Czy istnieje niebezpieczeństwo zapłonu pelletu w podajniku przy zastosowaniu palników retortowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czy istnieje niebezpieczeństwo zapłonu pelletu w podajniku przy zastosowaniu palników retortowych?

W czasie spalania pelletu w kotłach z podajnikiem retortowym, paliwo w zasobniku cały czas ma bezpośredni kontakt z płomieniem w palniku, co wynika z konstrukcji tego sposobu podawania.

aktualizacja: 2018-06-07 08:28:34

Należy przy tym pamiętać i mieć to na uwadze, iż paliwo typu pellet, czyli z reguły sprasowane pod wysokim ciśnieniem produkty uboczne z obróbki drewna, może się palić bez dopływu powietrza z zewnątrz, ponieważ samo w sobie zawiera tlen.

Dlatego istnieje niebezpieczeństwo, przedostania się żaru do zasobnika tylko w przypadkach - ogólnie mówiąc - niewłaściwej regulacji sterowania automatyką kotła ale głównie podczas tzw. stanów awaryjnych np.:

  1. W przypadku zaniku napięcia w sieci elektrycznej oraz braku możliwości zadziałania czujników temperatury podajnika, które w momencie jej podwyższenia powodują załączenie zespołu podającego na czas obniżenia temperatury podajnika, co wiąże się z przesunięciem żarzącego się paliwa z podajnika do palnika i paleniska;

  2. W przypadku zerwania zabezpieczenia sprzęgła przeciążeniowego, co powoduje, brak możliwości uruchomienia zespołu podającego aby przesunąć żar w strefę paleniska.

Dlatego dobre kotły mają dodatkowe zabezpieczenie w postaci czujnika obrotu wałka ślimaka podajnika, który w przypadku zerwania sprzęgła przerywa pracę kotła wyłączając tym samym pracę wentylatora aby zamknąć dopływ powietrza do spalania i tym samym spowodować zagaszenie paliwa już w palenisku.

Sterowanie kotłem bez takiego czujnika powoduje zwiększanie cykli załączania silnika podajnika (w sumie bezskutecznego uruchamiania podawania) oraz zwiększanie pracy wentylatora, gdyż jest to wynikiem algorytmu sterowania, ponieważ następuje spadek temperatury na kotle wynikający z braku żaru w palenisku, co może powodować łatwiejsze przedostawanie się żaru do zasobnika.

Dodatkowo zalecane jest, aby w przypadku spalania paliw typu pellet, montować na podajniku niezależnie działające systemy zagaszania, składające się z zaworu termostatycznego oraz połączonego z nim zbiorniczka z wodą. Zawór powoduje otworzenie przepływu wody pod wpływem wysokiej temperatury podajnika i zagasza żarzący się pellet w rurze podajnika.

Ten sposób zabezpieczenia jest obecnie najskuteczniejszy, ponieważ pellet pod wpływem niewielkiej ilości wody, w procesie gaszenia, pochłaniając ją pęcznieje i tym samym uszczelnia dodatkowo powierzchnię przekroju poprzecznego rury podajnika skutecznie uniemożliwia przedostanie się żaru do zasobnika.

Innym zabezpieczeniem może być zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń podtrzymania energii elektrycznej tzw. UPS’ów, które umożliwiają kontrolę pracy kotła przez czas zaniku napięcia elektrycznego w sieci.

Robert Piasek
Kierownik Serwisu i Kontroli Jakości ZGM "ZĘBIEC" S.A.

Dodaj komentarz

time image
time image
Poradnik Berrety - Kotły kondensacyjne
Poradnik Berrety - Kotły kondensacyjne
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny