Czy istnieje niebezpieczeństwo zapłonu pelletu w podajniku przy zastosowaniu palników retortowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy istnieje niebezpieczeństwo zapłonu pelletu w podajniku przy zastosowaniu palników retortowych?

W czasie spalania pelletu w kotłach z podajnikiem retortowym, paliwo w zasobniku cały czas ma bezpośredni kontakt z płomieniem w palniku, co wynika z konstrukcji tego sposobu podawania.

aktualizacja: 2018-06-07 08:28:34

Należy przy tym pamiętać i mieć to na uwadze, iż paliwo typu pellet, czyli z reguły sprasowane pod wysokim ciśnieniem produkty uboczne z obróbki drewna, może się palić bez dopływu powietrza z zewnątrz, ponieważ samo w sobie zawiera tlen.

Dlatego istnieje niebezpieczeństwo, przedostania się żaru do zasobnika tylko w przypadkach - ogólnie mówiąc - niewłaściwej regulacji sterowania automatyką kotła ale głównie podczas tzw. stanów awaryjnych np.:

  1. W przypadku zaniku napięcia w sieci elektrycznej oraz braku możliwości zadziałania czujników temperatury podajnika, które w momencie jej podwyższenia powodują załączenie zespołu podającego na czas obniżenia temperatury podajnika, co wiąże się z przesunięciem żarzącego się paliwa z podajnika do palnika i paleniska;

  2. W przypadku zerwania zabezpieczenia sprzęgła przeciążeniowego, co powoduje, brak możliwości uruchomienia zespołu podającego aby przesunąć żar w strefę paleniska.

Dlatego dobre kotły mają dodatkowe zabezpieczenie w postaci czujnika obrotu wałka ślimaka podajnika, który w przypadku zerwania sprzęgła przerywa pracę kotła wyłączając tym samym pracę wentylatora aby zamknąć dopływ powietrza do spalania i tym samym spowodować zagaszenie paliwa już w palenisku.

Sterowanie kotłem bez takiego czujnika powoduje zwiększanie cykli załączania silnika podajnika (w sumie bezskutecznego uruchamiania podawania) oraz zwiększanie pracy wentylatora, gdyż jest to wynikiem algorytmu sterowania, ponieważ następuje spadek temperatury na kotle wynikający z braku żaru w palenisku, co może powodować łatwiejsze przedostawanie się żaru do zasobnika.

Dodatkowo zalecane jest, aby w przypadku spalania paliw typu pellet, montować na podajniku niezależnie działające systemy zagaszania, składające się z zaworu termostatycznego oraz połączonego z nim zbiorniczka z wodą. Zawór powoduje otworzenie przepływu wody pod wpływem wysokiej temperatury podajnika i zagasza żarzący się pellet w rurze podajnika.

Może cię zainteresować
F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Jak ustalić moc kotła grzewczego? Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Czym można palić w kotle 5. klasy? Ile prądu zużywa piec na pellet? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Jak działa sterowanie EOS 6?
Zobacz więcej Zwiń

Ten sposób zabezpieczenia jest obecnie najskuteczniejszy, ponieważ pellet pod wpływem niewielkiej ilości wody, w procesie gaszenia, pochłaniając ją pęcznieje i tym samym uszczelnia dodatkowo powierzchnię przekroju poprzecznego rury podajnika skutecznie uniemożliwia przedostanie się żaru do zasobnika.

Innym zabezpieczeniem może być zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń podtrzymania energii elektrycznej tzw. UPS’ów, które umożliwiają kontrolę pracy kotła przez czas zaniku napięcia elektrycznego w sieci.

Robert Piasek
Kierownik Serwisu i Kontroli Jakości ZGM "ZĘBIEC" S.A.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image