydujące znaczenie będzie mieć między innymi jego wysokość, typ konstrukcji (zamknięta lub otwarta), rodzaj (jedno lub dwuspadowy) i kąt nachylenia połaci - podpowiada ekspert CREATON.
Jak prawidłowo klamrować dach?
Dachówki ceramiczne lub cementowe należy przytwierdzać klamrami na całej powierzchni dachu. Znacząco zwiększymy w ten sposób zabezpieczenie połaci przed naporem silnego wiatru. Liczbę punktów mocowania określa się na podstawie wyszczególnienia robót lub miejscowych przepisów budowlanych. W sytuacji, gdy wymagane jest klamrowanie, mocowana powinna być co najmniej co trzecia dachówka po przekątnej. Klamry należy rozmieszczać równomiernie na całej powierzchni połaci.
- Wyróżnia się trzy różne układy klamrowania dachówek połaciowych: każdej, co drugiej lub co trzeciej - wymienia Michał Kasprzyk. - Oprócz tego wymagane jest przytwierdzenie do łat każdej dachówki bocznej, kalenicowej i pulpitowej, bez względu na sposób mocowania dachówki podstawowej. Można do tego wykorzystać wkręty, które umieszcza się w miejscach gotowych otworów. Rozwiązanie to zastosowano we wszystkich modelach dachówek CREATON. Stanowi ono duże ułatwienie dla dekarza, co przekłada się na szybszy i bardziej precyzyjny montaż pokrycia.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Zalety rozwiązań systemowych
Gdy zależy nam na funkcjonalności dachu, najlepszym wyborem pozostają klamry dedykowane przez producenta do danej dachówki - szczególnie, jeśli zdecydowaliśmy się na dachówki płaskie, na przykład modele SIMPLA lub KAPSTADT. W pełni dopasowane rozwiązania montażowe umożliwią uniknięcie zjawiska ich „klawiszowania” na połaci. Problem ten niestety występuje często przy stosowaniu nieoryginalnych produktów - uniwersalnych zamienników.
W przypadku dachówek z oferty CREATON Polska każdy model posiada dedykowane akcesoria służące do mocowania - klamrę wbijaną lub podwieszaną, które stabilnie mocują go solidnie do łaty. Wykonane są one z wysokiej jakości stopu cynku oraz aluminium, dzięki czemu pozostają niezwykle wytrzymałe, a także odporne na rdzę. - Oryginalne klamry to sposób na precyzyjne ułożenie dachówek i równocześnie zabezpieczenie ich przed przesuwaniem się pod wpływem podmuchów wiatru, co z czasem mogłoby wpłynąć na obniżenie estetyki całej połaci - podsumowuje ekspert CREATON Polska.
Kiedy należy zdecydować się na dodatkowe zabezpieczenia?
W niektórych przypadkach dach wymaga również zainstalowania dodatkowych zabezpieczeń. Narzucić mogą to między innymi surowe warunki klimatyczne - częste występowanie silnych opadów deszczu i śniegu. Także miejscowe przepisy wymuszają niekiedy wybór określonych zabezpieczeń. Ich użycie bywa też konieczne w przypadku konkretnych rozwiązań architektonicznych, jak na przykład przekroczenia dopuszczalnego nachylenia połaci. Należy wtedy sięgnąć po odpowiedni model membrany dachowej oraz dachówki. Przykładem może być gama produktów ceramicznych marki CREATON: FUTURA, PREMION i SINFONIE. Da się je montować na połaci o kącie nachylenia wynoszącym już 7°.
- Dodatkowo, warto zadbać o najbardziej narażone na negatywny wpływ warunków atmosferycznych fragmenty dachu. Są to łączenia poszczególnych części połaci: kalenica oraz miejsca styku połaci ze ścianą, z oknem dachowym czy z kominem - radzi Michał Kacprzak.
- W celu zapewnienia im szczelności wykorzystuje się specjalne akcesoria, takie jak na przykład wyróżniająca się znakomitymi parametrami taśma podgąsiorowa CREAROLL. Rozważmy również zastosowanie na dachu oryginalnego systemu marki CREATON - ceramicznej kalenicy wentylowanej. To rozwiązanie w jakości premium pod względem estetyki i funkcjonalności tworzą dachówki kalenicowe, wentylacyjne oraz gąsiory mocowane przy pomocy systemu FIRSTFIX. Znacząco wydłuża ono żywotność całej konstrukcji dachowej. Na wszelkich połączeniach połaci ze ścianą, z oknem dachowym oraz z kominem warto zastosować natomiast wysokiej jakości taśmę dekarską. Jej montaż korzystnie wpłynie na trwałość całej konstrukcji dachu. Przykładem wysokojakościowej, trwałej i odpornej na promieniowanie UV taśmy może być model CREPFORM Plus, który sprawdzi się tam, gdzie wymagane jest użycie estetycznych rozwiązań w kolorze zbliżonym do dachówki - proponuje ekspert.
Dach to bez wątpienia najbardziej narażona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych część domu. Jego odpowiednie zabezpieczenie pozostaje niezwykle istotne nie tylko dla naszego komfortu, ale też bezpieczeństwa. Pragnąc je zapewnić, musimy więc zadbać o prawidłowe mocowanie dachówek na połaci, przy wykorzystaniu wysokiej jakości, nowoczesnych produktów.
Więcej szczegółowych informacji na temat rozwiązań montażowych i dodatkowych akcesoriów chroniących dach wykonany z dachówki ceramicznej lub cementowej przed działaniem wiatru można znaleźć na stronie www.creaton.pl.