Na co należy zwrócić uwagę, wybierając kocioł 5 klasy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Na co należy zwrócić uwagę, wybierając kocioł 5 klasy?

Odpowiedź eksperta: Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dniem 1 lipca 2018 roku obowiązywać będzie zakaz sprzedaży oraz montażu kotłów centralnego ogrzewania, które nie spełniają warunków 5 klasy emisji zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012.

aktualizacja: 2018-06-20 10:36:36

Ograniczenia te dotyczą emisji tlenku węgla, pyłów, substancji smolistych, oraz ustalają minimalną sprawność wymaganą nie tylko podczas pracy na mocy nominalnej, ale też dla 30% jej wartości. Na dzień dzisiejszy kotły na paliwa stałe posiadające 5 klasę to w przeważającej większości kotły automatyczne na pelet lub ekogroszek.

Oznacza to, że chcąc zakupić taki kocioł po 1 lipca 2018 roku zmuszeni będziemy wydać nie 2000 zł, a minimum 8000 zł. Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie takiego kotła aby po kilku latach nie okazało się, że nasza inwestycja była nietrafiona?

Kupując kocioł 5 klasy należy dokładnie sprawdzić, czy dany model w momencie zakupu ma odpowiedni certyfikat, czy jest on wydany przez akredytowane laboratorium badawcze, czy na pewno dotyczy konkretnej mocy kotła i jaki rodzaj paliwa dopuszczony jest w nim do spalania.

Bywa tak, że niektóre urządzenia spełniają wymogi normy wyłącznie z dodatkowym wyposażeniem jakim jest np. elektrofiltr. Informacja taka powinna być podana do wiadomości klienta przed zakupem, gdyż koszt takiego urządzenia to dodatkowe ok. 2000-3000 zł, plus coroczne koszty eksploatacyjne.

W przypadku zakupu kotła komorowego 5 klasy z ręcznym zasypem, gdyż takowe zaczynają się już pojawiać na polskim rynku, również należy zwrócić uwagę czy w przypadku danego urządzenia nie jest konieczny montaż bufora ciepła. Wynika to z faktu, że kotły komorowe mogą uzyskać 5 klasę wyłącznie pracując na mocy nominalnej.

Należy wziąć jeszcze pod uwagę zgodność urządzenia z dyrektywą Komisji Europejskiej, zwaną Ekodesign lub Ekoprojekt, która wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku. Dyrektywa ta jest bardziej restrykcyjna od wymogów 5 klasy, bowiem oprócz wymagań zawartych w normie PN-EN 303-5:2012 określa także emisję tlenków azotu oraz tzw. sezonową efektywność energetyczną kotła, czyli zmienne zapotrzebowanie na energię w trakcie sezonu grzewczego.

Dodatkowe elementy jak wygląd zewnętrzny, kolor, wyposażenie dodatkowe kotła to już tylko i wyłącznie indywidualna kwestia wyboru każdego klienta.

Arkadiusz Pytel
TEKLA
fot. Tekla

Dodaj komentarz

time image
time image
Poradnik Berrety - Kotły kondensacyjne
Poradnik Berrety - Kotły kondensacyjne
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny