Podkład dachowy w formie deskowania
Deskowanie można wykonać z desek o szerokości do 15 cm i grubości 2-2,5 cm lub z płyt drewnopochodnych (OSB, mfp, sklejka) o podwyższonej odporności na wilgoć. Przytwierdza się je do krokwi dachowych tak, aby łączenia kolejnych rzędów wypadały na różnych krokwiach.
Niezbędnym elementem mocowanym do deskowania jest trwały materiał hydroizolacyjny - papa bądź folia dachowa. Deskowanie stanowi podkład pod gonty bitumiczne, papę i blachy płaskie.
Podkład dachowy w formie ołacenia
Ołacenie to ruszt wykonany z drewnianych kontrłat przytwierdzanych równolegle do krokwi, oraz łat, przybijanych prostopadle do nich. Listwy powinny mieć wysokość 25-40 mm i szerokość 38-60 mm i być rozstawione w przedziale 30-40 cm. Parametry te należy dostosować do rodzaju pokrycia, obciążeń zewnętrznych dachu, kąta jego nachylenia i rozstawu krokwi.
- Uszkodzona podbitka? Napraw ją samodzielnie!
- Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA
- Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym?
- 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku
W tym wariancie również potrzebna jest folia - najlepiej paroprzepuszczalna membrana, którą układa się na krokwiach przed przybiciem kontrłat. Ołacenie wykonuje się w przypadku krycia dachu blachodachówką i dachówkami.
Redaktor: Norbert Skupiński
fot. otwierająca: T. Rybarczyk