Stalowy system rynnowy dobrze odprowadza wodę opadową

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Stalowy system rynnowy dobrze odprowadza wodę opadową

Po dwóch gorących latach i jednej zimie mogę pokusić się o wstępną ocenę wydajności orynnowania - deszczówka nie wystąpiła nigdy z rynien, nie rozlała się wokół studni chłonnych - mówi Rafał, który wraz z Magdą system rynnowy założył w 2021 r.

aktualizacja: 2022-09-14 11:11:14

Dom:

 • Dwukondygnacyjny, 191 m2.
 • Położenie - w słońcu, bez drzew.
 • Dach: wielospadowy, powierzchnia 310 m2, kąt nachylenia 20°, okap o długości 90 cm.
 • Pokrycie - blachodachówka.

System rynnowy:

 • Ze stali dwustronnie ocynkowanej, powlekanej czterema warstwami powłok ochronnych, grubość rdzenia stalowego 0,6 mm.
 • Rynny - półokrągłe, o przekroju 120 mm.
 • Rury spustowe - okrągłe, o średnicy 90 mm.
 • Sposób odprowadzania wody z dachu - przez dolne wpusty odpływowe do rur kanalizacji deszczowej, dalej do rur perforowanych, zakopanych w gruncie, i do 10 studni chłonnych.

Decyzja: Magda - Członek mojej rodziny zajmuje się zakładaniem orynnowania, więc poprosiliśmy go o to na naszym domu. Polecił nam stalowy system, wykonany przez czołowego producenta. W trakcie kompletowania elementów, wziął pod uwagę wytyczne z projektu dotyczące rozmiaru rynien i rur spustowych, jednak przy lokalizacji kilku rur spustowych kierował się własnym doświadczeniem - wynika to z tego, że np. zmieniliśmy układ niektórych okien, dodaliśmy dach nad tarasem.

Sami ustaliliśmy kolorystykę - antracyt pasuje do blachodachówki, drzwi, ram okien i ładnie odcina się na białym tynku. Niczego byśmy dziś nie zmienili.

System orynnowania obejmuje też dobudowane nad tarasem zadaszenie
System orynnowania obejmuje też dobudowane nad tarasem zadaszenie.

Orynnowanie - rady i przestrogi:

 • Rafał: Ucieszyłem się ze stalowego systemu od renomowanego producenta, bo zależy mi na długowieczności i bezusterkowości tego wyposażenia domu. Biorąc pod uwagę szereg jego zalet - tj. odporność na silne nasłonecznienie (przecież dni z tropikalnym upałem jest coraz więcej) i mróz, uszkodzenia mechaniczne - nie miało znaczenia, że jest nieco droższy od wersji z PVC. Dodatkową korzyścią jest fakt, że układała go osoba zaufana i posługująca się specjalistycznymi narzędziami - wiem, że obrabiając na miejscu elementy ze stali powlekanej, trzeba unikać uszkodzenia powłok chroniących rdzeń. Montaż orynnowania nastąpił etapami. W trakcie wykańczania dachu nasz wykonawca skompletował rynny, po wykończeniu elewacji - rury spustowe i dolne wpusty odpływowe. Łącznie z pokryciem dachu trwało to jakieś dwa tygodnie.
 • Po dwóch gorących latach i jednej zimie mogę pokusić się o wstępną ocenę wydajności orynnowania - deszczówka nie wystąpiła nigdy z rynien, nie rozlała się wokół studni chłonnych, jedynie w ubiegłym roku przy dwóch najintensywniejszych ulewach wybiła niektóre klapki w dolnych wpustach odpływowych (w tym roku już się to nie powtórzyło). Zatem przyjmuję, że system dobrze odprowadza wodę opadową. Wydawało mi się, że skoro dom stoi daleko od drzew, to nie muszę czyścić koszyczków we wpustach. Tymczasem kiedy po roku zajrzałem do nich, znalazłem np. kawałki styropianu (wokół buduje się nowe domy). Zacznę je kontrolować co kilka miesięcy.

Koszty wykonania orynnowania:

 • Pokrycie dachu i orynnowanie z montażem 42 000 zł.
 • Dodanie wpustów odpływowych i rur rozsączających deszczówkę z robocizną 2000 zł.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Kolor stalowego systemu rynnowego dopasowano do kolorystyki dachu, drzwi i ram okien.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!