Obalamy mity na temat powietrznych pomp ciepła

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Obalamy mity na temat powietrznych pomp ciepła

Termin OZE na dobre zagościł w naszym słowniku. Podobnie jak i powietrzne pompy ciepła (PPC), które wykorzystują OZE i które montowane są w naszym kraju od ponad 15 lat. Niestety ciągle funkcjonuje szereg mitów związanych z pompami ciepła, powielanych na forach internetowych i straszących potencjalnych użytkowników przed ich zastosowaniem. W każdym micie jest jakieś ziarenko prawdy, ale jako wieloletni partner firmy Daikin, będącej liderem w produkcji pomp ciepła na rynku europejskim, chciałbym kilka z tych mitów rozwiać, a mając za sobą setki instalacji i 20 lat pracy z pompami ciepła, mam ku temu solidne podstawy.

aktualizacja: 2021-10-26 14:02:24

PPC nie nadaje się do naszego klimatu - MIT

Europejski rynek pomp ciepła jest bardzo zróżnicowany, zarówno pod względem producentów jak i zastosowanych rozwiązań technicznych. Pompa ciepła, która świetnie radzi sobie w warunkach klimatu umiarkowanego czy ciepłego - np. na południu Europy, gdzie temperatura zimą rzadko spada poniżej 0 stopni - nie potrzebuje zaawansowanego układu chłodniczego czy rozwiązań pozwalających na efektywną pracę przy -20 stopniach. Wybierając urządzenie, warto więc zwrócić uwagę na zakres pracy, gdyż nie u każdego producenta jest on taki sam i może powodować późniejsze rozczarowanie.

Pompy ciepła Daikin Altherma 3 Bluevolution, z małego typoszeregu 4-6-8 kW pracują do temperatury -25 stopni, a z dużego typoszeregu, 11-14-16-18 kW, do temperatury -28 stopni. Bestia ze wschodu im nie straszna, co zresztą pokazały tegoroczne mrozy. Urządzenia Daikin radziły sobie znakomicie. Pojawia się tylko pytanie, skąd przyszły użytkownik ma wiedzieć, że oferowana mu pompa ciepła poradzi sobie w naszym klimacie i będzie wystarczająca do ogrzania jego domu?

Warto zapytać oferenta o etykietę energetyczną (rys. 1) oraz kartę produktu. Znajdziemy tam informacje o deklarowanej przez producenta mocy grzewczej, jaką jest w stanie dostarczyć jego pompa ciepła do ogrzewanego budynku w warunkach klimatu chłodnego, umiarkowanego oraz ciepłego.

Rys. 1) Etykieta energetyczna pompy ciepła Daikin
Rys. 1) Etykieta energetyczna pompy ciepła Daikin

PPC nadaje się tylko do nowych budynków z instalacją ogrzewania podłogowego, a nie grzejnikowego - MIT

Większość pomp ciepła dostępnych na rynku, to pompy niskotemperaturowe, pracujące na starszym typie czynnika chłodniczego R410A. Firma Daikin jest prekursorem w dziedzinie czynników chłodniczych i jako pierwsza w Europie, w 2014 roku, wprowadziła na rynek ekologiczny i sprawniejszy energetycznie czynnik R32. Początkowo w urządzeniach klimatyzacyjnych, a w 2017 roku w pompach ciepła Altherma 3 Bluevolution.

Dzięki temu Daikin uzyskał redukcję tzw. śladu ekologicznego o prawie 80%, ale i znacznie rozszerzył możliwości zastosowań swoich pomp ciepła.

Tutaj podobnie sugeruję sięgnąć do danych technicznych i sprawdzić zakresy pracy oferowanych nam pomp ciepła innych producentów.

Altherma Bluevolution 3H, model średniotemperaturowy, pozwala uzyskać temperaturę zasilania instalacji grzewczej 55 stopni przy temperaturze zewnętrznej -20 stopni.

Natomiast najnowsza wysokotemperaturowa pompa ciepła Daikin Altherma Bluevolution 3H HT, która weszła na rynek w ub. roku, dedykowana do modernizowanych instalacji z odbiornikami ciepła w postaci grzejników, pozwala uzyskać na zasilaniu 65 stopni, przy temperaturze zewnętrznej -28 stopni. Niewiele konkurencyjnych pomp ciepła na rynku to potrafi.

Na rys. 2 mamy pokazany zakres jej pracy.

Rys. 2)  Zakres pracy PPC Altherma 3H HT
Rys. 2) Zakres pracy PPC Altherma 3H HT

Bardzo często słyszymy, że klienci chętnie zamontowaliby pompę ciepła, ale nie mają możliwości skucia posadzki, by wykonać instalację podłogową czy też wymianę grzejników na większe. Nie muszą tego robić. Rzut oka na rys. 2 pokazuje, że pompa Daikin Altherma Bluevolution 3H HT poradzi sobie z każdą instalacją grzejnikową.

Wysokie koszty eksploatacji, zwłaszcza w modernizowanych instalacjach - MIT

Koszty eksploatacji zależą od wielu czynników. W szczególności zapotrzebowania budynku na ciepło, parametrów pracy instalacji i sposobu użytkowania. Ważne by przyszły użytkownik był ich świadom, gdyż kwota w złotych jest zawsze względna.

Firma Daikin udostępnia na swojej stronie internetowej kreator etykiet energetycznych, podlinkowany wyżej, w których znajdziemy nie tylko samą klasę energetyczną, ale także podstawowe dane techniczne, m. in. współczynniki sezonowej sprawności ogrzewania pomieszczeń oraz ogrzewania ciepłej wody użytkowej, a także szacunkowe koszty ogrzewania budynku z pompą ciepła.

Ponadto autoryzowani partnerzy firmy Daikin mają dostęp do narzędzia ułatwiającego dobór pompy ciepła. Określając zapotrzebowanie budynku na ciepło, rodzaj instalacji wewnętrznej oraz lokalizację geograficzną, otrzymujemy symulację kosztów eksploatacji, która pozwala użytkownikowi dokonać świadomego wyboru.

Problemy przy awariach - MIT

Od połowy 2020 roku, firma Daikin, wszystkie oferowane przez siebie pompy ciepła objęła 5-letnią gwarancją, z możliwością indywidualnego jej rozszerzenia przez użytkownika do lat 10 i nie jest to rodzaj przedłużenia gwarancji w postaci ubezpieczenia, jaki często spotykamy w przypadku zakupu AGD, a pełna gwarancja producenta.

Obsługę gwarancyjną realizuje serwis fabryczny z czasem reakcji 24h.

Co istotne, Daikin będąc firmą japońską, swoją produkcję pomp ciepła na rynek europejski (i nie tylko), realizuje w całości w fabrykach zlokalizowanych w Europie. Dzięki temu zapewniony jest szybki dostęp do części zamiennych, na wypadek awarii. Użytkownik może więc spać spokojnie, wiedząc, że jego pompa ciepła jest pod fachową opieką.

Adrian Teliżyn
https://bog.karbon.com.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Osiedle domów jednorodzinnych wyposażone w gruntową pompę ciepła NIBE
Osiedle domów jednorodzinnych wyposażone w gruntową pompę ciepła NIBE
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje