Taras na gruncie do drobnej poprawy po 2 latach użytkowania

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Taras na gruncie do drobnej poprawy po 2 latach użytkowania

Newralgiczną strefą tarasu na gruncie jest pas przylegający do ścian zewnętrznych domu. Trudno tam zagęścić podkład maszynowo. U nas tylko w tym miejscu kostka opadła. Pod dwóch latach wykonawcy musieli zdjąć ok. 20% nawierzchni, podsypać piasek z cementem, zagęścić i ponownie ją ułożyć - mówi Ewa - Czytelniczka Budujemy Dom, taras na gruncie użytkuje 5 lat

  • Powierzchnia tarasu na gruncie: 46 m2.
  • Położenie: południe i zachód, wzdłuż bocznej i tylnej elewacji, przy salonie i jadalni; narożny, zbudowany na sucho.
  • Nawierzchnia: kostka betonowa z zaokrąglonymi brzegami, żółta i antracytowa oraz w trzech rozmiarach 12×6×6 cm, 6×6×6 cm i 6×6×4 cm.
  • Podkład - warstwa gruzu betonowego o gr. 15 cm i warstwa cementowo-piaskowa o gr. 5 cm.
  • Obrzeża - krawężniki betonowe o gr. 8 cm wkopane na gł. 30 cm. Fugi - z piasku.
  • Zadaszenie: brak.
Obrzeże tarasu tworzą krawężniki o szer. 8 cm, wkopane na gł. 30 cm
Schody tarasowe też podparto grubymi krawężnikami. Wzdłuż jednego ze stopni poprowadzono rurę odprowadzającą deszczówkę z dachu Obrzeże tarasu tworzą krawężniki o szer. 8 cm, wkopane na gł. 30 cm

Decyzja: budując dom, od razu zdecydowaliśmy się na przygotowanie narożnego nasypu pod taras na gruncie. Mąż kupił pospółkę i wyselekcjonowany drobny gruz betonowy. Na wyprofilowanie nasypu o wys. 60 cm i szerokości ponad 4 m zużyliśmy 5 wywrotek pospółki, a dolną warstwę podkładu utworzyliśmy z gruzu. Nasyp osiadał później 2 lata pod własnym ciężarem. Rozłożyliśmy na nim drewniane palety, które czasowo zastąpiły nam nawierzchnię.

Kiedy nadszedł czas na ułożenie porządnej nawierzchni tarasu, ścieżek i podjazdu do garażu, wezwaliśmy fachowców ze składu bruków. To oni ułożyli na tarasie resztę podkładu i kostkę. Celowo kupiliśmy kostkę w trzech rozmiarach, żeby nawierzchnia nie wyglądała zbyt jednolicie, a podczas układania nie trzeba było ciąć bruku i produkować odpady. Szary i żółty kolor kostki dopasowaliśmy do koloru dachu i elewacji. Aby nawierzchnia była stabilna, zastosowaliśmy grube i głębokie krawężniki.

Rady i przestrogi: - Jesteśmy bardzo zadowoleni i z technologii, i z nawierzchni. Do tego stopnia, że zamierzamy zbić wylaną z betonu płytę na ganku i również tam położyć kostkę na gruncie. Na tarasie woda zawsze wsiąka w głąb podkładu, nawierzchnię łatwo się czyści, plamy z tłuszczu i kawy zmywa deszcz.

Taras tylko zamiatamy, nigdy jeszcze nie myliśmy go myjką ciśnieniową. Mech, pojawiający się w szczelinach, usuwamy środkiem antymech. Kostka barwiona w masie, i ta szara, i ta żółta, wyblakła od słońca o kilka odcieni. Ale nie robi nam to różnicy. Nadal wygląda dobrze.

Fachowcy nie zaimpregnowali nawierzchni, a my nie wiedzieliśmy, że trzeba to zrobić. Na początku pojawiały się na niej białe wykwity, ale wytarły się od butów. Odczuwalnym mankamentem tarasu jest brak zadaszenia. Próbowaliśmy zamontować markizę, lecz zaproszony fachowiec, po zmierzeniu wiatru, uprzedził, że u nas markiza… nigdy się nie rozwinie. Rzeczywiście, mieszkamy na otwartym i wietrznym terenie, więc czujnik wiatru przy markizie, trzymałby ją wciąż zamkniętą.

Newralgiczną strefą tarasu na gruncie jest pas przylegający do ścian zewnętrznych domu. Trudno tam zagęścić podkład maszynowo. U nas tylko w tym miejscu kostka opadła. Pod dwóch latach wykonawcy musieli zdjąć ok. 20% nawierzchni, podsypać piasek z cementem, zagęścić i ponownie ją ułożyć. Ze zdejmowaniem elementów nie mieli kłopotu - po prostu chwytali kostkę po kostce, a one wychodziły jak z masła. Układanie tarasu zajęło dwie dniówki, natomiast naprawa - 3 godziny. Na ułożenie nawierzchni otrzymaliśmy gwarancję 24 miesiące i zdążyliśmy z reklamacją na czas.

Koszty materiałów i robocizny: taras na gruncie ze schodkami 11 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje