Na schodach tarasowych mam smugi po zaprawie!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Na schodach tarasowych mam smugi po zaprawie!

Po budowie ścian domu zostało nam trochę pustaków fundamentowych, więc zrobiliśmy z nich krawędzie tarasu, a w środku wylaliśmy płytę z betonu. Nie polecamy tego rozwiązania, bo elementy składowe inaczej pracują! Płytki na schodach, przyklejone pionowo, odpadły w kilku miejscach - mówią Danka i Janusz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy taras użytkują od 2008 r.

Taras:

 • Wykonany metodą na mokro, na płycie betonowej; 7 x 7 m, pow. 49 m2.
 • Nawierzchnia - z mrozoodpornych płytek gresowych.
 • Zadaszenie - stałe i pełne, nad połową płyty.
 • Położenie - pod stropem budynku w narożnej wnęce, przy salonie i sypialni, od południa i zachodu.

Decyzja: Danusia - Postanowiłam, że w domu na tzw. jesień życia, taras koniecznie musi być odpowiednio duży i mieć dwie strefy - z pełnym zadaszeniem i na słońcu. Architekt zaplanował go w zadaszonej wnęce i wyprowadził wyjście z salonu i z naszej sypialni, ale zrezygnowałam z tego ostatniego, ponieważ utrudniłoby wygodne ustawienie mebli ogrodowych.

Widok na front domu (taras po lewej)
Zadaszona wnęka z tarasem i garaż są symetrycznie rozstawione w bryle parterowego budynku.

Taras częściowo zadaszony - rady i przestrogi:

 • Nie odczuwam braku drzwi na granicy sypialnia-taras, z nimi nie czułabym się w sypialni bezpiecznie i dostatecznie prywatnie, a na tarasie ograniczyłyby miejsce na meble. Jeden ciąg komunikacyjny z salonu wystarcza. W zawsze zacienionej części pod dachem ustawiłam komplet mebli na sześć osób oraz bujane siedzisko, pozostawiając dużo wolnej przestrzeni na swobodne poruszanie się. Nie muszę się przeciskać między ścianą a krzesłami, mam blisko do salonu i kuchni. W lecie ta wnęka to moje ulubione miejsce wypoczynku, bo przy ścianie jest ciepło i zacisznie, a od strony ogrodu - bardziej przewiewnie.

  Mogę wybrać fragment w zależności od pogody, albo wyjść na część całkiem nasłonecznioną. Z tej ostatniej obecnie korzystam najrzadziej, a jeśli już, to raczej wiosną i jesienią, kiedy jestem spragniona ciepła i słońca. Podoba mi się jeszcze to, że nasz taras jest bardzo dobrze wpisany w architekturę domu. Wnęka pod stropem w praktyce okazuje się najlepszym rozwiązaniem, z jakiego dotąd korzystaliśmy, a to nie jest nasz pierwszy dom.

 • Janusz: Z lokalizacji, wielkości i urządzenia tarasu jestem tak samo zadowolony, jak żona. Po budowie ścian domu zostało nam trochę pustaków fundamentowych, więc zrobiliśmy z nich krawędzie tarasu, a w środku wylaliśmy płytę z betonu.

  Nie polecamy tego rozwiązania, bo elementy składowe inaczej pracują! Płytki na schodach, przyklejone pionowo, odpadły w kilku miejscach. Przymocowałem je ponownie mrozoodpornym i elastycznym klejem. Teraz nie widać żadnych ubytków, lecz pojawiły się smugi po zaprawie.

  Mimo to, nie żałujemy zastosowania tradycyjnej technologii podczas budowy i wykończenia, bo inne płytki trzymają się podłoża, a nawierzchnię z nich łatwo się zamiata i myje. Kolorystycznie pasuje ona do reszty budynku, wygląda jak posadzka w prawdziwym pokoju.

Taras częściowo zadaszony - koszty:

 • płytki gresu 40 zł/m2;
 • meble około 4000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje