Klimatyzację włączamy rzadko, bo mamy rolety i docieplony dom

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Klimatyzację włączamy rzadko, bo mamy rolety i docieplony dom

Klimatyzatorów nie włączamy często. Rolę ochrony przed gorącem i intensywnym światłem świetnie pełnią elewacyjne rolety. Należy też wspomnieć o skutecznej termoizolacyjnej roli grubych świeżo ocieplonych murów - mówią Kasia i Krzysiek, którzy klimatyzatory użytkują od 2019 r.

Dom:

  • Trzykondygnacyjny; powierzchnia części mieszkalnej 165 m2; w starej części domu ściany trójwarstwowe, w dobudowanej - dwuwarstwowe, z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm i styropianu o gr. 12 cm; wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, rolety zewnętrzne na trzyszybowych oknach.
  • Lokalizacja: w pełnym słońcu.

Klimatyzacja:

  • Typu split; 4 sztuki, każda o mocy chłodniczej 3,5 kW i grzewczej 3,8 kW; inwerterowy napęd sprężarki; filtr fotokatalityczny i antybakteryjny.
  • Sterowanie - 4 pilotami.
  • Lokalizacja - w pokojach na piętrze.

Decyzja: Krzysiek - Gruntownie remontowaliśmy i rozbudowywaliśmy dom w bardzo upalnym roku 2019. Akurat kiedy napłynęła najintensywniejsza fala gorąca, żonie założono gips na całej długości nogi i kiepsko radziła sobie z trudnymi warunkami mieszkalnymi i atmosferycznymi (we wnętrzu domu temperatura wynosiła powyżej 30°C). Dopiero wtedy oboje zorientowaliśmy się, że warto założyć klimatyzację.

W trakcie remontu wyposażyliśmy wnętrze w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, nowe trzyszybowe okna i rolety zewnętrzne. Zaplanowaliśmy też dodanie ogniw fotowoltaicznych. Chociaż już się wykosztowaliśmy, to jednak zadzwoniłem do kolegi, zajmującego się montażem klimatyzacji, i poprosiłem o pomoc (właśnie miał mnóstwo zleceń, mimo to przyjechał szybko). Podczas wizji lokalnej ustaliliśmy, że założy na piętrze 4 oddzielne splity (zależało mi na takich, bo jeżeli uszkodzi się jedna instalacja, inne nadal działają - z tego powodu nie chciałem multisplitu). Kolega wytypował dla nas popularny model jednostek, charakteryzujący się dobrą wydajnością, praktycznymi funkcjami i cichą pracą. Uprzedził, że nie jest to "mercedes" wśród klimatyzatorów, lecz zapewnił, że działa w dostatecznie szerokim zakresie, ma dobrą opinię i cenę.

Dzięki wykorzystaniu sprężarki inwerterowej, pracuje sprawnie i dynamicznie, a przy tym ekonomicznie. Oprócz podstawowych funkcji (chłodzenia, ogrzewania, osuszania) oferuje inne, np. tryb I FEEL, turbo, autorestart, inteligentne odszranianie, timer 24 h. Zawiera solidne filtry i pilot z czytelnym menu. Zdałem się na doświadczenie znajomego. Wskazany model nie zawodzi!

Klimatyzator w salonie
W salonie klimatyzator zawieszono daleko od okna.
Klimatyzator w sypialni
W sypialni małżeńskiej strumień chłodnego powietrza kieruje się obok łóżka (a nie na śpiących ludzi).

Klimatyzacja na piętrze - rady i przestrogi:

  • To był ostatni moment, podczas remontu, na bezinwazyjne ułożenie takich instalacji. Wszystko odbyło się błyskawicznie. Kolega przyjechał i po jednej dniówce 4 oddzielne miedziane orurowania wersji split były gotowe. Tak jak chcieliśmy, doprowadził po jednym do salonu, małżeńskiej sypialni i dwóch pokojów dzieci. Zgodnie ze sztuką budowlaną, starał się jak najbardziej skrócić długość układów - mają odpowiednio 6, 10, 4 i 8 m, biegną po ścianach i w posadzce na poddaszu. Do odprowadzania skroplin z jednostek zewnętrznych przygotował (jeszcze przed ułożeniem nowej warstwy ocieplenia na murze) pionową rurkę (typu PP) i podłączył ją do opaski drenażu, biegnącej wokół domu. Montaż końcowy wykonał dopiero po otynkowaniu i pomalowaniu przegród. Jednostki zewnętrzne zawiesił na tylnej ścianie, 50 cm poniżej szerokiego okapu dachu. Jednostki wewnętrzne - w pokojach, 10-15 cm poniżej sufitu. Raz w roku (w marcu, kwietniu), robi przegląd urządzeń, bo jest to wymóg producenta, dotyczący utrzymania pięcioletniej gwarancji. Wtedy również czyści i odgrzybia instalacje, sprawdza ich szczelność i poziom czynnika chłodniczego.

  • Kasia: Przyznaję - klimatyzatorów nie włączamy często. To dlatego, że przez ostatnie dwa lata upały troszkę zelżały, rolę ochrony przed gorącem i intensywnym światłem świetnie pełnią elewacyjne rolety, które w razie potrzeby opuszczamy na cały dzień. Należy też wspomnieć o skutecznej termoizolacyjnej roli grubych świeżo ocieplonych murów. Ponadto o funkcji chłodzenia przez uruchamiający się w nocy letni by-pass w układzie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Mimo to warto było zainwestować w stacjonarną klimatyzację, bo razem z wyżej wymienionymi elementami powstał różnorodny komplet, który zapewnia nam przyjemną temperaturę i wilgotność we wnętrzu. Przy czym nie musimy się wcale martwić o zużycie prądu, ponieważ w styczniu tego roku nareszcie zakończyliśmy formalności z elektrownią, dotyczące instalacji ogniw fotowoltaicznych. Do tej pory sporadycznie korzystaliśmy, w okresach przejściowych, z funkcji grzewczej klimatyzatorów w celu doraźnego ogrzania pokojów, teraz również na tym polu mamy zatem większą swobodę. Natomiast podczas ciepłych deszczowych dni zacznę włączać funkcję osuszania powietrza.

  • Klimatyzatory obsługujemy pilotami. W każdym pokoju z tym sprzętem mamy jeden i taka podstawowa opcja absolutnie wystarcza, nie brakuje nam nowocześniejszego dostępu, np. przez smartfon, Wi-Fi. Zwykle ustawiamy temperaturę docelową 23°C, bo przy takiej czujemy się najlepiej. Powietrze schładza się do wybranej już po 20 minutach. Często operujemy żaluzjami klimatyzatora, żeby skierować strumień powietrza w najbardziej pożądaną stronę (wyżej, niżej, w prawo, lewo). Taka możliwość szczególnie się przydaje w naszej sypialni - tu klimatyzator wisi prawie nad łóżkiem, więc uważamy, aby się nie przeziębić od zimnego strumienia powietrza. Urządzenia szumią delikatnie i jednostajnie.
Jednostka wewnętrzna klimatyzatora
Jednostki wewnętrzne o mocy chłodzenia 3,5 kW obsługuje się przy pomocy pilota.

Koszty instalacji klimatyzatorów i ich serwisowania:

  • Instalacja z montażem 12 600 zł.
  • Serwis około 400 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Jednostki zewnętrzne zamontowano na mało widocznej tylnej ścianie.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Klimatyzator przenośny - który wybrać? Czym się różnią?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje