Czy obniżenie temperatury wody w gazowym kotle niekondensacyjnym ma sens?

Czy obniżenie temperatury wody w gazowym kotle niekondensacyjnym ma sens?

Mam gazowy kocioł niekondensacyjny i zastanawiam się, jakie rozwiązanie jest korzystniejsze ze względu na zużycie paliwa i trwałość samego urządzenia. Ustawić niższą temperaturę np. 60°C na zasilaniu, tak by kocioł pracował dłużej w ciągu doby, czy też podnieść temperaturę do 70°C, a wtedy czas pracy się skróci. Dom ma dość ciężką konstrukcję, więc temperatura jest stabilna, nawet gdy kocioł nie pracuje kilka godzin. Rozumiem że w kotłach kondensacyjnych obniżenie temperatury wody ma sens, ale u mnie? Wydaje mi się przy tym, że kocioł, jak każde urządzenie może przepracować bez awarii określoną liczbę godzin, skrócenie dobowego czasu pracy powinno więc być korzystne.

Odpowiedź eksperta: Nowoczesne kotły gazowe wyposażone są w palniki o zmiennej mocy, dostosowują się więc samoczynnie do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Automatyka kotła analizuje różnice temperatury zasilania oraz powrotu i odpowiednio dobiera parametry pracy palnika.

Ponadto kocioł powinien współpracować przynajmniej z termostatem pokojowym, który steruje temperaturą wody zasilającej. Ustawienie temperatury na kotle określa wtedy jedynie do jakiej maksymalnie wartości może się ona nagrzać, ale oprócz okresów skrajnych spadków temperatury zewnętrznej instalacja zasilana jest znacznie chłodniejszą wodą.

Starsze urządzenia nie dają takiej możliwości i temperatura wody zasilającej nie zmienia się w zależności od zapotrzebowania na ciepło - możemy ją zmieniać tylko ręcznie. Może to prowadzić do obniżenia komfortu w pomieszczeniach (raz za zimno raz za ciepło), dlatego warto zmienić ustawienie, gdy temperatura zewnętrzna zmienia się znacząco.

Jednak w obu przypadkach za najkorzystniejsze uznaje się takie ustawienie temperatury wody przygotowywanej przez kocioł, by pracował on w miarę możliwości w sposób ciągły. Włączenia i wyłączenia wiążą się bowiem z tzw. stratami postojowymi i rozruchowymi (stygnięcie i nagrzewanie elementów).

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Ponadto każdy kocioł ma niższą sprawność w momencie rozruchu, a jego częste powtarzanie obniża trwałość urządzenia.

 

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Dla trwałości elementów kotła szkodliwe jest przede wszystkim jego częste włączanie i wyłączanie, a nie długotrwała praca (fot. Termet)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz