8 błędów popełnianych podczas docieplania poddasza

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
8 błędów popełnianych podczas docieplania poddasza

Za mała grubość ocieplenia, niedokładne przycięcie wełny czy niestaranne jej ułożenie, to tylko niektóre błędy popełniane podczas docieplania poddasza. Oto 8 najczęstszych błędów popełnianych podczas docieplania poddasza wełną mineralną.

1) Za mała grubość ocieplenia

Użycie zbyt cienkiej warstwy wełny będzie skutkowało tym, że nie osiągniemy wymaganych obecnie standardów termoizolacyjności dachu i efekt nie będzie zadowalający.

Układanie ocieplenia na poddaszu
Minimalna grubość ocieplenia dachu to 20 cm. Zastosowanie cieńszej warstwy nie przyniesie pożądanych rezultatów. (fot. Isover)

2) Niedokładne przycięcie wełny

Izolację o szerokości znacznie większej niż rozstaw krokwi (powinny to być pasy o szerokości 2 cm większej) będzie ciężko umieścić pomiędzy drewnianymi elementami konstrukcyjnymi dachu. Zbyt mocne ich upchnięcie będzie skutkowało wypchnięciem folii wstępnego krycia, a w efekcie zmniejszeniem się szczeliny wentylacyjnej. Z kolei zbyt wąskie pasy wełny nie utrzymają się pomiędzy krokwiami, a powstałe szczeliny będą mostkami cieplnymi.

Docinanie pasów wełny mineralnej
Wełna powinna być precyzyjnie docięta - pasy powinny mieć szerokość 2 cm większą niż rozstaw krokwi w świetle. (fot. Isover)

3) Niestaranne ułożenie wełny

Brak ciągłości w warstwach izolacyjnych będzie skutkował powstawaniem mostków termicznych, co grozi zawilgoceniem warstwy ocieplenia i pogorszeniem jego izolacyjności termicznej.

4) Brak izolacji przy murłacie

Fragment ten również trzeba ocieplić, w przeciwnym razie będą powstawały mostki cieplne.

5) Brak wentylacji połaci

Szczeliny wentylacyjne pod pokryciem oraz otwory - wlotowy przy okapie i wylotowy w kalenicy - są niezbędnymi elementami, umożliwiającymi wentylowanie połaci. Ich brak utrudni odprowadzanie wilgoci z połaci.

Przyczyną zawilgocenia użytkowego poddasza może być niefachowe ułożenie ocieplenia
Przyczyną zawilgocenia użytkowego poddasza może być niefachowe ułożenie ocieplenia - w niektórych przypadkach szczelina wentylacyjna między wełną i deskowaniem jest niezbędna. (fot. Rockwool)
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

6) Brak folii wysokoparoprzepuszczalnej

Jeżeli podczas wykonywania dachu nie przewidziano tego typu izolacji, należy ją umieścić pod pokryciem - przed ułożeniem wełny. Folia musi być mocno naciągnięta - można to osiągnąć, przybijając na niej do krokwi cienkie listewki.

7) Folia paroizolacyjna ułożona bez zakładów

Folia zapobiega kondensacji pary wodnej w warstwie ocieplającej i chroni konstrukcję dachu przed zawilgoceniem. Przerwanie ciągłości tego elementu będzie skutkowało przeniknięciem wilgoci do ocieplenia.

8) Brak stelaża

Uniemożliwi zamocowanie wełny odpowiedniej grubości.

Redaktor: Norbert Skupiński

Zdaniem naszych Czytelników

Dnia 3.12.2019 o 17:48, Gość romanelk@wp.pl napisał: Witam serdecznie Mam dom w którym jest membrana i dachówka i chciałbym go ocieplić tylko ze względów ekonomicznych,gdyz poddasze nie jest uzytkowe.Strop będe miał ocieplony styropianem ale pod membrane dachową ...

time image

Gość dekarz

06 Lip 2021, 20:49

"Brak folii wysokoparoprzepuszczalnej" raczej membrany wysoko paroprzepuszczalnej, folie są nisko paro przepuszczalne ... trochę wiedzy w nazewnictwie by się przydało. ;)

W tej sytuacji lepiej pogrubić tylko izolację na stropie. Można to zrobić znacznie łatwiej, dokładniej i szybciej, a w efekcie taniej. Po co ocieplać dach nad z założenia i tak nieużytkowym poddaszem? Po dobrym ociepleniu stropu zmaleje przecież ucieczka ciepła z ogrzewanej części ...

time image

Gość romanelk@wp.pl

03 Gru 2019, 16:48

Witam serdecznie Mam dom w którym jest membrana i dachówka i chciałbym go ocieplić tylko ze względów ekonomicznych,gdyz poddasze nie jest uzytkowe.Strop będe miał ocieplony styropianem ale pod membrane dachową chce położyc jeszcze wełne między krokwie i całość zasłonić ekranem ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje