Ciepła woda użytkowa na samych solarach przez cały rok? Sprawdzamy!

Ciepła woda użytkowa na samych solarach przez cały rok? Sprawdzamy!

W naszym klimacie solary służą najczęściej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Jednak kolektory nie mogą być jedynym źródłem ciepła do przygotowania c.w.u., bo nie będą w stanie jej zapewnić zimą i w pochmurne dni w pozostałych porach roku.

Ten drugi problem częściowo rozwiązuje zainstalowanie dużych zbiorników akumulacyjnych, o pojemności 50–100% większej niż dzienne zużycie ciepłej wody – zapas wykorzystamy w pochmurny dzień. 

Często w ofertach spotkamy się ze stwierdzeniem, że instalacja słoneczna zaspokoi np. 55% czy nawet 70% zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową (c.w.u.). Nie jest to jednak do końca ścisłe.

W miesiącach zimowych, gdy temperatura zewnętrzna jest bardzo niska, kolektor może nie być w stanie przygotować nawet 1 litra wody o temperaturze zdatnej do mycia, czyli min. 40°C. Jedynie wstępnie podgrzeje wodę wodociągową, np. z 10°C do 15°C, dalsze podniesienie temperatury musi już zapewnić inne źródło ciepła (kocioł, grzałka elektryczna itp.), choć energii zużyjemy oczywiście mniej.

Wynika to z faktu, że gdy temperatura zewnętrzna jest niska, to i płyn krążący w instalacji solarnej ma niską temperaturę, np. 20°C, i nie jest w stanie bardziej podgrzać wody w zasobniku. 

Wynika z tego bardzo istotny wniosek – czy będziemy mieć 5 m2 kolektorów czy 30 m2, to temperatura wody i tak nie może przekroczyć temperatury płynu solarnego i powyżej pewnej granicy zwiększenie powierzchni kolektorów nie przynosi korzyści, za to znacząco zwiększa koszty. Instalacja solarna, niezależnie od swej wielkości, nie jest w stanie w 100% pokryć rocznego zapotrzebowania na c.w.u.

Jarosław Antkiewicz

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Viessmann
12-11-2015 20:31
Cytat A gdyby tak połączyć solary z technologią pompy ciepła? Wtedy nie było by problemu z podgrzewaniem wody w słoneczne dni. Koszty wiercenia raczej nie są wyższe od kosztów instalacji solarnej. Nie trzeba łączyć pomp ...
Gość pozdro
08-11-2015 09:05
A gdyby tak połączyć solary z technologią pompy ciepła? Wtedy nie było by problemu z podgrzewaniem wody w słoneczne dni. Koszty wiercenia raczej nie są wyższe od kosztów instalacji solarnej.
Gość 3 lata
02-11-2015 21:48
Rachunki za gaz nizsze srednio o 1900 zlotych. Koszty serwisowe 200 zl raz na 3 lata ale znam takich co 10 lat nie serwidowali. Mam 3 solary na baniak 300 litrow. 2 listopada 2015 roku dol zbiornika 40 stopni gira 45. Spokojnie 6 osob sie wykompalo. Dodam iz mam wlasne ujecie wody dlatego korzystniej ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz