Pytania o odpływ liniowy w łazience

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Pytania o odpływ liniowy w łazience

O odwodnieniu liniowym powinniśmy pomyśleć już na etapie projektowania domu/łazienki. Jeśli stawiamy na skuteczne, estetyczne, ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie w miejsce tradycyjnej kabiny z brodzikiem.

aktualizacja: 2020-12-03 10:15:57

Gdzie można zainstalować odwodnienie liniowe?

Generalnie odwodnienie liniowe nadaje się pod każdy prysznic. W domu, w mieszkaniu czy w budynkach komercyjnych np. hotelach, szatniach pracowniczych itd. To, co konieczne, aby je zainstalować, to odpowiedni spadek. Powinien on wynosić 2% wysokości, a więc bardzo ważne jest wcześniejsze wyprofilowanie podkładu podłogowego.

Ułatwienie w tym względzie oferuje zaprojektowany i wyprodukowany przez markę Prevex odpływ liniowy EasyLine. Można go regulować na wielu poziomach (nie tylko długość rusztu i profilu, ale też wysokość nóżek, położenie rusztu wobec kafelków i wysokość samego syfonu). Dodatkowo zastosowanie obrotowego syfonu LineLoc pozwala na ustawienie go w dowolnej pozycji zależnie od kierunku odprowadzenia wody. Dzięki temu odpływ liniowy EasyLine można dopasować niezależnie od warunków montażu.

Obrotowy syfon LineLoc
Obrotowy syfon LineLoc

Czy decyzja o wyposażeniu i wyglądzie prysznica mają wpływ na wybór odwodnienia? Co warto wcześniej sprawdzić?

Po pierwsze postawmy na odwodnienie, które będzie łączyć dobrą cenę z wysoką jakością oraz funkcjonalnościami do tej pory spotykanymi w najdroższych rozwiązaniach. Dodatkowo sprawdźmy przepustowość syfonu! Szczególnie, jeśli chcemy zamontować deszczownicę, a nie chcemy stać po kostki w wodzie podczas kąpieli. Odwodnienie liniowe EasyLine ma przepustowość na poziomie 48 l/min. Taka wartość zapewni nam skuteczne odprowadzanie wody nawet przy jej bardzo obfitym strumieniu.

Inną sprawą jest wybór rusztu. To jedyny widoczny element odwodnienia. Będzie nam towarzyszył przez długie lata użytkowania... lub do następnego remontu. Warto, by był dobrej jakości i w stylu, która nam się nie opatrzy. Do odwodnienia EasyLine dołączane są stalowe, klasyczne ruszty - polerowane lub szczotkowane. Takie ruszty pasują do praktycznie każdej posadzki.

Odpływ liniowy EasyLine - ruszt Classic (po lewej) i ruszt Classic polerowany (po prawej)

Jak się przygotować do montażu?

Zanim przystąpimy do pracy obowiązkowo przeczytajmy instrukcję dołączoną do produktu oraz obejrzyjmy film instalacyjny. Instalując odwodnienie EasyLine tylko w przypadku konieczności jego docinania na wymiar potrzebne będą dodatkowe, bardziej profesjonalne narzędzia tj. szlifierka kątowa lub ukośnica stołowa/piła do przycięcia rusztu oraz profilu.

Przed instalacją hydroizolacja?

Każdą wylewkę pod prysznicem należy zabezpieczyć warstwą hydroizolacyjną. Narożniki oraz styk odpływu z posadzką muszą być szczególnie dokładnie uszczelnione. Najlepszym rozwiązaniem jest 2-składnikowa izolacja. W sumie grubość warstwy izolującej powinna mieć ok 3-4 mm. Dlatego w skład zestawu odwodnienia liniowego EasyLine wchodzi opatentowana mata uszczelniająca i klej systemowy. Ich prawidłowe zastosowanie uchroni nas przed ewentualnym przeciekiem.

Jak duży odpływ liniowy wybrać?

Niezależnie od tego, czy zamontujesz odpływ o długości 350 czy 1070 mm (tak jak w przypadku odwodnienia EasyLine) - syfon i jego funkcjonalność powinna pozostać bez zmian. Odległość od ściany do linii odpływu powinna wynosić ok. 10 cm. Otwór w wylewce najlepiej przygotować, biorąc pod uwagę szerokość konkretnej konstrukcji. Ponieważ profil odwodnienia marki Prevex ma szerokość 15 cm, a umieszczony na środku ruszt ma szerokości 2,8 cm, otwór pod odpływ można wykonać bezpośrednio wzdłuż ściany.

Co warto wiedzieć o użytkowaniu odwodnienia liniowego?

Zabrudzenia trafiające do odpływu są zazwyczaj wypłukiwane i usuwane pod wpływem siły wody. Ale to ważne, abyśmy mieli jednak możliwość wyczyszczenia odwodnienia od góry. Oznacza to, że możemy łatwo podnieść listwę, otworzyć syfon i ręcznie udrożnić odpływ. W odwodnieniu EasyLine nie potrzeba do tego żadnych specjalnych narzędzi. Pamiętajmy też, że dobrze zaprojektowany syfon (a dokładnie utrzymywany w nim odpowiedni poziom wody) przy regularnym użytkowaniu prysznica uchroni nas przed nieprzyjemnymi zapachami z rur odpływowych.

Prevex od ponad 50 lat projektuje i produkuje syfony. Jesteśmy częścią fińskiej GRUPY KWH

www.prevex.com
Prevex Sp. z o.o.
ul. Cisowa 9 , Niepruszewo
64-320 Buk

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje