Charakterystyka dachu pokrytego strzechą
Dawniej strzechy wykonywano ze słomy, obecnie wytwarzane są z trzciny. Układa się je zarówno na więźbach remontowanych, jak i nowych. Nachylenie połaci powinno wynosić powyżej 45° (na lukarnach półokrągłych - minimum 33°). Najładniej strzecha prezentuje się na budynkach o nachyleniu dachu ok. 55° - ostry kąt pochylenia przedłuża żywotność pokrycia. Zwykle domy kryte strzechą projektuje się tak, aby połać od kalenicy do okapu nie przekraczała 9 metrów - im długość ta będzie większa, tym większe jest wymagane nachylenie połaci. Bardzo wysoki i stromy dach będzie sprawiał wrażenie ogromnej bryły w porównaniu z resztą budynku.
Trzcina na dach musi być jednoroczna, mieć prostą, pozbawioną liści łodygę. Tak wyselekcjonowane rośliny grupuje się w wiązki o grubości około 60 cm, mogą być one różnej długości (od 1,2 do 2 m). Wiązki te suszy się najpierw pod zadaszeniem, nie wolno ich układać jeśli mają wilgotność powyżej 15%.
Strzechę układa się na ruszcie z łat i kontrłat na folii paroizolacyjnej lub na pełnym deskowaniu. Wiązki trzciny rozcina się, równomiernie rozkłada na dachu (na 1 m2 potrzeba około 8 wiązek) i przytwierdza do łat nierdzewnym drutem żaroodpornym - wyrób taki w wysokiej temperaturze nie odkształca się, czyli nie traci swojej wytrzymałości, a co za tym idzie, nie pozwala na rozluźnienie trzciny, tworząc z niej czasową zaporę dla ognia. Po wykonaniu strzechy trzeba ją koniecznie zaimpregnować przeciwogniowo, specjalnymi preparatami.
Podstawową rolą impregnacji jest zabezpieczenie przed zapłonem od ognia z płonących przedmiotów, mogących spaść na połać dachową lub które mogą zostać przyłożone do okapu strzechy. Środki przeciwogniowe również pozwalają dłużej zachować naturalny kolor pokrycia, spowalniają rozwój glonów i mchu, opóźniają rozkład wierzchnich warstw strzechy, uniemożliwiając biodegradację.
Strzechę charakteryzują bardzo dobre parametry fizyczne (duża izolacyjność i pojemność cieplna, świetne właściwości akustyczne), ale też dość duży ciężar - od 40 do 80 kg/m2 (średnia grubość strzechy to 30 cm). Jej istotną cechą jest też to, że z upływem lat zmienia barwę ze słomkowej na szarobrązową, aż po bardzo ciemnoszarą.
Do krycia strzechą należy zatrudnić wyspecjalizowaną i sprawdzoną firmę, których na rynku nie jest zbyt wiele.
Wycenę pokrycia dachowego przeprowadzono na podstawie projektu Z240, Pracowni Projektowej Z500
Dach kryty strzechą, ułożoną na ruszcie drewnianym
Materiały (trzcina, mocowania) wraz z robocizną; przyjęto cenę 180 zł/m² (dotyczy pokrycia dachu dwuspadowego, jak w projekcie; dodatkowe elementy, takie jak lukarny, załamania dachu itp. mają wpływ na cenę), co daje kwotę 35 460 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt zakupu materiałów do wykonania rusztu z łat i kontrłat - ok. 2000 zł. Suma: 37 460 zł
Uwaga! Wszystkie podane ceny są kwotami brutto oraz nie stanowią oferty handlowej - są to wartości orientacyjne. Dokładną wycenę pokrycia każdorazowo przeprowadza hurtownia lub wykonawca - warto też wypatrywać wyprzedaży lub się targować.
Monika Dąbrowska
fot. Dach-Reed
- Płaska dachówka czy blacha na rąbek? Co wybrać na dach domu w stylu stodoły?
- Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym?
- Ochrona i wentylacja dachu. Dlaczego membrana dachowa jest tak ważna?
- Jakie są warstwy izolacji dachu skośnego? Ochrona przed utratą ciepła i wilgocią