Czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła?

Czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła?

Teoretycznie każdy stary dom można ogrzewać pompą ciepła, ale w części z nich efekt będzie niezadowalający i taka inwestycja nie będzie miała sensu.

Przede wszystkim ogrzewanie domu o fatalnej termoizolacji zawsze będzie drogie, niezależnie od tego, jakie źródło ciepła zastosujemy. Ponadto pompa ciepła zmuszona do pracy w tak niekorzystnych warunkach będzie działać w sposób mało ekonomiczny, z niskim współczynnikiem COP. Wysokie będą również koszty inwestycji, bo będziemy potrzebować urządzenia o wysokiej mocy (20-30 kW).

Kłopotliwa jest przede wszystkim sytuacja, gdy straty ciepła są duże w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni. Trudniejszym zadaniem jest ogrzanie nawet niezbyt dużego domu, ale o fatalnej izolacji, niż większego, ale lepiej ocieplonego. By ogrzać pomieszczenie o dużych stratach ciepła, trzeba albo zapewnić wysoką temperaturę grzejników, albo ich dużą powierzchnię. Pierwszy warunek w instalacji z pompą ciepła jest często niemożliwy do spełnienia, bo nawet tzw. wysokotemperaturowe pompy podgrzewają wodę do ok. 70°C, a stare instalacje wymagają nawet 90°C.

Natomiast zwiększenie powierzchni grzejników w istniejącym domu jest bardzo kłopotliwe. Tylko przy remoncie na większą skalę można myśleć o ogrzewaniu płaszczyznowym - podłogowym, sufitowym, lub ściennym. A "podłogówka" to przecież nic innego, niż grzejnik o bardzo dużej powierzchni.

Jednak barierą jest to, że ze względów zdrowotnych temperatura takich grzewczych powierzchni nie może być zbyt wysoka. W przypadku "podłogówki" to generalnie 28°C, co z kolei oznacza ograniczenie mocy grzewczej do ok. 65 W/m2. A w domach sprzed ćwierć wieku straty przekraczają nawet 200 W/m2. Teoretycznie można w jednym pomieszczeniu zainstalować równocześnie ogrzewanie podłogowe, sufitowe i ścienne, w ten sposób uzyskując wymaganą moc grzewczą, tylko czy ma to sens i ile będzie kosztowało?

Dlatego, jeśli straty ciepła są duże, to powinniśmy przede wszystkim pomyśleć o ich ograniczeniu.

Jak zmniejszyć straty ciepła w starym domu?

Zmniejszenie strat ciepła starego domu to bardzo dobry wstęp do wymiany kotła na pompę. Po termomodernizacji zmniejszy się zapotrzebowanie domu na ciepło, co obniży koszty ogrzewania, niezależnie od tego, czym grzejemy.

Spada jednostkowe zapotrzebowanie na ciepło (na 1 m2), co zdecydowanie poprawia warunki pracy pompy ciepła. Jej współczynnik COP, a także możliwa do uzyskania moc grzewcza rosną. Przyszłe koszty eksploatacji będą niższe.

Po termomodernizacji wystarczy pompa ciepła o mniejszej mocy, a więc tańsza. Również źródło dolne może być mniejsze, co także oznacza niższe koszty jego wykonania. Dlatego przed zakupem pompy ciepła trzeba zastanowić się, jaką część posiadanych środków warto przeznaczyć na termomodernizację, a jaką na samo urządzenie.

Najlepiej oczywiście zlecić fachowcowi audyt energetyczny. Koszt jego wykonania to kilka procent wartości przyszłej inwestycji, a będzie można wydać pieniądze w optymalny sposób.

Termomodernizację zwykle kojarzy się z dociepleniem ścian, ale to tylko jedno z wielu możliwych działań:

Czynności termomodernizacyjne uszeregowano od najmniej kłopotliwych i przynoszących największy efekt w stosunku do nakładów.

Rysunek przedstawiający propozycję przebudowy instalacji grzewczej
W istniejących domach układy biwalentne są popularne. Zwykle wykorzystujemy po prostu już posiadany kocioł. (rys. Nibe-Biawar)

 

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Hydro-Tech

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Viessmann
18-07-2022 12:53
Zachęcam do złożenia u nas zapytania ofertowego:https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html Nasi specjaliści przygotują indywidualną wycenę dostosowując ją do potrzeb budynku oraz inwestora. To nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje! Zapraszam 
Gość S
16-07-2022 15:05
Dzien dobry, stary dom z lat 40, okna plastikowe, dom 95 m kw, zalozone ogrzewanie podlogowe na calej powierzchni, o jakiej mocy piwinna byc pompa ciepla?
Viessmann
28-12-2020 20:15
Na takie pytanie najlepiej odpowie projektant, patrząc na parametry budynku i dobierając źródło ciepła bezpośrednio do niego. Dlatego warto złożyć bezpłatne i niezobowiązujące zapytanie ofertowe. U nas możesz złożyć je tutaj: https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html Przy ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz