Dach kryty strzechą - przykładowa wycena

Dach kryty strzechą - przykładowa wycena

Wycena dachu pokrytego strzechą na podstawie dachu dwuspadowego (o powierzchni 197 m2) z projektu o nazwie Z240, Pracowni Projektowej Z500.

Charakterystyka dachu pokrytego strzechą

Dawniej strzechy wykonywano ze słomy, obecnie wytwarzane są z trzciny. Układa się je zarówno na więźbach remontowanych, jak i nowych. Nachylenie połaci powinno wyno­sić powyżej 45° (na lukarnach półokrągłych - minimum 33°). Najładniej strzecha prezen­tuje się na budynkach o nachyleniu dachu ok. 55° - ostry kąt pochylenia przedłuża żywot­ność pokrycia. Zwykle domy kryte strzechą projektuje się tak, aby połać od kalenicy do okapu nie przekraczała 9 metrów - im długość ta będzie większa, tym większe jest wymaga­ne nachylenie połaci. Bardzo wysoki i stromy dach będzie sprawiał wrażenie ogromnej bry­ły w porównaniu z resztą budynku. 

Trzcina na dach musi być jednoroczna, mieć prostą, pozbawioną liści łodygę. Tak wyselekcjonowane rośliny grupuje się w wiąz­ki o grubości około 60 cm, mogą być one róż­nej długości (od 1,2 do 2 m). Wiązki te suszy się najpierw pod zadaszeniem, nie wolno ich układać jeśli mają wilgotność powyżej 15%.

Strzechę układa się na ruszcie z łat i kontrłat na folii paroizolacyjnej lub na pełnym desko­waniu. Wiązki trzciny rozcina się, równomier­nie rozkłada na dachu (na 1 m2 potrzeba około 8 wiązek) i przytwierdza do łat nierdzewnym drutem żaroodpornym - wyrób taki w wyso­kiej temperaturze nie odkształca się, czyli nie traci swojej wytrzymałości, a co za tym idzie, nie pozwala na rozluźnienie trzciny, tworząc z niej czasową zaporę dla ognia. Po wykonaniu strzechy trzeba ją koniecznie zaimpregnować przeciwogniowo, specjalnymi preparatami.

Podstawową rolą impregnacji jest zabezpie­czenie przed zapłonem od ognia z płonących przedmiotów, mogących spaść na połać dacho­wą lub które mogą zostać przyłożone do okapu strzechy. Środki przeciwogniowe również po­zwalają dłużej zachować naturalny kolor po­krycia, spowalniają rozwój glonów i mchu, opóźniają rozkład wierzchnich warstw strze­chy, uniemożliwiając biodegradację.

Strzechę charakteryzują bardzo dobre para­metry fizyczne (duża izolacyjność i pojemność cieplna, świetne właściwości akustyczne), ale też dość duży ciężar - od 40 do 80 kg/m2 (śred­nia grubość strzechy to 30 cm). Jej istotną ce­chą jest też to, że z upływem lat zmienia bar­wę ze słomkowej na szarobrązową, aż po bardzo ciemnoszarą.

Do krycia strzechą należy zatrudnić wy­specjalizowaną i sprawdzoną firmę, których na rynku nie jest zbyt wiele.

Wycenę pokrycia dachowego przeprowadzono na podstawie projektu Z240, Pracowni Projektowej Z500

Projekt Z240, Pracownia Projektowa Z500
Parametry: długość dachu - 14,64 m; dł. jednego szczytu dachu - 7 m; wysokość dachu - 4,72 m; rozpiętość dachu - 10,8 m; powierzchnia dachu - 197 m2

Dach kryty strzechą, ułożoną na ruszcie drewnianym

Materiały (trzcina, mocowania) wraz z robocizną; przyjęto cenę 180 zł/m² (dotyczy pokrycia dachu dwuspadowego, jak w projekcie; dodatkowe elementy, takie jak lukarny, załamania dachu itp. mają wpływ na cenę), co daje kwotę 35 460 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt zakupu materiałów do wykonania rusztu z łat i kontrłat - ok. 2000 zł. Suma: 37 460 zł

Uwaga! Wszystkie podane ceny są kwotami brutto oraz nie stanowią oferty handlowej - są to wartości orientacyjne. Dokładną wycenę pokrycia każdorazowo przeprowadza hurtownia lub wykonawca - warto też wypatrywać wyprzedaży lub się targować.

Monika Dąbrowska
fot. Dach-Reed

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Komentarze

Gość mirek
30-01-2016 18:35
co to za specjalisci co pisza takie glupoyy
Gość Bolek
31-07-2015 23:24
Brawo dobry komentarz
Irbis Strzecharstwo
02-10-2013 00:09
Cytat Wiązki trzciny rozcina się, równomier­nie rozkłada na dachu (na 1 m2 potrzeba około 8 wiązek) i przytwierdza do łat nierdzewnym drutem żaroodpornym ? wyrób taki w wyso­kiej temperaturze nie odkształca się, czyli nie traci swojej ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz