Deszczówka gromadzona do skrzynek retencyjno-rozsączających - rady inwestorów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Deszczówka gromadzona do skrzynek retencyjno-rozsączających - rady inwestorów

Założona instalacja rozsączania deszczówki nie nastręcza nam problemów, uciążliwej pracy, ani dyskomfortu - mówią Agnieszka i Dawid, którzy deszczówkę wykorzystują od 2018 r.

Dom: powierzchnia 334 m2. Dach - płaski, o powierzchni 200 m2. Działka - 1120 m2. Grunt - ilasty.

Zagospodarowanie deszczówki:

 • Rozsączana w gruncie (do podlewania drzew i trawnika).
 • Elementy składowe systemu - 5 skrzynek retencyjno-rozsączających i perforowane rury drenażowe o średnicy 110 mm.

Decyzja: Agnieszka - Nie chcemy nadmiernie eksploatować wody z wodociągu, w niektórych obszarach wolimy zastąpić ją deszczówką. Ponieważ architekci zaprojektowali na domu dach płaski, ale z kilkoma minimalnie ukośnymi połaciami - powstała spora zlewnia - więc opady skierowali do szerokich rynien i pięciu rur spustowych. Gdyby zastosowali tradycyjny naścienny wariant pionowych rur, zapewne przy dwóch lub trzech z nich po prostu postawilibyśmy naziemne zbiorniki zbierające deszczówkę, o nowoczesnym wyglądzie i nie oszpecające bryły domu. Nie jest to do zrealizowania przy rurach wpuszczonych w elewację i z tego powodu szukaliśmy innego rozwiązania.

Architektka krajobrazu, przygotowująca projekt ogrodu, wspomniała o możliwości odprowadzenia wody z dachu do skrzynek retencyjno-rozsączających, wkopanych w gruncie. Tego rodzaju system znał też znajomy inżynier, którego firma wykonuje takie prace w ogrodach. Zapewnił, że po owinięciu ażurowych elementów grubą geowłókniną, będą one przez jakiś czas akumulować wodę, która powoli odpłynie do gleby. Daliśmy jego firmie zielone światło, bo uznaliśmy, że taki system rozsączania będzie szczególnie dogodny dla starodrzewu (korzenie pobiorą życiodajną deszczówkę).

Żałuję jednak, że nikt nie podpowiedział jakiejś metody magazynowania opadów pod ziemią, zamiast ich rozsączania. Założyliśmy warzywnik i zielnik w podwyższonych drewnianych skrzyniach oraz kilka zwykłych rabat wokół trawnika, więc chętnie podlewalibyśmy je miękką i ogrzaną na słońcu deszczówką.

Zestaw pięciu skrzynek retencyjno-rozsączających zakopano w gruncie w odległości kilkunastu metrów od domu
Zestaw pięciu skrzynek retencyjno-rozsączających zakopano w gruncie w odległości kilkunastu metrów od domu.

Wykorzystywanie deszczówki - rady i przestrogi:

 • Dawid: Według mnie dobrze się stało, ponieważ w skali budowy domu wydanie kilku tysięcy złotych na nowoczesny system jej rozsączania w gruncie jest akceptowalne. Nie jestem jednak pewny, czy pozytywnie zareagowaliśmy na kilkakrotnie wyższe koszty inwestycyjne zamontowania jednego, nawet dwóch zbiorników podziemnych z przelewem nadmiaru wody do awaryjnych poletek rozsączających oraz z osprzętem do jej wypompowywania i używania na zewnątrz zbiornika.

  Obecnie można skorzystać z dofinansowania ze środków NFOŚiGW na systemy magazynowania wody, lecz 3 lata temu nie było jeszcze takiej możliwości. Koszty zwiększyłoby też dodanie jakieś automatyki minimalizującej ryzyko awarii pompy zatapialnej i usprawniającej dystrybuowanie wody na działce, a także profesjonalne wykonawstwo przy użyciu ciężkiego sprzętu. U nas ekipa ogrodnicza posługiwała się koparką do przygotowania rowów na dreny i wykopów na skrzynki (o głębokości do 2 m, wierzch skrzynek znajduje się nieco poniżej głębokości 1 m).

  Do każdej z pięciu rur spustowych (mają średnicę 120 mm i długość 9 m oraz są zakończone obszernym wpustem odpływowym z koszyczkiem) podłączyła pełną rurę o długości 1-2 m, dalej perforowaną rurę drenażową (owiniętą geowłókniną), doprowadzającą deszczówkę do osobnej skrzynki. Niektóre z rur drenażowych są krótsze, niektóre mają długość ponad 20 m, ponieważ zestaw pięciu skrzynek wykonawcy ulokowali w wypoczynkowej części działki.

 • Na przestrzeni 3 lat użytkowania, tylko jeden raz system rozsączania nie przyjął całej wody opadowej. Stało się to w lipcu tego roku, po kolejnych intensywnych opadach. Z wpustów odpływowych wylewała się deszczówka, ponieważ podziemny system już był pełny, a grunt nasiąknięty po poprzednich burzach. Zaniepokoiłem się i od razu zadzwoniłem do wykonawcy-inżyniera. Po omówieniu problemu, postanowiliśmy zaczekać na rozwój wypadków do końca sezonu. Jeżeli brak chłonności systemu powtórzy się, to znajdziemy środek zaradczy. Na razie nakazał częstsze niż 1-2 razy w roku oczyszczanie rynien i koszyczków w zbieraczach.

  Oprócz tego jednodniowego incydentu, założona instalacja rozsączania deszczówki nie nastręcza nam problemów, uciążliwej pracy, ani dyskomfortu. Co więcej, ze względu na ogólnoświatowe anomalia klimatyczne i częste okresy suszy w Polsce, postanowiliśmy zachowywać się proekologicznie - w celu jeszcze efektywniejszego zagospodarowania opadów, właśnie zrezygnowaliśmy z wybrukowania betonem lub granitem podjazdu i ścieżek na rzecz bardziej przesiąkliwej nawierzchni żwirowej. Im więcej wody opadowej zostanie na naszej posesji, tym lepiej dla środowiska naturalnego. Pomnożone pojedyncze drobne działania i efekt skali mogą przynieść korzystne skutki dla planety.
Dostęp do koszyczka (prostego filtra mechanicznego) jest łatwy, jego oczyszczenie z igieł i liści trwa kilka sekund.

Koszty założenia systemu rozsączającego:

 • system rozsączający wraz z montażem 6000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Pod wpuszczonymi w elewację rurami spustowymi znajdują się zbieracze z ażurową pokrywą.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

31 Maj 2022, 05:16

16 godzin temu, Gość case napisał: A jakie macie pompy do deszczówki? Mam zamiar kupić, ale nie chciałabym przepłacać   A ile jej masz?  Tej deszczówki? I do czego chcesz użyć?

time image

30 Maj 2022, 22:25

Ja planuje też taki system rozsączania, ale już na końcu rury, która odprowadzała do tej pory wodę z rynien na niezamieszkałą działkę sąsiada. Planowałem 2×1500L, ale trochę mi się plany pokrzyżowały i będę chciał zakopać 2×1000L, pytanie, czy te 2000L na dach 200m2 będzie ...

time image

Gość case

30 Maj 2022, 12:37

A jakie macie pompy do deszczówki? Mam zamiar kupić, ale nie chciałabym przepłacać

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje