Na co należy zwrócić uwagę, wybierając kocioł 5 klasy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Na co należy zwrócić uwagę, wybierając kocioł 5 klasy?

Odpowiedź eksperta: Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dniem 1 lipca 2018 roku obowiązywać będzie zakaz sprzedaży oraz montażu kotłów centralnego ogrzewania, które nie spełniają warunków 5 klasy emisji zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012.

aktualizacja: 2018-06-20 10:36:36

Ograniczenia te dotyczą emisji tlenku węgla, pyłów, substancji smolistych, oraz ustalają minimalną sprawność wymaganą nie tylko podczas pracy na mocy nominalnej, ale też dla 30% jej wartości. Na dzień dzisiejszy kotły na paliwa stałe posiadające 5 klasę to w przeważającej większości kotły automatyczne na pelet lub ekogroszek.

Oznacza to, że chcąc zakupić taki kocioł po 1 lipca 2018 roku zmuszeni będziemy wydać nie 2000 zł, a minimum 8000 zł. Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie takiego kotła aby po kilku latach nie okazało się, że nasza inwestycja była nietrafiona?

Kupując kocioł 5 klasy należy dokładnie sprawdzić, czy dany model w momencie zakupu ma odpowiedni certyfikat, czy jest on wydany przez akredytowane laboratorium badawcze, czy na pewno dotyczy konkretnej mocy kotła i jaki rodzaj paliwa dopuszczony jest w nim do spalania.

Bywa tak, że niektóre urządzenia spełniają wymogi normy wyłącznie z dodatkowym wyposażeniem jakim jest np. elektrofiltr. Informacja taka powinna być podana do wiadomości klienta przed zakupem, gdyż koszt takiego urządzenia to dodatkowe ok. 2000-3000 zł, plus coroczne koszty eksploatacyjne.

W przypadku zakupu kotła komorowego 5 klasy z ręcznym zasypem, gdyż takowe zaczynają się już pojawiać na polskim rynku, również należy zwrócić uwagę czy w przypadku danego urządzenia nie jest konieczny montaż bufora ciepła. Wynika to z faktu, że kotły komorowe mogą uzyskać 5 klasę wyłącznie pracując na mocy nominalnej.

Należy wziąć jeszcze pod uwagę zgodność urządzenia z dyrektywą Komisji Europejskiej, zwaną Ekodesign lub Ekoprojekt, która wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku. Dyrektywa ta jest bardziej restrykcyjna od wymogów 5 klasy, bowiem oprócz wymagań zawartych w normie PN-EN 303-5:2012 określa także emisję tlenków azotu oraz tzw. sezonową efektywność energetyczną kotła, czyli zmienne zapotrzebowanie na energię w trakcie sezonu grzewczego.

Dodatkowe elementy jak wygląd zewnętrzny, kolor, wyposażenie dodatkowe kotła to już tylko i wyłącznie indywidualna kwestia wyboru każdego klienta.

Arkadiusz Pytel
TEKLA
fot. Tekla

Dodaj komentarz

time image
time image
Poradnik Berrety - Kotły kondensacyjne
Poradnik Berrety - Kotły kondensacyjne
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny