Realny koszt pompy ciepła

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Realny koszt pompy ciepła

W Polsce najczęściej domy jednorodzinne mają powierzchnię w granicach 140–170 m2. Realny koszt pompy ciepła z sondami pionowymi oraz wykonaną podłogówką kształtuje się dla takiego domu na poziomie 60–70 tysięcy złotych.

Czy to dużo? Oczywiście sporo, ale porównując tego rodzaju inwestycję z kosztami poniesionymi przy montażu kotła gazowego, często popełnia się błędy, które fałszują obraz ponoszonych nakładów.

Jak to jest z tymi kosztami?

– Pamiętajmy o tym, że koszty można sensownie porównywać tylko w przypadku urządzeń o podobnym zaawansowaniu technologicznym – stwierdza Waldemar Strześnicki właściciel firmy Ciepłodom.

Wykonywanie pionowych sond glikolowych, które stanowią dolne źródło pompy ciepła
Wykonywanie pionowych sond glikolowych, które stanowią dolne źródło pompy ciepła

– Pompę ciepła z dolnym źródłem i podłogówką w domu o standardowej powierzchni wycenia się w zależności od marki urządzenia na 60–65 tysięcy złotych. Za dobry kocioł kondensacyjny z automatyką trzeba zapłacić około 10 tysięcy złotych. Do tego należy jednak doliczyć cenę wybudowania komina systemowego, albo montażu wkładu kwasoodpornego. Standardowy komin "Schiedela" to około 5 tysięcy.

Jeśli musimy zainstalować zbiornik na gaz płynny, to każdego roku zapłacimy za jego dzierżawę oraz za obsługę techniczną i przegląd ponieważ podlega on Urzędowi Dozoru Technicznego. Pamiętać należy jeszcze o obowiązku sprawdzania komina przez kominiarza. Nie są to może koszty wysokie, ale stałe i trzeba je doliczyć do kosztów eksploatacji. Wykonanie instalacji grzewczej oraz kotłowni również kosztuje sporo.

Kiedy to wszystko uczciwie się podliczy, to okazuje się, że różnica pomiędzy ceną zamontowania w budynku pompy ciepła i kotła kondensacyjnego kurczy się do 20–23 tysięcy złotych. I jeśli już ktoś zadaje owo nieśmiertelne pytanie "A kiedy mi się zwróci koszt?", to należy myśleć nie o wspomnianych na początku 65 tysiącach, tylko o tych dwudziestu kilku!

Warto podkreślić, że nie ma dwóch identycznych instalacji wykonanych z pompą ciepła i stąd biorą się różnice w kosztach poszczególnych inwestycji
Bo przecież czymś w domu i tak trzeba grzać. A wracając do pytania... Zwróci się stosunkowo szybko, gdyż eksploatacja kotła gazowego jest przeważnie 4 razy droższa od eksploatacji pompy ciepła. Tyle razy więcej pieniędzy trzeba położyć miesięcznie na stół!

Warto spojrzeć również na trendy gospodarcze. Gaz systematycznie drożeje i wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że tendencja ta utrzyma się jeszcze przez długi czas. Wielu „oszczędnych” klientów decyduje się na kotły, w których spalany jest tzw. Ekogroszek.

– Dobre kotły na paliwa stałe nie są tanie! – podkreśla właściciel Ciepłodomu. – Trzeba na nie wydać około 10 tysięcy. Można oczywiście kupić piec już za 6–7 tysięcy, ale w takim wypadku należy uzbroić się w cierpliwość, bo cena jest wówczas najczęściej prostym odbiciem jakości. Taki kocioł trzeba oczywiście wyposażyć w komin o średnicy 140–150 mm oraz pamiętać o miejscu na składowanie opału.

Należy pamiętać, że pompa ciepła to urządzenie, które na wyprodukowanie 1 kW energii cieplnej potrzebuje około 1/4 kW energii elektrycznej
Uświadommy sobie, że koszt każdego metra kwadratowego domu to obecnie jakieś 2,5–3 tysiące złotych. Mówiąc krótko jeśli chcemy mieć kotłownię, w której będziemy palić "ekogroszkiem", to zamrażamy około 7 tysięcy z naszego metrażu!

W miejscu, w którym mogłaby stać chociażby kabina sauny, leży bowiem góra węgla. Natomiast pomieszczenie na pompę ciepła nie musi być duże. Warto powiedzieć wreszcie o cenach prądu. Ktoś sceptycznie nastawiony powie – węgiel, gaz, olej opałowy drożeją, ale rosną również i to bardzo znacząco opłaty za energię elektryczną.

Należy jednak pamiętać, że pompa ciepła to urządzenie, które na wyprodukowanie 1 kW energii cieplnej potrzebuje około 1/4 kW energii elektrycznej.

 

Jakie są zalety pompy ciepła do ogrzewania basenu?
Czy wiesz, że można dobrać pompę o do małego basenu (o mocy 3,5-13 kW) i basenu profesjonalnego (9-28 kW ze sprężarką inwerterową)?

Dolne źródło

Warto podkreślić, że nie ma dwóch identycznych instalacji wykonanych z pompą ciepła i stąd biorą się różnice w kosztach poszczególnych inwestycji. O ile cena urządzenia jest w miarę stała i zależy od mocy (czasami marki) o tyle, cena dolnego źródła bywa zróżnicowana. Ma na nią wpływ m.in. rodzaj kolektora.

– W przypadku urządzenia tej samej mocy inna jest bowiem cena kolektora poziomego (przyjmuje się, że jest on tańszy), inna sond pionowych – mówi Waldemar Strześnicki. – Jeżeli działka jest niewielka, od dawna zagospodarowana lub warunki gruntowe są nieodpowiednie (piaski, sucha gleba), to wykonanie odwiertów staje się koniecznością i podnosi koszty. Oczywiście, jeśli ktoś się uprze, to kolektor płaski można położyć nawet przy niekorzystnych warunkach glebowych. Musi być on jednak odpowiednio dłuższy, a to zwiększa nakłady finansowe niezbędne do jego wykonania i zbliża je do kosztów odwiertów.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Inwestycja 1

Koszt: pompa ciepła + instalacje + kolektor pionowy + ogrzewanie podłogowe = 60 000 zł z VAT 7% (lipiec 2008).

Dom w okolicach Bydgoszczy został zbudowany z gotowych ścian keramzytowo-betonowych (montowanych na placu budowy) i ocieplony 15 cm warstwą styropianu. Na stropie nad pomieszczeniami użytkowymi wysypane jest 28 cm granulatu, którego zadaniem jest tymczasowe docieplenie parteru.

Poddasze może być bowiem w przyszłości adaptowane na pomieszczenia mieszkalne. Powierzchnia dolnej kondygnacji to 130 m². W domu wstawione są okna o bardzo dobrych parametrach (trzyszybowe). W budynku firma Ciepłodom zainstalowała pompę ciepła 6 kW (Danfoss DHP-H) z sondami pionowymi. W całym domu ułożone jest ogrzewanie podłogowe.

Pompa pracowała od początku bardzo intensywnie, aby wygrzać posadzki, na których jesienią układane były panele. W domu nie ma instalacji gazowej, a zatem wszystkie urządzenia zasilane są prądem. Rachunki za ogrzewanie i wszystkie pozostałe odbiorniki prądu (oświetlenie, kuchenka, pralka, TV itp.) w czasie dwóch miesięcy okresu letniego opiewały na kwotę 360 zł (koszt przygotowania c.w.u. – 25 złotych). Zimą wzrosły do 660 zł za dwa miesiące (przy temperaturach dochodzących do -20°C).

Pompa ciepła Danfoss DHP-H 6 o mocy 6 kW ogrzewa powierzchnię 130 m²
Pompa ciepła Danfoss DHP-H 6 o mocy 6 kW ogrzewa powierzchnię 130 m²

Inwestycja 2

Koszt: pompa ciepła + instalacje + kolektor pionowy + ogrzewanie podłogowe i grzejniki
= 80 000 zł z VAT 7% (lipiec 2007).

Parterowy dom z poddaszem użytkowym w Zielonce wzniesiony został w technologii ściany jednowarstwowej z Ytonga (36,6 cm) i został wyposażony w pompę ciepła o mocy 10 kW (Nibe Fighter 1240). Większa moc urządzenia sprawiła, że inwestycja była droższa i zamknęła się kwotą 80 tysięcy złotych.

Pompa ciepła Nibe Fighter 1240 o mocy 10 kW, która ogrzewa budynek o powierzchni 168 m²
Pompa ciepła Nibe Fighter 1240 o mocy 10 kW, która ogrzewa budynek o powierzchni 168 m²

– Warto podkreślić, że budynek jest bardzo korzystnie usytuowany względem stron świata – podkreśla Waldemar Strześnicki. – Okna znajdują się od południa, południowego wschodu i zachodu, natomiast w północnej części domu usytuowane są pomieszczenia gospodarcze oraz garaż. Dom ma 168 m² powierzchni użytkowej (223 m² licząc w obrysie podłóg). Przygotowanie ciepłej wody to koszt około 40 złotych miesięcznie. Natomiast cena ogrzewania w okresie zimowym oscyluje między 140 a 200 złotych miesięcznie.

Inwestycja 3

Koszt: pompa ciepła + instalacje + kolektor pionowy + ogrzewanie podłogowe i grzejniki
= 70 000 zł z VAT 7% (rok 2008).

W tej samej miejscowości znajduje się dom o powierzchni 160 m², którego ściany wymurowane są z Porothermu. Budynek jest ocieplony 10 cm warstwą styropianu. Wyposażono go w pompę ciepła o mocy 8 kW (Danfoss DHP-H). W większości pomieszczeń zastosowano ogrzewanie podłogowe (oprócz garażu, łazienki, pralni). Budynek nie ma przyłącza gazowego.

Pompa ciepła Danfos DHP-H 8 o mocy 8 kW zainstalowana w domu o powierzchni 160 m². Zdjęcie wykonane w czasie montażu urządzenia – przed osłonięciem rur izolacją termiczną
Pompa ciepła Danfos DHP-H 8 o mocy 8 kW zainstalowana w domu o powierzchni 160 m². Zdjęcie wykonane w czasie montażu urządzenia – przed osłonięciem rur izolacją termiczną

Opłaty za zużycie prądu na wszystkie cele bytowe kształtowały się następująco (w cyklu dwumiesięcznym): listopad, grudzień 2008 – 540 zł, styczeń, luty 2009 – 860 zł (temperatury dochodziły do -25°C), marzec kwiecień 830 zł, maj, czerwiec – 540 zł, lipiec, sierpień – 390 zł, wrzesień, październik – 430 zł. Z wymienionych kwot około 2/3 to koszt ogrzewania i przygotowania c.w.u.

Marek Żelkowski
zdjęcia: archiwum firmy Ciepłodom

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość ...

27 Mar 2021, 18:50

Najlepsze jest porównanie cen z 2007 i 2008. Ludzie!!! W ciągu 4 lat cena materiałów budowlanych poszła w górę o ok 80%!!!! Miejcie litość i nie piszcie kłamstw dla ludzi nie mających pojęcia o tym temacie

time image

17 Mar 2021, 16:34

21 minut temu, Gość Dany napisał: czy pompę ciepła można założyć w domu, który nie posiada ogrzewania podłogowego, aktualnie ogrzewany jest gazem z butli Gaspolu? Można

time image

Gość Dany

17 Mar 2021, 16:13

czy pompę ciepła można założyć w domu, który nie posiada ogrzewania podłogowego, aktualnie ogrzewany jest gazem z butli Gaspolu?

time image

Gość Realista

23 Lut 2021, 21:52

Fajnie to wygląda na papierze. Ofszem przy możliwościami finansowych dużych to się opłaca. W moim przpadku niekoniecznie. Policzę 6000 piec na eko groszek temperatura w pomieszczeniach średnio 24 stopnie 6 osób koszt groszku rocznie na co i cwu 2800 zł. Czyli. Koszt pompy to coś ...

time image

21 Sie 2020, 10:39

Zużycie prądu w okresie zimowym, zależy od parametrów danego budynku. Jak dom jest dobrze ocieplony, a pompa ciepła dobrze dobrana, to udział grzałki nie powinien przekraczać 2% w ciągu roku.  Do nowego domu lepiej dobrać pompę ciepła, szczególnie z fotowoltaiką - odchodzą ...

Dnia 18.02.2020 o 11:06, Gość Edek napisał: Gaz mam ok.100 metrów od planowanego domu. Jakie są różnice kosztów zrobienia instalacji gazowej a jakie PC i co się bardziej opłaca? Bo zakładając gaz nie zużywamy go dużo w okresie letnim a za przesyłowe trzeba płacić. ...

time image

Gość krys

17 Sie 2020, 08:57

Lepiej wiedzieć więcej: https://www.youtube.com/watch?v=VRyuoDuMNQU - film informacyjny o ogrzewaniu podłogowym kablami grzewczymi w wylewce betonowej.

time image

Gość Aqua Ventica

07 Maj 2020, 16:40

Oferujemy dla Naszych Klientów kompleksowe rozwiązania grzewcze, sanitarne oraz chłodnicze dla nowych i termo-modernizowanych budynków mieszkalnych czy usługowych. Każde proponowane rozwiązanie jest analizowane oraz kosztorysowane indywidualnie. Uwzględnienie wymagań oraz cennych uwag ...

time image

20 Mar 2020, 12:08

Dnia 18.03.2020 o 12:21, Tarrant Hightopp napisał: A napowietrzna się u nas na pewno sprawdza? Mam do ogrzania dom ok. 200 m2, mam grzejniki w niektórych pomieszczeniach, reszta nieogrzewana. Czytałem, że napowietrzną można podpiąć pod grzejniki. Ma tak ktoś? Opłaca ...

time image

18 Mar 2020, 16:05

bez problemu da radę, także przy grzejnikach, kwestia dobrania tylko odpowiedniej mocy urządzenia...

time image

18 Mar 2020, 11:21

Dnia 21.02.2020 o 13:14, Eksperci Viessmann napisał: Właśnie dlatego popularność gruntowych pomp ciepła nieco spada z roku na rok. Gruntowe są oczywiście bardziej stabilne, ale koszty inwestycyjne gruntowych wymienników powodują że inwestycja jest droższa. Zresztą ...

time image

03 Mar 2020, 09:58

Hej, przymierzam się do budowy domu pasywnego w Gdańsku. Znalazłem firmę z pomorskiego, która zbuduje mi dom pod klucz za milion z pompą ciepła, panelami słonecznymi, rekuperatorem. Jednak ja lubię drążyć i jak bym sam poskładał fachowców to by mi wyszło dużo taniej  jedna ...

time image

Gość Edek

21 Lut 2020, 20:46

O ile więcej prądu zużywa powietrzna pompa ciepła od gruntowej? Czy założenie powietrznej pompy ciepła będzie opłacalne czy będę o wiele więcej płacić za prąd niż w przypadku gruntowej?

time image

21 Lut 2020, 12:14

Właśnie dlatego popularność gruntowych pomp ciepła nieco spada z roku na rok. Gruntowe są oczywiście bardziej stabilne, ale koszty inwestycyjne gruntowych wymienników powodują że inwestycja jest droższa. Zresztą powietrzne pompy ciepła mają coraz lepsze sprawności. Już nie ...

time image

18 Lut 2020, 13:44

GAZ Koszty przyłącza gazu dowiesz sie w gazowni (o ile będą zainteresowani ciągnięciem nitki). Alternatywą jest kupienie lub wynajęcie zbiornika na gaz płynny. Też musisz sprawdzić po ile w twojej okolicy stoją. Do tego rozprowadzenie od skrzynki gazowej do domu i w domu ...

time image

Gość Edek

18 Lut 2020, 10:06

Gaz mam ok.100 metrów od planowanego domu. Jakie są różnice kosztów zrobienia instalacji gazowej a jakie PC i co się bardziej opłaca? Bo zakładając gaz nie zużywamy go dużo w okresie letnim a za przesyłowe trzeba płacić. Czy ktoś ma PC i wie ile zużywa ona prądu w okresie zimowym? ...

time image

17 Lut 2020, 20:19

Jak masz gaz 10 km od domu to gruntowa PC będzie tańsza

time image

Gość Edek

17 Lut 2020, 19:22

Jak myślicie czy gruntowa pompa ciepła z podłogówką w nowo budowanym domu 140m2 będzie dobrym rozwiązaniem czy lepszy i tańszy będzie gaz?

time image

Gość Ok113

27 Gru 2019, 16:47

Ciekawe te wyliczenia, jak to możliwe że za sam prąd w moim okm nowym domu w okresie letnim kiedy kocioł na ekogroszek nie pracuje pompy od ogrzewania podłogowego stoją mam rachunki za prąd w okolicach 200 zł z czego ciepła woda użytkowa kosztuje mnie 40 zł miesięcznie. W całym ...

time image

Gość Gość

25 Sie 2019, 22:40

Moje szybkie wyliczenia. Dom 120m² ogrzewanie tylko podłogowe + woda urzytkowa Mój kocioł termet ecocondens 2 funkcyjny koszt 3600zł + rury do komina 1600 zł. Oczywiście mozna kupić za 10000zł. Koszt ogrzewania bez wody to około 3000 tyś. Rocznie. Jeśli dobrze liczę to koszt ...

time image

21 Sie 2019, 09:04

23 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Tak, pompa nigdy się nie zwróci, klimatyzator nigdy się nie zwróci, kocioł na ekogroszek z podajnikiem za kilkanaście tysięcy też nigdy się nie zwróci, samochód za 100 tysięcy, ,który po 3 latach jest ...

Tak, pompa nigdy się nie zwróci, klimatyzator nigdy się nie zwróci, kocioł na ekogroszek z podajnikiem za kilkanaście tysięcy też nigdy się nie zwróci, samochód za 100 tysięcy, ,który po 3 latach jest wart 70% ceny też nigdy się nie zwróci chociaż wygodnie jest nim podróżować. ...

time image

Gość Bartosz S.

20 Sie 2019, 08:44

60-70 tyś za pompę ciepła z instalacją? Trzeba się puknąć w głowę aby uzależnić się od samego ogrzewania prądem, przy tak niepewnych cenach za energię elektryczną oraz awaryjności sprężarek i wymienników są to pieniądze wyrzucone w błoto, taka pompa nigdy się nie zwróci, ...

time image

23 Sty 2019, 21:56

Dnia 22.01.2019 o 20:17, Jani_63 napisał: Ale prąd już niekoniecznie. A będzie jeszcze gorzej/drożej. Choć w przypadku passive house to może mieć jak najbardziej rację bytu. Tak, tylko  kiedy dojdziemy w naszym kraju do tego, by budownictwo pasywne ...

15 godzin temu, Gość Damian napisał: Pompa ciepła to nic innego jak sprężarka, trzeba liczyć się z jej awarią. Czy grzanie samym prądem nie jest lepszym rozwiązaniem. Grzałka kosztuje naprawdę nie wiele. Tyle, że efekt jest 1:1 a przy pompie ciepła średnio ...

time image

22 Sty 2019, 19:17

29 minut temu, Gość Damian napisał: Pompa ciepła to nic innego jak sprężarka, trzeba liczyć się z jej awarią. Czy grzanie samym prądem nie jest lepszym rozwiązaniem. Grzałka kosztuje naprawdę nie wiele. Ale prąd już niekoniecznie. A będzie jeszcze ...

time image

Gość Damian

22 Sty 2019, 18:41

Pompa ciepła to nic innego jak sprężarka, trzeba liczyć się z jej awarią. Czy grzanie samym prądem nie jest lepszym rozwiązaniem. Grzałka kosztuje naprawdę nie wiele.

Zapomniałeś dodać o kosztach drewna i o ogrzewaniu dołu kominkiem. 16kW chyba nie bez powodu taki wkład kominkowy wybrałeś? Powiedz tylko jaka jest moc kotła gazowego? Podaj zużycie gazu i zużycie drewna w sezonie grzewczym. Tylko nie pisz, że Ci jeszcze drewna kubik z poprzedniego ...

time image

Gość Qwa

06 Sty 2019, 18:04

A teraz opowiem o mojej inwestucji.... Powierzchnia domu 160m2, dol caly w podlogowce a gora grzejniki( lazienka u gory takze z.podlogowka). Ocieplenie 10cm styropaian grafit 0,33, poddasze 30cm wełna 0,4. Ogrzewanie gazowe z kotlem kondensacyjnym (koszt kotla 4000zł) nie bede mówił ...

time image

04 Sty 2019, 11:21

Dnia 2.01.2019 o 08:56, Gość tomekk napisał: 10 tys za kociol gazowy ? takie ceny tylko w bogatej Polsce. 34kw kosztuje 1.5 tys funtow. A mogę spytać do czego jest to komentarz? Po co Ci kocioł gazowy o mocy 34kW? 

time image

02 Sty 2019, 11:51

3 godziny temu, Gość tomekk napisał: 10 tys za kociol gazowy ? takie ceny tylko w bogatej Polsce. Prosze sprawdzic kotly w UK - Bosh / Worcester - czyli jakosciowa gorna polka, 34kw kosztuje 1.5 tys funtow. Kuźwa, kolejny "gość" nie umiejący czytać ze zrozumieniem.  

time image

Gość tomekk

02 Sty 2019, 07:56

10 tys za kociol gazowy ? takie ceny tylko w bogatej Polsce. Prosze sprawdzic kotly w UK - Bosh / Worcester - czyli jakosciowa gorna polka, 34kw kosztuje 1.5 tys funtow.

time image

31 Sie 2018, 11:39

Zgodnie z warunkami gwarancji urządzenia marki Viessmann może montować dowolny instalator, nie wprowadzamy tu ograniczeń. Nie mamy też żadnego przełożenia na instalatora, gdyż jest on samodzielnym podmiotem, który zakupił urządzenie marki Viessmann w hurtowni po czym zamontował ...

time image

29 Sie 2018, 07:14

Co oznacza, że elektryka i instalatora należy mocno kopnąć w krocze oraz obciążyć wszelkimi kosztami doprowadzenia instalacji (w tym elektrycznej) do wymagań branżowych, budowlanych i producenta PCi - bo producent tej PCi ma bezsporny punkt zaczepienia, aby nie ponieść współodpowiedzialności ...

time image

29 Sie 2018, 04:23

Mi ta cała sytuacja przypomina sytuacja którą jakiś czas temu przechodził pewien inwestor z firmą D - autoryzowany instalator firmy D robił podłogówkę i instalował PC - potem był problem z rozliczeniem ilości m2 podłogówki - jeśli dobrze pamiętam to firma policzyła ...

time image

28 Sie 2018, 14:09

16 minut temu, Eksperci Viessmann napisał: W przypadku opisanej na forum muratora sytuacji z PC problem leży po stronie instalacyjnej (zbyt mały przekrój przewodów zasilających) powoduje takie spadki napięcia że pompa gdyż większa moc wyłączana jest awaryjnie.    Sralis ...

time image

28 Sie 2018, 14:03

5 minut temu, Eksperci Viessmann napisał:   W przypadku opisanej na forum muratora sytuacji z PC problem leży po stronie instalacyjnej (zbyt mały przekrój przewodów zasilających) powoduje takie spadki napięcia że pompa gdyż większa moc wyłączana jest ...

time image

28 Sie 2018, 13:56

  W przypadku opisanej na forum muratora sytuacji z PC problem leży po stronie instalacyjnej (zbyt mały przekrój przewodów zasilających) powoduje takie spadki napięcia że pompa gdyż większa moc wyłączana jest awaryjnie.  Firma Viessmann dokłada wszelkich starań by ...

time image

28 Sie 2018, 12:37

A nie dałoby się ich zamontować po gwarancji do V? 

time image

28 Sie 2018, 10:52

Markowe nowe (z gwarancją nawet do 10 lat) i dedykowane do PCi sprężarki o mocy do 15 kW, są w max. cenie 1.000 EUR.

time image

28 Sie 2018, 10:48

W sensie wymieniać na taką po regeneracji? 

time image

28 Sie 2018, 10:24

Nie muszę zgadywać - koszt mojej sprężarki to około 500 EUR. Allegro to potwierdza https://allegro.pl/sprezarka-agregat-copeland-scroll-zr40k3-tfd-6-kw-i7164083958.html#thumb/1 ja mam trochę mocniejszą, więc może być trochę drożej.Do tego koszt wymiany przez lokalnego chłodnika.

time image

28 Sie 2018, 09:56

12 minut temu, aaaa napisał: Aha, dodam, że ma prostą, wręcz prymitywną konstrukcję (co dla mnie jest dużą zaletą) polskiego producenta. Tak, wyceny z V też miałem....i z innych renomowanych firm też. Ale wybrałem inaczej. Zgadnij cie dlaczego Dodam tylko, ...

time image

28 Sie 2018, 09:42

Aha, dodam, że ma prostą, wręcz prymitywną konstrukcję (co dla mnie jest dużą zaletą) polskiego producenta. Tak, wyceny z V też miałem....i z innych renomowanych firm też. Ale wybrałem inaczej. Zgadnij cie dlaczego Czas pokazał, że podjąłem dobrą decyzję.

time image

28 Sie 2018, 09:32

39 minut temu, Takiowaki napisał: I tu się właśnie ujawniają realne koszta posiadania pompy ciepła. Nie instalacja i pierwszy rok użytkowania, ale perspektywa chociażby dekady od uruchomienia.  I tak i nie. Na tym Forum pisze kilku posiadaczy pomp ciepła ...

time image

28 Sie 2018, 09:23

Dnia 22.01.2017 o 12:43, zenek napisał: Cena 80 tys pompę z instalacją w 160 m budynku - potem 200zł za mc. Może w nowym budynku to się opłaca - ale wymieniać np. gaz na pompę, czy ekogroszek - zupełny bezsens. Dodatkowo - nie wierzę w bezawaryjność ...

time image

28 Sie 2018, 08:42

Szkoda trochę... Producent znany i raczej o pozytywnej renomie międzynarodowej. Nie ukrywam, że chciałem mieć komplet od nich, łącznie z reku. Poniekąd przez ładny rabat, ale już mniejsza o to...   I tu się właśnie ujawniają realne koszta posiadania pompy ciepła. ...

time image

28 Sie 2018, 07:56

1 godzinę temu, Takiowaki napisał: świadomość, że niewielki promil produktów posiada wady tak drastycznie utrudniające (lub wręcz uniemożliwiające) użytkowanie urządzenia.   Problem z naszym (krajowym) oddziałem firmy polega na tym, że mają paproków ...

time image

28 Sie 2018, 06:33

Z jednej strony strach dalej się za tym rozglądać, z drugiej mam jednak świadomość, że niewielki promil produktów posiada wady tak drastycznie utrudniające (lub wręcz uniemożliwiające) użytkowanie urządzenia. W przytoczonym temacie z innego portalu dziwi mnie jednak taki ...

time image

Gość

28 Sie 2018, 05:31

Nooo, przeczytałem ...   Klawo, jak cholera...

time image

28 Sie 2018, 04:17

18 godzin temu, Takiowaki napisał: Ktorakolwiek z oferty Vssmanna powietrze-woda jest godna polecenia? Taka 7-8kw? tak szczerze? To żadna... bo trafi ci sytuacja taka jak opisana tutaj https://forum.muratordom.pl/showthread.php?221991-VIESSMANN-POMPA-CIEPŁA-SPLIT-POWIETRZE-WODA-Vitocal-200-S-5-6-kW&p=7647058&viewfull=1#post7647058 i ...

time image

27 Sie 2018, 17:04

  19 godzin temu, Takiowaki napisał: wbudowanym przepływowym podgrzewaczem wody grzewczej 3/6/9 kW, To się nie przyda? 

time image

27 Sie 2018, 15:48

Powietrzne pompy ciepła są dobierane troszkę inaczej. Oni mają słabe osiągi dla temperatur minusowych (dla powietrznych PCi). Moc nominalna podana jest dla parametrów 2/35. A zasady doboru maksymalnej mocy urządzenia grzewczego (kotła, PCi) liczy się dla temperatur ...

time image

27 Sie 2018, 15:28

Ja może niezrozumiale tłumaczę sprzedawcom? Jeżeli mówię, że potrzebuję około 7kw mocy do ogrzania budynku i tyle mi z obliczeń wychodzi, to po jaką cholerę przy dodaniu, iż budynek będzie w IV strefie proponują jednak inny model o mocy do 10kw? Tamten słabszy nie wytrzyma ...

time image

27 Sie 2018, 15:04

3 godziny temu, Eksperci Viessmann napisał: Każda sprężarka potrzebuje po wyłączeniu mieć zagwarantowany pewien czas postoju (olej rozprowadzony po całej instalacji musi ściec do kartera). tiiiiiiiaaaaaaaaaaaaaa. A słyszał o sprężarce bezolejowej ...

time image

27 Sie 2018, 14:44

3 godziny temu, Eksperci Viessmann napisał: bez zaworów regulacyjnych czy głowic termostatycznych) to mamy duży zład wodny samej instalacji i bufor nie jest potrzebny. Podłogówka po całości tylko i wyłącznie, bez żadnych ...

time image

27 Sie 2018, 11:39

15 godzin temu, Takiowaki napisał: Pytanie... Składając zapytanie o PC powietrze-woda do sprzedawcy urządzeń marki Viessmann, otrzymuję ofertę zestawu z buforem CO, który wg nich jest potrzebny w instalacji. Chcę grzać samą PC, do tego rekuperator, wszędzie ...

time image

27 Sie 2018, 09:19

1 godzinę temu, bajbaga napisał: Bo mają/oferują przestarzałe PCi Ktorakolwiek z oferty Vssmanna powietrze-woda jest godna polecenia? Taka 7-8kw?

time image

27 Sie 2018, 08:07

38 minut temu, Takiowaki napisał: A sprzedawca mi zawzięcie tłumaczy, że zbiornik musi być, żeby pompa się często nie włączała. Bo mają/oferują przestarzałe PCi i  mało kumatych instalatorów.

time image

27 Sie 2018, 07:59

Po pierwsze przestrzeń na GWC.  Po drugie koszt instalacji. Po trzecie ilość kumatych wykonawców jest ograniczona bardziej, niż przy PC...    A wracając do bufora. Po jaką cholerę mam grzać pompą bufor na 55, skoro spada COP, a do tego zwiększa się koszt inwestycji ...

time image

27 Sie 2018, 07:49

26 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: czemu nikt nie wspomina o GWC, który dla pompy powietrznej, o ile przepływy nie będą za małe, będzie idealną gwarancją na optymalizację temperatury powietrza na zasilaniu. bo to jest bardzo złe i ...

Bufor jak bufor, to zależy wszystko od optymalizacji pracy instalacji. Ja bym raczej zapytał - czemu nikt nie wspomina o GWC, który dla pompy powietrznej, o ile przepływy nie będą za małe, będzie idealną gwarancją na optymalizację temperatury powietrza na zasilaniu.

time image

27 Sie 2018, 06:57

1 godzinę temu, aaaa napisał: Tak ich kiedyś uczyli na szkoleniach, że PC to tylko z buforem, więc klepią to w kółko na okrągło tak samo, mimo że sporo czasu mineło i wiele sie w tym czasie zmieniło, że pewne sprawy przestały być aktualne...a będą się upierać, ...

time image

27 Sie 2018, 06:29

1 godzinę temu, aaaa napisał: mini-bufor 200l... Trochę mam ograniczoną przestrzeń w kotłowni 😐 

time image

27 Sie 2018, 05:12

nie jest potrzebny bufor, ale jak wybierzesz ich oferte, to na 99% będziesz go mieć Tak ich kiedyś uczyli na szkoleniach, że PC to tylko z buforem, więc klepią to w kółko na okrągło tak samo, mimo że sporo czasu mineło i wiele sie w tym czasie zmieniło, że pewne sprawy ...

time image

26 Sie 2018, 21:40

Pytanie... Składając zapytanie o PC powietrze-woda do sprzedawcy urządzeń marki Viessmann, otrzymuję ofertę zestawu z buforem CO, który wg nich jest potrzebny w instalacji. Chcę grzać samą PC, do tego rekuperator, wszędzie ogrzewanie podłogowe. Na mój prosty rozum bufor ...

time image

14 Sie 2018, 13:09

Odnośnie gminy i edukacji na poziomie gminy np. Obecnie startują szkolenia dla pracowników gminy i mieszkańców w ramach programu Czyste Powietrze. Może to będzie dobra okazja do podniesienia świadomości mieszkańców. Miejmy nadzieję, że podczas szkoleń będą prezentowane ...

Ja zawsze powtarzam, najpierw zamontuj u Siebie, po pół roku będziesz miał prawo stwierdzić, że jest OK albo taniej miałem na gazie. Oczywiście nie piszemy o zwrocie kosztów bo przecież przy instalacji kotłów gazowych nikt nie wspominał o zwrocie kosztów. Trzeba było grzać ...

time image

Gość gawel

08 Sie 2018, 10:54

2 godziny temu, Eksperci Viessmann napisał: Ja bym dodał jeszcze, że fakt, że "sporo osób twierdzi" nie oznacza, że tak jest, że to jest reguła i że nie należy szukać innych rozwiązań, alternatyw, albo po prostu zamiast wierzyć tym osobom spytać specjalistów, ...

A ja dodam, że pracują systemy grzewcze w oparciu o PC + REKU i są nawet monitorowane. Konkrety są najważniejsze a nie jakieś wyrywkowe informacje, które w zasadzie nic nie wnoszą do świadomości ogólnej o pompach.

time image

08 Sie 2018, 08:29

Dnia 6.08.2018 o 22:11, Gość Jarek napisał: Nie rozumiem dlaczego sporo osób twierdzi że pompa ciepła nie może kosztować 70 tysięcy - przecież koszt pompy ciepła powietrznej to może być właśnie od 60k PLN w górę. Może i da się znaleźć dużo taniej ale ...

14 godzin temu, Gość Jarek napisał: Nie rozumiem dlaczego sporo osób twierdzi że pompa ciepła nie może kosztować 70 tysięcy - przecież koszt pompy ciepła powietrznej to może być właśnie od 60k PLN w górę. Może i da się znaleźć dużo taniej ale ja osobiście ...

time image

07 Sie 2018, 06:59

10 godzin temu, Gość Jarek napisał: Nie rozumiem dlaczego sporo osób twierdzi że pompa ciepła nie może kosztować 70 tysięcy Może - nawet więcej. 10 godzin temu, Gość Jarek napisał: przecież koszt pompy ciepła powietrznej to może być ...

time image

Gość Jarek

06 Sie 2018, 20:11

Nie rozumiem dlaczego sporo osób twierdzi że pompa ciepła nie może kosztować 70 tysięcy - przecież koszt pompy ciepła powietrznej to może być właśnie od 60k PLN w górę. Może i da się znaleźć dużo taniej ale ja osobiście bałbym się zbytnio oszczędzać. Jakoś nikomu ...

time image

10 Lip 2018, 13:15

Witam, cieszy mnie fakt, że Pan Marek jest zadowolony z instalacji opartej na rozwiązaniach Viessmann i popieram Pana Profesjonalistę - proszę podać szczegóły, może urządzenie na jakim jest oparty system, może pojawią się dodatkowe pytania, na które chętnie odpowiem.  Pozdrawiam!

Marku (i nie tylko), namawiam do podawania kilku informacji - jaka instalacja, jaka powierzchnia pomieszczeń, nazwę urządzenia, może zdjęcia z "kotłowni" + jakieś koszty orientacyjne za ogrzewanie lub/i cwu. Tak będzie miało to znamiona edukacji   i Wszystkim wyjdzie na dobre. ...

time image

Gość Marek

09 Lip 2018, 14:27

Ostatniej jesieni wysiadł nam tradycyjny kocioł co. Było jeszcze na tyle ciepło że daliśmy się namówić na pompę ciepła. Całość inwestycji powierzyliśmy fachowcom z Sisko którzy wdrażają systemy Viessmann. Faktycznie, trochę to kosztowało, ale w gruncie rzeczy odeszły problemy ...

time image

07 Cze 2018, 04:34

Dnia 24.04.2018 o 13:57, bajbaga napisał: max. 0,20 zł za 1 kWh.  a nawet w niektórych przypadkach duuuużo mniej...może być nawet 7-8gr (warunek - 2 taryfy)  

Witam,  Jeżeli są Państwo zainteresowani ceną zakupu pompy ciepła marki Junkers-Bosch, zachęcam do sprawdzenia naszego oficjalnego cennika, który jest zamieszczony na stronie internetowej: https://www.junkers.pl/materialy/cennik.html. W celu uzyskania informacji o koszcie montażu ...

time image

24 Kwi 2018, 11:57

max. 0,20 zł za 1 kWh. 

time image

24 Kwi 2018, 11:46

Dnia 22.01.2018 o 13:16, Gość Jerry napisał: "Trochę" przegięliście z tymi 70 tysiącami złotych za pompę. Postaw na polskich producentów, np. www.apic.pl od których kupisz pompę gruntową za 20-25tys zł. Różnica kolosalna. Do przedmówcy...W domku letniskowym ...

Dnia 19.04.2018 o 10:43, Eksperci Viessmann napisał: Witaj,  Technologia jest sprawdzona.... produkty- też nie zgodzę się, że pochodzą tylko z Chin, jasne - chcesz to znajdziesz chińskie, ale są również europejskich producentów! Dlaczego od razu ...

time image

19 Kwi 2018, 08:43

13 godzin temu, Gość Tadeusz napisał: Witam, Na dzień dzisiejszy chyba bałbym się zaryzykować montażu pompy ciepła. Nie są to sprawdzone urządzenia a większość produktów pochodzi z Chin. Trudno mi sobie wyobrazić awarię takiego urządzenia w sezonie grzewczym. ...

time image

18 Kwi 2018, 19:31

Spójrz na to tak. Pompa ciepła to taka trochę mniejsza, "trochę" droższa lodówka działająca na odwyrtkę, której nawet nie trzeba czyścić/myć,. I teraz postaw sobie pytanie - jak często i po ilu latach eksploatacji lodówki się psują? W opisanym przez Ciebie kotle już w ...

time image

Gość Tadeusz

18 Kwi 2018, 18:38

Witam, Na dzień dzisiejszy chyba bałbym się zaryzykować montażu pompy ciepła. Nie są to sprawdzone urządzenia a większość produktów pochodzi z Chin. Trudno mi sobie wyobrazić awarię takiego urządzenia w sezonie grzewczym. Posiadam kocioł na pellet i nie narzekam. Jeśli chodzi ...

time image

Gość johannespaulus.blogspot.de

02 Kwi 2018, 18:17

No właśnie widać, że tu sami fachowcy na tym forum, wszystko bez składu i ładu, jedynie "bajbaga" zauważył, że coś tu nie gra.     Edit Redakcja: nie tylko bajbaga zauważył i nie sami fachowcy

time image

13 Lut 2018, 09:31

takie skojarzenie - jak wczoraj byłem u Baszki, to pompy obiegowe były letnie lub zimne. Ale jak wyjeżdzałem, to ta od CWU była już wyraźnie ciepła/gorąca...pozostałe tylko ciepłe Więc jak najbardziej pompa ciepła, prawda?

time image

13 Lut 2018, 09:21

TIIIIIIIIIIaaaaaaaaaaaa.   Jemu pomyliła się pompa ciepła z pompą do ciepłej wody.  A może - nie wie co to takiego ta pompa ciepła 

jak to jakoś od 5W - chyba mówimy o innych rzeczach a Patryk bez składu i ładu chciał coś zareklamować

time image

Gość Patryk

13 Lut 2018, 08:13

Ja w swoim domu mam pompę obiegową experia od WODTECHA, dobrze się sprawdza przy centralnym ogrzewaniu. Ogromnym plusem jest też to, że można ją bardzo szybko zamontować, a zużycie energii jest bardzo niskie jakoś od 5W

time image

22 Sty 2018, 13:45

1 godzinę temu, Gość Jerry napisał: "Trochę" przegięliście z tymi 70 tysiącami złotych za pompę.  Do przedmówcy...W domku letniskowym to wystarczy pompa powietrze-woda. Nie kosztuje wiele, a ogrzeje ci domek za półdarmo. Co do pompy ciepła w domku letniskowym ...

time image

Gość Jerry

22 Sty 2018, 12:16

"Trochę" przegięliście z tymi 70 tysiącami złotych za pompę. Postaw na polskich producentów, np. www.apic.pl od których kupisz pompę gruntową za 20-25tys zł. Różnica kolosalna. Do przedmówcy...W domku letniskowym to wystarczy pompa powietrze-woda. Nie kosztuje wiele, a ogrzeje ...

time image

Gość Rob

12 Sty 2018, 22:40

Czy warto montowac pompe ciepła w domku letniskowym 50 m2?

time image

Gość Kadafi

31 Maj 2017, 17:27

Nienawidzę takiego porównywania typu "Kiedy się zwróci?". A jak kupujesz drogi samochód to na co patrzysz? Jeżeli decydujemy się na pompę ciepła, to dlatego, że chcemy niewiele płacić za ciepło i cenimy sobie ekologiczne rozwiązania i czystość w domu. Poza tym pompa ciepła ...

Dnia 2/22/2017 o 22:26, zenek napisał: Podejrzewam że 26 lat, to optymizm skrajny. a w międzyczasie awarie płatne stosunkowo do kosztu pompy. Myślę że 10, 15 lat - to max użytkowania instalacji - jeszcze jest kwestia utrzymania jej wydajności...   Witam,  W ...

time image

28 Lut 2017, 22:58

Dnia 23.02.2017 o 08:44, bajbaga napisał: Co wy wiecie o pompach ciepła ...............  PODOBNO WSZYSCY WSZYSTKO WIEDZĄ 

time image

24 Lut 2017, 12:05

Pisanie, że średni koszt energii to 200zł mc jest totalnym brakiem wiedzy o budowie i systemie działania PC. Proponuje ustalić jakie element PC ma takie zużycie? Dodatkowo koszty gazu na poziomie 300zł to chyba przy tem 18C i jednej osobie w domu

time image

23 Lut 2017, 08:41

zz Dnia 20.02.2017 o 14:45, Gość Jaco napisał: Koszt użytkowania pompy ciepła wylicza się średnio na poziomie 200 pln miesięczie. Rachunki za gaz w tym samym okresie za ogrzewanie 350 PLN. Czyli 150 PLN zarabiamy miesięcznie. Okres grzewczy przyjmijmy 6 miesięcy ...

time image

23 Lut 2017, 07:44

Co wy wiecie o pompach ciepła ............... 

time image

22 Lut 2017, 21:26

Dnia 20.02.2017 o 14:45, Gość Jaco napisał: Ha Ha Ha . a 20 latach instalację trzeba robić od nowa. Pseudo ekologiczna bujda Podejrzewam że 26 lat, to optymizm skrajny. a w międzyczasie awarie płatne stosunkowo do kosztu pompy. Myślę że 10, 15 lat - to max ...

time image

Gość Jaco

20 Lut 2017, 13:45

Koszt użytkowania pompy ciepła wylicza się średnio na poziomie 200 pln miesięczie. Rachunki za gaz w tym samym okresie za ogrzewanie 350 PLN. Czyli 150 PLN zarabiamy miesięcznie. Okres grzewczy przyjmijmy 6 miesięcy w roku czyli rocznie oszczędzamy 750 PLN. Jeśli wyłożyliśmy więcej ...

time image

15 Lut 2017, 21:58

8 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Cóż takiego padnie pod ziemią? Kolektor się rozszczelni??  Tym tropem idąc, do tej pory by nikt nie miał ogrzewanie centralnego a o podłogówce to już nie wspomnę.  Pewno zadawali sobie ...

time image

15 Lut 2017, 14:50

1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Tym tropem idąc, do tej pory by nikt nie miał ogrzewanie centralnego a o podłogówce to już nie wspomnę. Coś w tym jest - z tego powodu niektórzy boją się np. odkurzacza centralnego...

Dnia 22.01.2017 o 12:43, zenek napisał: ......a jak coś padnie pod ziemią, to makabra. Chyba że się to umie we własnym zakresie.   Cóż takiego padnie pod ziemią? Kolektor się rozszczelni??  Tym tropem idąc, do tej pory by nikt nie miał ogrzewanie ...

time image

15 Lut 2017, 12:39

kilka kwestii do sprostowania, fachowcu od rachunków zapomniałeś dopisać, że policzyłeś do swojego konkretnego przypadku. W moim przypadku koszt przyłącza gazowego sprawiał, że PC wyszła taniej niż gaz.... SCOP=2,5 dla gruntówki, przy grzaniu podłogówki do 35C ?? ...

time image

Gość Policzyłem i

15 Lut 2017, 11:58

Relny COP z testów w miesiącach grzewczych to ok 2,5. 9można znaleźć wykresy rzetelnych firm ogrzewajacych swoje budynki). Koszt ogrzewania pradem vs gazem ziemnym (prąd opłay w G12 vs gaz z opłatami) waha się ok 2,5 x drożej. Czyli koszt grzania jest taki sam dla gaz vs pompa ciepła. Licząc ...

time image

Gość Inwestor

15 Lut 2017, 11:43

Ale naciagany artykuł. Cena gazu rosnie ? A pradu nie ? Czas zwrotu 60tys zł investycji vs 15 tys investycji. jak gaz zwraca sie 10 lat, to pompa ok 30 lat. tyle sprzęt nie wytrzyma i gwarancji nie ma. Nie lubie sponsorowanych tendencyjnych artykułów.

time image

22 Sty 2017, 12:10

zupełny bezsens, to jest pisać tylko po to żeby pisać

time image

22 Sty 2017, 11:43

Cena 80 tys pompę z instalacją w 160 m budynku - potem 200zł za mc. Może w nowym budynku to się opłaca - ale wymieniać np. gaz na pompę, czy ekogroszek - zupełny bezsens. Dodatkowo - nie wierzę w bezawaryjność przynajmniej 10 lat takiego systemu  - a dowód jest taki, ...

time image

Gość Zdziwiony

22 Sty 2017, 09:50

Ceny alternatywnych źródeł ogrzewania brane są z kosmosu i przewyższają normalne ceny około 3-4 razy. Sponsorowany link aż oczy bolą!

time image

Gość AGD

05 Lut 2016, 13:20

Własne ujęcie wody + pompa ciepła + kilka mocnych paneli słonecznych = nie płacę nikomu za nic i jestem niezależny. To się nazywa wolność od wrednych urzędasów i debilnych przepisów.

time image

Gość kulio

10 Cze 2015, 15:20

25 tys. różnicy, to też ok. +150pln do raty kredytu, czyli do miesięcznych kosztów eksploatacji. :)

time image

Gość Mirek

17 Kwi 2015, 11:18

POMPA CIEPŁA dom 190m2 użytkowejMam działkę przy kanale jaki rodzaj pompy jest lepszy, proszę o poradę.Miałem gościa wczoraj wycenił mi na 50 tyś całość, ale czytając fora myślę że to za dużo.Proszę o pomoc.podaję meil:chorwacka26@wp.pl

time image

12 Mar 2015, 13:14

Cytat Wystarczy doliczyć cenę za odwierty min. 200mb łącznie, oraz porządny zbiornik buforowy i akumulacyjny z wieloma wężownicami. Zbiorniki nie muszą być ani złote ani tytanowe, wystarczą ze stali nierdzewnej, też sporo kosztują. ...

time image

12 Mar 2015, 13:03

Cytat 60.000zł za PCi 1. Koszt 1mb odwiertu, na gotowo, max. 130zł (średnia mniej jak 100zł).2. Koszt kolektora płaskiego, 5.000 - 10.000zł.3. PCi około 10kW - 15.000 - 20.000zł Koszt odwiertu średnio poniżej 100 zł, ...

time image

12 Mar 2015, 12:35

Cytat Łaskawco - a jak gazu nie ma ? - naprawdę takich miejsc w naszym kraju jest sporo.Przy czym 70.000zł (albo i więcej) na PCi na 200m2 domu, to chyba za całość z podłogówką + 6cio strefowa centrala wentylacyjna + tynanowe i złocone ...

time image

12 Mar 2015, 07:25

GHS ma jedne z niższych cen za kompleksówkę - przy czym opinię tez ma dobrą (przynajmniej ja nie natrafiłem na złe opinie).Jest na rynku kilkanaście lat.

time image

11 Mar 2015, 19:58

czy to jest dobra cena?

time image

11 Mar 2015, 18:27

znalazłem ofertę na kotłownię: bufor+boiler+pompa 9kW+montaż za ok 25 tysoraz oferta na kotłownię z podłogówką za 30 tys zł.warte toto coś czy totalna chińszczyzna?

time image

11 Mar 2015, 13:10

4. Markowa plakietka firmy znanej i rozpoznawalnej- 10.000 - 15.000zł

time image

11 Mar 2015, 10:44

60.000zł za PCi 1. Koszt 1mb odwiertu, na gotowo, max. 130zł (średnia mniej jak 100zł).2. Koszt kolektora płaskiego, 5.000 - 10.000zł.3. PCi około 10kW - 15.000 - 20.000zł

time image

11 Mar 2015, 10:10

Cytat Trocha duzo w tym marketingu. liczac koszt pompy 60kPLN na 10 lat - daje 6k pln na rok.Prad w zimnych miesiacach koszt zasilania pompy ok 400 pln miesiecznie. sprawnosc pompy 3.czyli w zimnych miesiacach grzejac elektrycznie wyniosloby max ...

time image

05 Mar 2015, 19:44

O jakiej wymianie płynów piszesz?.Odnoszę wrażenie że chodzi o wymianę płynów... u piszącego te słowa.

time image

Gość JA

05 Mar 2015, 18:39

Trocha duzo w tym marketingu. liczac koszt pompy 60kPLN na 10 lat - daje 6k pln na rok.Prad w zimnych miesiacach koszt zasilania pompy ok 400 pln miesiecznie. sprawnosc pompy 3.czyli w zimnych miesiacach grzejac elektrycznie wyniosloby max 1200 pln.Liczac 5 najzimniejszych m-cy * 1200 ,to koszt ...

time image

25 Lut 2015, 14:52

Ty nie bądź taki wyrywny.Jak będziesz w takim tempie budował,to równocześnie z zamykaniem kalenicy rozpoczniesz remont kapitalny parteru.

time image

25 Lut 2015, 14:38

Cytat A napisałem - powiesić na ścianie. Chodziło mi (skrót myślowy) o lokalizację, a nie umocowanie. ty sobie myśli skracasz, a ja już mam dziury wywiercone no prawie wywiercone bo jeszcze nie mam ściany

time image

25 Lut 2015, 13:06

Cytat tylko nie na ścianie!powininien być osobny fundament na to, zaraz obok ściany...na ścianie może drgania przenosić - gdzieś o tym czytałem.... A napisałem - powiesić na ścianie. Chodziło mi (skrót myślowy) o lokalizację, ...

time image

25 Lut 2015, 13:03

Cytat tylko nie na ścianie! Zwłaszcza jak ma np. 20cm styropianu. Są amortyzowane zestawy do mocowania na ścianach - ale wiekszość i tak wybiera "domówki" (Panie ja tyle montowałem i nikt nie ..... )

time image

Gość gawel

25 Lut 2015, 12:57

Cytat tylko nie na ścianie!powininien być osobny fundament na to, zaraz obok ściany...na ścianie może drgania przenosić - gdzieś o tym czytałem.... To mozliwe wtedy słychać takie upierdliwe buczenie

time image

Gość 3of5

25 Lut 2015, 12:55

Cytat Najlepiej gdzieś na ścinie technicznej (garaż, p.gosp.), możliwie daleko od okien pomieszczeń użytkowych lub za jakimiś załomem ściany dla odcięcia oddziaływania dźwięku na wprost. tylko nie na ścianie!powininien ...

time image

Gość gawel

25 Lut 2015, 12:35

Cytat To nie o samą PCi chodzi, tylko o jej jednostkę zewnętrzną - czyli wentylator NO ok to rozumiem on ma wymiennik gruntowy

time image

25 Lut 2015, 12:34

To nie o samą PCi chodzi, tylko o jej jednostkę zewnętrzną - czyli wentylator

time image

Gość gawel

25 Lut 2015, 12:28

A co wy z tym dźwiękiem u naszego kolegi forumowego PC stoi w piwnicy i nie słychać nic absolutnie , no chyba że w środku nocy jak jest cichutko to słychać cyknięcie jak się załącza.

time image

25 Lut 2015, 12:24

Najlepiej gdzieś na ścinie technicznej (garaż, p.gosp.), możliwie daleko od okien pomieszczeń użytkowych lub za jakimiś załomem ściany dla odcięcia oddziaływania dźwięku na wprost.

time image

25 Lut 2015, 12:19

Tam gdzie, w danych warunkach, będzie przeszkadzała najmniej (zwłaszcza w nocy).

time image

25 Lut 2015, 12:08

Na tarasie to nie... ale obok to już tak, dlatego pytam o hałas wytwarzany przez PC, aby wiedzieć gdzie nie należy ją montować

time image

25 Lut 2015, 10:00

A kto montuje/stawia jednostkę zewnętrzna na tarasie?

time image

25 Lut 2015, 09:55

Cytat Współczesne powietrzne pompy ciepła, wytwarzają od 40 do 60dB(A) - czyli sporo, ale na zewnątrz budynku. Zimą to nie przeszkadza, a latem jak grzeje CWU a siedzi się na tarasie?Klima u sąsiadów w bloku hałasuje jak ...

time image

25 Lut 2015, 09:50

Współczesne powietrzne pompy ciepła, wytwarzają od 40 do 60dB(A) - czyli sporo, ale na zewnątrz budynku.

time image

Gość 3of5

25 Lut 2015, 09:40

Cytat a pompy ciepła typu powietrze-woda są warte uwagi? koszt takiej pompy to ok 15-30 tys zł. Gdy nie ma sieci gazowej to alternatywą jest albo LPG w podobnej cenie (kocioł + zbiornik) lub paliwo stałe.Czy taka pompa wytwarza duży hałas? ...

time image

25 Lut 2015, 09:11

a pompy ciepła typu powietrze-woda są warte uwagi? koszt takiej pompy to ok 15-30 tys zł. Gdy nie ma sieci gazowej to alternatywą jest albo LPG w podobnej cenie (kocioł + zbiornik) lub paliwo stałe.Czy taka pompa wytwarza duży hałas? Jakie są +/- koszty serwisowania (nie chodzi o naprawy)?

time image

24 Lut 2015, 15:31

ad2 - A to wszystko przez to, że mam za słabą lornetkę żeby Indian śledzić..., choć w moim rejonie to raczej Indianerów.

time image

24 Lut 2015, 14:47

Cytat .. w mojej okolicy za żadnym płotem zrębka nie leży. Toś podwójny pechowiec.1. Bo nie masz darmowego ogrzewania.2. Bo nie wiesz jaka będzie zima (Indianie, chrust, itp.)

time image

24 Lut 2015, 14:12

Cytat Pompa ciepła się opłaca? Chyba was pogięło. Komfort - tak owszem, dopóki prądu nie wyłączą. Ale to wtedy większość pieców sterowanych elektrycznie będzie miała przestój. Sam mam teraz gazowy piec kondensacyjny - gaz z sieci. ...

time image

24 Lut 2015, 13:54

Łaskawco - a jak gazu nie ma ? - naprawdę takich miejsc w naszym kraju jest sporo.Przy czym 70.000zł (albo i więcej) na PCi na 200m2 domu, to chyba za całość z podłogówką + 6cio strefowa centrala wentylacyjna + tynanowe i złocone anemostaty + przewody wentylacyjne z kevlaru.

time image

Gość Zrębka

24 Lut 2015, 13:44

AHA - dodam. Instalacje zrobiłem sobie sam. Więc koszt instalacji jest u mnie w ogóle pomijalny. Rozumiem, że nie każdy jest w stanie sobie sam zrobić instalację. No to wtedy niestety trzeba bulić i zaciskać zęby.

time image

Gość Zrębka

24 Lut 2015, 13:40

Pompa ciepła się opłaca? Chyba was pogięło. Komfort - tak owszem, dopóki prądu nie wyłączą. Ale to wtedy większość pieców sterowanych elektrycznie będzie miała przestój. Sam mam teraz gazowy piec kondensacyjny - gaz z sieci. Posiadam również kominek, ogrzewający cały dom. ...

time image

Gość Patryk00

06 Sie 2013, 08:35

Muszę przyznać, że trzeba bardzo uważać przy montażu takiej pompy ciepła. Jest wiele firm, które mają małe doświadczenie w takiej realizacji, dlatego najlepiej prosić o jakieś referencje. Profesjonalna firma takich rzeczy się nie obawia.

time image

03 Kwi 2013, 09:18

Witam,Jestem nowy na tym forum a zalogowałem się między innymi po to aby przedstawić swoje doświadczenia z wyborem pompy ciepła. Doświadczeń eksploatacyjnych brak ale jeśli chodzi o finanowy aspekt wyboru rozpoznałem wydaje się dokładnie.Buduję dom 110m2, na działce brak gazu.Ze ...

time image

Gość adiqq

11 Lut 2013, 18:24

Cytat adiqq Ty chyba mnie z kimś pomyliłeś, być może ktoś inny występuje pod tym nickiem i wkleja linki, a dla twojej informacji to również tytuł z piosenki Kultu która wyśmiewa różne dziwactwa. A swoją drogą to chyba pierwszy i ...

time image

Gość Inżynier z petrobudowy

11 Lut 2013, 17:57

adiqq Ty chyba mnie z kimś pomyliłeś, być może ktoś inny występuje pod tym nickiem i wkleja linki, a dla twojej informacji to również tytuł z piosenki Kultu która wyśmiewa różne dziwactwa. A swoją drogą to chyba pierwszy i ostatni mój wpis i wizyta na tym forum po przedstawieniu ...

time image

Gość adiqq

11 Lut 2013, 12:44

Cytat Koszt gruntowej pompy ciepła jest spory. Prawie tyle samo kosztuje wykonanie dolnego źródła co sama pompa z montażem. Dlatego skłaniałbym się w stronę pompy typu SPLIT ale....Pompa musi być wysokiej klasy. Najlepiej w naszym klimacie ...

time image

Gość Inżynier z Petrobudowy

11 Lut 2013, 10:54

Do demo podaj wyliczenia że się to opłaca konkretne liczby 25 TPLN ogrzewanie tradycyjne vs 70-80 TPLN PC różnica 45-55 TPLN. Postrzegam to tak że jestem małym producentem ciepła które wykorzystuje na własny użytek. Kupuje źródło tj kocioł lub PC itp wynalazki które wytwarza ...

time image

10 Lut 2013, 13:21

Koszt gruntowej pompy ciepła jest spory. Prawie tyle samo kosztuje wykonanie dolnego źródła co sama pompa z montażem. Dlatego skłaniałbym się w stronę pompy typu SPLIT ale....Pompa musi być wysokiej klasy. Najlepiej w naszym klimacie sprawdza się Mitsubishi ZUBADAN. Pompa może nie ...

time image

Gość adiqq

06 Lut 2013, 11:21

bardzo dobrze to podsumowałeś demo...

time image

06 Lut 2013, 11:09

Cytat Także jeśli artykuł opisuje koszty i ekonomikę działania urządzenia to poproszę o argumenty stricte finansowe a nie tego typu że teraz siedzielibyśmy przy piecach węglowych. To co chcesz wyliczeń że to się opłaca ...

time image

Gość mechanik

06 Lut 2013, 07:55

Trochę nie rozumiem trzech poniższych postów piszecie forumowicze że: są ludzie ceniący komfort (ja nie znam takich którzy go nie doceniają), że postępu się nie powstrzyma (kto tu mówi o powstrzymaniu czegoś), że PC to duża lodówka (jakie to ma znaczenie jeśli kosztuje 100 ...

time image

28 Sty 2013, 13:28

Bo jest wybór. Kompletna instalacja gruntowej pompy ciepła, w systemie zleconym może kosztować http://ghs.vot.pl/?page_id=1180&gclid=...CFQRc3godxgIAbQ , ale również może kosztować (porównywalna moc) 80.000zł.Jak ktoś jest techniczny i sam wykona DZ, to zmieści się w kwocie ...

time image

28 Sty 2013, 13:13

Palacz, postępu nie zatrzymasz ani Ty, ani nawet te 96% woj. podlaskiego.Jakby było we wszystkich dziedzinach tak jak Ty to przedstawiasz, to TV były by dalej lampowe, samochody zaczynałoby się naprawiać od osłuchania silnika, a nie od podłączenia do komputera diagnostycznego, a po ...

time image

28 Sty 2013, 09:09

Nie każdego stać na taki jednorazowy wydatek , pewno dlatego jest te 4% . Są ludzie ceniący sobie bardziej ponad kasę _ nowoczesność i komfort .Niestety jak widać do niektórych to nie dociera .

time image

Gość Palacz

28 Sty 2013, 07:44

Pytanie: jeśli to jest takie wspaniałe to dlaczego te urządzenia znajdują jedynie ok 4% nabywców wśród wszystkich innych instalujących źródło ciepła w nowo projektowanych i budowanych domach. (dane pochodzą z certyfikatów energetycznych wykonywanych dla nowych budynków na terenie ...

time image

27 Sty 2013, 20:30

Jeśli mowa o obiektywizmie, to skoro podstawiasz zamienniki po jednej stronie, to i po drugiej (PCi) też podstaw inne produkty, a nie koniecznie te wyszczególnione w artykule.Dam głowę że o lokacie już zapomnisz, a jedynie może zafundujesz sobie kapeńkę lepszy urlop.

time image

Gość stefan

27 Sty 2013, 20:17

Tendencyjny sponsorowany artykuł. Argumentacja to mistrzostwo świata np. kotłownia na eko groszek to zamrożenie około 7 tys zł (pompa pewnie będzie stała na podwórku tutaj kilka metrów nie jest potrzebne), albo trzeba wydać na piec z podajnikiem 10 TPLN bo jak kupimy za 6 TPLN to ...

time image

Gość adiqq

25 Sty 2013, 08:31

Cytat Moja pompa ciepła danfoss DHP-H 6 od lutego do końca listopada ( czyli zostają jeszcze dwa zimne miesiące) wzięła 3700kwh. Dom 130 m2 2 osoby i dziecko. Czyli szału nie ma .. napisz coś więcej na temat domu, to będzie ...

time image

Gość Japunia

25 Sty 2013, 07:48

Witam, moje doświadczenie z pompą ciepła jest na +.Powierzchnia całkowita domu 360m2, użytkowa 210m2, wszędzie podłogówka, dom energooszczędny. Koszt zakupu i instalacji (pompy + podłogówki) około 80 tys zł. W 2012 roku za prąd w sumie zapłaciliśmy 5700zł ale poza ogrzewaniem ...

time image

Gość Jarek

24 Sty 2013, 20:44

Mam prawie dokładnie to samo co w inwestycji 2. budynek jeszcze nie zamieszkały także utrzymuję tylko 17 stopni. Pobór energii za okres od 04.12.12 do 04.01.13 1300 kWh. co jest nie tak? pomóżcie. wykonawca twierdzi że wszystko jest ok. misiek6731@wp.pl

time image

Gość majster

01 Gru 2012, 20:48

Moja pompa ciepła danfoss DHP-H 6 od lutego do końca listopada ( czyli zostają jeszcze dwa zimne miesiące) wzięła 3700kwh. Dom 130 m2 2 osoby i dziecko. Czyli szału nie ma ..

time image

Gość Łotr

19 Wrz 2012, 13:59

Dom 250m2, dobrze izolowany, pompa 11kW z wymiennikiem spiralnym. Koszt założenia ok35kpln bez podłogówki. Rachunki śmieszne - nie jestem sprzedawcą, jestem użytkownikiem. Super serwis - jeżeli coś pada to tylko automatyka za góra 100PLN - serwis na telefon - większości kombinatorom ...

time image

Gość simluc

29 Sty 2012, 02:30

@olek89 oczywiscie , ze jest uzaleziony od wielkosci domu, przyjmijmy , ze dom \"tyle samo pali\" na mkw powierzchni, zatem wiecej trzeba rurek do ogrzewania podlogowego, wiecej petli- tym samym wiecej rozdzielaczy, wiecej styropianu, folii pod ogrzewanie podlogowe, wieksza moc pompy, wiecej ...

time image

Gość Ecotechnolog

22 Cze 2010, 18:38

Wszysto zależy od indywidualnego zapotrzebowania na ciepło, w zależności z czego jest zbudowany i itd..

time image

Gość olek89

17 Mar 2010, 12:05

A czy ktoś mi może napisac czy koszt pomy ciepła- jej instalacji jest uzależniony od ilości metrów w naszym domu ? Każda pompa jest inna ?.

time image

18 Lut 2010, 12:48

Cytat Henok, tym razem ja nie mogę uwierzyć w te koszta, 37 tyś pompa ciepła, instalacja solarna i do tego jeszcze podłogówka i pewnie jeszcze do tego automatyka i cały osprzęt??Jestem pewna że to wszystko po 50% rabacie który niestety ...

time image

18 Lut 2010, 12:32

Cytat Czyli jak naprawde trzeba to rozumiec ?Tak ze im nizsza temperatura tym słabiej grzeje pompa ? Dokładnie tak. Mniejsza jest jej moc grzewcza i dodatkowo spada COP, czyli do dostarczenia tej samej ilości ciepła do budynku ...

time image

18 Lut 2010, 11:34

Cytat Nie wiem skąd bierzesz takie koszty instalacji z pompą ciepła. Moja kompletna instalacja ogrzewania podłogowego w całym domu (109m2), przygotowania ciepłej wody, pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym i kolektorów słonecznych kosztowała ...

time image

18 Lut 2010, 11:17

Cytat Czyli jak naprawde trzeba to rozumiec ?Tak ze im nizsza temperatura tym słabiej grzeje pompa ? Im jest niższa temperatura tym częściej muszą załączać się grzałki wspomagające pompę, a w tym przypadku pompa pobiera ...

time image

18 Lut 2010, 10:52

Cytat Takie problemy mogą pojawić się przy niektórych rodzajach pomp ciepła powietrze-woda. Część z nich zapewnia pracę do -15st. C, inne nawet do -25 st. C, ale tak czy inaczej w niskich temperaturach powietrza zewnętrznego znacznie ...

time image

29 Sty 2010, 06:52

Cytat Ale ten komin i tak działa, bez względu na to czy mamy pompę ciepła, czy nie! AMEN!

time image

28 Sty 2010, 20:10

Cytat ... i fakt, że trujemy środowisko, tylko komin jest w innym miejscu/ no i jeszcze chciałem przeliczyć dla siebie ile mnie kosztowałoby zainstalowanie PC i jej eksploatacja. Ale ten komin i tak działa, bez względu na ...

time image

27 Sty 2010, 17:23

Cytat Chodziło mi o to /ostatnie 2 tygodnie/, że podobno przy tak niskiej, średniej temperaturze dobowej /-16 do -18 st.C (w nocy do -25 st.C)/ PC pracuje tak słabo, że dom ogrzewany jest "w większości" energią elektryczną ...

time image

27 Sty 2010, 10:51

Cytat Aż tak precyzyjnych pomiarów nie prowadzę, bo nie mam takiej potrzeby. Ale może wystarczą dwa tygodnie od 10.01 do 24.01 . W tym czasie zuzyłem 201,1kWh w I taryfie i 307,1kWh w II taryfie. Koszt tej energii to 202,45zł (nie wliczam ...

time image

27 Sty 2010, 06:42

Cytat Ależ Henok.Masz bardzo dobrze izolowany dom. Z tego co pamiętam: technologia termodom+15 cm styropianu dodatkowo.Zatem twoje wyniki związane z wykorzystaniem pompy ciepła są raczej niemiarodajne. I tak się dziwię, że potrzebujesz ...

time image

27 Sty 2010, 06:27

Ależ Henok.Masz bardzo dobrze izolowany dom. Z tego co pamiętam: technologia termodom+15 cm styropianu dodatkowo.Zatem twoje wyniki związane z wykorzystaniem pompy ciepła są raczej niemiarodajne. I tak się dziwię, że potrzebujesz aż 6kW przy takim ociepleniu.

time image

27 Sty 2010, 05:21

Cytat A co przestał Pan polecać centralne?? Od kiedy to niecentralne ogrzewanie, np. piece kaflowe, jest ogrzewaniem nowoczesnym?

time image

27 Sty 2010, 03:53

Cytat Nie wiem, kto tu jest "starszej daty fachowcem A co przestał Pan polecać centralne??

time image

26 Sty 2010, 20:49

Cytat jeśli pompa ciepla kosztuje realnie 60-70 tysiecy ze wszystkim- to róznica w kosztach jest 40-50 tysięcy. Żeby zwrócila się w 10 lat (długo moim zdaniem) musialoby zwracac sie 400 zl miesiecznie. I to miesiąc w miesiąc, w lecie też- ...

time image

26 Sty 2010, 20:14

Cytat Pan Henryk to starszej daty fachowiec, nawet przy dzisiejszej technologii i wiedzy jeszcze poleca pompy ciepła zamiast np. izolowania domów. Jest tendencyjny. Przecież w domu 108m2 gdy za "te inne" (komputery tv...) zapłacimy 200 zł ...

time image

26 Sty 2010, 19:54

Cytat Panie HenoK, proszę podać zużycie energii elektrycznej potrzebnej do ogrzania Pana domu za ostatnie 14 dni, oraz ewentualnie jezeli jest taka możliwość określić procentowo ile "ciepła" całkowitego potrzebnego do ogrzania Pana domu ...

time image

26 Sty 2010, 18:34

Cytat jeśli pompa ciepla kosztuje realnie 60-70 tysiecy ze wszystkim- to róznica w kosztach jest 40-50 tysięcy. Żeby zwrócila się w 10 lat (długo moim zdaniem) musialoby zwracac sie 400 zl miesiecznie. I to miesiąc w miesiąc, w lecie też- ...

time image

26 Sty 2010, 17:37

jeśli pompa ciepla kosztuje realnie 60-70 tysiecy ze wszystkim- to róznica w kosztach jest 40-50 tysięcy. Żeby zwrócila się w 10 lat (długo moim zdaniem) musialoby zwracac sie 400 zl miesiecznie. I to miesiąc w miesiąc, w lecie też- w lecie kiedy ogrzewanie gazowe czy węglowe nie ...

time image

Gość tedi1

25 Sty 2010, 07:55

Panie HenoK, proszę podać zużycie energii elektrycznej potrzebnej do ogrzania Pana domu za ostatnie 14 dni, oraz ewentualnie jezeli jest taka możliwość określić procentowo ile "ciepła" całkowitego potrzebnego do ogrzania Pana domu pochodzi z PC a ile z elektrowni? Pozdrawiam

time image

20 Sty 2010, 08:44

Pan Henryk to starszej daty fachowiec, nawet przy dzisiejszej technologii i wiedzy jeszcze poleca pompy ciepła zamiast np. izolowania domów. Jest tendencyjny. Przecież w domu 108m2 gdy za "te inne" (komputery tv...) zapłacimy 200 zł to 13 kWh dziennie to ogrzewanie nawet w źle izolowanym ...

time image

Gość tedi

20 Sty 2010, 06:59

Do autora: proszę o obiektywne traktowanie tematu pompy ciepła a nie tendencyjne! Jeśli podaje Pan koszty instalacji gazowej, kominiarza, serwisu zbiornika to proszę też wliczyć serwis do PC oraz ewentualne koszty wymiany urządzeń w okresie 7-10 lat!

time image

06 Sty 2010, 13:32

Cytat Koszt energii elektrycznej poniesionej na eksploatację samej pc (podlicznik) w sezonie zimowym to rząd wielkości min. 1 tys. zł miesięcznie, Nie wiem skąd masz takie informacje. W moim domu o powierzchni ogrzewanej 108m2 ...

time image

06 Sty 2010, 13:06

...

time image

Gość yarro

06 Sty 2010, 13:06

Propaganda sukcesu. Właściciel Ciepłodomu mija się z prawdą (żeby nie powiedzieć \"kłamie\"), zapewne celowo, bo nie posądzałbym Go o nieznajomość rzeczywistych kosztów. Kocioł kondensacyjny jest kotłem z zamkniętą komorą spalania, zatem nie ma potrzeby budowania komina systemowego ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Koszty instalacji pompy ciepła
Koszty instalacji pompy ciepła
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje