Ogrzewanie podłogowe i grzejniki z pompą ciepła, czyli sztuka kompromisu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2013-01-23 11:44:00
Ogrzewanie podłogowe i grzejniki z pompą ciepła, czyli sztuka kompromisu

Magdalena i Piotr z Poznania wznieśli swój dom w jednej z licznych miejscowości otaczających stolicę Wielkopolski. Pięknie położona działka, na której stoi budynek ma powierzchnię 1755 m2 i znajduje się w niewielkiej odległości od drogi krajowej nr 5.

Znalezienie dobrej firmy zapewniającej kompleksową obsługę związaną z zainstalowaniem pompy ciepła nie było sprawą prostą – mówi Piotr. – Kontaktowałem się z kilkoma przedsiębiorstwami, ale dopiero firma z siedzibą w Poznaniu podeszła do sprawy naprawdę kompleksowo. Nasza współpraca rozpoczęła się od wykonania dokładnych pomiarów na działce. Później przyszedł czas na projekt oraz kosztorys.

Wykonawca znalazł też bardzo atrakcyjną ofertę na pompę szwedzkiej firmy NIBE. Wybór tego, a nie innego producenta, to zresztą w sporym stopniu zasługa cyklu artykułów ukazującego się w miesięczniku „Budujemy Dom”. Ostatecznie przekonała mnie wizyta w Austrii. Stwierdziłem tam bowiem, że produkty NIBE montuje się tam częściej niż na przykład pompy ciepła OCHSNERA.

Wspólnie z wykonawcą zdecydowaliśmy o zastosowaniu 300 metrowego kolektora poziomego leżącego w czterech rzędach na standardowej głębokości 1,85 – 1,9 m. Grunt na działce jest gliniasty, co sprzyja zastosowaniu pompy ciepła. Niestety nie jest on zbyt mokry, ale i na to firma wykonawcza znalazła sposób. Woda opadowa odprowadzana jest z dachu do kolektora i będzie w ten sposób wspomagać cały system.

Odległość pomiędzy poszczególnymi „nitkami” rury kolektora wynosi 1,5 m. Prace instalacyjne są jednak wykonane w taki sposób, iż istnieje możliwość ułożenia dodatkowego odcinka, gdyby po pierwszym sezonie okazało się że istniejąca długość nie jest wystarczająca. Zimy są w tym rejonie kraju dosyć łagodne, a dom nie jest wielki (150 m2), istnieje więc duża szansa, że ułożony kolektor spełni swoje zadanie.

Dom jednorodzinny z użytkowym poddaszem ma konstrukcję całkowicie drewnianą. Został wzniesiony z bali modrzewiowych docieplonych wełną mineralną. Dzięki temu ma naprawdę niezły współczynnik przenikania ciepła, na poziomie około 0,16 W/m2K. Nie sądzę więc, aby pojawił się problem dyskomfortu cieplnego. Myślę raczej, że przy temperaturze na zewnątrz -10 st. C będę zmuszony przykręcać ogrzewanie.

Poza tym, jeśli nawet zdarzy się jakiś krótki okres naprawdę srogiej zimy, to istnieje możliwość dogrzania pomieszczeń kominkiem. Moc zainstalowanej pompy ciepła wynosi 8 kW. Można w tym miejscu wspomnieć, że jedna z firm, wśród których prowadziłem rozeznanie, „na dzień dobry” zaproponowała mi znacznie dłuższy kolektor (450 m) i pompę o mocy 10 kW. Pierwszy rozruch instalacji nastąpi jesienią tego roku.

Czekam już tylko na zainstalowanie grzejników na poddaszu. Zdecydowałem się bowiem na pewien kompromis. W pomieszczeniach parterowych zleciłem wykonanie ogrzewania podłogowego z wykorzystaniem rur firmy REHAU. Przewymiarowane kaloryfery wydawały mi się bowiem mało estetyczne we wnętrzach pełniących w domu funkcje reprezentacyjne. Natomiast poddasze, gdzie znajdują się sypialnie, znacznie łatwiej i taniej było zaopatrzyć w grzejniki.

Cała inwestycja zamknie się kosztem około 60 tysięcy złotych. Sama pompa kosztowała 24,6 tys. Mówiąc o kosztach mam na myśli zamontowanie urządzenia wraz z rozdzielaczem oraz pozostałymi składnikami zapewniającymi obsługę pompy, a także wykonanie kolektora, ułożenie i zalanie jastrychem  ogrzewania podłogowego oraz  montaż grzejników.

Kiedy moi znajomi dowiedzieli się, że postanowiłem wykorzystywać do ogrzewania domu pompę ciepła, byli bardzo zdziwieni. Usłyszałem masę krytycznych zdań o moim pomyśle. Przeważnie straszono mnie, iż zimą będę szczękał zębami w chłodnym domu i sugerowano zamontowanie normalnego pieca.

Mówiono również, że będę zużywał ogromne ilości energii elektrycznej. Tymczasem ja wierzę, że obliczenia wykonawcy są rzetelne i moje roczne koszty zamkną się sumą 1000-1200 złotych. Oczywiście amortyzacja instalacji rozłoży się na wiele lat, ale uważam, że było warto. (mż)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość janusz442

16 Maj 2013, 09:14

Już piąty sezon jestem użytkownikiem pompy ciepła Nibe Fighter 1240 6kW oraz ze zbiornikiem na ciepła wodę o pojemności 160 l.Ciepło pobierane jest za pomocą dwóch sond pionowych o głębokości 65mb - całośc to 260 mb rury w gruncie złożonym głównie ze żwiru i piasku.Dom o ...

time image

06 Lut 2012, 10:38

Powierzchnia ogrzewana 200m2 + częściowo piwnica. PCi 10kW. Przy temperaturze w ciągu doby -18 do -28 – dobowe zużycie na CO i CWU około 25kWh.

time image

Gość praktyk

06 Lut 2012, 10:21

Ciekawi mnie co pan Piotrek napisałby dzisiaj nt kosztów i temperatury w domu przy zewnetrznej np -20 C. Sadzę, że początkowy optymizm nieco zrealniał. Wykonawca, który proponował pompę 10 kW i 450 mb miał rację...

time image

Gość praktyk

06 Lut 2012, 10:21

Ciekawi mnie co pan Piotrek napisałby dzisiaj nt kosztów i temperatury w domu przy zewnetrznej np -20 C. Sadzę, że początkowy optymizm nieco zrealniał. Wykonawca, który proponował pompę 10 kW i 450 mb miał rację...

time image

Gość adiqq

18 Lut 2011, 07:59

koszt 1200 na sezon dla takiego małego domu jak najbardziej realny.ja mam dom podobnej wielkości, PC też 8kw i od 1.11 do wczoraj za prąd zapłaciłem 1075zł za CO i CWU.temperatury 21,5-22

time image

Gość Anna

17 Lut 2011, 20:48

bajbaga - przeczytaj tekst dokładnie - 1755m2 to powierzchnia działki :).

time image

28 Wrz 2010, 09:10

Cytat Naprawdę trudni mi uwierzyć , że koszt energii elektrycznej to 1200 zł.Mam ogrzewanie węglowe oczywiście z pompą, latem wodę ogrzewam kolektorami słonecznymi, w domu żarówki energooszczędne gdzie się tylko da i koszt energii ...

time image

Gość Misiekk

28 Wrz 2010, 08:32

Pan Piotr mówi o 1200zł za prace pompy ciepła, Pan Józef o zużyciu energii na pracę pompy wodnej oraz potrzeby inne. po prostu nieporozumienie...

time image

30 Gru 2009, 22:42

Cytat Naprawdę trudni mi uwierzyć , że koszt energii elektrycznej to 1200 zł.Mam ogrzewanie węglowe oczywiście z pompą, latem wodę ogrzewam kolektorami słonecznymi, w domu żarówki energooszczędne gdzie się tylko da i koszt energii ...

time image

Gość Jozef

28 Gru 2009, 20:52

Naprawdę trudni mi uwierzyć , że koszt energii elektrycznej to 1200 zł. Mam ogrzewanie węglowe oczywiście z pompą, latem wodę ogrzewam kolektorami słonecznymi, w domu żarówki energooszczędne gdzie się tylko da i koszt energii elektrycznej to kwota 157 zł miesięcznie x 12.

time image

Gość Adam

10 Kwi 2009, 22:24

pomnóż przez 3 te koszty albo opisz po zimie ile zapłaciłeś za prąd!

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Koszty instalacji pompy ciepła
Koszty instalacji pompy ciepła
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje