Stopy stanowią źródło informacji o podłożu. Ich specyficzne właściwości anatomiczne i funkcje ruchowe, mają zagwarantować bezpieczne przenoszenie ciała, amortyzację, reagowanie na zmiany podłoża, kierunku i szybkości ruchu – mówi ekspert programu „Boso czy w kapciach – DEVI bada zwyczaje Polaków” dr Halina Szczytnicka, lek med., specjalista rehabilitacji medycznej, chirurg dziecięcy.
Zmęczone, obolałe stopy – 5 objawów, na które warto zwrócić uwagę:
- otarcia,
- bolesne odciski,
- napuchnięte i obolałe stopy,
- uczucie zmęczenia,
- mrowienie w stopach.
Chodzenie na co dzień w twardym obuwiu, zwłaszcza na wysokim obcasie i z wąskimi noskami pozbawia stopy dopływu powietrza. Warto więc zafundować sobie spacer boso, nie tylko podczas urlopu – na plaży czy w ogrodzie, lecz także na co dzień w domu.
Rola chodzenia boso jest niedoceniana przez prawie połowę Polaków. Chodzenie boso wzmacnia mięśnie i więzadła. Wpływa także relaksująco na stopy, koryguje płaskostopie, odpręża i zapobiega bólom pleców. Bieganie boso łagodzi przeciążenia, na jakie narażone są stopy. Ćwiczenia stóp tj. chodzenie na palcach, piętach czy zewnętrznych krawędziach oraz chwytanie palcami stóp małych przedmiotów, wzmacniają mięśnie podbicia – radzi dr Halina Szczytnicka.
Jak walczyć z „efektem zimnej podłogi”?
W domach i mieszkaniach, gdzie materiały zastosowane do wykończenia i izolacji podłóg nie gwarantują jej ciepła, ma miejsce tzw. „efekt zimnej podłogi”. Stosowane we wnętrzach systemy grzejnikowe wyrzucają ciepło na wysokość głowy, skąd przemieszcza się ono dalej w kierunku sufitu, gdzie pozostaje aż do momentu schłodzenia. Następnie schłodzone opada w dół, co powoduje uczucie zimnego przeciągu w okolicy stóp.
Zastosowanie w domu lub mieszkaniu system ogrzewania podłogowego rozkłada ciepło równomiernie na całej powierzchni podłogi, dostarczając przyjemne ciepło stopom i całemu ciału. System pozwala na stosowanie go jako ogrzewania podstawowego lub pomocniczego w wybranych pomieszczeniach domu i mieszkania.
Ekspertem programu jest pani dr Halina Szczynicka, lek med. specjalista rehabilitacji medycznej, chirurg dziecięcy.
- Jak zmierzyć rozstaw przyłączy grzejnika?
- Klasyka sprawdzona przez miliony - czy grzejnik aluminiowy może pasować do każdego wnętrza?
- Jak zbudowany jest grzejnik niskotemperaturowy?
- Grzejniki elektryczne Bursa
Firma powiązana: DEVI