30 połaci dachu z 10 letnią gwarancją!

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
30 połaci dachu z 10 letnią gwarancją!

Kupiłem dachówkę z gwarancją 30 lat, a na dekarzach wymogłem pisemną gwarancję na montaż na okres 10 lat. To bardzo ich zdyscyplinowało - dach, mimo swojej złożoności, przetrwał wiele burz i wichur bez odpadnięcia ani jednej dachówki - mówi Konrad - Członek Klubu Budujemy Dom, który dach układał 4 lata temu.

Parametry domu: murowany, dwukondygnacyjny, pow. mieszkalna 340 m2 i garażowa 50 m2. Położenie w pełnym słońcu, ale przy drzewach od strony północnej.

Dach:

  • wielospadowy, pow. 647 m2, kąt nachylenia 30°, okap o dł. 80 cm.
  • Pokrycie - dachówka ceramiczna w kolorze antracyt, gwarancja 30 lat.
  • Akcesoria - wyłaz dachowy, ławy kominiarskie przy dwóch kominach, 3 kominki wentylacyjne, ozdobne zakończenia gąsiorów.
  • Obróbki - z blachy stalowej w kolorze antracyt.
  • Podkład - folie dachowe, ołacenie.
  • Rynny i rury spustowe - z PVC, w kolorze antracyt, średnica 12 cm.

Decyzja: nauczony doświadczeniem rodziców, którzy od lat borykają się ze źle ułożonym dachem, dołożyłem starań, żeby dach w moim domu był szczelny, ładny i bezobsługowy. Wiedziałem, że pokryję go dachówką ceramiczną, więc ma odpowiednio wytrzymałą konstrukcję z drewna. Zamierzałem kryć dach od razu podczas budowy, nie tracąc pieniędzy na deski i papowanie, dlatego dachówka jest położona na folii i łatach.

Dach jest duży i różnorodnie połamany - łącznie ma aż 30 połaci, dlatego szukałem wyrobu produkowanego nowoczesnymi metodami - trwałego, dobrego izolatora termicznego i barwionego w masie, na którym nie będzie widać skutków cięcia i obróbki dekarskiej.

Dachówka miała być trwała i ładna, raczej typowa - przy tak ogromnej połaci chodziło o możliwie przystępną cenę. Drogie modele dachówki, np. karpiówkę, od razu odrzuciłem. Kolorystykę dachówki wybrałem zgodnie z projektem gotowym. Ponieważ nie podobają się nam z żoną dachówki błyszczące, nasza ma matową, ale gładką powierzchnię. To ze względu na sąsiedztwo drzew z boku domu.

Może cię zainteresować
Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Renowacja różnych powierzchni za pomocą papy w płynie Jurga Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Co to jest drewno klejone? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Jaka papa na deskowanie? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną?
Zobacz więcej Zwiń

Kupiłem dachówkę z gwarancją 30 lat, a na dekarzach wymogłem pisemną gwarancję na montaż na okres 10 lat. To bardzo ich zdyscyplinowało - dach, mimo swojej złożoności, przetrwał wiele burz i wichur bez odpadnięcia ani jednej dachówki. Tymczasem u sąsiadów dachówki spadały!

Każdą połać ozdabia dekoracyjnie zakończony gąsior
Każdą połać ozdabia dekoracyjnie zakończony gąsior
Wyłaz dachowy, ławy kominiarskie i obróbki blacharskie przy dwóch kominach.

Pokrycie dachowe - rady i przestrogi:

Uprzedzano mnie, że tego typu dachówka jest tak pakowana, że podczas transportu jej powierzchnia punktowo się ociera. Rzeczywiście, dachówki mają delikatne otarcia, ale niezauważalne z daleka. Ze względu na opóźnienie, spowodowane przez generalnego wykonawcę domu, z którym musiałem w końcu rozwiązać umowę, dom stał bez przykrycia jeszcze w grudniu.

Układanie dachu zleciłem dekarzowi, który zaoferował usługi swojej trzyosobowej ekipy trochę taniej, niż w środku sezonu budowlanego. Wolał układać dach nawet podczas mrozów, niż czekać w domu wiosny bez żadnego zarobku. Pech chciał, że zima była wyjątkowo sroga, z mrozami do -30°C. Układanie pokrycia trwało więc 3 miesiące - od grudnia 2010 r. do końca lutego 2011 r., choć mogło trwać 3 razy krócej.

Dach jest tak ważnym elementem, że cena usługi była dla mnie drugorzędna. Odprawiłem tańszych, lecz niefachowych dekarzy - sprawdziłem ich pracę na forum internetowym. Dekarzy szukałem przez Internet oraz w okolicy. Wygrał fachowiec, mieszkający zaledwie 4 km od naszej budowy. Z małą wpadką przy montażu okien połaciowych, resztę prac wykonał wzorowo - dach jest szczelny, a liczne obróbki blacharskie wyglądają estetycznie.

Moim zdaniem, prawdziwego dekarza poznać po tym, jak wykonuje obróbki przy kominach, w koszach itp. Warto zobaczyć jego poprzednie realizacje! Żeby udowodnić dekarzowi, że popełnia błąd przy wstawianiu okien połaciowych, wezwałem na budowę przeszkolonego dystrybutora okien. Po konsultacji, dekarz wykonał montaż okien zgodnie z zaleceniami producenta.

Dachówka spełniła nasze oczekiwania estetyczne i użytkowe - nie znać na niej kurzu, nie zarasta glonami, w szczelinach między dachówkami nie ma paprochów i liści, nie słychać bębnienia deszczu.

Po ułożeniu dachu pilnowałem, żeby tynkarze zabezpieczali dachówki folią. Ale i tak je zniszczyli w paru miejscach. Sięgnąłem więc do zapasu, przygotowanego na przyszłe naprawy. Niestety, podczas wymiany zużyli całą rezerwę, więc drżę, jak długo będzie kontynuowana produkcja naszego modelu dachówki.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Koszty ułożenia pokrycia dachowego:

  • materiały i pokrycie 100 000 zł, wyłaz dachowy i okna połaciowe 8500 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dach pokryto dachówką ceramiczną barwioną w masie na kolor antracyt

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!