Najczęstsze błędy popełniane przy odprowadzaniu ścieków

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Najczęstsze błędy popełniane przy odprowadzaniu ścieków

Brak trójników rewizyjnych, zastosowanie zbiornika z tworzyw do budowy szamba na terenie podmokłym i niezapewnienie możliwości opróżniania osadnika gnilnego domowej oczyszczalni - to tylko niektóre błędy popełniane podczas odprowadzania ścieków z domu. Zobacz, na co jeszcze uważać?

Wykonanie zbiornika na nieczystości w miejscu niepozwalającym na opróżnianie go bez konieczności wjazdu wozu asenizacyjnego na teren posesji

Najlepiej urządzić wszystko tak, by przyłącze do rury ssącej wozu asenizacyjnego zamontowane było w ogrodzeniu, co pozwoli opróżniać szambo także podczas nieobecności mieszkańców.

Niezapewnienie możliwości opróżniania osadnika gnilnego domowej oczyszczalni

Wprawdzie ścieki odpływają z niego do rur drenażowych, ale w zbiorniku gromadzą się nieczystości stałe i co jakiś czas - zwykle raz do roku - trzeba zbiornik wyczyścić. Najprościej wykonać to przy użyciu wozu asenizacyjnego, ale musi on być w stanie dojechać odpowiednio blisko osadnika.

Zastosowanie zbiornika z tworzyw do budowy szamba na terenie podmokłym

Pusty zbiornik tego rodzaju praktycznie nic nie waży, a więc wypchnięcie go przez wody gruntowe jest właściwie nieuniknione, gdyż parcie hydrostatyczne to siła, której nic się nie oprze. Z kolei jeżeli będziemy zbiornik kotwić i obciążać, to może on zostać zmiażdżony. Tam, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia wysokiego poziomu wód gruntowych, najlepiej po prostu korzystać z ciężkich zbiorników żelbetowych.

Montowanie szamba
Montowanie szamba (fot. Probud)

Brak trójników rewizyjnych

We wszystkich newralgicznych punktach instalacji powinny zostać zamontowane tzw. czyszczaki, pozwalające na udrożnienie rur w razie ich zapchania. W szczególności dotyczy to przewodu odprowadzającego ścieki do szamba czy też osadnika gnilnego domowej oczyszczalni.

Przystępowanie do prac przy instalacji kanalizacyjnej bez wcześniejszego rozplanowania kuchni i łazienek

Prowadzi to do konieczności przerabiania wykonanych już instalacji, co jest tym bardziej kłopotliwe, im później dostrzeżona zostanie konieczność wykonania przeróbek. W razie zauważenia błędów nie wolno zwlekać z poprawkami, bo po wykonaniu tynków i położeniu płytek ceramicznych wszelkie modyfikacje będą kosztowne.

Niestaranne mocowanie rur kanalizacyjnych

Powinny być one solidnie przytwierdzone do ścian lub podłoża przy użyciu odpowiednich uchwytów, pozwalających na przesuwanie się przewodów, gdy pod wpływem zmian temperatury zmienia ich długość. Szczególnie istotne jest to w pobliżu przyłączonych urządzeń oraz punktów węzłowych instalacji. Niestabilne mocowanie skutkuje z czasem powstawaniem nieszczelności na wykonywanych na wcisk połączeniach, co - w najlepszym razie - prowadzi do przedostawania się do pomieszczeń nieprzyjemnych zapachów, a w skrajnych sytuacjach grozi wyciekiem nieczystości.

Wykonanie wspólnego podejścia dla miski sedesowej i innych urządzeń sanitarnych

Intensywny przepływ nieczystości w przewodzie odprowadzającym je z miski ustępowej będzie powodował wysysanie wody z syfonów zabezpieczających inne urządzenia, co skutkuje rozchodzeniem się nieprzyjemnych woni.

Redaktor: Adam Jamiołkowski

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA