Charakterystyka podkładu dachowego w formie deskowania i ołacenia

Charakterystyka podkładu dachowego w formie deskowania i ołacenia

Ważnym, choć niewidocznym elementem dachu jest podkład dachowy - deskowanie lub ołacenie mocowane do konstrukcji dachu. To na nim opiera się pokrycie dachowe.

Podkład dachowy w formie deskowania

Podkład dachowy w formie deskowania - schemat
Podkład dachowy w formie deskowania - schemat

Deskowanie można wykonać z desek o szerokości do 15 cm i grubości 2-2,5 cm lub z płyt drewnopochodnych (OSB, mfp, sklejka) o podwyższonej odporności na wilgoć. Przytwierdza się je do krokwi dachowych tak, aby łączenia kolejnych rzędów wypadały na różnych krokwiach.

Niezbędnym elementem mocowanym do deskowania jest trwały materiał hydroizolacyjny - papa bądź folia dachowa. Deskowanie stanowi podkład pod gonty bitumiczne, papę i blachy płaskie.

Podkład dachowy w formie ołacenia

Podkład dachowy w formie ołacenia - schemat
Podkład dachowy w formie ołacenia - schemat

Ołacenie to ruszt wykonany z drewnianych kontrłat przytwierdzanych równolegle do krokwi, oraz łat, przybijanych prostopadle do nich. Listwy powinny mieć wysokość 25-40 mm i szerokość 38-60 mm i być rozstawione w przedziale 30-40 cm. Parametry te należy dostosować do rodzaju pokrycia, obciążeń zewnętrznych dachu, kąta jego nachylenia i rozstawu krokwi.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

W tym wariancie również potrzebna jest folia - najlepiej paroprzepuszczalna membrana, którą układa się na krokwiach przed przybiciem kontrłat. Ołacenie wykonuje się w przypadku krycia dachu blachodachówką i dachówkami.

Ekran dachowy
Folie i membrany dachowe chronią konstrukcję dachu i izolację przed ewentualnymi przeciekami. Jednocześnie stanowią zabezpieczenie przed skroplinami powstającymi pod pokryciem. (fot. Marma)

Redaktor: Norbert Skupiński
fot. otwierająca: T. Rybarczyk

Norbert Skupiński
Norbert Skupiński

Z mediami jestem związany od 20 lat. Bardzo lubię pisać i redagować, starając się dopasować przekaz do konkretnej grupy odbiorców. W AVT Korporacja pracuję od dekady. Początkowo zajmowałem się infrastrukturą sportową, potem budownictwem - w miesięczniku „Budujemy Dom” i w tematycznych dodatkach specjalnych.

Moją największą pasją jest zwiedzanie bliższych i dalszych miejsc, o których piszę na swoim blogu podróżniczym. Poza tym interesuję się tematyką międzynarodową i geografią polityczną. W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze, pływam i gram w koszykówkę.

Komentarze

Gość Adam
08-01-2019 14:24
Łaty i kontrłaty na rysunku podpisane odwrotnie, chociaż niżej już opisane poprawnie. Pozdrawiam.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz