Rekuperacja - jak zmniejszyć rachunki za energię elektryczną w firmie

Rekuperacja - jak zmniejszyć rachunki za energię elektryczną w firmie

Rachunki za energię elektryczną mogą przytłoczyć każdego przedsiębiorcę. W ostatnich latach praktycznie bezustannie wzrastały ceny energii elektrycznej oraz energii cieplnej: czy to dostarczanej przez miejskie elektrociepłownie, czy też wytwarzanej za pomocą indywidualnych, nowoczesnych kotłów. Ze względu na taki stan rzeczy każdemu właścicielowi firmy pragniemy polecić rozwiązania oparte o rekuperację, które pozwolą mu zmniejszyć wydatki ponoszone na energię.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to nazwa nadana mechanicznej wentylacji, pozwalającej jednocześnie na odzyskiwanie ciepła. Cały system oparty jest o wykorzystanie nowoczesnych rekuperatorów oraz powiązanych z nimi urządzeń i elementów konstrukcyjnych, które są odpowiedzialne za odzyskiwanie ciepła podczas wentylacji. Oznacza to, że odbierają i zawracają ciepło do wnętrza budynku, jednocześnie wpuszczając do niego świeże, czyste powietrze.

Jakie zalety ma rekuperacja?

Rekuperacja odznacza się dwiema największymi zaletami. Pierwsza z nich to oczywiście kwestie finansowe, o których opowiemy więcej za kilka chwil.

Druga to kwestia komfortu, która jest niezwykle ważna w każdym przedsiębiorstwie. Mechaniczna wentylacja pozwala bowiem na wpuszczanie do pomieszczeń świeżego powietrza, a co za tym idzie - umożliwia Państwu i Państwa pracownikom wykonywanie obowiązków w przyjemniejszym otoczeniu. Przekłada się jednocześnie na zmniejszenie ilości zachorowań w trakcie newralgicznych okresów, gdyż eliminuje konieczność włączania klimatyzacji lub naprzemiennego otwierania i zamykania okien oraz dogrzewania pomieszczeń.

Kwestie finansowe

Ogrzewanie pomieszczeń dla pracowników często jest poważnym wyzwaniem w firmie, zwłaszcza w halach przemysłowych, które odznaczają się dużą, trudną do ogrzania powierzchnią. Rekuperacja i wentylacja mechaniczna GOMAR sprawia jednak, że w trakcie zimy nawet 90% ciepła jest oddawane ponownie do pomieszczenia, co przekłada się na podniesienie temperatury, w której pracują Państwa pracownicy.

Jednocześnie taki mechanizm sprawia, iż nie muszą Państwo dogrzewać mocniej swojego przedsiębiorstwa. Przekłada się to na bezpośrednią korzyść finansową, oznaczającą, że mniejsza ilość energii elektrycznej jest pobierana z sieci, mniejsza ilość ciepła z elektrociepłowni lub mniejsza ilość materiału opałowego wykorzystywanego w indywidualnych kotłowniach.

Warto także pamiętać, iż mniejsza ilość zużytych materiałów opałowych oznacza mniejszą emisję szkodliwych substancji do środowiska. Biorąc pod uwagę obecne limity i kary, wykorzystanie rekuperacji może znacząco obniżyć również te koszty w Państwa przedsiębiorstwie. W efekcie cała produkcja będzie znacznie tańsza, ze względu na obniżenie stałych kosztów związanych z ogrzewaniem.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz