Najczęstsze błędy popełniane przy odprowadzaniu ścieków
Najczęstsze błędy popełniane przy odprowadzaniu ścieków
Brak trójników rewizyjnych, zastosowanie zbiornika z tworzyw do budowy szamba na terenie podmokłym i niezapewnienie możliwości opróżniania osadnika gnilnego domowej oczyszczalni - to tylko niektóre błędy popełniane podczas odprowadzania ścieków z domu. Zobacz, na co jeszcze uważać?
Data publikacji: 2021-08-23
Data aktualizacji: 2021-08-23
Wykonanie zbiornika na nieczystości w miejscu niepozwalającym na opróżnianie go bez konieczności wjazdu wozu asenizacyjnego na teren posesji
Najlepiej urządzić wszystko tak, by przyłącze do rury ssącej wozu asenizacyjnego zamontowane było w ogrodzeniu, co pozwoli opróżniać szambo także podczas nieobecności mieszkańców.
Niezapewnienie możliwości opróżniania osadnika gnilnego domowej oczyszczalni
Wprawdzie ścieki odpływają z niego do rur drenażowych, ale w zbiorniku gromadzą się nieczystości stałe i co jakiś czas - zwykle raz do roku - trzeba zbiornik wyczyścić. Najprościej wykonać to przy użyciu wozu asenizacyjnego, ale musi on być w stanie dojechać odpowiednio blisko osadnika.
Zastosowanie zbiornika z tworzyw do budowy szamba na terenie podmokłym
Pusty zbiornik tego rodzaju praktycznie nic nie waży, a więc wypchnięcie go przez wody gruntowe jest właściwie nieuniknione, gdyż parcie hydrostatyczne to siła, której nic się nie oprze. Z kolei jeżeli będziemy zbiornik kotwić i obciążać, to może on zostać zmiażdżony. Tam, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia wysokiego poziomu wód gruntowych, najlepiej po prostu korzystać z ciężkich zbiorników żelbetowych.
Montowanie szamba (fot. Probud)
Brak trójników rewizyjnych
We wszystkich newralgicznych punktach instalacji powinny zostać zamontowane tzw. czyszczaki, pozwalające na udrożnienie rur w razie ich zapchania. W szczególności dotyczy to przewodu odprowadzającego ścieki do szamba czy też osadnika gnilnego domowej oczyszczalni.
Przystępowanie do prac przy instalacji kanalizacyjnej bez wcześniejszego rozplanowania kuchni i łazienek
Prowadzi to do konieczności przerabiania wykonanych już instalacji, co jest tym bardziej kłopotliwe, im później dostrzeżona zostanie konieczność wykonania przeróbek. W razie zauważenia błędów nie wolno zwlekać z poprawkami, bo po wykonaniu tynków i położeniu płytek ceramicznych wszelkie modyfikacje będą kosztowne.
Powinny być one solidnie przytwierdzone do ścian lub podłoża przy użyciu odpowiednich uchwytów, pozwalających na przesuwanie się przewodów, gdy pod wpływem zmian temperatury zmienia ich długość. Szczególnie istotne jest to w pobliżu przyłączonych urządzeń oraz punktów węzłowych instalacji. Niestabilne mocowanie skutkuje z czasem powstawaniem nieszczelności na wykonywanych na wcisk połączeniach, co - w najlepszym razie - prowadzi do przedostawania się do pomieszczeń nieprzyjemnych zapachów, a w skrajnych sytuacjach grozi wyciekiem nieczystości.
Wykonanie wspólnego podejścia dla miski sedesowej i innych urządzeń sanitarnych
Intensywny przepływ nieczystości w przewodzie odprowadzającym je z miski ustępowej będzie powodował wysysanie wody z syfonów zabezpieczających inne urządzenia, co skutkuje rozchodzeniem się nieprzyjemnych woni.