Zmiękczacz wody traktowaliśmy jako wyposażenie must-have

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zmiękczacz wody traktowaliśmy jako wyposażenie must-have

Instalator od instalacji grzewczej zalecił założenie zmiękczacza wody tej samej marki. Potraktowaliśmy to jako wyposażenie typu must-have całego układu wodnego i grzewczego w budynku - mówią Karolina i Piotr, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy wodę z wodociągu uzdatniają od 2016 r.

Woda: z wodociągu. Używana do picia, celów gospodarczych, podlewania ogrodu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do kanalizacji.

Uzdatnianie:

  • Wstępny filtr mechaniczny oraz zmiękczacz z nowoczesnym panelem sterowania i wieloma funkcjami, w tym alarmem niskiego poziomu soli.
  • Lokalizacja - w ogrzewanej kotłowni.
  • Liczba stałych użytkowników - 3 osoby.
  • Liczba łazienek - 3.

Decyzja: Piotr - Kupiliśmy zaawansowany technologicznie gazowy kocioł grzewczy i instalator zarekomendował, żeby założyć jeszcze zmiękczacz wody tej samej marki, bo w razie uszkodzenia kotła, nie będziemy mieć kłopotów z gwarancją. Nie traktowaliśmy tego jako naciąganie nas na dodatkowe koszty, tylko jako wyposażenie typu must-have całego układu wodnego i grzewczego w budynku.

Zleciliśmy mu dobranie odpowiedniego modelu. Wykonał to, uwzględniając liczbę domowników i odbiorników wody, wielkość jej zużycia - parametry kranówki sprawdził w Internecie, na stronie miejscowej spółki wodnej. Zgodnie z nimi określił parametry i zadania na panelu sterowania. Przeznaczył dla nas urządzenie z półki "bestseller", z kilkoma atrakcyjnymi funkcjami, m.in. ułatwiającymi obsługę.

Za wodomierzem i tuż przed zmiękczaczem zamontowano wymienny filtr mechaniczny
Za wodomierzem i tuż przed zmiękczaczem zamontowano wymienny filtr mechaniczny.

Uzdatnianie wody - rady i przestrogi:

  • Zaraz po przeprowadzce lekko poprawiłem ustawienia, jestem elektronikiem i lubię bawić się urządzeniami. Głównie starałem się trafić w idealną miękkość wody. Powszechnie wiadomo, że zbyt twarda zakamienia rury i sprzęt (tu szczególnie istotna była dla mnie ochrona kotła - mamy model z cienkimi rurkami przepływu wody), natomiast zbyt miękka powoduje, że trudno jest zmyć mydło, szampon oraz wypłukać pranie. Parametry trzeba po prostu wypośrodkować. U nas nawet zmiękczana woda pozostawia delikatny osad (np. w czajniku). Tego się nie da uniknąć. Zmieniłem też godziny automatycznego płukania złoża, z nocnych (ustalonych przez instalatora) na dzienne (kiedy jesteśmy w pracy), gdyż ten proces jest głośny. W kompletnej ciszy nocnej stawiał nas na równe nogi - sypialnia znajduje się prawie naprzeciwko kotłowni. W dzień, nawet teraz, kiedy pracujemy zdalnie w domu, taki odgłos zupełnie nie przeszkadza.
  • Karolina: Szczególnie przydatna jest funkcja alarmu niskiego poziomu soli. Kiedy to następuje, na panelu zapala się pomarańczowa dioda. Wolimy dosypywać sól w tabletkach w mniejszej ilości, za to częściej, ponieważ kiedy jest ich za dużo, na dole zbiornika formuje się twarda skorupa (jej rozbicie i usunięcie jest trudne). Uniemożliwia ona opadanie reszty tabletek i powstanie solanki. Najlepiej jest, gdy pastylki lekko przykrywają poziom cieczy, zgromadzonej na dnie. Wtedy są one maksymalnie wykorzystywane przez uzdatniacz, a koszt eksploatacji - optymalny. Dzięki ich regularnej aplikacji, kocioł gazowy ma się doskonale, zaś armatura sanitarna w łazienkach wygląda na nowszą, niż jest (ma 5 lat).

Koszty zakupu, montażu i eksploatacji zmiękczacza wody:

  • zmiękczacz z montażem 3600 zł.
  • Eksploatacja - sól - 56 zł za 2 worki (po 25 kg).

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Poziom soli w tabletkach powinien lekko zakrywać poziom solanki na dnie zbiornika.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość zc

23 Lip 2021, 14:46

Polecam kupić na necie za 1,5 kPLN i samemu zainstalować, żadna filozofia.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje