8 błędów popełnianych podczas docieplania poddasza

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
8 błędów popełnianych podczas docieplania poddasza

Za mała grubość ocieplenia, niedokładne przycięcie wełny czy niestaranne jej ułożenie, to tylko niektóre błędy popełniane podczas docieplania poddasza. Oto 8 najczęstszych błędów popełnianych podczas docieplania poddasza wełną mineralną.

1) Za mała grubość ocieplenia

Użycie zbyt cienkiej warstwy wełny będzie skutkowało tym, że nie osiągniemy wymaganych obecnie standardów termoizolacyjności dachu i efekt nie będzie zadowalający.

Układanie ocieplenia na poddaszu
Minimalna grubość ocieplenia dachu to 20 cm. Zastosowanie cieńszej warstwy nie przyniesie pożądanych rezultatów. (fot. Isover)

2) Niedokładne przycięcie wełny

Izolację o szerokości znacznie większej niż rozstaw krokwi (powinny to być pasy o szerokości 2 cm większej) będzie ciężko umieścić pomiędzy drewnianymi elementami konstrukcyjnymi dachu. Zbyt mocne ich upchnięcie będzie skutkowało wypchnięciem folii wstępnego krycia, a w efekcie zmniejszeniem się szczeliny wentylacyjnej. Z kolei zbyt wąskie pasy wełny nie utrzymają się pomiędzy krokwiami, a powstałe szczeliny będą mostkami cieplnymi.

Docinanie pasów wełny mineralnej
Wełna powinna być precyzyjnie docięta - pasy powinny mieć szerokość 2 cm większą niż rozstaw krokwi w świetle. (fot. Isover)

3) Niestaranne ułożenie wełny

Brak ciągłości w warstwach izolacyjnych będzie skutkował powstawaniem mostków termicznych, co grozi zawilgoceniem warstwy ocieplenia i pogorszeniem jego izolacyjności termicznej.

4) Brak izolacji przy murłacie

Fragment ten również trzeba ocieplić, w przeciwnym razie będą powstawały mostki cieplne.

5) Brak wentylacji połaci

Szczeliny wentylacyjne pod pokryciem oraz otwory - wlotowy przy okapie i wylotowy w kalenicy - są niezbędnymi elementami, umożliwiającymi wentylowanie połaci. Ich brak utrudni odprowadzanie wilgoci z połaci.

Przyczyną zawilgocenia użytkowego poddasza może być niefachowe ułożenie ocieplenia
Przyczyną zawilgocenia użytkowego poddasza może być niefachowe ułożenie ocieplenia - w niektórych przypadkach szczelina wentylacyjna między wełną i deskowaniem jest niezbędna. (fot. Rockwool)

6) Brak folii wysokoparoprzepuszczalnej

Jeżeli podczas wykonywania dachu nie przewidziano tego typu izolacji, należy ją umieścić pod pokryciem - przed ułożeniem wełny. Folia musi być mocno naciągnięta - można to osiągnąć, przybijając na niej do krokwi cienkie listewki.

7) Folia paroizolacyjna ułożona bez zakładów

Folia zapobiega kondensacji pary wodnej w warstwie ocieplającej i chroni konstrukcję dachu przed zawilgoceniem. Przerwanie ciągłości tego elementu będzie skutkowało przeniknięciem wilgoci do ocieplenia.

8) Brak stelaża

Uniemożliwi zamocowanie wełny odpowiedniej grubości.

Redaktor: Norbert Skupiński

Zdaniem naszych Czytelników

Dnia 3.12.2019 o 17:48, Gość romanelk@wp.pl napisał: Witam serdecznie Mam dom w którym jest membrana i dachówka i chciałbym go ocieplić tylko ze względów ekonomicznych,gdyz poddasze nie jest uzytkowe.Strop będe miał ocieplony styropianem ale pod membrane dachową ...

time image

Gość dekarz

06 Lip 2021, 20:49

"Brak folii wysokoparoprzepuszczalnej" raczej membrany wysoko paroprzepuszczalnej, folie są nisko paro przepuszczalne ... trochę wiedzy w nazewnictwie by się przydało. ;)

W tej sytuacji lepiej pogrubić tylko izolację na stropie. Można to zrobić znacznie łatwiej, dokładniej i szybciej, a w efekcie taniej. Po co ocieplać dach nad z założenia i tak nieużytkowym poddaszem? Po dobrym ociepleniu stropu zmaleje przecież ucieczka ciepła z ogrzewanej części ...

time image

Gość romanelk@wp.pl

03 Gru 2019, 16:48

Witam serdecznie Mam dom w którym jest membrana i dachówka i chciałbym go ocieplić tylko ze względów ekonomicznych,gdyz poddasze nie jest uzytkowe.Strop będe miał ocieplony styropianem ale pod membrane dachową chce położyc jeszcze wełne między krokwie i całość zasłonić ekranem ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje