Jaki materiał możemy stosować na poszycie dachowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jaki materiał możemy stosować na poszycie dachowe?

Deski, płyty MFP, OSB, wiórowe V-100, sklejka wodoodporna, a może papa podkładowa, mata strukturalna, folia FWK lub membrana MWK? Jakie materiał wybrać na poszycie dachowe?

MATERIAŁY NA POSZYCIE DACHOWE:

  • Deski

Zwykle wybiera się drewno sosnowe i świerkowe, które daje gwarancję, że poszycie będzie wytrzymałe i odporne na zmiany temperatury i wilgotności. Rzadziej stosuje się jodłę i topolę. Wykorzystuje się deski (o szerokości 11-15 cm i grubości 20-30 mm), wysuszone do 18% i zabezpieczone impregnatem zwiększającym odporność na pleśń, owady i ogień. Elementy te mocuje się prostopadle do krokwi. Pod dachówki bitumiczne łączone na pióro -wpust i pod blachę płaską - z odstępem 2-5 cm (deskowanie ażurowe) lub półdeskowanie.

  • Płyty MFP, OSB, wiórowe V-100

Płyty drewnopochodne mają zwykle grubość 15-18 mm. Najczęściej wykorzystuje się te o wymiarach 125 x 250 cm, ale można również kupić większe (na przykład 250 x 505 cm, które przydają się do krycia dużych połaci) albo mniejsze (do dachów o skomplikowanym kształcie). Mogą mieć krawędzie proste bądź profilowane na pióro i wypust. Nie trzeba ich impregnować. Ważne jest, aby przed montażem sprawdzić minimalny rozstaw podparcia, gwarantujący wymaganą wytrzymałość poszycia.

Płyty OSB
Sztywne poszycie najszybciej układa się z dużych płyt OSB lub mfp. (fot. Pfleiderer)
  • Sklejka wodoodporna

Ma większą wytrzymałość na zginanie niż płyty OSB i mfp, co pozwala na użycie jej cieńszych odmian (około 12 mm). Jest to jednak rozwiązanie droższe. Płyty mocuje się dłuższymi krawędziami prostopadle do krokwi. W kolejnych rzędach przesuwa się je względem siebie o rozstaw krokwi.

Izolacja przeciwwilgociowa

  • Papa podkładowa

Zwykle stosuje się ją pod pokrycia z gontów bitumicznych i przy małym nachyleniu połaci dachów z pokryciami leżącymi na łatach. Na sztywnym poszyciu najlepiej zaplanować zgrzewalną papę podkładową (bez posypki) o grubości 3-5 mm, zbrojoną tkaniną szklaną lub poliestrową. Jest ona trochę cieńsza od papy wierzchniego krycia.

W dachach o najniższych dopuszczalnych nachyleniach dla danego pokrycia, wykorzystuje się systemy dwuwarstwowe. Papę formuje się równolegle do okapu, zaczynając od dołu połaci. Jej pasy łączy się na 10 cm zakład, który uszczelnia się lepikiem asfaltowym bądź zgrzewa. Przy pokryciach wymagających równego podłoża, wklęsłe i wypukłe naroża dachu należy wzmocnić paskami papy o szerokości 30 cm.

  • Mata strukturalna

Jest potrzebna pod pokrycie z blachy płaskiej wymagającej stałego dostępu powietrza. Składa się z dwóch warstw - dolnej, którą jest MWK (wysokoparoprzepuszczalna) i górnej - z wypustkami w kształcie ściętych stożków albo splątanymi, grubymi włóknami polipropylenowymi lub poliamidowymi o różnej gęstości wypełnienia przestrzeni. Mata umożliwia odprowadzanie skroplin z dolnej powierzchni blachy, gdzie często dochodzi do wykraplania się pary wodnej. Takie podłoże nie hamuje rozszerzalności termicznej blachy, która może swobodnie się przesuwać.

Mata strukturalna
Mata strukturalna (fot. Dörken)
  • Folia Wstępnego Krycia (FWK)

Niskoparoprzepuszczalne folie (o oporze dla pary wodnej Sd nieprzekraczającej 0,3 m) zazwyczaj mają trójwarstwową budowę - pomiędzy dwiema cienkimi warstwami folii z PE (polietylenu) lub PP (polipropylenu) umieszczona jest siatka wzmacniająca o kwadratowych oczkach lub tkanina z pasków PP. Zdarzają się również FWK bardzo podobne do MWK, wzmacniane włókninami z PP.

Taką folię można stosować w ocieplonym dachu jedynie wtedy, gdy pomiędzy izolacją cieplną a FWK pozostawi się szczelinę wentylacyjną, którą będzie odprowadzana przedostająca się z wnętrza domu wilgoć. Jest to wówczas druga w pokryciu szczelina wentylacyjna, ponieważ pierwszą stanowi kontrłata (wentylująca pokrycie zasadnicze). FWK ma zbyt małą paroprzepuszczalność, aby wilgoć mogła się przez nią wydostać w całości, zaś jej nadmiar skraplając się tuż pod folią, zawilgacałby konstrukcję oraz izolację dachu.

W praktyce wykonanie szczeliny między ociepleniem a folią jest trudne i pracochłonne, dlatego jeśli dach ma być ocieplony, bezpieczniej i prościej jest zastosować wysokoparoprzepuszczalną MWK. FWK można natomiast układać bez obawy, gdy poddasze jest niemieszkalne. Jednak w takich dachach dużo lepiej sprawują się paroizolacyjne FWK z warstwą antykondensacyjną, która działa jak bufor - zbierający chwilowe nadmiary wilgoci po to, aby ją oddać, gdy napłynie suchsze powietrze. Takie trzy- lub czterowarstwowe folie są przy tym bardzo mocne.

  • Membrana Wztępnego Krycia (MWK)

Najistotniejszą ich właściwością jest paroprzepuszczalność. Za MWK uznaje się produkty, których opór Sd jest mniejszy od 0,3 m. Można je ułożyć na styk z termoizolacją. Aby membrana dachowa skutecznie chroniła izolację cieplną przed przeciekaniem pokrycia dachowego, musi być odporna na działanie wody. Jej wodoszczelność zależy od filmu (cienkiej powłoki funkcyjnej). Ważne jest, aby fabryczna wodoszczelność była jak najwyższa.

Wytrzymałość mechaniczna membrany wynika z gramatury. Im wyższa jej wartość, tym lepiej. Jest to jednak parametr zazwyczaj przeceniany, gdyż o trwałości MWK w równie dużym stopniu decyduje oddziałujące na nią promieniowanie ultrafioletowe (UV). Membrany już ułożone na dachu nie są poddawane żądnemu obciążeniu mechanicznemu. Ich wytrzymałość ma więc znaczenie jedynie podczas układania. Im wyższa jest gramatura, tym mniej promieniowania UV dotrze do fi lmu funkcyjnego. Na ogół dekarze wykorzystują membrany o gramaturze 200 g/m².

Jeżeli membrana ma być na pełnym deskowaniu, też powinna mieć wysoką gramaturę i grubość. Nie należy stosować membran lżejszych niż 130 g/m².

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Wszystkie membrany są wrażliwe na promieniowanie ultrafioletowe, które niszczy ich strukturę. Dlatego nie należy zostawiać MWK zbyt długo na dachu bez pokrycia zasadniczego i używać jak najgrubszych wyrobów. Ważne jest, aby podczas budowy dachu zabezpieczyć też membrany przed dostępem światła docierającego do nich od strony poddasza, np. z okien dachowych, wyłazów i zasłonić je czarną folią.

Membrana MWK
Po ułożeniu MWK należy w miarę szybko zabezpieczyć pokryciem, by nie narażać jej na niszczące działanie słońca. (fot. Marma)

Jan Król

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje