Podbitka dachowa - rodzaje i sposoby montażu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Podbitka dachowa - rodzaje i sposoby montażu

Estetyczne wykończenie spodniej strony okapu dachowego wymaga utworzenia tam trwałego pokrycia, a jego formę i kolorystykę dostosowujemy do konstrukcji dachowej oraz wyglądu całej elewacji. O rodzaju podbitki dachowej warto zdecydować już na etapie budowy więźby dachowej, co ułatwi jej późniejsze wykonanie. Dodatkowym akcentem dekoracyjnym będzie zainstalowanie w pokryciu okapu lamp, które mogą również posłużyć jako oświetlenie użytkowe.

aktualizacja: 2022-04-28 09:51:48
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są rodzaje podbitki dachowej?
  • Z czego wykonana jest podbitka dachowa?
  • Jak wykonać podbitkę dachową na krokwiach odkrytych?
  • Jak wykonać podbitkę dachową na krokwiach?
  • Jak zapewnić odpowiednią wentylację podbitki dachowej?
  • W jaki sposób montować oświetlenie w podbitce dachowej?

Rodzaje podbitki dachowej

Zasłonięcie spodniej strony okapu dachowego może polegać na odpowiednim przygotowaniu elementów konstrukcji dachowej lub utworzeniu dekoracyjnego pokrycia na dodatkowej konstrukcji nośnej. Sposób wykończenia podbitki trzeba też dostosować do rodzaju konstrukcji dachowej i do miejsca jej utworzenia. Możemy pozostawić odkryte zakończenia krokwi lub zamocować na nich skośne bądź poziome pokrycie.

Z czego wykonana jest podbitka dachowa?

Pokrycie podbitki dachowej montowane jest najczęściej z systemowych paneli z PVC typu siding lub rzadziej z paneli w wersji komorowej. Dzięki skompletowaniu z elementami montażowymi ich ułożenie nie sprawia większych problemów i może być przeprowadzone nawet przez amatora. Takie pokrycie praktycznie nie wymaga przeprowadzenia okresowych konserwacji, ale ze względu na znaczną rozszerzalność cieplną może trzeszczeć przy dużych zmianach temperatury i wymaga utrzymania niezbędnych luzów montażowych.

Podsufitka dachowa
Podbitka dachowa jest wykonywana najczęściej z paneli PVC typu siding, fot. Royal Europa.

Podbitki drewniane to materiał wykorzystywany głównie przy wariantach z krokwiami odkrytymi. Deski mogą być kształtowane według życzenia inwestora i dowolnie barwione. O ich trwałości będzie decydować odpowiednia impregnacja i utworzenie powłoki ochronnej, która po pewnym czasie może wymagać odnowienia. W obiektach prywatnych rzadko wykorzystywane są podbitki metalowe (aluminiowe lub stalowe) - głównie ze względu na znacznie wyższą cenę.

Do zamocowania podbitki niezbędne będą listwy montażowe w postaci drewnianych krawędziaków o przekroju 3-4x5 cm, dobrze wysuszone i impregnowane preparatem przeciw grzybom i owadom. Przydadzą się też, np. kątowe złącza ciesielskie oraz galwanizowane gwoździe i wkręty.

Krokwie odkryte

Ta forma wykończenia okapu dachowego powinna być wykonywana już na etapie budowy więźby dachowej, gdyż widoczne elementy jej konstrukcji - krokwie i deskowania - muszą być poddane odpowiednim zabiegom. Przede wszystkim końce wszystkich krokwi na długości wysunięcia okapu powinny być ostrugane na gładko z ewentualnym ozdobnym ukształtowaniem krawędzi. W praktyce linię zakończenia dachu wyznacza się po zmontowaniu konstrukcji dachowej, dlatego trzeba przewidzieć odpowiedni duży zapas obrobionych części krokwi, które ostatecznie zostaną skrócone. Kolejny zabieg to impregnacja i dekoracyjne pomalowanie powierzchni farbą kryjącą lub lakierobejcą o wybranej barwie. Odpowiednie zabezpieczenie trzeba też nanieść na końcówki krokwi po ich obcięciu do długości okapu.

Deskowanie, tworzące podbitkę okapową na połaci dachowej, wymaga wcześniejszego przygotowania. Eleganckie pokrycie utworzymy z boazerii drewnianej lub z wyselekcjonowanych desek grubości 19-25 mm i szerokości 100-120 mm, które zostały ostrugane i mają ukształtowane boki do połączenia na pióro i wpust. Deski podbitki trzeba zaimpregnować i pokryć powłoką dekoracyjną.

Pokrycie przybijane jest do wierzchu krokwi na całej szerokości okapu. W zależności od rodzaju pokrycia dachowego i układu warstw na połaci kończy się je nieco poza krawędzią ściany lub kontynuuje na powierzchni całej połaci z użyciem zwykłych desek.

W przypadku dachów ocieplonych i z pełnym deskowaniem do dalszego układania poszycia można użyć desek surowych tylko impregnowanych, a na styku ze ścianą zewnętrzną trzeba pozostawić szczelinę wentylacyjną utworzoną nad folią paroprzepuszczalną. Wskazane jest również umieszczenie blachy okapowej, która ułatwi odpływ ewentualnych skroplin spływających na folię i umożliwi zamocowanie jej zakończenia, np. przez przyklejenie. Jeśli na dachu układana będzie jedynie folia paroprzepuszczalna, pod wierzchnim pokryciem deskowanie okapu kończymy kilka centymetrów poza krawędzią muru, mocując na jego powierzchni brzeg folii.

Podbitka dachowa na krokwiach

Taką formę podbitki okapu dachowego możemy utworzyć na dowolnym etapie budowy, a prace prowadzone są z odpowiednio wysokiego rusztowania. Jako pokrycie wykorzystuje się dedykowane panele z PVC, dostępne w różnej kolorystyce oraz dostosowane do nich mocowania i listwy wykończeniowe.

Do ich zamontowania potrzeba będzie konstrukcja nośna w w postaci łat przymocowanych do wystających końców krokwi. W domach z dachem czterospadowym często tworzona jest podbitka okapu z pokryciem poziomym, równoległym do podłoża, co nadaje zadaszeniu formę "grzyba" z widocznym spodem kapelusza. Do jej utworzenia konieczne będzie wykonanie konstrukcji wieszakowej w formie trójkątnych wsporników, zbitych z elementów drewnianych i zamocowanych do boków krokwi. Dzięki nim uzyskujemy spoziomowanie spodu okapu, którego pokrycie możemy ułożyć z elementów mocowanych wzdłużnie lub poprzecznie do krawędzi dachu.

Przy montażu podbitki z PVC typu siding zalecany jest układ paneli prostopadły do krawędzi dachu, a listwy mocujące należy rozmieścić w odległościach nie większych niż co 40 cm. Do jej zamocowania wykorzystuje się systemowe listwy montażowe typu J, które osłaniają i podtrzymują końce paneli przyciętych na długość zapewniającą ok. 5 mm luzu. Kolejne elementy wsuwane są w rowki listew brzegowych, łączone zatrzaskowo między sobą i luźno przybijane do listew podtrzymujących.

Wentylacja podbitki dachowej

W domach z ocieploną połacią dachową konieczne jest zapewnienie możliwości odparowania wilgoci z warstw podpokryciowych, co wymaga umożliwienia przepływu powietrza między okapem a kalenicą lub dodatkowymi kominkami wentylacyjnym rozmieszczonymi na połaci. Montaż podbitki okapowej nie może więc zakłócać takiego przewiewu, dlatego w pokryciach systemowych z PVC lub metalowych umieszczane są panele wentylacyjne z odpowiednią perforacją.

W podbitkach drewnianych, zamykających połaciową szczelinę wentylacyjną, zapewnienie możliwości cyrkulacji powietrza wymaga nacięcia lub nawiercenia otworów w jej pokryciu lub wstawienia segmentów siatkowych stosowanych w systemach wentylacyjnych. Orientacyjnie powierzchnia otworów wentylacyjnych powinna odpowiadać przekrojowi przestrzeni nad folią paroprzepuszczalną - najczęściej jest to: 2-3 cm x długość okapu.

Może cię zainteresować
Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Jaka papa na deskowanie? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Drewno klejone - wszystko co powinieneś wiedzieć Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego
Zobacz więcej Zwiń

Montaż oświetlenia

Decydując się na zamontowanie lamp w podbitce, powinniśmy w trakcie jej mocowania rozprowadzić przewody zasilające i wyprowadzić je w miejscach osadzenia oświetlenia. Najczęściej montowane są oprawy tzw. halogenowe - wstawione w otwór w pokryciu. Wobec tego trzeba zapewnić dostatecznie dużo wolnej przestrzeni za podbitką, umożliwiającą wstawienie oprawy na głębokość ok. 100 mm. Ze względu na powszechne wykorzystywanie ledowych źródeł światła, nie trzeba obawiać się nadmiernego ich nagrzewania.

Oświetlenie w podsufitce
Jeśli planujemy montaż oświetlenia, należy zostawić miejsce za podbitką, które umożliwi montaż oprawy na głębokość ok. 100 mm, fot. VOX.

Autor: Redakcja BudujemyDom

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Celfast

 

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!