8 błędów popełnianych podczas docieplania poddasza
8 błędów popełnianych podczas docieplania poddasza
Za mała grubość ocieplenia, niedokładne przycięcie wełny czy niestaranne jej ułożenie, to tylko niektóre błędy popełniane podczas docieplania poddasza. Oto 8 najczęstszych błędów popełnianych podczas docieplania poddasza wełną mineralną.
Użycie zbyt cienkiej warstwy wełny będzie skutkowało tym, że nie osiągniemy wymaganych obecnie standardów termoizolacyjności dachu i efekt nie będzie zadowalający.
Minimalna grubość ocieplenia dachu to 20 cm. Zastosowanie cieńszej warstwy nie przyniesie pożądanych rezultatów. (fot. Isover)
2) Niedokładne przycięcie wełny
Izolację o szerokości znacznie większej niż rozstaw krokwi (powinny to być pasy o szerokości 2 cm większej) będzie ciężko umieścić pomiędzy drewnianymi elementami konstrukcyjnymi dachu. Zbyt mocne ich upchnięcie będzie skutkowało wypchnięciem folii wstępnego krycia, a w efekcie zmniejszeniem się szczeliny wentylacyjnej. Z kolei zbyt wąskie pasy wełny nie utrzymają się pomiędzy krokwiami, a powstałe szczeliny będą mostkami cieplnymi.
Wełna powinna być precyzyjnie docięta - pasy powinny mieć szerokość 2 cm większą niż rozstaw krokwi w świetle. (fot. Isover)
3) Niestaranne ułożenie wełny
Brak ciągłości w warstwach izolacyjnych będzie skutkował powstawaniem mostków termicznych, co grozi zawilgoceniem warstwy ocieplenia i pogorszeniem jego izolacyjności termicznej.
4) Brak izolacji przy murłacie
Fragment ten również trzeba ocieplić, w przeciwnym razie będą powstawały mostki cieplne.
5) Brak wentylacji połaci
Szczeliny wentylacyjne pod pokryciem oraz otwory - wlotowy przy okapie i wylotowy w kalenicy - są niezbędnymi elementami, umożliwiającymi wentylowanie połaci. Ich brak utrudni odprowadzanie wilgoci z połaci.
Przyczyną zawilgocenia użytkowego poddasza może być niefachowe ułożenie ocieplenia - w niektórych przypadkach szczelina wentylacyjna między wełną i deskowaniem jest niezbędna. (fot. Rockwool)
Jeżeli podczas wykonywania dachu nie przewidziano tego typu izolacji, należy ją umieścić pod pokryciem - przed ułożeniem wełny. Folia musi być mocno naciągnięta - można to osiągnąć, przybijając na niej do krokwi cienkie listewki.
7) Folia paroizolacyjna ułożona bez zakładów
Folia zapobiega kondensacji pary wodnej w warstwie ocieplającej i chroni konstrukcję dachu przed zawilgoceniem. Przerwanie ciągłości tego elementu będzie skutkowało przeniknięciem wilgoci do ocieplenia.
Z mediami jestem związany od 20 lat. Bardzo lubię pisać i redagować, starając się dopasować przekaz do konkretnej grupy odbiorców. W AVT Korporacja pracuję od dekady. Początkowo zajmowałem się infrastrukturą sportową, potem budownictwem - w miesięczniku „Budujemy Dom” i w tematycznych dodatkach specjalnych.
Moją największą pasją jest zwiedzanie bliższych i dalszych miejsc, o których piszę na swoim blogu podróżniczym. Poza tym interesuję się tematyką międzynarodową i geografią polityczną. W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze, pływam i gram w koszykówkę.
Dnia 3.12.2019 o 17:48, Gość romanelk@wp.pl napisał:
Witam serdecznie Mam dom w którym jest membrana i dachówka i chciałbym go ocieplić tylko ze względów ekonomicznych,gdyz poddasze nie jest uzytkowe.Strop będe miał ocieplony styropianem ale pod membrane dachową ...
Gość dekarz
06-07-2021 22:49
"Brak folii wysokoparoprzepuszczalnej" raczej membrany wysoko paroprzepuszczalnej, folie są nisko paro przepuszczalne ... trochę wiedzy w nazewnictwie by się przydało. ;)
W tej sytuacji lepiej pogrubić tylko izolację na stropie. Można to zrobić znacznie łatwiej, dokładniej i szybciej, a w efekcie taniej. Po co ocieplać dach nad z założenia i tak nieużytkowym poddaszem? Po dobrym ociepleniu stropu zmaleje przecież ucieczka ciepła z ogrzewanej części ...