Chcesz mieć pełen komfort w łazience? Nie zapomnij o ogrzewaniu podłogowym!

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Chcesz mieć pełen komfort w łazience? Nie zapomnij o ogrzewaniu podłogowym!

Kiedy zmieniamy wystrój łazienki jest to jedyny dogodny moment żeby dodać elektryczne ogrzewanie podłogowe. Następna okazja może być dopiero za kilkanaście lat. Dlatego zawsze warto dodać ogrzewanie, nawet jeśli będziemy z niego korzystali tyko kilka zimnych miesięcy w roku.

aktualizacja: 2021-10-13 03:51:47

Gdzie warto zainstalować podłogowe ogrzewanie elektryczne?

Przede wszystkim w łazienkach - gdzie przebywamy regularnie, ale krótko - przeważnie nie dłużej niż godzinę rano i wieczorem. W zależności od dostępnego miejsca na podwyższenie podłogi możemy wybrać przewody grzewcze układane w wylewce lub maty - układane tuż pod powierzchnią w kleju do płytek. Dobierając system grzewczy do pomieszczenia musimy pamiętać aby odliczyć powierzchnie nieogrzewane (pod wanną, prysznicem lub toaletą) oraz wziąć pod uwagę jakość izolacji podłoża. Jeśli nie jesteśmy pewni - lepiej wybrać system o wyższej mocy grzewczej - na przykład 150-160 W/m.

Ile kosztuje 5 m² elektrycznego ogrzewania podłogowego?

Koszt zakupu elektrycznego systemu grzewczego dla pomieszczenia 5 m² to koszt od 397 do 1000 zł, w zależności od jego rodzaju. Wbrew obiegowym opiniom, koszty eksploatacji takiego systemu sterowanego przez odpowiednio dobrany, energooszczędny termostat praktycznie nie wpływają na wysokość rachunków za prąd. Brak kosztów konserwacji związanych z corocznymi przeglądami instalacji jak również bezawaryjność elektrycznych przewodów grzejnych dodatkowo obniża koszty eksploatacji.

Ogrzewanie elektryczne QuickNet
Ogrzewanie elektryczne QuickNet - dowiedz się więcej!

Ogrzewanie samoregulujące czy stałooporowe?

Ogrzewanie samoregulujące w odróżnieniu od powszechnie stosowanych przewodów stałooporowych, automatycznie dostosowuje moc grzewczą na całej długości przewodu do temperatury otoczenia reagując na zewnętrzne źródła ciepła.

Ze względu na swoją konstrukcję z użyciem polimerowego elementu samoregulującego:

  • nie ma możliwości nagrzania się powyżej oznaczonej temperatury maksymalnej (nie przegrzewa się, można go na bezpiecznie nawinąć lub skrzyżować);
  • można go dowolnie docinać lub przedłużać podczas instalacji;
  • jest bardzo wytrzymały mechanicznie.

Ma to istotne znaczenie w konkretnych sytuacjach. Wielu użytkowników przy zakupie podłogówki zapomina o konieczności bardzo dokładnego rozplanowania aranżacji pomieszczenia, czyli szafek kuchennych czy łazienkowych. Systemy stałooporowe grzeją pełną mocą na całej powierzchni - w miejscach zasłoniętych ciepło kumuluje się, przez co może dojść do awarii systemu (przegrzania przewodu) lub do uszkodzenia mebla czy dywanu znajdującego się na podłodze. Samoregulujący, inteligentny system nVent RAYCHEM T2Red sam wykryje takie strefy i ograniczy ogrzewanie, a zmiana ustawienia mebli w przyszłości nie stanowi problemu.

Jeśli możliwe jest nieznaczne podniesienie poziomu podłogi zaleca się stosowanie płyt izolacyjnych nVent RAYCHEM Reflecta zbudowanych ze styropianu o wysokiej gęstości i pokrytych cienką warstwą aluminium. Skracają one czas nagrzewania systemu o 65%, a dalsze 20% dodatkowej oszczędności uzyskuje się dzięki ograniczeniu strat ciepła w dół podłogi. Rowki dopasowane do średnicy przewodu T2Red ułatwiają równomierne ułożenie przewodu w pomieszczeniu.

Płyty izolacyjne nVent RAYCHEM Reflecta
Płyty izolacyjne nVent RAYCHEM Reflecta - szczegóły produktu

Dzięki unikalnym właściwościom dostosowywania temperatury do otoczenia samoregulujące systemy grzewcze mogą być bezpiecznie stosowane do posadzek wrażliwych na temperaturę takich jak drewno, panele podłogowe, linoleum czy wykładzina.


nVent Thermal Polska Sp. z o.o.
ul. Cybernetyki 19
02-676 Warszawa
nVent.com/RAYCHEM
salesPL@nvent.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje