Podstawy układania blachodachówki w arkuszach

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Podstawy układania blachodachówki w arkuszach

Czy układanie blachodachówki w arkuszach bywa problematyczne? Czy jednak należy to do prac, które z łatwością wykonamy sami? Odpowiedź leży gdzieś po środku, ponieważ mimo faktu, że blachodachówka w arkuszach jest materiałem dobrze znanym, to nie znaczy, że nie może sprawić nam problemów. W tym artykule opiszemy jak prawidłowo układać blachodachówkę tego typu oraz przytoczymy rozwiązania, które pozwolą uniknąć nam problemów.

aktualizacja: 2023-03-06 11:49:06

Blachodachówka w arkuszu jest wymagająca w kwestii transportu oraz przechowywania. Dlatego musimy się odpowiednio przygotować do jej przewozu oraz składowania. Ostrożności nigdy za wiele! Powierzchnia, na której składujemy tego typu blachodachówkę powinna być płaska. Pamiętajmy również o tym, by użyć drewnianych przekładek, które pozwolą nam na oddzielenie materiału na pokrycie od podłoża. Wspomniane przekładki świetnie nadadzą się również do przedzielenia arkuszy. Dużej ostrożności oraz doboru właściwych narzędzi wymaga też od nas przycinanie blachodachówki. Do takiego działania przydadzą nam się nożyce elektryczne lub ręczne. Wystrzegać zaś powinniśmy się szlifierki kątowej, która może uszkodzić powłokę ochronną.

Blachodachówka panelowa FIORD Blachy Pruszyński
Blachodachówka panelowa FIORD Blachy Pruszyński

Słów kilka o ruszcie

Blachodachówka oraz wykonany z łat i kontrłat ruszt tworzą zgrany duet. Dzieje się tak, ponieważ blachodachówka z arkusza układana jest na tego typu ruszcie. Jakie zatem funkcje pełnią łaty oraz kontrałaty? Zacznijmy od tych drugich! Ich naczelną funkcją stanowi odsunięcie blaszanego pokrycia od warstwy hydroizolacyjnej. W rezultacie powstaje przestrzeń wentylacyjna, którą należy uznać za niezbędną. Na kontrłatach umieszczamy łaty (umieszczamy je prostopadle do kontrłat). Łaty muszą być odpowiednio rozstawione. Rozstaw ten zależy od wybranego przez nas rodzaju blachodachówki.

Obróbki blacharskie

Obróbki blacharskie odgrywają kluczową rolę w procesie montażu pokrycia. Stanowią one swego rodzaju wstęp do całego przedsięwzięcia, ponieważ montaż obróbek poprzedza prace z blachodachówką. Na pierwszy ogień idą obróbki występujące wzdłuż okapu. Ich zadaniem jest stworzenie pasa nadrynnowego oraz zapewnienie osłony deski okapowej. W całym procesie pomogą nam również haki rynnowe, dzięki którym bez większego problemu uda nam się zamocować wspomniany pas. Obróbki mocujemy nie tylko wzdłuż okapu, ale również na dnie koszy, wzdłuż krawędzi dachu oraz wokół kominów. Kompleksową ofertę standardowych obróbek blacharskich docinanych na wymiar oferuje firma Blachy Pruszyński.

Montaż blachodachówki w kilku krokach

W kolejnym akapicie pragniemy przyjrzeć się procesowi montażowemu blachodachówki w arkusza. Cały zabieg rozpoczynamy od ułożenia arkuszy na dolnym narożu dachu. Potem sukcesywnie przesuwamy się w stronę kalenic.

Pamiętajmy, żeby do montażu blachodachówki wykorzystywać odpowiednie do tego wkręty. W przypadku blachodachówki z arkusza idealnie nadadzą się wkręty farmerskie. Zastosowanie innych może przyczynić się do uszkodzenia naszego materiału na pokrycie. Musimy wstrzelić się w odpowiedni stopień wkręcenia, ponieważ jeśli dokręcimy je zbyt mocno lub nie dokręcimy ich z odpowiednią siłą, może to skutkować nieprawidłowościami na dachu. Jak sprawdzić, czy wkręty zostały prawidłowo wkręcone? W tej kwestii pomocne okazują się uszczelki, a w zasadzie uch krawędzie. Jeśli wystają spod kołnierza dociskowego wkrętu, to wszystko jest w porządku. Gdzie umieszczamy wspomniane wkręty? Odpowiedź brzmi: w dole fali lub innego przetłoczenia. Wkręty umieszczamy w co drugiej fali (z wyjątkiem krawędzi dachu i kalenic, w ich przypadku wkręty lądują w każdej fali).

Dach pokryty blachodachówką FIORD
Dach pokryty blachodachówką FIORD

Podsumowanie

Zwieńczeniem wszystkich prac jest montaż gąsiorów kalenicowych, które stanowią wisienkę na torcie naszego pokrycia. Rekomendujemy zdecydować się również na grzebień lub siatkę, które umieszczamy pod gąsiorami. Dzięki nim unikniemy problemów z ptakami.

Blachodachówka z arkusza to zawsze gwarancja wspaniałego efektu wizualnego, ale również wieloletniego funkcjonowania bez zarzutu. Jednak, żeby wszystko działało jak należy, musimy stosować się do reguł montażowych oraz korzystać z odpowiednich materiałów. Jeśli zastosujemy się do zaleceń producenta, będziemy zadowoleni z finalnego efektu.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły