Nawierzchnia ogrodowa z betonowych płyt o minimalistycznym wyglądzie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Nawierzchnia ogrodowa z betonowych płyt o minimalistycznym wyglądzie

Bryła domu jest bardzo prosta, dlatego wybraliśmy z mężem płyty z betonu o minimalistycznym wyglądzie. Podjazd, utwardzony jasnym grysem, ma drobną fakturę, kontrastującą z wielkimi płytami - mówi Małgosia, Czytelniczka Budujemy Dom, która nawierzchnie układała w 2016 r.

Działka: grunt piaszczysty.

Nawierzchnie:

  1. Płyty z betonu, dwuwarstwowe, grubość 6 cm, 120 × 60 cm w kolorze szarym, cieniowanym - na ganku i chodniku od furtki do głównego wejścia.
  2. Grys kwarcowy, frakcja 8/16 mm - na podjeździe do garażu o powierzchni 50 m2.

Decyzja: Bryła domu jest bardzo prosta, dlatego wybraliśmy z mężem płyty z betonu o minimalistycznym wyglądzie. Mają delikatne przebarwienia, imitujące jasny granit. Najbardziej spodobał się nam ich duży rozmiar! Wyglądają nowocześniej w porównaniu z typowymi małymi kostkami brukowymi. Do utworzenia chodnika i ganku wystarczyło zaledwie kilkanaście elementów.

Ponieważ tego rodzaju materiał raczej nie nadaje się do utwardzenia podjazdu - pod naciskiem samochodów ciężarowych duże elementy mogłyby pękać lub klawiszować - między bramą wjazdową a garażem wysypaliśmy grys kwarcowy.

Płyty betonowe ułożono na podsypce piaskowo-cementowej, bez obrzeży
Płyty ułożono na podsypce piaskowo-cementowej, bez obrzeży.
Podest na ganku wykonano z płyt, wspartych na chodniku
Podest na ganku wykonano z płyt, wspartych na chodniku.

Nawierzchnia z płyt betonowych i grysu - rady i przestrogi:

  • Sprzedawca uprzedził nas, że przez pierwszy rok użytkowania na płytach mogą pojawić się wapienne wykwity. Zalecił po tym czasie dokładnie je umyć, wysuszyć i nanieść na nie specjalny preparat, likwidujący niepożądane białe ślady. Zgodnie z jego radą, kupiliśmy zestaw różnych płynów do mycia i impregnacji płyt. Mąż pędzlem zaaplikował je, usuwając wykwity, zabrudzenia i zielony nalot. Na końcu zaimpregnował beton. Zabezpieczenie wystarczyło na 2 lata. Wkrótce zamierza powtórzyć cały proces, bo czyste elementy wyglądają świeżo i bardziej elegancko.

    Zabrudzeń nie możemy uniknąć - pochodzą z pobliskich sosen oraz z gruntowej drogi, prowadzącej do naszej posesji. Pył z drzew i błoto zwykle zmywa deszcz, ale od czasu do czasu sięgamy po szlauch, albo myjkę ciśnieniową. Chodnik z płyt dobrze się sprawdza. Nie jest śliski, nie musimy poddawać go częstej pielęgnacji, dekoruje teren. Na elementach nie pojawiły się odpryski, pęknięcia, wżery.

    Do ułożenia traktu zatrudniliśmy kolegę budowlańca, a nie brukarza. To dlatego, że mamy na posesji piaszczysty grunt (nawet ulewny deszcz nie tworzy kałuż), w którym nie trzeba było robić głębokiej tradycyjnej podbudowy. Po zdjęciu humusu, do wykopu o głębokości 20 cm wykonawca wsypał piach wymieszany z cementem (3:1). Na tej warstwie ułożył płyty, z małą fugą. Mech w fugach nam nie przeszkadza.
  • Podjazd, utwardzony jasnym grysem, ma drobną fakturę, kontrastującą z wielkimi płytami. Jest przepuszczalny, woda opadowa dosłownie przelatuje przez kamyki. Po wichurze musimy zbierać z nawierzchni szyszki, igliwie, gałązki. Zwykle robimy to ręcznie, na bieżąco. Niekiedy uruchamiamy dmuchawę do liści - na szczęście, nie porywa kruszywa. Lubimy charakterystyczny chrzęst pod stopami i kołami samochodów.
Nawierzchnia z grysu kwarcowego na podjeździe
Pod nawierzchnią z grysu kwarcowego na podjeździe znajduje się szambo.

Koszty nawierzchni ogrodowej z płyt betonowych:

  • Płyty betonowe 2000 zł, ułożenie 1000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak zbudować i zaimpregnować domek narzędziowy?
Jak zbudować i zaimpregnować domek narzędziowy?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje