Na schodach tarasowych mam smugi po zaprawie!

Na schodach tarasowych mam smugi po zaprawie!

Po budowie ścian domu zostało nam trochę pustaków fundamentowych, więc zrobiliśmy z nich krawędzie tarasu, a w środku wylaliśmy płytę z betonu. Nie polecamy tego rozwiązania, bo elementy składowe inaczej pracują! Płytki na schodach, przyklejone pionowo, odpadły w kilku miejscach - mówią Danka i Janusz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy taras użytkują od 2008 r.

Taras:

  • Wykonany metodą na mokro, na płycie betonowej; 7 x 7 m, pow. 49 m2.
  • Nawierzchnia - z mrozoodpornych płytek gresowych.
  • Zadaszenie - stałe i pełne, nad połową płyty.
  • Położenie - pod stropem budynku w narożnej wnęce, przy salonie i sypialni, od południa i zachodu.

Decyzja: Danusia - Postanowiłam, że w domu na tzw. jesień życia, taras koniecznie musi być odpowiednio duży i mieć dwie strefy - z pełnym zadaszeniem i na słońcu. Architekt zaplanował go w zadaszonej wnęce i wyprowadził wyjście z salonu i z naszej sypialni, ale zrezygnowałam z tego ostatniego, ponieważ utrudniłoby wygodne ustawienie mebli ogrodowych.

Widok na front domu (taras po lewej)
Zadaszona wnęka z tarasem i garaż są symetrycznie rozstawione w bryle parterowego budynku.

Taras częściowo zadaszony - rady i przestrogi:

  • Nie odczuwam braku drzwi na granicy sypialnia-taras, z nimi nie czułabym się w sypialni bezpiecznie i dostatecznie prywatnie, a na tarasie ograniczyłyby miejsce na meble. Jeden ciąg komunikacyjny z salonu wystarcza. W zawsze zacienionej części pod dachem ustawiłam komplet mebli na sześć osób oraz bujane siedzisko, pozostawiając dużo wolnej przestrzeni na swobodne poruszanie się. Nie muszę się przeciskać między ścianą a krzesłami, mam blisko do salonu i kuchni. W lecie ta wnęka to moje ulubione miejsce wypoczynku, bo przy ścianie jest ciepło i zacisznie, a od strony ogrodu - bardziej przewiewnie.

    Mogę wybrać fragment w zależności od pogody, albo wyjść na część całkiem nasłonecznioną. Z tej ostatniej obecnie korzystam najrzadziej, a jeśli już, to raczej wiosną i jesienią, kiedy jestem spragniona ciepła i słońca. Podoba mi się jeszcze to, że nasz taras jest bardzo dobrze wpisany w architekturę domu. Wnęka pod stropem w praktyce okazuje się najlepszym rozwiązaniem, z jakiego dotąd korzystaliśmy, a to nie jest nasz pierwszy dom.

  • Janusz: Z lokalizacji, wielkości i urządzenia tarasu jestem tak samo zadowolony, jak żona. Po budowie ścian domu zostało nam trochę pustaków fundamentowych, więc zrobiliśmy z nich krawędzie tarasu, a w środku wylaliśmy płytę z betonu.

    Nie polecamy tego rozwiązania, bo elementy składowe inaczej pracują! Płytki na schodach, przyklejone pionowo, odpadły w kilku miejscach. Przymocowałem je ponownie mrozoodpornym i elastycznym klejem. Teraz nie widać żadnych ubytków, lecz pojawiły się smugi po zaprawie.

    Mimo to, nie żałujemy zastosowania tradycyjnej technologii podczas budowy i wykończenia, bo inne płytki trzymają się podłoża, a nawierzchnię z nich łatwo się zamiata i myje. Kolorystycznie pasuje ona do reszty budynku, wygląda jak posadzka w prawdziwym pokoju.

Koszty wykonania tarasu częściowo zadaszonego:

  • płytki gresu 40 zł/m2;
  • meble około 4000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz