Więcej energii odnawialnej w domu to niższe rachunki i czystsze powietrze

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Więcej energii odnawialnej w domu to niższe rachunki i czystsze powietrze

Ostatnie lata przyniosły szczególnie intensywny rozwój rynku Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Takie rozwiązania jak kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne, czy pompy ciepła oferowane są obecnie w wielu wariantach technicznych i cenowych. Każde z urządzeń korzystających z energii odnawialnej posiada określone zalety. Będą one istotne zależnie od oczekiwań użytkownika, a także specyfiki budynku i systemu grzewczego.

Instalacje solarne - najtańsze i najczystsze wytwarzanie ciepła

Kolektory słoneczne znajdują zastosowanie szczególnie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Zazwyczaj zachodzi wtedy potrzeba zabudowy 2-3 kolektorów słonecznych, co wymaga jedynie około 5÷6 m2 wolnej powierzchni na dachu. Przy dopasowanym do potrzeb doborze, mała instalacja solarna będzie w stanie pokrywać nawet 60% rocznej ilości ciepła służącego podgrzewaniu wody użytkowej.

Pod względem efektywności energetycznej, kolektory słonecznie są rozwiązaniem bezkonkurencyjnym. Przykładowo instalacja z 3 kolektorami w korzystnych warunkach pracy uzyskuje moc grzewczą rzędu 4 kW zużywając około 30-40 W energii elektrycznej (pompa obiegowa). Tak więc na każdy 1 W zużywanej energii wytwarzane jest wówczas 100 W ciepła. O ile efektywność COP pomp ciepła wynosi nie więcej niż 5-6, to dla instalacji solarnej może chwilowo przekraczać nawet 100.

Zabudowa kolektorów na dachu budynku
Zabudowa kolektorów na dachu budynku nie wymaga dużej powierzchni, a typowa mała instalacja solarna składa się 2-3 kolektorów słonecznych. Dzięki niej zdecydowanie łatwiej będzie spełnić wymagania energetyczne Warunków Technicznych WT 2017 lub WT 2021 dla projektowanych nowych budynków.

Różnica we współpracy instalacji solarnej z kotłem gazowym i kotłem na paliwo stałe

W miesiącach letnich praca kotła grzewczego może być często ograniczana do minimum lub wyłączana. W przypadku nowoczesnych kotłów gazowych, nie jest problemem ich krótka praca dla uzupełniania brakującej ilości ciepła w mniej słoneczne dni. Mają one małą bezwładność cieplną i wysoką sprawność w szerokim zakresie pracy. Sporadyczne włączanie takiego kotła gazowego nie obniży zauważalnie jego sprawności, a emisje zanieczyszczeń ze spalania gazu ziemnego pozostaną śladowe.

Z kolei uruchamianie kotła opalanego drewnem, czy węglem po sezonie grzewczym tylko dla potrzeb podgrzewania ciepłej wody jest nie ekonomiczne i nie ekologiczne. Każdy rozruch masywnego kotła o dużej pojemności wodnej powoduje zwiększone straty rozruchowe i zwiększoną emisję zanieczyszczeń. Dlatego idealnie było by trwale wyłączyć taki kocioł po sezonie grzewczym.

Instalacja solarna powinna być dobrana nawet z niewielkim nadmiarem, aby zapewnić pokrywanie potrzeb cieplnych. Na niewielkie niedobory ciepła można przewidzieć krótką pracę grzałki elektrycznej, stanowiącą wyposażenie podgrzewania ciepłej wody. Inną interesującą opcją w przypadku posiadania kotła na paliwo stałe może być zastosowanie pompy ciepła wody użytkowej np. Hewalex PCWU.

Nowa generacja płaskich kolektorów słonecznych

Rosnące wymagania efektywności energetycznej dotyczą także instalacji solarnych. W odpowiedzi na to kolektory płaskie nowego typoszeregu "F" zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnym wykorzystaniu powierzchni zabudowy. Dzięki zastosowaniu obudowy ze sztywnych profili aluminiowych, zwiększa się udział powierzchni czynnej w powierzchni całkowitej kolektora. Sprawność i uzysk ciepła kolektora serii "F" odnoszone do powierzchni całkowitej według aktualnej normy ISO 9806 zwiększa się nawet o +7% w porównaniu do poprzednich modeli.

Nowe kolektory cechują się podwyższoną klasą efektywności A+++ według standardu SOLERGY. Stosując je w zestawie solarnym można zyskać zwiększoną ilość ciepła przy tej samej jak wcześniej zajętej powierzchni zabudowy.

Nowy typoszereg "F" kolektorów płaskich Hewalex
Nowy typoszereg "F" kolektorów płaskich Hewalex odznacza się wysoką klasą efektywności A+++ (wg etykiet SOLERGY), także dzięki zwiększeniu udziału powierzchni czynnej w całkowitej. Przy takiej samej powierzchni zabudowy na dachu, uzyskiwana jest większa ilość ciepła w porównaniu do wcześniejsze wersji kolektora (nawet +12%).

Pompa ciepła wody użytkowej - ekonomia i komfort

Zastosowanie odrębnej pompy ciepła dla podgrzewania wody użytkowej jest szczególnie korzystne we współpracy z kotłami stojącymi, w tym przede wszystkim kotłami na paliwa stałe. Często zastępuje ona drogi w użytkowaniu bojler elektryczny, obniżając zdecydowanie koszty eksploatacyjne. W porównaniu do instalacji solarnej, pompa ciepła wody użytkowej jest znacznie mniej zależna od nasłonecznienia, zapewniając wyrównany poziom komfortu wody. Pompa ciepła zapewnia niskie koszty podgrzewania wody, np. dla 290 litrów wody dziennie (10/45°C, Hewalex PCWU 200eK-1,8kW) może to być nawet 80 gr/dzień (taryfa G12w).

Różnicę w kosztach eksploatacji podgrzewaczy elektrycznych i pomp ciepła dobrze obrazują etykiety efektywności energetycznej
Różnicę w kosztach eksploatacji podgrzewaczy elektrycznych i pomp ciepła dobrze obrazują etykiety efektywności energetycznej. Dla tych pierwszych klasa efektywności wynosi zwykle C lub D, podczas gdy dla pomp ciepła wody użytkowej takich jak np. Hewalex PCWU 200eK-1,8kW, czy PCWU 200eK-2,5kW klasę A+.

Pompa ciepła do ogrzewania i chłodzenia budynku

Do najpopularniejszych na rynku europejskim należą pompy ciepła typu powietrze/woda, które nie wymagają budowy dolnego źródła ciepła w gruncie, czy wodzie, przez co stają się łatwiejsze do zastosowania w budynkach zarówno nowych, jak i modernizowanych.

Zaletą pomp ciepła takich jak Hewalex PCCO SPLIT jest możliwość pracy w odwróconym trybie chłodzenia pomieszczeń. Dzięki temu można wyeliminować potrzebę oddzielnego kupna urządzeń klimatyzacyjnych, zapewnić niskie koszty eksploatacyjne i odpowiedni poziom komfortu cieplnego także w okresie letnim.

Pompy ciepła Hewalex PCCO SPLIT 13kW
Praca pomp ciepła Hewalex PCCO SPLIT 13kW jest możliwa nawet do -25°C. W nowych budynkach przy odpowiednim doborze całego systemu grzewczego, takie urządzenie może zapewnić samodzielnie całoroczne ogrzewanie pomieszczeń i podgrzewanie wody użytkowej.

Pompy ciepła typu powietrze/woda są często wykorzystywane w tzw. układach hybrydowych, gdzie współpracują z innym źródłem ciepła, np. kotłem gazowym. Pozwala to na ekonomiczne ogrzewanie budynku (także starego, modernizowanego) przez pompę ciepła, wspomaganą przy niskich temperaturach pracą kotła. Możliwe jest połączenie w jednym systemie pompy ciepła oraz kolektorów słonecznych lub instalacji fotowoltaicznej.

Instalacją fotowoltaiczną można zapewnić częściowe zasilanie energią elektryczną urządzenia, z kolei kolektory słoneczne dostarczając praktycznie darmowe ciepło, skracają czas pracy pompy ciepła, co korzystnie wpływa na koszty eksploatacji, ale także trwałość i niezawodność sprężarki.

Pompa ciepła Hewalex PCCO SPLIT
Pompa ciepła Hewalex PCCO SPLIT składa się z dwóch jednostek połączonych obiegiem czynnika chłodniczego. Dzięki temu główne źródło hałasu jakim jest sprężarka oraz wentylator znajdują się poza budynkiem, a połączenie z jednostką wewnętrzną nie jest narażone na zamarzanie nawet przy braku zasilania elektrycznego.

Pompy ciepła PCCO SPLIT jako nieliczne na rynku objęte są standardową 5-letnią gwarancją producenta. Aplikacja EKONTROL DIAGNOSTYKA stale analizuje poprawną i efektywną pracę urządzenia. Automatyczne raporty z pracy trafiają bezpośrednio do właściciela pompy ciepła. Wykrycie na wczesnym etapie ewentualnych nieprawidłowości w pracy, ma na celu uniknięcie zaistnienia awarii urządzenia.

W standardzie dostawy pomp ciepła Hewalex PCCO SPLIT znajduje się system zdalnego nadzoru EKONTROL
W standardzie dostawy pomp ciepła Hewalex PCCO SPLIT znajduje się system zdalnego nadzoru EKONTROL. Nowa aplikacja EKONTROL DIAGNOSTYKA w automatyczny sposób dokonuje analizy pracy na podstawie 16 punktów pomiarowych w pompie ciepła.

Rozwiązania polskiej firmy Hewalex są znane na rynku krajowym i zagranicznym od 30 lat. Ścisła specjalizacja w konstruowaniu i wytwarzaniu systemów wykorzystujących energię odnawialną, pozwoliła na opracowanie korzystnych pod względem jakości, sprawności i ceny rozwiązań. W ofercie znajdują się instalacje solarne i fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Firma Hewalex zajmuje w ostatnich latach pierwszą pozycję pod względem sprzedaży kolektorów słonecznych w Polsce (raporty IEO) oraz znajduje się w TOP 10 największych światowych producentów kolektorów płaskich (raporty Solrico 2015-2018).

Hewalex logotyp 
Kolektory słoneczne - Pompy ciepła - Fotowoltaika
infolinia 801 000 810
www.hewalex.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny