Czym należy się kierować, by wybrać dobry kocioł na lata?

Czym należy się kierować, by wybrać dobry kocioł na lata?

Stary kocioł, nawet jeśli ma właściwą moc, może okazać się wyeksploatowany i mniej sprawny niż kiedyś, co niesie ze sobą ryzyko awarii. Kilkunasto- lub kilkudziesięcioletnie urządzenie to też przestarzała konstrukcja i większe zużycie paliwa. Aby uniknąć przykrych niespodzianek warto zainwestować w nowe źródło ciepła.

Nowoczesny kocioł CO to nie tylko mniej usterek, ale przede wszystkim wyższa sprawność, tańsza eksploatacja i dużo lepsza wydajność – dlatego wymiana może być opłacalna. Czym należy się kierować, by wybrać dobry kocioł na lata, dopasowany do potrzeb domowników?

Podstawą przy wyborze źródła ciepła jest dostosowanie jego mocy do ogrzewanej powierzchni. Kocioł nie może być ani "zbyt słaby" (wtedy istnieje ryzyko, że nie dogrzeje domu lub będzie wymagał częstszego dokładania opału), ani "zbyt mocny" - przewymiarowany będzie przegrzewał mieszkanie i zużywał więcej paliwa.

Pod uwagę należy wziąć to czy budynek jest ocieplony, czy wymieniono w nim okna lub położono nowy dach (po remoncie zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze). Utraty ciepła, np. z powodu nieszczelnych okien, też należy uwzględnić przy doborze mocy kotła. Aby to zrobić można skorzystać z konfiguratorów dostępnych online (np. na stronie polskiekotly.pl/konfigurator).

Opał i wygoda obsługi

Kolejnym czynnikiem, który należy uwzględnić przy wyborze kotła CO to rodzaj opału, który będzie stosowany. To kwestia indywidualna, zależna od upodobań klienta, ceny paliwa, dostępności.

Wybierając kocioł warto uwzględnić sposób jego obsługi i tryb życia domowników. Osoby, które preferują tradycyjne palenie mogą postawić na kocioł uniwersalny wykorzystujący naturalny ciąg powietrza. Z kolei te, które cenią sobie łatwość obsługi mogą wybrać urządzenie z automatyką, w którym proces spalania regulowany jest za pomocą sterownika.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Kotły z podajnikiem paliwa - w sezonie grzewczym opał dokłada się do nich raz na 4-6 dni. To pozwala na realną oszczędność czasu!

Jakub Wroński
Kotłospaw

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz