Jak nie oddawać energii z fotowoltaiki do sieci?

Instalacja paneli fotowoltaicznych stanowi doskonałe rozwiązanie w kontekście produkcji ekologicznej energii elektrycznej. W zależności od mocy generatora fotowoltaicznego, dysponujemy określoną ilością wytworzonej energii elektrycznej.

Jak nie oddawać energii z fotowoltaiki do sieci?
Hewalex Technika solarna, pompy ciepła, fotowoltaika, podgrzewacze i wymienniki ciepła, klimakonwektory
Dane kontaktowe:
32 214 17 10, infolinia 801 000 810
Słowackiego 33 43-502 Czechowice-Dziedzice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Pierwszeństwo w jej wykorzystaniu mają urządzenia domowe, które zużywają bieżąco produkowaną energię. Jest to optymalny sposób wykorzystania zielonej energii, ponieważ pozwala uniknąć kosztów zakupu energii i jednocześnie nie dopuszcza do jej oddawania do sieci. W rezultacie oszczędzamy na dwóch frontach - nie nabywamy energii z zewnętrznego źródła i nie przekazujemy nadmiaru do sieci elektroenergetycznej.

Jednak co w przypadku, gdy produkcja energii przewyższa aktualne zapotrzebowanie domowe? W takiej sytuacji nadmiar wytworzonej energii, zwany nadwyżkami, jest przekazywany do sieci elektroenergetycznej. Odpowiednie rozliczenia odbywają się w ramach współpracy z naszym dostawcą energii.

Jak zatem zmniejszyć ilość oddawanej energii z instalacji fotowoltaicznej do sieci? Istnieje możliwość dostosowania nawyków użytkowania energii do zmiennych warunków pogodowych, jednak nie musisz na to przymuszać się. Firma Hewalex oferuje swoim klientom innowacyjne rozwiązanie o nazwie Opti-Ener.

Sterownik Opti-Ener reprezentuje zaawansowane urządzenie, które zdolne jest do automatycznego zarządzania i monitorowania wewnętrzną instalacją elektryczną. Dzięki pomiarom mocy, otrzymujemy informacje dotyczące ilości energii oraz jej kierunku przepływu dla każdej z faz.

Opti-Ener umożliwia automatyczne lub zdalne uruchamianie urządzeń zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem lub zdefiniowanym harmonogramem czasowym, uwzględniając bieżącą produkcję energii wewnątrz instalacji. Dzięki tym funkcjom zwiększamy poziom samodzielnego zużycia energii (autokonsumpcji), jednocześnie minimalizując ilość energii oddawanej do sieci.

Co zrobimy, jeśli chcemy ograniczyć wartość energii oddawanej do sieci lub całkowicie ją zablokować? Sterownik posiada możliwość komunikacji z inwerterem. Opti-Ener na bieżąco gromadzi szczegółowe dane z inwertera, na podstawie których zarządza przepływem energii zgodnie z zdefiniowanymi ustawieniami. Pozwala to na ograniczanie mocy elektrycznej przekazywanej z inwertera do sieci elektroenergetycznej oraz monitorowanie pracy inwertera po stronie prądu stałego.

Możliwości połączenia Opti-Ener z inwerterem:

  • Ograniczenie mocy do najmniej obciążonej fazy dla inwertera,
  • Ograniczenie mocy do poziomu wynikającego z bilansowania mocy dla L1, L2, L3,
    Ograniczenie napięcia.

 Opti-Ener, będąc inteligentnym urządzeniem, jest doskonałym narzędziem usprawniającym nasze codzienne życie. Dzięki niemu oszczędzamy cenny czas oraz przede wszystkim pieniądze. Właśnie te cechy stanowią sedno inteligentnego urządzenia.

źródło i zdjęcia: Hewalex