Daje on możliwość automatycznej regulacji temperatury wody w instalacji centralnego ogrzewania w zależności od zmian temperatury zewnętrznej. Przy pomocy krzywej grzania moc kotła jest dostosowana do aktualnego zapotrzebowania na ciepło.
Czym jest krzywa grzania?
Krzywa grzania jest zależnością występującą pomiędzy temperaturą zasilania instalacji c.o., a temperaturą panującą na zewnątrz budynku.
W przypadku podłączenia czujnika temperatury zewnętrznej sterownik kotła automatycznie rozpoznaje jego obecność i przechodzi w tryb funkcji pogodowej. Sterownik dobiera temperaturę wody grzewczej uzależniając ją m.in. od temperatury zewnętrznej oraz współczynnika nachylenia krzywej grzewczej.
Ze względu na różnice w temperaturach zasilania wyróżniamy wykres krzywych grzewczych dla:
- ogrzewania grzejnikowego;
- ogrzewania podłogowego.
Wszystkie kotły kondensacyjne marki TERMET mają możliwość podłączenia do sterownika kotła czujnika temperatury zewnętrznej poprzez przewód dwużyłowy. Należy jednak pamiętać, że montażu elementów dodatkowych, tj. czujnik, powinien dokonać fachowiec znający urządzenie grzewcze.
Pierwszego ustawienia krzywej grzania dokonuje najczęściej Autoryzowany Serwis Firmowy, który podczas uruchomienia kotła, podłącza też czujnika temperatury. Często zdarza się że należy dokonać korekty ustawień. Nie zawsze da się ustawić odpowiednią krzywą grzania za pierwszym razem, często odbywa się to po kilku próbach.
Użytkownik po wprowadzonej zmianie powinien obserwować czy nastąpiła poprawa, czy też pogorszenie komfortu cieplnego. Po korekcie należy odczekać dobę lub dwie.
- Czym można palić w kotle 5. klasy?
- Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet?
- Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie?
- Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania
Prawidłowo dobrana krzywa grzania, zapewnia przy różnych temperaturach zewnętrznych, jednakową temperaturę w pomieszczeniu. Kiedy na zewnątrz spada temperatura sterownik kotła podnosi temperaturę wody kotłowej do takiej wartości, która zapewnia odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu.
W sytuacji kiedy pomieszczenie jest niedogrzane można przesunąć krzywą grzewczą w górę, analogicznie jeśli jest za ciepło - należy przesunąć krzywą w dół. Jeśli odczuwamy dyskomfort w czasie dużych mrozów możemy wtedy zmienić nachylenie wybierając krzywą o większym lub też mniejszym nachyleniu w zależności od potrzeb.
Najwięcej możliwości oszczędnego zarządzania ogrzewaniem daje jednak zastosowanie sterowania przez Internet np. poprzez System Termet Comfort. Jest to rozwiązanie dedykowane do kotłów kondensacyjnych z serii ECOCONDENS: GOLD PLUS, INTEGRA II PLUS oraz SOLID PLUS wyposażonych w interfejs LIN. Dzięki wygodnej i łatwej w obsłudze aplikacji możliwe jest między innymi dokonywanie zmian ustawienia krzywej grzewczej.
Joanna Wróbel
Specjalista ds. Systemów Grzewczych TERMET S.A.
Na zdjęciu otwierajacym: Krzywa grzewcza umożliwia precyzyjne ustawienia najbardziej optymalnych parametrów pracy kotła. (fot. Termet)