Na schodach tarasowych mam smugi po zaprawie!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Na schodach tarasowych mam smugi po zaprawie!

Po budowie ścian domu zostało nam trochę pustaków fundamentowych, więc zrobiliśmy z nich krawędzie tarasu, a w środku wylaliśmy płytę z betonu. Nie polecamy tego rozwiązania, bo elementy składowe inaczej pracują! Płytki na schodach, przyklejone pionowo, odpadły w kilku miejscach - mówią Danka i Janusz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy taras użytkują od 2008 r.

Taras:

 • Wykonany metodą na mokro, na płycie betonowej; 7 x 7 m, pow. 49 m2.
 • Nawierzchnia - z mrozoodpornych płytek gresowych.
 • Zadaszenie - stałe i pełne, nad połową płyty.
 • Położenie - pod stropem budynku w narożnej wnęce, przy salonie i sypialni, od południa i zachodu.

Decyzja: Danusia - Postanowiłam, że w domu na tzw. jesień życia, taras koniecznie musi być odpowiednio duży i mieć dwie strefy - z pełnym zadaszeniem i na słońcu. Architekt zaplanował go w zadaszonej wnęce i wyprowadził wyjście z salonu i z naszej sypialni, ale zrezygnowałam z tego ostatniego, ponieważ utrudniłoby wygodne ustawienie mebli ogrodowych.

Widok na front domu (taras po lewej)
Zadaszona wnęka z tarasem i garaż są symetrycznie rozstawione w bryle parterowego budynku.

Taras częściowo zadaszony - rady i przestrogi:

 • Nie odczuwam braku drzwi na granicy sypialnia-taras, z nimi nie czułabym się w sypialni bezpiecznie i dostatecznie prywatnie, a na tarasie ograniczyłyby miejsce na meble. Jeden ciąg komunikacyjny z salonu wystarcza. W zawsze zacienionej części pod dachem ustawiłam komplet mebli na sześć osób oraz bujane siedzisko, pozostawiając dużo wolnej przestrzeni na swobodne poruszanie się. Nie muszę się przeciskać między ścianą a krzesłami, mam blisko do salonu i kuchni. W lecie ta wnęka to moje ulubione miejsce wypoczynku, bo przy ścianie jest ciepło i zacisznie, a od strony ogrodu - bardziej przewiewnie.

  Mogę wybrać fragment w zależności od pogody, albo wyjść na część całkiem nasłonecznioną. Z tej ostatniej obecnie korzystam najrzadziej, a jeśli już, to raczej wiosną i jesienią, kiedy jestem spragniona ciepła i słońca. Podoba mi się jeszcze to, że nasz taras jest bardzo dobrze wpisany w architekturę domu. Wnęka pod stropem w praktyce okazuje się najlepszym rozwiązaniem, z jakiego dotąd korzystaliśmy, a to nie jest nasz pierwszy dom.

 • Janusz: Z lokalizacji, wielkości i urządzenia tarasu jestem tak samo zadowolony, jak żona. Po budowie ścian domu zostało nam trochę pustaków fundamentowych, więc zrobiliśmy z nich krawędzie tarasu, a w środku wylaliśmy płytę z betonu.

  Nie polecamy tego rozwiązania, bo elementy składowe inaczej pracują! Płytki na schodach, przyklejone pionowo, odpadły w kilku miejscach. Przymocowałem je ponownie mrozoodpornym i elastycznym klejem. Teraz nie widać żadnych ubytków, lecz pojawiły się smugi po zaprawie.

  Mimo to, nie żałujemy zastosowania tradycyjnej technologii podczas budowy i wykończenia, bo inne płytki trzymają się podłoża, a nawierzchnię z nich łatwo się zamiata i myje. Kolorystycznie pasuje ona do reszty budynku, wygląda jak posadzka w prawdziwym pokoju.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Taras częściowo zadaszony - koszty:

 • płytki gresu 40 zł/m2;
 • meble około 4000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny