EcoNordic - pompa ciepła z rekuperatorem
- brak przeglądów, F gazów ani zewnętrznej jednostki

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
EcoNordic - pompa ciepła z rekuperatorem
- brak przeglądów, F gazów ani zewnętrznej jednostki

Nowoczesne budownictwo wyróżnia się coraz bardziej restrykcyjnymi wymaganiami dotyczących energooszczędności i termoizolacyjności budynków.

aktualizacja: 2020-04-21 09:54:46

Powodem z jednej strony jest ochrona środowiska, a z drugiej strony technologiczny progres materiałów takich jak okna, dach i coraz lepsza izolacja budynków. Dodatkowo dzisiejszy postęp w budownictwie jeszcze bardziej eliminuje defekty budynków poprzez które budynek mógłby pobierać zbędną wilgoć lub tracić ciepło.

W rzeczywistości oznacza to, że zapotrzebowanie na ogrzewanie budynków z roku na rok spada. Dom o powierzchni użytkowej 180 m2 wybudowany dzisiaj, będzie miał kompletnie inne zapotrzebowanie grzewcze, niż dom wybudowany, nawet 5 lat wcześniej.

Świat napędzany technologią i gospodarką również zwiększa komfort ludzi, którzy mogą sobie pozwolić na coraz więcej przyjemności. Wyższy standard oznacza zwiększenie wymogów, co znajduje odzwierciedlenie również w zużyciu ciepłej wody w 2-3 łazienkach w domu z prysznicem z masującą głowicą, wanną z funkcją masażu czy nawet jacuzzi.

Ponadto również wymaganie zdrowotne przyczyniają się do zwiększenia zużycia gorącej wody - dezynfekcja legionella.

Legionella to bakteria, która tworzy się w każdym układzie wody, niezależnie od marki czy materiału. Legionelle likwiduje się poprzez ogrzewanie zbiornika i całego układu wody do 65°C przez kilka godzin. Dzieje się to nawet bez waszej wiedzy, zbiorniki są zaprogramowane z tą funkcją i to nawet kiedy ustawicie temperaturę w zbiorniku na temperaturę na przykład 42°C. Jest to niezbędna czynność przynajmniej 4-6 razy w miesiącu. Kiedy konwencjonalne pompy ciepła ogrzewają wodę użytkową średnio do temperatury 37°C, można sobie wyobrazić ile prądu zużywają grzałki lub węże w zbiornikach (zwłaszcza zimą) by wodę nagrzać do 65°C na kilka godzin w miesiącu, by i pozbyć się legionelli.

Koszty ogrzania domu spadają

Światowy trend jest jednoznaczny, zapotrzebowanie na ciepło w budynku spada, a zapotrzebowanie na ciepłą wodę wzrasta. To odbija się na rachunkach. W skali roku ciepła woda użytkowa tworzy nawet do 70-80% kosztów, a ogrzewanie domu tylko 20-30%. Dlatego pompa ciepła powinna efektywnie ogrzewać wodę użytkową, najlepiej bez używania grzałek lub wężów w zbiorniku i to nawet w niskich temperaturach, przy jednoczesnym ogrzewaniu budynku.

EcoNordic jako jedyna pompa ciepła na świecie ma możliwość produkcji ciepłej wody użytkowej do temperatury +83°C bez użycia grzałki lub węża w zbiorniku, nawet przy zewnętrznej temperaturze -21°C.

EcoNordic swoją wysoką wydajność zawdzięcza zbiornikowi ciepłej wody, który nie jest wyposażony żadną elektryczną nagrzewnicą i nie posiada też węża do podgrzewania ciepłej wody.

Ciepła woda użytkowa jest nagrzewana przez EkoNordic bezpośrednio przez wymiennik, dzięki czemu oszczędzamy nawet do 80% prądu, w porównaniu z konwencjonalną pompą ciepła.

Wydajność jest tak wysoka, że EkoNordic nagrzeje wodę w zbiorniku z 12°C do temperatury 65°C w niecałe 4 godziny, kompletnie bez użycia grzałki czy węża.

Rekuperator niezbędny

Czy wiedzieliście, że człowiek potrzebuje 20-25 m2 świeżego powietrza na godzinę, by mózg mógł dobrze funkcjonować i ciało otrzymało wystarczającą ilość tlenu? To zapotrzebowanie ma bardzo wysokie znaczenie u dorosłych, ale przede wszystkim u małych dzieci, gdy się rozwijają.

Aby zapewnić taką ilość świeżego powietrza na jedna osobę należałoby mieć okno bez przerwy całkowicie otwarte. Nikt tego nie robi, zwłaszczą jesienią i zimą, ponieważ oznaczałoby to ogromną stratę ciepła.

Jak zabezpieczyć prawidłowy dopływ świeżego powietrza i nie tracić przy tym ciepła? Rekuperator jest odpowiedzią.

Głównym zadaniem wentylacji mechanicznej jest zabezpieczanie potrzebną ilość świeżego powietrza i nie tracić przy tym ciepła. Nie na odwrót.

Motywacją do zakupu rekuperatora nie powinno być obniżenie rachunków za ogrzewanie, ale świadomość tego jak potrzebne jest zapewnienie rodzinie świeżego i zdrowego powietrza w domu. Odzysk ciepła u rekuperatorów należy traktować jako dodatkowy benefit.

Niestety wciąż wiele ludzi kieruje się pierwszym z wyżej wymienionych powodów, a jakość powietrza nie jest priorytetem. Wynikiem tego jest zakup jednostek, które mają słabe filtry. Następstwem tego jest słaba jakość powietrza w domu, obniżenie wydajności rekuperatorów lub nawet kompletne wyłączanie urządzeń przez zimę, co mija się z celem zapewnienia rodzinie zdrowego powietrza.

W najgorszym przypadku słaba filtracja powoduje, że jakość powietrza jest tak bardzo niska, że wdychamy wręcz zanieczyszczone powietrze. Przy rekuperatorach, które posiadają słabe filtry, jest to niestety bardzo częstym zjawiskiem, a klienci nie są tego świadomi. U dzieci może to powodować nawet rozwój chorób dróg oddechowych, takie jak astma, alergie lub choroby skóry.

Przy wyborze jednostki rekuperacji, absolutnie najwyższym priorytetem powinien być stopień i jakość filtracji.

Przy słabej filtracji lepszą decyzją jest nie zastosować rekuperatora w ogóle, wietrzyć pomieszczenia i tracić ciepło, niż wdychanie zanieczyszczonego powietrza, kurzu i pyłków, które nie zostaną wyłapane przez filtry słabej jakości.

W FLEXIT wszystkie nasze rekuperatory, tak jak i moduł rekuperacji w pompie ciepła Econordic, standardowo wyposażone są podwójna filtracja F7.

EcoNordic został nagrodzony złotymi medalami za najlepszy produkt roku 2020

EcoNordic został nagrodzony złotymi medalami za najlepszy produkt roku 2020 na wszystkich targach w Polsce w których braliśmy udział! A argumentów jest naprawdę wiele:

 • układ chłodniczy CO2
 • 0 wpływ na środowisko - brak f gazów = GWP 1
 • 60-70% mniejsze zużycie prądu w skali roku
 • Brak zewnętrznej jednostki - brak hałasu i oszczędność miejsca
 • Brak rewizji i przeglądów zewnętrznego urządzenia = oszczędności
 • Zdalne sterowanie przez smartfon - zarówno dla użytkownika końcowego, jak i dla instalatora/ zdalny serwis
 • Unikatowa wydajność: do -21°C spadek mocy grzewczej tylko o 0,5 KW
 • EcoNordic to cała kotłownia w jednym urządzeniu = rekuperator, pompa ciepła, zbiornik c.w.u. ze stali nierdzewnej, układ hydrauliczny, izolacja kauczukowa, pompy obiegowe, sterowniki, przewody, automatyka, bufor do akumulacji ciepła...
 • Cicha praca - 53 dBa
 • Ekonomiczny - średnie zużycie prądu na wszystko tylko 4500 kWh/rok

Jak EcoNordic działa?

EcoNordic złożony jest z 4 modułów, i każdy spełnia inne zadanie:

 • rekuperator: wentylacja domu
 • Pompa ciepła powietrze - woda: ogrzewanie domu
 • zbiornik na wodę użytkową: ciepła woda i akumulacja ciepła

Benefitem jest, że moduły nie wykluczają się, a wręcz wspierają wzajemną pracę, co sprawia, że wzrasta efektywność.

Schemat działania pompy ciepła EcoNordic

Pompa ciepła pobiera powietrze przez wrzutnie/wyrzutnie o średnicy 200 mm, która wystaje z zewnętrznej ściany domu. Dzięki temu nie słychać na podwórku żadnego hałasu i nic nie zabiera miejsce w ogródku.

EcoNordic wykorzystuje aż dwa płytowe wymienniki ciepła.

Główny wymiennik osiąga temperaturę nawet 120°C i podgrzewa bezpośrednio wodę użytkową. Dzięki temu zbiornik nie potrzebuje spirali i nagrzewa się do 65-85°C bez użycia grzałek elektrycznych lub węża w zbiorniku. Drugi wymiennik płytowy ogrzewa układ wodny CO (centralnego ogrzewania). Ten wymiennik odzyskuje ciepło od wody użytkowej, która krąży między głównym wymiennikiem ciepła i drugim wymiennikiem ciepła.

Gdy jesteś poza domem lub śpisz, zużycie wody ciepłej jest niskie lub żadne, pompa ciepła wyłącza się i tak oszczędza prąd. W tym trybie, woda użytkowa krąży bezpośrednio z zbiornika przez drugi wymiennik płytowy, gdzie oddaje swoja temperaturę ukladu CO. W praktyce oznacza to, że zbiornik na ciepła wodę użytkową wykorzystujemy jako bufor - akumulator ciepła. Ten genialny układ ogrzewa dom przez całą noc lub przez cały dzień zużywając prąd tylko przez pompę obiegową, nawet przy zewnętrznej temperaturze -15°C .

Woda w zbiorniku ma minimalna temperature 65°C. To daje nam potężną akumulację ciepła -> 200L wody o temperaturze 65-85°C, dzięki której ogrzewamy układ wody do grzejników lub do podłogówki. Stąd jest ta potężna oszczędność zużycia prądu. Innymi słowy, przy temperaturach od -5°C Econordic ma w samym zbiorniku - już ogrzanej wody użytkowej- większą temperaturę, niż inne pompy ciepła mają na samym wymienniku.

Twój dom jest ogrzewany przez całą dobę, mając pompę ciepła czasowo kompletnie wyłączaną. Jedynie pompa obiegowa i rekuperator pobierają prąd, i w ten sposób oszczędzamy do 60-80% prądu, niezależnie czy masz ogrzewanie podłogowe lub grzejniki.

Średnie zużycie prądu w skali roku wynosi 4500 kWh/rok na ogrzewanie, produkcję ciepłej wody i wentylację z rekuperacją. Obliczenia podane są dla nowoczesnego (nie pasywnego) domu o powierzchni użytkowej 160 m2 (ogrzewanie+ciepła woda+wentylacja dla 5 dorosłych osób).

Montaż pompy ciepa Econordic

Zapoznaj się z nasza unikatową technologią FLEXIT na www.flexit.eu lub napisz do nas biuro@flexit.eu

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Koszty instalacji pompy ciepła
Koszty instalacji pompy ciepła
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje