Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Jestem na etapie stanu surowego budowy domu i zacząłem się interesować możliwością wyposażenia go w instalację PV do produkcji własnego prądu. Ale spotykam dość skrajne opinie na temat tego na ile sprawdza się takie rozwiązanie. W związku z tym chciałbym zapytać jak to w końcu jest ze sprzedażą wytworzonego prądu do sieci? Ile paneli warto założyć i czy budowa takiego systemu jest trudna? Mam dużą działkę, więc panele nie muszą koniecznie leżeć na dachu.

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak dużo paneli PV warto założyć i jak wykorzystać wytwarzaną energię?
  • Jaka jest zasada działania paneli fotowoltaicznych?
  • Gdzie możemy umieścić panele fotowoltaiczne?
Krok po kroku do własnej instalacji fotowoltaicznej
Cechy dobrej jakości paneli fotowoltaicznych
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Film poradnikowy ekspertów Bruk-Bet Solar, o użytkowaniu instalacji fotowoltaicznej. Odpowiadamy na 6 kluczowych pytań.

JAK DUŻO PANELI PV WARTO ZAŁOŻYĆ I JAK WYKORZYSTAĆ WYTWARZANĄ ENERGIĘ?

W sensie ścisłym, w myśl obowiązującego prawa, właściciel małej domowej instalacji PV nie ma możliwości odsprzedania wytworzonego prądu do sieci. Nie uzyskamy za niego pieniędzy, ale przewidziano inny mechanizm zachęcający do inwestowania w fotowoltaikę. Możemy mianowicie rozliczać się bilansując energię czerpaną z sieci (zużytą) oraz przekazaną do niej. W takiej sytuacji nie zarobimy wprawdzie ani złotówki za wytworzony prąd, ale za to jesteśmy w stanie obniżyć nasze rachunki za prąd do zera. O ile oczywiście, prawidłowo dobierzemy wielkość systemu PV. Nie warto bowiem budować go zbyt dużego i oddawać więcej niż sami wykorzystaliśmy, bo po prostu nadwyżka nam przepadnie.

Instalacja domowej elektrowni słonecznej
Pierwszą inwestycją właścicieli tego domu były kolektory słoneczne - do grzania wody użytkowej. W domu o powierzchni użytkowej 133 m2 mieszkają dwie osoby i... pies. A częstymi gośćmi są dzieci. Kolejną inwestycją jest zestaw paneli fotowoltaicznych.

Zasady rozliczania są takie, że mając instalację o mocy do 10 kWp, możemy potem odebrać bez opłat 80% tego, co oddaliśmy. W przypadku instalacji powyżej 10 kWp przelicznik jest mniej korzystny i wynosi 70%. Ta 20-30% różnica ma zrekompensować dostawcy energii koszty przesyłu i obsługi sieci. Z dostawcą energii elektrycznej musimy mieć podpisaną tzw. umowę kompleksową, uwzględniającą zarówno opłaty za nią samą, jak i za przesył. To bardzo ważne, bo czasem mamy dwie umowy, z osobnymi firmami. Jedna to nasz operator odpowiedzialny za przesył energii i z nim jesteśmy związani z powodu położenia działki w konkretnym miejscu.

Druga zaś sprzedaje nam sam prąd. Nie jest to zbyt popularne, ale od kilku lat mamy możliwość znalezienia w ten sposób tańszego dostawcy. Jednak gdy zdecydujemy się na fotowoltaikę, taki wariant odpada. W przypadku dużych dostawców energii problemu nie ma, bo mają oni zawarte stosowne umowy ze spółkami zajmującymi się dystrybucją. Jednak część mniejszych dostawców takich porozumień nie zawarła i z nimi umowy kompleksowej nie podpiszemy. Sytuacje powinniśmy więc sprawdzić zanim zdecydujemy się na budowę instalacji PV.

Bardzo ważną częścią umowy kompleksowej jest określenie długości okresów rozliczeniowych za prąd. Powinny być najlepiej roczne, a jeżeli są krótsze to z zastrzeżeniem, że nadwyżka z jednego okresu przechodzi na kolejny. Bez tego nie zbilansujemy nadmiaru z okresu wiosenno-letniego z zimowym niedoborem. Inaczej mówiąc nadmiar z lata nam przepadnie, a zimą i tak będziemy płacić za zużywany prąd. Równocześnie maksymalna wielkość produkcji w naszej mikro elektrowni nie powinna przekraczać naszego zużycia.

Instalacja słoneczna
Instalacja słoneczna daje wiosną i latem kilka razy więcej energii niż zimą. Dlatego ważne żebyśmy rozliczali się za nią w jak najdłuższych cyklach. Inaczej nadwyżka przepadnie. (fot. Nibe-Biawar)

Formalnie rzecz biorąc mamy przy tym zagwarantowaną możliwość przekazywania energii do sieci. Już zgodnie z wprowadzoną w 2013 r. nowelizacją ustawy Prawo Energetyczne, dostawca energii elektrycznej ma obowiązek odkupić jej nadmiar z instalacji PV, jeśli tylko jej moc nie przekracza mocy przyłącza energetycznego budynku. A w większości domów jednorodzinnych moc przyłączeniowa wynosi przynajmniej 10 kW, a instalacje fotowoltaiczne mają zaś zwykle do 5 kWp, co w zupełności wystarcza, jeżeli uwzględnimy przeciętne zużycie prądu.

Inna sprawa, że w praktyce dostawcy prądu często niechętnie odkupują go z mikroinstalacji. Potrzebna jest do tego nowa umowa i wymiana licznika na dwukierunkowy, zliczający osobno energię pobraną i oddaną. Bywa, że trzeba czekać na to kilka miesięcy.

Panele fotowoltaiczne
Zgodnie z obowiązującym prawem dostawca energii ma obowiązek odebrać od nas nadmiar prądu z mikroinstalacji. (fot. Braas)

W ciągu roku w domu jednorodzinnym, zamieszkanym przez 4 osoby, zużywamy 4-6 MWh energii elektrycznej. Inaczej to 4000-6000 kWh, do których to jednostek jesteśmy zwykle przyzwyczajeni. Jednak różnice w zapotrzebowaniu mogą być bardzo duże. I nie trzeba do tego przywoływać rozwiązań skrajnych, jak elektryczne ogrzewanie budynku. Wystarczą klimatyzatory, pompa ciepła czy nawet kuchenka elektryczna.

Wbrew pozorom ogromne znaczenie mają też nawyki i tryb życia mieszkańców. Z tych względów, precyzyjnie potrafią określić zużycie prądu tylko ci, którzy już mieszkają w domu od dłuższego czasu i mogą w związku z tym sprawdzić wskazania licznika. Dopiero budującym pozostaje oprzeć się na wartościach typowych, z uwzględnieniem planowanych bardziej prądożernych urządzeń, takich jak klimatyzatory. Będzie to podstawą do wyznaczenia pożądanej wielkości instalacji fotowoltaicznej. Tak, żeby przy bilansowym rozliczaniu zbliżyć się do zera.

Typowa w domach jednorodzinnych moc 3-5 kWp jest uzasadniona i technicznie i ekonomicznie. Pierwszym ograniczeniem jest powierzchnia zajmowana przez moduły PV. Zakładając ich typowe wymiary ok. 1 × 1,6 m oraz moc 250 Wp, żeby uzyskać 5 kWp trzeba zająć ok. 35 m2. Jako że najczęściej zakłada się je na dachu i powinna to być połać wystawiona na południe, wygospodarowanie takiej powierzchni nie jest łatwe.

Kolejny czynnik to koszty inwestycyjne. Orientacyjnie można przyjąć, że wynoszą 4000-6000 zł/kWp, jak na krajowe realia są więc niemałe. Cena jednostkowa przy tym nieco spada wraz ze wzrostem wielkości instalacji, bo pewne koszty (choćby robocizna) pozostają z grubsza stałe.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dostęp do sieci, jako swoistego akumulatora, jest przy tym konieczny W praktyce bowiem ok. 2/3 wytworzonej przez nas energii trafia do sieci przesyłowej, nie więcej niż 1/3 zużywamy na bieżąco. Przy takich proporcjach zużycia na własne potrzeby i z uwzględnieniem 20% potrącenia na każdym 1 kWp zainstalowanej mocy instalacji PV zaoszczędzimy rocznie ok. 550 zł.

Jednak zależnie od tego z jakich urządzeń korzystamy w domu bilans może wypaść nieco inaczej. Dobrym przykładem są klimatyzatory zużywające przecież dużo prądu właśnie w środku lata, w okresach dużego nasłonecznienia.

W związku z tym, że wydatek inwestycyjny jest duży, warto szukać wsparcia finansowego. Niestety, obecnie na poziomie ogólnokrajowym możemy liczyć tylko na preferencyjną pożyczkę w ramach programu Czyste Powietrze. Jednak trzeba szukać na poziomie lokalnym. Władze gminne czy powiatowe coraz częściej oferują dopłaty do fotowoltaiki w formie bezzwrotnej dotacji. A dofinansowanie rzędu 20-30% bardzo dużo zmienia w rachunku ekonomicznym.

Tabela. Nasłonecznienie dzienne 1 m2 płaszczyzny o nachyleniu 45° (dane dla Warszawy).

Miesiąc Promieniowanie słoneczne kWh/m2
I 0,6
II 1,0
III 3,0
IV 3,8
V 4,8
VI 5,4
VII 5,3
VIII 4,9
IX 3,3
X 1,7
XI 0,7
XII 0,5
Na czym polega zarabianie na własnej instalacji fotowoltaicznej?
Osoby fizyczne nie mogą sprzedawać wyprodukowanej energii. Przekazują prąd do sieci, a kiedy potrzeba - odbierają, korzystając z urządzeń elektrycznych.

BUDOWA I DZIAŁANIE INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ

Budowa i działanie instalacji fotowoltaicznej jest w sumie dość prosta. Dobór i montaż wymaga specjalistycznej wiedzy, ale w małych domowych instalacjach pod pewnymi względami jest łatwiej niż z kolektorami słonecznymi. Podstawowa zasada jest jednak taka sama - ilość pozyskiwanej energii zależy od intensywności promieniowania słonecznego. Obowiązują więc te same zasady co do orientacji względem stron świata oraz sezonowego zróżnicowania uzysku energii, zależnie od pór roku.

Czasem można spotkać opinię, że panele fotowoltaiczne dają tyle samo energii zarówno latem jak i zimą. Jednak to bzdura, dowodząca całkowitego niezrozumienia zasady ich działania. Panele same nie są przecież źródłem energii, one jedynie przekształcają na użyteczną postać energię słoneczną. A tu dane nie pozostawiają złudzeń. W naszym klimacie na tę samą powierzchnię pada w postaci promieniowania słonecznego nawet 10 razy mniej energii w grudniu niż w czerwcu.

Tego nie zmienimy, a instalacja fotowoltaiczna potrafi przechwycić zaledwie ok. 20% docierającej do ogniw energii. Faktem jest jedynie, że w przypadku ogniw, odwrotnie niż ma to miejsce w kolektorach słonecznych, niska temperatura zewnętrzna nie jest problemem. Przeciwnie, to właśnie mocne rozgrzanie w ciepłym sezonie obniża uzysk energii.

Najważniejsze elementy instalacji PV to:

  • ogniwa fotowoltaiczne zamieniające promieniowanie słoneczne na prąd;
  • falownik (inwerter) przetwarzający uzyskany z nich prąd stały na przemienny, którym zasilane są domowe urządzenia;
  • przewody elektryczne;
  • aparatura zabezpieczająca.

Nie ma więc elementów ruchomych, a więc potencjalnie awaryjnych mechanicznie (takich jak pompy). Z kolei przewody mogą być długie. Żeby uniknąć dużych strat energii wystarczy po prostu zwiększyć ich przekrój. W układzie, gdy jesteśmy podłączeni do sieci i sprzedajemy do niej prąd niezbędny jest jeszcze specjalny licznik i zabezpieczenia, żeby w wyłączonej, np. z powodu prac naprawczych sieci nie pojawiło się napięcie pochodzące z naszej instalacji. To zagrażałoby przecież pracującym przy niej ludziom.

Przede wszystkim musimy zdecydować czy moduły fotowoltaiczne będą umieszczone na dachu, czy na gruncie. Zdecydowanie popularniejszy jest wariant dachowy, ale ma on sens tylko wówczas, jeżeli dach jest wystawiony na południe, ewentualnie z odchyleniem do 45° na wschód lub zachód i jest na nim dość miejsca. Konstrukcje oparte na gruncie wymagają większej działki ale za to można je ustawić w sposób najkorzystniejszy jeżeli chodzi o orientacje względem stron świata oraz kąt nachylenia.

Ponadto dostęp do paneli jest o wiele łatwiejszy i można np. bez trudu oczyścić je ze śniegu czy umyć. Pamiętajmy też o istotnej różnicy względem kolektorów słonecznych. W kolektorach bardzo pożądane było skrócenie rur łączących kolektor z zasobnikiem ze względu na ucieczkę ciepła. W fotowoltaice tego problemu nie ma. Jeżeli panele będą oddalone od domu uzasadnione będzie co najwyżej zwiększenie przekroju przewodów.

Montowanie paneli fotowoltaicznych na dachu
Panele najczęściej montuje się na pokryciu dachu, podobnie jak kolektory. Są jednak od nich lżejsze. (fot. Archiwum BD)

GDZIE UMIEŚCIĆ PANELE FOTOWOLTAICZNE?

Co do orientacji względem stron świata, to najlepszy jest kierunek południowy. Jednak odchylenie do 45° uznaje się za niezbyt wielkie, bo do jego skompensowania wystarczy zwiększyć powierzchnie modułów o nie więcej niż 20%.

Duże znaczenie ma kąt nachylenia paneli. Za optymalny uznaje się 35°, bo chociaż jest mniej korzystny zimą, to poprawia uzysk energii wiosną i latem. Czasem konstrukcje wolno stojące umożliwiają zmianę kąta nachylenia. Wówczas warto zmienić go na bliższy poziomowi wiosną i latem i bardziej pionowe zimą.

Wrogiem modułów fotowoltaicznych jest zacienienie. Warto to sobie wbić do głowy i zadbać o to żeby ogniw nie zasłaniał cień rzucany np. przez komin lub drzewa a nawet by nie brudziły ich choćby ptasie odchody. Rzecz w tym, że nawet zacienienie pojedynczych ogniw jest szkodliwe. Nie tylko znacznie zmniejsza uzysk energii, ale powoduje również silne nagrzewanie się tych zacienionych ogniw. Z tego względu wprowadza się tzw. diody bocznikujące, które niejako wyłączają takie ogniwa z szeregu.

Ponadto panele nie powinny być skierowane na różne strony świata. Odmienna orientacja, np. na przeciwnych połaciach dachu oznacza zupełnie inne warunki działania, bo gdy jedna część znajdzie się w słońcu, druga będzie w cieniu. Tak umieszczone panele powinny mieć osobne falowniki i pozostały osprzęt.

Możliwości montażu paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachach spadzistych, rzadziej ustawia na dachach płaskich lub osobno na gruncie. Jednak w ich przypadku oddalenie od budynku nie jest istotnym problemem.

Bardzo ważne jest również odpowiednie dobranie inwertera, czyli falownika. Jest on potrzebny, bo ogniwa dają prąd stały, powszechnie używane zaś urządzenia wymagają zaś prądu przemiennego i taki płynie w sieci. Ponadto moc falownika musi odpowiadać mocy zainstalowanych modułów PV, jednak nie warto jej zawyżać.

Nie chodzi tylko o większe koszty. Instalacja przez większość czasu pracuje dając moc nie przekraczającą połowy mocy nominalnej. Z kolei przy bardzo małym obciążeniu spada sprawność inwertera. Jeżeli zaś myślimy o rozbudowie systemu w przyszłości, lepiej zamiast jednego falownika o dużej mocy zastosować kilka mniejszych, obsługujących po 1 lub 2 panele. Ułatwi to rozbudowę.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Archiwum BD

Zdaniem naszych Czytelników

time image

31 Mar 2021, 16:07

A wiecie, że dziś dziś padł rekord produkcji energii z PV? PSE poinformowało, że między godziną 13 a 14 instalacje PV wyprodukowały dokładnie 2 614,288 MWh energii elektrycznej. O 13:30 instalacje pracowały z mocą 2 652,7 MW. Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty! 

I cała ta niezależność, w nawiązaniu do wypowiedzi demo, jest zależna od sprawnej sieci. Jeżeli z jakiegoś powodu mamy awarię w dostawie prądu i nie mamy bufora off-grid, panele PV sa bezużyteczne.

time image

Gość Piotr

19 Lut 2021, 11:39

Dziękuje za tak szybką i wyczerpującą odpowiedz, to znaczy że i tak jestem zależny od dostawcy. Myślałem że zamontuje panele które będą produkować około 9 kw i będę niezależny , a tu i tak d.... styłu .

time image

19 Lut 2021, 10:57

2 minuty temu, Gość Piotr napisał: czy sieć domowa się przełęczy na panele Nie przełączy, musi być zasilanie z sieci, wtedy dopiero może pracować falownik który dostaje prąd z paneli fotowoltaicznych.

time image

Gość Piotr

19 Lut 2021, 10:54

A jak dostawca wyłączy prąd to czy z paneli fotowoltaicznych które w tym czasie produkują 1,5 kw to czy sieć domowa się przełęczy na panele i czy starczy na cały dom?

time image

Gość Ero

31 Sty 2021, 18:47

@vitto moim zdaniem jesli zaczynasz budowle a nie szukasz rozwiazania dla już stojącego domu, to jesli masz mozliwosc dach 2w1 - po 1 wyglada lepiej, po 2 wieksza oszczednosc czasu i kasy

time image

Gość kolo

25 Sty 2021, 18:41

ja mam to paskudstwo od wrzesnia unieglego roku w1 miesiacu ok 100zl mniej za prad kilowaty jakies sie bija na licznku ale prayszedl rachunek 1 styczniu nie odczulem zniszki finammsowej jak przed zalozeniem placilem ok 500zl za racunek pradowy tak place zwrotu dotacji 5 tys zlotych jeszcze ...

time image

25 Sty 2021, 12:59

poniżej 5kW, z powodu planowania wprowadzenia opłat za przesył do sieci.

time image

Gość Vitto

24 Sty 2021, 21:21

Pytanie czy w sytuacji, gdy dopiero będę budował dom, to lepiej pójść w opcję bezpieczną, czyli dach + potem zamontować panele, czy jednak spróbować z opcją 2w1 i od razu zdecydować się na dach solarny? Pewnie gdyby dom juz stał, to wybrałbym panele, ale gdy buduję od 0, ...

time image

16 Gru 2020, 14:22

2 minuty temu, gawel napisał: Ile to szczęście cie kosztowało? Ciekawe czy za jego życia się zwróci?

time image

16 Gru 2020, 14:17

18 godzin temu, Gość xKsaWek napisał: ja zainwestowałem i nie żałuje, mam instalacje 8kW która pokrywa zapotrzebowanie na jakieś 300 zł miesięcznie rachunków za prąd, płace tylko za utrzymanie sieci i jakieś tam bzdury wychodzi 25-28 zł. W domu się nie ograniczam ...

time image

Gość xKsaWek

16 Gru 2020, 13:52

ja zainwestowałem i nie żałuje, mam instalacje 8kW która pokrywa zapotrzebowanie na jakieś 300 zł miesięcznie rachunków za prąd, płace tylko za utrzymanie sieci i jakieś tam bzdury wychodzi 25-28 zł. W domu się nie ograniczam cały podjazd sie świeci całą noc, woda podgrzewana ...

19 godzin temu, Gość pop napisał: 40 tys za co czy raczej na co? Kwota oscyluje około 15-20 tys dla domku jednorodzinnego ale pomijając to to gdyby nawet miała kosztować 100 tys i ja dysponuje taka kwota to dlaczego nie mogę skorzystać z dofinansowania wykładając ...

time image

19 Lis 2020, 08:09

Teoria a praktyka w tym temacie akurat się różni. Teoretycznie statystyczne gospodarstwo domowe zużywa na pokrycie swoich potrzeb około 3500 kWh w skali roku. Do takiego zużycia wystarczyłaby instalacja powiedzmy 4,35 kWp. Praktyka pokazuje jednak, że średnia moc instalacji w moim ...

time image

Gość pop

18 Lis 2020, 13:46

40 tys za co czy raczej na co? Kwota oscyluje około 15-20 tys dla domku jednorodzinnego ale pomijając to to gdyby nawet miała kosztować 100 tys i ja dysponuje taka kwota to dlaczego nie mogę skorzystać z dofinansowania wykładając gotówkę. Kredyt trzeba brać po to aby orżnąć naiwnego ...

12 godzin temu, Gość pop napisał: dlaczego gdy się zainstalować PV z dotacją musi się wziąć kredyt bo za gotówkę nie da rady. O co tu chodzi? Przecież mało kto dysponuje gotówką 40 tysięcy, którą chce akurat teraz wydać na modernizację instalacji ...

time image

18 Lis 2020, 08:38

12 godzin temu, Gość pop napisał: dlaczego gdy się zainstalować PV z datocją musi się wziąć kredyt bo za gotówkę nie da rady. O co tu chodzi? Mechanizm został wytłumaczony w artykule z przed 10 lat https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/11999-dotacje-do-kredytow-na-kolektory-sloneczne, ...

time image

Gość pop

17 Lis 2020, 20:05

dlaczego gdy się zainstalować PV z dotacją musi się wziąć kredyt bo za gotówkę nie da rady. O co tu chodzi?

time image

10 Lis 2020, 13:47

Mocny news od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budżet w programie Mój Prąd, który dofinansowuje instalacje PV się wyczerpał, ale do puli w tym naborze zostało dołożone dodatkowe 100 milionów zł, czyli środki dla 20 tysięcy instalacji. NFOŚ potwierdził ...

time image

Gość mkt

07 Lis 2020, 18:29

Prosze państwa, gdyby Panstwu zależało rzeczywiście na ekologi to pozwoliłoby każdemu gospodarzowi rolnemu w Polsce na budowe wiatraka o mocy choćby 20 kw, a nie zbawki na dachu, wtedy prodykcja prądu wynosiłaby rocznie 150 Mwh na dom. Prąd produkowany bylby w czasie nazimniejszym ...

Oczywiście, ale to zdanie "Drugiej Strony". Potrzebna będzie zmiana regulacji, restrukturyzacja sieci energetycznej. Konsument staje się producentem, a dotychczasowy dostawca energii musi się w tym wszystkim odnaleźć i na czymś zarabiać. Utrzymanie sieci i buforowanie energii oraz ...

time image

07 Paź 2020, 09:44

z tym hurraoptymizmem bym uważał...   https://www.bankier.pl/wiadomosc/Potrzebne-zmiany-regulacji-w-zwiazku-z-rozwojem-mikroinstalacji-OZE-wiceprezes-Tauronu-7975773.html?fbclid=IwAR3CKuUkC40-jDrD3vCbOJCNckbXYaLGlrwDqJfHfcZCdcYjztqz3g39o3w  

Myślę, że to niebawem będzie stały element krajobrazu. Produkcja energii elektrycznej we własnym zakresie jest kolejnym krokiem do ochrony środowiska. Z każdym kolejnym rokiem panele i przetworniki będą miały większą sprawność i uzysk będzie jeszcze większy z tego samego ...

time image

07 Paź 2020, 08:44

Według mnie fotowoltaika to bardzo opłacalne rozwiązanie... zwłaszcza że nie tylko dla naszego portfela, ale również dla otaczającego nas środowiska. 

Fotowoltaika to nie kwestia opłacalności tylko niezależności od dostawcy i zmian cen energii. Instalacja PV powinna się zwrócić po 6-7 latach. Okres ten prawdopodobnie jeszcze się skróci z uwagi na różnego rodzaju dofinansowania, dużą konkurencję wśród producentów i monterów. ...

time image

Gość Zamojska

30 Wrz 2020, 08:47

3,3 kw zrobimy za 12 tys. zł, szukajcie lokalnych wykonawców a nie duże, medialne a co za tym idzie drogie firmy

time image

03 Sie 2020, 09:16

U nas panele świetnie zdają egzamin. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że się zdecydowaliśmy na montaż. Duża w tym zasługa oczywiście firmy montażowej, która dobrze zaprojektowała instalację. Ważny jest odpowiedni dobór mocy. My montowaliśmy z firmą PGM Fotowoltaika, którą mogę ...

time image

28 Lip 2020, 09:17

Mój brat kilka tygodni temu założył panele i jestem mega ciekawa jak to się u niego sprawdzi

time image

09 Lip 2020, 12:44

Dnia 7.07.2020 o 06:23, Gość Maciek napisał: Płace za prąd około 70pln na miesiac, czy w moim przypadku zmiana na panele sie opłaca? Chyba raczej nie.... Jakie roczne zużycie energii?  Instalację zawsze można założyć - dzisiaj wychodzi dodatkowo Mój ...

time image

Gość Maciek

07 Lip 2020, 04:23

Płace za prąd około 70pln na miesiac, czy w moim przypadku zmiana na panele sie opłaca? Chyba raczej nie....

time image

29 Cze 2020, 10:36

Dnia 26.06.2020 o 18:11, aaaa napisał: sytuacja zwykle trochę bardziej skoplikowana... Czasami nie wystarczy dołożyć paneli, do całości instalacji może trzeba dołożytć optymalizatory - bo np. wędrujący cień (to może znacznie podrożyć koszt inwestycji)...jak ...

time image

26 Cze 2020, 16:11

sytuacja zwykle trochę bardziej skoplikowana... Czasami nie wystarczy dołożyć paneli, do całości instalacji może trzeba dołożytć optymalizatory - bo np. wędrujący cień (to może znacznie podrożyć koszt inwestycji)...jak zawsze - to samo można zrobić na kilka sposób, ...

time image

Gość Trzezwy

26 Cze 2020, 12:31

ostatnie kilka zdan to kompletna bzdura. Panele Wschód-zachód dają o kilka-kilkanascie % mniej uzysku,ale dodajemy 2 panele i jest OK,a inwerter moze być jeden,dobrze dobrany.

time image

Gość Melex

13 Maj 2020, 10:59

Róbta co chceta ja chciałem instalację 9,6kw i wyszło ,że mi się nie opłaca. Mam nocną taryfę z której sporo korzystam i w bilansie 4 miesięcznym za 1kwh prądu wychodzi mi 0.48 zł wliczając w to abonament,opłaty vat itd (enea) pierwsza taryfa mnie kosztuje 0.70 druga 0.30 ...

time image

20 Mar 2020, 12:14

Oczywiście że nie każdemu. Chociażby dlatego potrzebna jest wizja lokalna. Gdyby wszyscy byli w takiej samej sytuacji, mieli takie same warunki do montażu, to nikt by nie robił wizji lokalnej, nic nie liczył itd. Jednakże generalnie widać to, że produkcja własnej energii jest dla ...

time image

19 Mar 2020, 14:08

21 godzin temu, aaaa napisał: Otóż nie. Nie każdemu się będzie opłacać. Koniec i kropka. To jest na tym forum fajne. Że nikt nikomu nie jest w stanie wmówić czasami sprzecznych informacji i poglądów. Bo najbardziej sprawdzona informacja zawsze ...

time image

18 Mar 2020, 16:08

4 godziny temu, Tarrant Hightopp napisał:    Opłaca się koniec kropka.   Otóż nie. Nie każdemu się będzie opłacać. Koniec i kropka. 

time image

18 Mar 2020, 11:17

  Może i jeszcze parę lat temu fotowoltaika była mało opłacalna. Za 1kw płaciło się kosmiczne ceny, ale teraz to juz inna bajka. Są dopłaty, firm się porobiło dużo więc i konkurencja robi swoje. Jak się człowiek dobrze zakręci i dobrze sobie dobierze fotowoltaikę to ...

time image

09 Mar 2020, 12:29

Dnia 29.02.2020 o 21:49, mhtyl napisał: Sadzisz że w całej Polsce są takie same dotacje? W niektórych rejonach można trafić na dobrą że tak nazwie konfiguracje i kumulacje dotacji więc wychodzi zwrot krótszy w latach. Wystarczy sobie poczytać ostatni ...

time image

04 Mar 2020, 13:16

Dnia 5.11.2015 o 15:49, Gość AW napisał: To jest temat przyszłości. Podobnie było w pompami ciepła. Kiedyś kosmos dziś coraz bardziej powszechne. Dokładnie, ale ludzie muszą dojrzeć do nowoczesnych rozwiązań. Fotowoltaika to przyszłość tym bardziej, ...

time image

29 Lut 2020, 21:10

58 minut temu, Eksperci Viessmann napisał: O przykładowej instalacji za około 25 tysięcy. Nie wiem skąd wzięło się aż 13 lat zwrotu   Chodzi mi o to że musiały być założone bardzo niekorzystne elementy obliczeń skoro wyszło aż 13 lat   Sam ...

time image

Gość mhtyl

29 Lut 2020, 20:49

26 minut temu, Eksperci Viessmann napisał: Chodzi mi o to że musiały być założone bardzo niekorzystne elementy obliczeń skoro wyszło aż 13 lat Sadzisz że w całej Polsce są takie same dotacje? W niektórych rejonach można trafić na dobrą że tak nazwie konfiguracje ...

time image

29 Lut 2020, 20:11

O przykładowej instalacji za około 25 tysięcy. Nie wiem skąd wzięło się aż 13 lat zwrotu   Chodzi mi o to że musiały być założone bardzo niekorzystne elementy obliczeń skoro wyszło aż 13 lat   Sam Gaweł piszesz o 3,5 więc skąd 13?

time image

28 Lut 2020, 15:34

3 godziny temu, Eksperci Viessmann napisał: Ja też nie rozumiem skąd się wzięło to 13 lat. Przy założeniu ceny energii 59 gr brutto, rocznym wzroście cen energii na poziomie 7% i współczynniku autokonsumpcji 25% instalacja powinna się zwrócić po około 6 latach ...

time image

28 Lut 2020, 12:16

Ja też nie rozumiem skąd się wzięło to 13 lat. Przy założeniu ceny energii 59 gr brutto, rocznym wzroście cen energii na poziomie 7% i współczynniku autokonsumpcji 25% instalacja powinna się zwrócić po około 6 latach z uwzględnieniem ulgi i mojego prądu. Bez - okolo 8 lat. ...

time image

24 Lut 2020, 15:41

2 minuty temu, Gość EZHome napisał: Każdy mówi o czasie zwrotu, że to się opłaca itd. Ale może więcej konkretów. Wyliczyłem, że dla domu koszt założenia instalacji fotowoltaicznej wyniesie ok 25.000 zł. Z tego dostanę 5.000 zł dotacji rządowej. I ... tyle. ...

time image

Gość EZHome

24 Lut 2020, 15:36

Każdy mówi o czasie zwrotu, że to się opłaca itd. Ale może więcej konkretów. Wyliczyłem, że dla domu koszt założenia instalacji fotowoltaicznej wyniesie ok 25.000 zł. Z tego dostanę 5.000 zł dotacji rządowej. I ... tyle. Koszt 20 tys wsadzony w instalację zwróci się po ok ...

time image

21 Lut 2020, 13:17

Przy instalacji, która pokrywa zapotrzebowanie domu jednorodzinnego, czas zwrotu po uwzględnieniu dotacji i ulgi może się skrócić nawet o 2- 2,5 roku

time image

06 Lut 2020, 11:01

Nie wiem jaka opłacalność była kiedyś bo na moim przykładnie, zamontowane panele na garażu, od niedawna VAT 8% kiedyś 23% czyli już 15% oszczędności 17% ulgi podatkowej i 5000zł dotacji, więc to wszystko sprawia że czas zwrotu inwestycji jest znacznie krótszy niż kiedyś.  

time image

05 Gru 2019, 10:03

No po 10 dniach od złożenia wniosku wczoraj po godzinie 21.00 wpłynęła na mój rachunek dotacja z NFOŚiGW.

time image

25 Paź 2019, 09:38

Kolejny ukłon, tym razem od NFOŚiGW. Wnioski do programu Mój Prąd można składać elektronicznie! Oprócz dokumentów wymaganych też w "normalnym" wniosku, potrzeby jest e-dowód lub podpis elektroniczny.

time image

13 Wrz 2019, 11:55

I jeszcze jeden ciekawy film: 7 zasad doboru instalacji fotowoltaicznej:  

time image

13 Wrz 2019, 10:35

Taki ukłon od rządzących - Ujednolicona stawka VAT na fotowoltaikę – 8% niezależnie od lokalizacji! Sejm przyjął stosowną poprawkę!   Poprawka, przyjęta przez Sejm ujednolica stawkę podatku VAT na instalacje fotowoltaiczne funkcjonalnie związane z budynkiem o powierzchni ...

time image

13 Wrz 2019, 09:20

Głos w dyskusji. Nasz film o dobrze zbilansowanej instalacji fotowoltaicznej na domu jednorodzinnym - zestaw firmy Hewalex z programem do zarządzania energią.  

time image

25 Lip 2019, 10:40

Dnia 24.07.2019 o 12:25, Brum napisał: Info z wczoraj, program "Twój prąd" - dotacje do instalacji PV https://wysokienapiecie.pl/21408-program-moj-prad-czyli-dotacje-instalacji-pv-przewodnik-co-gdzie-kiedy-jak-ile/   Dofinansowanie do 50% ...

time image

24 Lip 2019, 10:25

Info z wczoraj, program "Twój prąd" - dotacje do instalacji PV https://wysokienapiecie.pl/21408-program-moj-prad-czyli-dotacje-instalacji-pv-przewodnik-co-gdzie-kiedy-jak-ile/   Dofinansowanie do 50% kosztów, nie więcej niż 5 tyś.

time image

Gość Mark

23 Lip 2019, 17:04

żadnych szkieł powiększających i skupiających ! Panele pracując rozgrzewają się, im wyższa temperatura tym wydajność spada. Mogą osiągnąć temp 60stopni w upalne dni.

time image

14 Lip 2019, 18:54

cytat: "a jednostkowa cena prądu wynosi 33 dol. za 1 Wat." Trochę drogo, a może tylko jakaś pomyłka.  

time image

14 Lip 2019, 17:56

1 godzinę temu, Gość Tomek napisał: Czy można zwiększyć wydajność paneli poprzez np. Lustra, czy szkła powiększające. Tak aby wyłapać jak najwięcej tego promieniowania. Na Saharze wybudowano wieżę, którą otaczają lustra zmieniające swoje położenie ...

time image

Gość Tomek

14 Lip 2019, 16:51

Zapewne duża część tego promieniowania jest odbijana od panelu. Tylko mały procent jest wyłapany i przetworzony na energię słoneczną. A gdyby przed każdym panelem powiedzmy 10 cm, montować ramki z taflą szkła oklejonego folią z efektem lustra weneckiego. Czy to promieniowanie ...

time image

Gość Tomek

14 Lip 2019, 16:41

Czy można zwiększyć wydajność paneli poprzez np. Lustra, czy szkła powiększające. Tak aby wyłapać jak najwięcej tego promieniowania.

time image

11 Lip 2019, 13:28

4 godziny temu, Gość wojcio napisał: Okres zwrotu inwestycji przy skorzystaniu z dotacji to, niestety, ciągle kilkanaście lat. Nie biorąc pod uwagę kosztów ew. awarii. Nie mogę się zgodzić! To mus być jakaś strasznie dziwna kalkulacja! Instalacje fotowoltaiczne ...

time image

Gość fun

11 Lip 2019, 13:09

Prawdopodobnie instalacje nie działają jeszcze tak długo żeby można stwierdzić, jaka jest żywotność paneli. Może się okazać, że inwestycja jeszcze nie zdąży się zwrócić, gwarancja na panele się skończy a trzeba będzie kupić nowe, bo stare stracą sprawność.

time image

Gość wojcio

11 Lip 2019, 08:48

Okres zwrotu inwestycji przy skorzystaniu z dotacji to, niestety, ciągle kilkanaście lat. Nie biorąc pod uwagę kosztów ew. awarii.

time image

Gość Proste

11 Lip 2019, 07:10

Trzeba przejsc na 12 lub 24 V

time image

01 Maj 2019, 07:54

10 godzin temu, Gość Janusz napisał: Je zu z kad te ceny. Ludzie nie dajcie sie robic cale zycie taki panel to granica 72 US Dollar. Januszu, bierem łod Ciebie w takiej cenie! 

time image

Gość Janusz

30 Kwi 2019, 21:17

Je zu z kad te ceny. Ludzie nie dajcie sie robic cale zycie taki panel to granica 72 US Dollar.

time image

11 Mar 2019, 21:11

Dnia 8.03.2019 o 11:07, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Otóż , to - sieć ta sama, nowej nikt nie stworzy, najwyżej na osiedlach będzie krótsza droga przesyłu + ewentualnie dodatkowy mini-transformator. Bez magazynowania w sieci krajowej i tak się nie obejdzie ...

12 godzin temu, Eksperci Viessmann napisał: ....ale co z operatorami sieci i sprzedawcami energii... Otóż , to - sieć ta sama, nowej nikt nie stworzy, najwyżej na osiedlach będzie krótsza droga przesyłu + ewentualnie dodatkowy mini-transformator. Bez magazynowania ...

time image

07 Mar 2019, 21:40

Dnia 5.03.2019 o 10:59, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Aż sobie krzyknę EUREKA ! Mam nadzieję, że Ustawodawca "pójdzie po rozum do głowy" i nadstawi ucha.   Wizje są jak najbardziej słuszne, mieszkańcy byliby zadowoleni, ...

time image

05 Mar 2019, 14:36

18 godzin temu, Eksperci Viessmann napisał: Nie, sprzedaż sąsiedzka to nie tylko Pana wizja. Nad takimi postulatami zmiany ustawy pracuje branża. Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy, Ministerstwo czeka do końca tygodnia na uwagi i propozycje. Kto wie... może ...

Aż sobie krzyknę EUREKA ! Mam nadzieję, że Ustawodawca "pójdzie po rozum do głowy" i nadstawi ucha. Licznik dwustronny można wykorzystać do dzielenia się z sąsiadem a umowę podpisać na zasadzie Udziałowiec 1 i Udziałowiec 2 a Monopolista nadal patrzy nam na ręce czyli: ...

time image

04 Mar 2019, 19:55

Dnia 26.02.2019 o 11:29, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:   Cóż, to tylko moje wizje. Nie, sprzedaż sąsiedzka to nie tylko Pana wizja. Nad takimi postulatami zmiany ustawy pracuje branża. Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy, Ministerstwo ...

To logiczne ponieważ wtedy w pewnym stopniu niwelujemy zmienną bezwładność uzysku energii wynikającą ze zmiennych warunków nasłonecznienia. Tak rozumiem to jako inwestor. Jako inwestor mogę też zapewnić zapotrzebowanie szczytowe najbardziej energooszczędnego odbiornika w ...

time image

25 Lut 2019, 20:32

Dnia 24.02.2019 o 21:13, NOTO napisał: Sprzedawca zawsze będzie chciał sprzedać więcej   czasami 1-2 panele to konieczność większego inwertera itp.   Nie... sprzedawca może chcieć, ale ostateczna decyzja i tak pozostaje inwestorowi. A więc ja ...

Wycyrklować z konsumpcją na styk jest dużym wyzwaniem, chyba, że masz stałe określone pobory prądu w sklepie spożywczym z chłodniami. Jest tez druga kwestia - uzysk tej energii w dni słoneczne i pochmurne - nawet latem. Tak czy inaczej. Mały niedomiar jest dobrym rozwiązaniem ...

time image

25 Lut 2019, 08:34

12 godzin temu, NOTO napisał: Sprzedawca zawsze będzie chciał sprzedać więcej   czasami 1-2 panele to konieczność większego inwertera itp.   Ale zawsze lepiej na koniec okresu rozliczeniowego lepiej dokupić trochę prądu niż (nadwyżkę) go ...

time image

25 Lut 2019, 08:06

Koszt "zapożyczyłem " z bloga projekt stodoła. Młodzi ludzie niedawno pobudowali dom 150m2 z powietrzną pompą ciepła i ogrzewaniem podłogowym i rzetelnie opisują koszty , zużycie energii itd. Montowali też instalację na dachu i koszt to ok 40 tys zł . Więc dane nie są wyssane ...

time image

24 Lut 2019, 20:13

Sprzedawca zawsze będzie chciał sprzedać więcej   czasami 1-2 panele to konieczność większego inwertera itp.   Ale zawsze lepiej na koniec okresu rozliczeniowego lepiej dokupić trochę prądu niż (nadwyżkę) go odsprzedać za grosze. Przewymiarowana instalacja kusi ...

time image

24 Lut 2019, 19:12

Dnia 23.02.2019 o 17:57, NOTO napisał: Moc instalacji dobiera się do żużycia prądu a nie do wielkości domu.  Stąd wynikają nieporozumienia i niepotrzebne koszty. Instalacja ma być lekko niedowymiarowana. Moim zdaniem, instalacja powinna być lekko ...

time image

23 Lut 2019, 16:57

Dnia 22.02.2019 o 12:23, Tomek Markowski napisał: . Koszt instalacji dla domu 150-170 m2 to jakieś 45 tys zł podzielić przez 3300 daje mniej więcej 13,5 roku żeby odzyskać zainwestowane pieniądze ... Pieniądze które wydamy już dziś a mogłyby pracować przez ...

time image

23 Lut 2019, 12:51

Dnia 22.02.2019 o 12:23, Tomek Markowski napisał: Koszt instalacji dla domu 150-170 m2 to jakieś 45 tys zł podzielić przez 3300 daje mniej więcej 13,5 roku żeby odzyskać zainwestowane pieniądze ...  Witaj, to ja pozwolę sobie zadać pytanie: na jakiej zasadzie ...

time image

22 Lut 2019, 11:23

Sam zastanawiałem się nad montażem fotowoltaiki na dachu domu który zaczynam budować ( dach w kierunku południa) ale po pierwszej euforii nachodzą mnie spore wątpliwości.  Wszyscy sprzedawcy paneli pokazują piękne wyliczenia i przykłady jakie to niskie rachunki za energię się ...

time image

28 Sty 2019, 13:16

Dnia 25.01.2019 o 16:42, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Ja myślałem o instalacji PV + wiatr i wtedy latem słońce + wiatr (nawet w nocy) a zimą wiatr + słońce. Tak, takie rozwiązanie wydaje się być prawidłowe z logicznego punktu widzenia, ale ...

4 godziny temu, asteca napisał: Rentowność mikroinstalacji fotowoltaicznej, należy wyliczony czas zwrotu podzielić przez 2 (nie 10 lat a 20). A mianowicie po dwóch miesiącach eksploatacji instalacji 3,6 kWp za listopad , grudzień 2018 r. dostaję rozliczenie ...

time image

25 Sty 2019, 14:59

3 godziny temu, asteca napisał: Rentowność mikroinstalacji fotowoltaicznej, należy wyliczony czas zwrotu podzielić przez 2 (nie 10 lat a 20). A mianowicie po dwóch miesiącach eksploatacji instalacji 3,6 kWp za listopad , grudzień 2018 r. dostaję rozliczenie ...

time image

25 Sty 2019, 11:00

Rentowność mikroinstalacji fotowoltaicznej, należy wyliczony czas zwrotu podzielić przez 2 (nie 10 lat a 20). A mianowicie po dwóch miesiącach eksploatacji instalacji 3,6 kWp za listopad , grudzień 2018 r. dostaję rozliczenie i kwotę do zapłaty 500zł wraz z opłatą za ...

time image

19 Lis 2018, 10:58

Dnia 16.11.2018 o 10:16, Gość Ryszard napisał: Nachylenie paneli jest bardzo ważne, ponieważ od tego zależy ile panel jest w stanie wygenerować energii ze Słońca. Ja zakładałem samodzielnie u siebie panele i wszystko zrobiłem poprawnie. Mimo, że mam dość dużo ...

time image

Gość Ryszard

16 Lis 2018, 09:16

Nachylenie paneli jest bardzo ważne, ponieważ od tego zależy ile panel jest w stanie wygenerować energii ze Słońca. Ja zakładałem samodzielnie u siebie panele i wszystko zrobiłem poprawnie. Mimo, że mam dość dużo paneli to nie było to dla mnie trudne i jestem zadowolony, że ...

time image

25 Paź 2018, 12:40

Dnia 20.10.2018 o 13:16, bajbaga napisał: ZE nie odkupuje energii - tylko ją magazynuje (ewentualnie odkupuje to co pozostaje po rozliczeniu) Na koszt magazynowania przeznaczone jest (dla instalacji do 10 kW) 20% z każdej magazynowanej 1 kWh + ewentualne  koszty ...

time image

Gość gawel

22 Paź 2018, 15:00

4 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Czytałem, czytałem, czytałem i nie do końca mam jasność. Działa ok przy siarczystych mrozach a w papierach napisane, ze do -7. Czy przy tych mrozach pompa działała nadal  bez dodatkowej grzałki. Przetworzyła ...

Dlatego pytam bo gaweł wspomniał, że pompa ciepła działa bezawarynie przy siarczystych mrozach

time image

22 Paź 2018, 11:22

1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Czy przy tych mrozach pompa działała nadal  Automatyczne wyłączanie pompy przy temperaturze poniżej -7°C - co w naszym klimacie oznacza, że kilka dni w roku może grzać tylko grzałką.

Dnia 19.10.2018 o 18:12, gawel napisał:   Czytałem, czytałem, czytałem i nie do końca mam jasność. Działa ok przy siarczystych mrozach a w papierach napisane, ze do -7. Czy przy tych mrozach pompa działała nadal  bez dodatkowej grzałki. Przetworzyła ...

time image

20 Paź 2018, 11:16

ZE nie odkupuje energii - tylko ją magazynuje (ewentualnie odkupuje to co pozostaje po rozliczeniu) Na koszt magazynowania przeznaczone jest (dla instalacji do 10 kW) 20% z każdej magazynowanej 1 kWh + ewentualne  koszty manipulacyjne.

time image

Gość mhtyl

20 Paź 2018, 10:49

25 minut temu, bajbaga napisał: Piszesz zgłoszenie do ZE, a ZE na swój koszt instaluje licznik "dwustronny"  i finito  A za ile ZE odkupuje wyprodukowaną  i za odsprzedaje energię? I za ten licznik tez ktoś musi zapłacić, nie ma nic za darmo. Jak robiłem przyłącze ...

time image

20 Paź 2018, 10:20

32 minuty temu, mhtyl napisał: nikt nie wspomni o problemach i kosztach jakie wiążą się z załatwieniem z ZE. Nikt nie wspomina, bo takich kosztów nie ma. Upraszczając: Piszesz zgłoszenie do ZE, a ZE na swój koszt instaluje licznik "dwustronny"  i finito   

time image

Gość mhtyl

20 Paź 2018, 09:40

16 godzin temu, Eksperci Viessmann napisał: Nie oznacza to, że nie warto sprawdzać na stronach gminy. Gminy niezależnie uruchamiają programy wsparcia niezależnie od ogólnopolskiego programu. Warto monitorować stronę swojej gminy. No co z tego? Takie pisanie ...

time image

19 Paź 2018, 17:25

1 godzinę temu, bajbaga napisał: W chwili obecnej, na naszym terenie, funkcjonuje tylko program NFOŚ (Czyste Powietrze). Nie oznacza to, że nie warto sprawdzać na stronach gminy. Gminy niezależnie uruchamiają programy wsparcia niezależnie od ogólnopolskiego ...

time image

Gość gawel

19 Paź 2018, 16:12

3 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Podaj model, ja nie polemizuję z parametrami podanymi w karcie produktu. Poza tym pompa pracuje na granicy bo sam piszesz, że ciągnie powietrze z garażu. Nie każdy ma przy domu garaż i skąd ma wtedy pobrać ...

time image

19 Paź 2018, 16:03

W chwili obecnej, na naszym terenie, funkcjonuje tylko program NFOŚ (Czyste Powietrze).

time image

Gość mhtyl

19 Paź 2018, 15:59

8 minut temu, bajbaga napisał: Ale na to nie ma dofinansowania - jest kredyt (na dobrych warunkach)  Rysiu jak nie ma jak jest. U mnie w gminie latem był "nabór" chętnych do skorzystania z dofinansowania do fotowoltaniki i kilku się zgłosiło i założyli. Nie ...

time image

19 Paź 2018, 15:45

14 minut temu, mhtyl napisał: Powiem tak, jak masz na to kasę to rób i zakładaj fotowoltanikę i nie patrz na "jałmużnę" jaką ktoś może Ci da. Ale na to nie ma dofinansowania - jest kredyt (na dobrych warunkach) 

time image

Gość mhtyl

19 Paź 2018, 15:29

6 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Generalnie 2 solary i osprzęt - zbiornik biwalentny i wpinamy się do instalacji - fakt jest trochę modyfikacji i kosztów na poziomie pompy ciepła do cwu. Jest jedno ale - ludzie boją się nawet uzbroić baniak ...

Podaj model, ja nie polemizuję z parametrami podanymi w karcie produktu. Poza tym pompa pracuje na granicy bo sam piszesz, że ciągnie powietrze z garażu. Nie każdy ma przy domu garaż i skąd ma wtedy pobrać w miarę nie wychłodzone powietrze? Poma do CWU musi działać cały sezon.   Jaki ...

time image

Gość gawel

19 Paź 2018, 09:54

1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Generalnie 2 solary i osprzęt - zbiornik biwalentny i wpinamy się do instalacji - fakt jest trochę modyfikacji i kosztów na poziomie pompy ciepła do cwu. Jest jedno ale - ludzie boją się nawet uzbroić baniak ...

17 godzin temu, mhtyl napisał: Uważam, że solary teraz to przeżytek, bardziej jest opłacalne zamontowanie PCi do cwu aniżeli solarów.   Generalnie 2 solary i osprzęt - zbiornik biwalentny i wpinamy się do instalacji - fakt jest trochę modyfikacji ...

time image

18 Paź 2018, 20:56

Dnia 17.10.2018 o 21:48, mhtyl napisał: Minęły prawie dwa lata więc złóż raport  co załatwiłeś związku z tym dofinansowaniem. Niestety Miasto nie dostało dofinansowania. Projekt był na liście rezerwowej ale kasa się skończyła. Także czekam ...

time image

Gość mhtyl

18 Paź 2018, 15:12

6 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Poza tym chcemy zmodyfikować stare na nowe czyli dać Obywatelom prostą i tanią okazję do tego pierwszego kroku na drodze do zmiany świadomości. Świadomość obywateli to jedno ale co to, że maja świadomość ...

Każda kosztowna inwestycja "opłaca się" pod warunkiem dofinansowań lub ulg w różnej formie. Mało kto wyłoży z kieszeni na start kilkanaście tysięcy. Nawet, jeśli go stać, liczy na odpisy różnego rodzaju w oświadczeniu podatkowym. Tak to zawsze działało. Tego rodzaju akcje ...

time image

Gość mhtyl

17 Paź 2018, 19:48

Dnia 9.12.2016 o 09:01, Kataaarzynaa napisał: a sama inwestycja w fotowoltaikę zwraca się średnio po 8-10 latach zwłaszcza jeśli dostaniemy dofinansowanie z UE. Ceny instalacji fotowoltaicznej z roku na rok są coraz mniejsze. Czcze gadanie, po 10 latach trzeba ...

time image

Gość mhtyl

17 Paź 2018, 19:26

Wszyscy piszą zachwalając jaka ta fotowoltanika wspaniała ale nikt nie wspomni o problemach i kosztach jakie wiążą się z załatwieniem z ZE. Przeliczając to wcale tak różowo to nie wygląda. Proszę opisać całą procedurę formalności i cen za jakie ZE niby odbiera prąd a potem oddaje.

time image

17 Paź 2018, 19:19

Warto wspomnieć także, że fotowoltaika sprawdza się we współpracy z pompą ciepła. Dzięki temu można zmniejszyć rachunki za prąd. Pozyskaną energię z fotowoltaiki może wykorzystać pompa ciepła a ewentualna nadwyżka energii w miesiącach najbardziej nasłonecznionych może ...

Wspominałem o tym fakcie. Czyste Powietrze to tylko/aż iskra dla Tych Wszystkich, którzy zechcą przeprowadzić "dochodzenie" w Swojej gminie i skorzystać z oferowanych programów.

time image

15 Paź 2018, 18:21

Warto pamiętać, że istnieją oraz pojawiają się różnego rodzaju programy wsparcia dotujące fotowoltaikę. Jednym z nich jest np. program Czyste Powietrze, z którego można uzyskać wsparcie w formie pożyczki na koszt zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych.   Zachęcam ...

Pompa ciepła też nie jest opłacalna w takim rozumowaniu a do tego pobiera prąd. W pompie ciepła może się zepsuć sprężarka i elektronika a dodatkowo nie wiemy  - jak zmienią się ceny energii elektrycznej na przestrzeni kilku lat. Nie zmienia to faktu, że nie można wiecznie ...

time image

Gość km

15 Paź 2018, 10:28

Czy fotowoltaika jest opłacalna- nie, ponieważ cena jest dość wysoka a żywotność elektroniki falownika wynosi max 10lat. Przy obecnych cenach całej instalacji jest ona zupełnie nieopłacalna. Dla kogo są dedykowane tego typu rozwiązania? Dla ludzi inteligentnych klasy średniej lub ...

time image

Gość gawel

26 Cze 2018, 18:55

Czy fotowoltaika jest opłacalna? Na razie niestety nie.

time image

26 Cze 2018, 13:10

Dnia 25.06.2018 o 14:12, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Może to taki skrót myślowy - skoro instalacja PV jest droga, to zanim się zamontuje, lepiej sprawdzić poziom nasłonecznienia w tej lokalizacji. Jeżeli nawet prawidłowo odgadłem ten skrót myślowy, ...

Może to taki skrót myślowy - skoro instalacja PV jest droga, to zanim się zamontuje, lepiej sprawdzić poziom nasłonecznienia w tej lokalizacji. Jeżeli nawet prawidłowo odgadłem ten skrót myślowy, to i tak logika dosyć zawiła  - nawet jak na mój poziom inteligencji i:)

time image

25 Cze 2018, 11:57

Witam, a co ma wspólnego koszt instalacji z monitoringiem za pomocą stacji pogodowych?

time image

Gość Grymolinia

24 Cze 2018, 14:04

Fotowoltaika jest dość droga, najlepiej przed instalacją paneli słonecznych monitorować (w miejscu instalacji) poziom promieniowania słonecznego. Można to zrobić np. za pomocą stacji pogodowych

Mówię o osiedlu: domofony, oświetlenie, bramy wjazdowe, bramy garażowe, pompy w instalacji co/cwu, domofon, winda i delikatny bufor + wzmożone zużycie wieczorami. Mówiłem poza tym o instalacji z niedoborem a nie z nadmiarem produkcji. Skoro znamy rachunki za prąd, to chyba znamy ...

time image

09 Mar 2018, 12:30

Tia... Osiedle emerytów. Wiele energii zużywa się u Pana w domu w godzinach 10-15? Do tego od późnej wiosny do wczesnej jesieni? Wiatr ciągle nie wieje, słońce ciągle nie świeci. Jedyne regularne (nie mniej zależne też od wielu pośrednich czynników) zasilanie jest ...

Nie ma po co magazynować, wystarczy zrobić taki zestaw, który z niedoborem wygeneruje energię na osiedle a nie na dom. Tylko, ze nie ma ustawy, dzięki której sąsiad może dzielić się z sąsiadem. Prawdopodobnie zarządca spółdzielni albo wspólnota by już śmiało mogli rozdzielać ...

time image

09 Mar 2018, 10:59

Zacznijmy od tego, że energia z fotowoltaiki nie jest w cale taka cudowna. Przynajmniej nie dla sieci przesyłowej. Całe miasto wygeneruje olbrzymie zasilanie z sieci z ogniw montowanych na dachach. Ale w jakich godzinach? Kiedy latem przypadają godziny szczytowego zużycia energii? ...

Dnia 14.03.2017 o 08:17, Eksperci Viessmann napisał: Witam ! W przypadku dużego zużycia energii firmy lub zakładu, najwięcej korzyści przyniesie dopasowana instalacja fotowoltaiczna, która będzie zużywała aktualną produkcję z PV tylko na własne potrzeby. ...

Powinno być tak jak w Niemczech: produkujesz do woli, sprzedajesz do sieci nadwyżki, jeszcze dostajesz dofinansowanie na instalacje i prawdopodobnie jeszcze jakieś green punkty. Fakt, że te ceny za kWh były na starcie (10 lat temu) o połowę wyższe niż obecnie (prawie pół EURO). ...

time image

Gość lucek

09 Mar 2018, 10:05

polska polityka jak i to co zepsuło PO i PSL pokutuje do teraz. Koszty wysokie, zyski małe, zwroty niepewne, refundacje niskie. Wszystko kuleje tylko nie złodziejstwo w polsce...

time image

Gość Darek J.

24 Lut 2018, 18:05

Koszty przydomowych źródeł energii elektrycznej są wciąż bardzo wysokie, dlatego tak ważna jest polityka Państwa. Bardzo proszę o poparcie apelu dotyczącego wprowadzenia ulgi podatkowej dla osób instalujących przydomowe elektrownie słoneczne: https://naszademokracja.pl/p/UlgaPodatkowa10x10

time image

12 Paź 2017, 07:35

tam zaraz maryśka... ja nie wiedzieć czemu, pomyślałem o "kopalni" kryptowalut.... http://www.benchmark.pl/aktualnosci/jedna-z-najwiekszych-kopalni-kryptowalut-w-polsce.html tutaj pobór może być dużo większy w zależności od wielkości "kopalni" czy też "farmy"

time image

12 Paź 2017, 07:04

33 minuty temu, Gość Gorgo napisał: Ja płacę 800zł miesięcznie   czyli ponad 40kWh na dobę - maryśkę w domu uprawiasz ? (przemysłowa produkcja).

time image

31 Maj 2017, 19:14

Opłacalność fotowoltaiki poprawia się z roku na rok. Przede wszystkim w wyniku wzrostu cen energii elektrycznej a także za sprawą coraz tańszych komponentów (głównie modułów). Proponowana w artykule cena 7'000 - 8'000 zł / kW jest dość wysoka i dotyczy na ogół małych instalacji ...

time image

25 Maj 2017, 13:25

Instalacja paneli fotowoltaicznych z czasem się opłaci, choć wiadomo zupełnie darmowa energia to nie jest. Na pewno bardziej ekonomiczna i ekologiczna. Polecam instalację systemu przy budowie nowych, nowoczesnych domów, którzy właściciele mają świadomość, czym jest przetwarzanie ...

time image

05 Kwi 2017, 12:30

Analizując ponownie artykuł warto uściślić, że  użyte określenie "niewielkie instalacje fotowoltaiczne do 10 kW" zgodnie z obowiązującym prawem (Ustawą o OZE) to tzw. mikroinstalacje , czyli instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej ...

time image

19 Mar 2017, 16:46

8 godzin temu, mhtyl napisał: zenek, ty nawet dyskutujesz o rzeczach oczywistych, nawet poddałbyś wątpliwości równanie 2+2=4. No co ty - o znowu mamy spór - wg mnie 5  Aha - może być też 1

time image

Gość mhtyl

19 Mar 2017, 08:44

zenek, ty nawet dyskutujesz o rzeczach oczywistych, nawet poddałbyś wątpliwości równanie 2+2=4.

time image

19 Mar 2017, 00:18

1 godzinę temu, retrofood napisał: Skoro już dziś masz wątpliwości, to rzeczywiście, nie ma o czym dyskutować. haha - a gdybym wątpliwości nie miał - to o czym byśmy dyskutowali?

time image

18 Mar 2017, 22:52

6 minut temu, zenek napisał: To prawda, że zabrał, prawda że dał - czy więcej niż wziął, to pytanie dla przyszłych historyków chyba. Skoro już dziś masz wątpliwości, to rzeczywiście, nie ma o czym dyskutować.

time image

18 Mar 2017, 22:45

10 minut temu, retrofood napisał: ylko ja pisałem o darczyńcy spoza granic, który nam też coś wprawdzie zabrał, ale dał nieco więcej, a jak go braknie, to tej nadwyżki już nie będzie. To prawda, że zabrał, prawda że dał - czy więcej niż wziął, to ...

time image

18 Mar 2017, 22:30

41 minut temu, zenek napisał: Darczyńca ma kasę ściągniętą od wtórnie parapańszczyźnianego spoleczeństwa (społeczeństw).  Jak zauważyła niegdyś Margaret Thatcher, żaden rząd nigdy, nikomu, niczego swojego nie da (pińcet + też rozdano nie swoje), ...

time image

18 Mar 2017, 21:41

Dnia 14.03.2017 o 18:10, Gość ada napisał: Retro, a ten darczyńca skąd ma kasę? z wykopalisk? pomyśl zanim coś napiszesz. Darczyńca ma kasę ściągniętą od wtórnie parapańszczyźnianego spoleczeństwa (społeczeństw). 

time image

18 Mar 2017, 15:52

Dnia 14.03.2017 o 18:10, Gość ada napisał: Retro, a ten darczyńca skąd ma kasę? z wykopalisk? pomyśl zanim coś napiszesz. No właśnie, skąd? Pomyśl zanim coś napiszesz.

time image

Gość ada

14 Mar 2017, 17:10

Retro, a ten darczyńca skąd ma kasę? z wykopalisk? pomyśl zanim coś napiszesz.

time image

14 Mar 2017, 07:17

Witam ! W przypadku dużego zużycia energii firmy lub zakładu, najwięcej korzyści przyniesie dopasowana instalacja fotowoltaiczna, która będzie zużywała aktualną produkcję z PV tylko na własne potrzeby. Dotacje z punktu widzenia inwestora oczywiście są korzystne, jednak ...

time image

13 Mar 2017, 15:05

Póki PiS i Le Pen nie rozwalą darczyńcy, czyli fundatora dopłat.

time image

13 Mar 2017, 13:49

Więc warto korzystać póki są dopłaty, w niektórych regionach do 80% całej inwestycji.

time image

Gość Razmes

13 Mar 2017, 13:12

Temat ogniw wałkowany tyle razy... Jak ktoś chce ulokować nadmiar kasy na lata i de facto nie zyskać z tej sumy... Hobby dla bogatych. Póki co sprawę lekko ratują dopłaty, ale gdy zostaną zniesione...

time image

13 Mar 2017, 11:24

2 godziny temu, Gość Krzysztof napisał: Pewnie, że jest opłacalna. Moja firma sporo zaoszczędziła dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu A wcześniej dziesięć razy więcej wydała.

time image

Gość Razmes

13 Mar 2017, 09:08

w sensie ile dokładnie zaoszczędziła? Jak długo instalacja pracuje?

time image

Gość Krzysztof

13 Mar 2017, 09:04

Pewnie, że jest opłacalna. Moja firma sporo zaoszczędziła dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu

time image

13 Gru 2016, 14:31

U nas (Aglomeracja Wałbrzyska) jest możliwość ubiegania się o 85% dofinansowanie do instalacji. Złożyłem wniosek, bo myślę, że w takim wypadku fotowoltaika jest opłacalna

time image

13 Gru 2016, 08:45

Cytat Panele fotowoltaiczne mogą i moim zdaniem są bardzo opłacalne, a sama inwestycja w fotowoltaikę zwraca się średnio po 8-10 .... Zwraca się po nieświeżym tatarze.Ekonomiczny aspekt jest bardziej skomplikowany - zwłaszcza ...

time image

13 Gru 2016, 08:30

Cytat Znajomość tematyki ekologicznej masz na poziomie przedszkola, albo i to nie. Marudzisz ak samo jak wielcy obrońcy środowiska, którzy zalecają sztuczne choinki na święta, zamiast prawdziwych, aby chronić środowisko naturalne. To ...

time image

09 Gru 2016, 19:23

Cytat Sporo osób piszę tutaj o nieopłacalności paneli fotowoltaicznych i niskich cenach kupna naprodukowanej energii elektrycznej. Niestety nikt nie wziął pod uwagę tego, że panele fotowoltaiczne i inne odnawialne żródła energii mają ...

time image

09 Gru 2016, 18:54

Cytat Niestety nikt nie wziął pod uwagę tego, że panele fotowoltaiczne i inne odnawialne żródła energii mają przede wszystkim poprawić sytuacje środowiska naturalnego, który człowiek doprowadza do coraz większej ruiny. ...

time image

Gość stach

09 Gru 2016, 17:13

Cytat przede wszystkim poprawić sytuacje środowiska naturalnego Zainteresuj się ile "kosztuje" środowisko naturalne wytworzenie paneli fotowoltaicznych...Energię mamy nie "za darmo", tylko za kasę zainwestowaną w wydobycie ...

time image

09 Gru 2016, 08:01

Sporo osób piszę tutaj o nieopłacalności paneli fotowoltaicznych i niskich cenach kupna naprodukowanej energii elektrycznej. Niestety nikt nie wziął pod uwagę tego, że panele fotowoltaiczne i inne odnawialne żródła energii mają przede wszystkim poprawić sytuacje środowiska naturalnego, ...

time image

Gość zibi22

22 Wrz 2016, 08:02

Do wszystkich, którzy tak pięknie mówią o fotowoltaice.Od marca tego roku mam podłączoną instalację o mocy 4,59 kW (18 paneli po 255 W). Tydzień temu dostałem rozliczenia za I półrocze. Oczywiście w rozliczeniu w systemie net-metering podlega tylko wartość energii a pozostałe ...

time image

Gość były

13 Cze 2016, 23:57

Już nie jest opłacalna, przynajmniej w Polscehttp://www.fotowoltaika.edu.pl/aktualno347ci/sejm-przyjal-nowelizacje-ustawy-o-oze-co-teraz"wydłużono okres wsparcia z proponowanych na początku 10 lat do 15 lat. Po tym okresie nowelizacja nie przewiduje jakichkolwiek zasad traktowania nadwyżek ...

time image

28 Gru 2015, 18:33

Cytat Bardzo dobry artykuł!! Chyba się przekonam do instalacji - ale dopiero na przyszły rok, dziękuje za konkretne informacje, pozdrawiam! a co planujesz? małą czy większą instalację? i będziesz korzystał z jakiegoś ...

time image

23 Gru 2015, 11:00

Cytat Głównym problemem opłacalności instalacji PV jest... odbiór energii elektrycznej. Gdy zakład energetyczny zgodzi się ją odkupować za 80% wartości sprzedaży to super. Wystarczą "gołe" panele i falowniki. Jeśli nie, trzeba energię ...

time image

Gość Janko

16 Lis 2015, 10:41

Bardzo dobry artykuł!! Chyba się przekonam do instalacji - ale dopiero na przyszły rok, dziękuje za konkretne informacje, pozdrawiam!

time image

Gość Robert

11 Lis 2015, 13:40

Fazi, autor miał na myśli sumę maksymalnych poborów wszystkich urządzeń w domu gdyby włączyć je wszystkie na raz (ale jak pisze nie wszystkie działają równolegle :) )Fotowoltaiki na dachu zwykle stawiają właściciele domków a nie mieszkań w bloku i maja trochę więcej sprzętu ...

time image

Gość Leszko

08 Lis 2015, 07:53

Głównym problemem opłacalności instalacji PV jest... odbiór energii elektrycznej. Gdy zakład energetyczny zgodzi się ją odkupować za 80% wartości sprzedaży to super. Wystarczą "gołe" panele i falowniki. Jeśli nie, trzeba energię jakoś magazynować np w piecu akumulacyjnym i ...

time image

Gość AW

05 Lis 2015, 14:49

To jest temat przyszłości. Podobnie było w pompami ciepła. Kiedyś kosmos dziś coraz bardziej powszechne.

time image

Gość Fazi

05 Lis 2015, 09:58

"Łączna moc odbiorników elektrycznych, wraz ze sprzętem RTV, AGD i oświetleniem (bez ogrzewania elektrycznego), może przekroczyć 30 kW."Gratulacje dla autora tekstu - Panie Damianie to mieszkanie/dom, a nie fabryka.

time image

Gość ppp

05 Lis 2015, 09:42

O ile przez te 12 lat coś sie nie popsuje, plus konserwacje wymiany akumulatorów itp. Wyjdzie razem z 15 lat. Co pewnie bedzie skutkować kompleną wymianą po tym czasie.

time image

05 Lis 2015, 09:42

Moc paneli słonecznych warunkuje pogoda oraz typ instalacji. Parametry paneli fotowoltaicznych, podawane przez producentów, wyznaczane są w standardowych warunkach pracy, czyli STC (z j. angielskiego standard test conditions), podczas których promieniowanie słoneczne osiąga moc 1000 ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje