Wykonanie balkonu z ocieploną płytą

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wykonanie balkonu z ocieploną płytą

Balkon to nie tylko dodatkowa przestrzeń użytkowa, ale również ważny element elewacji budynku. Podczas jego budowy należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie izolacji termicznej, aby zminimalizować ryzyko powstawania mostków termicznych. Przedstawiamy sprawdzone rozwiązania, które zapewnią komfort termiczny na balkonie.

aktualizacja: 2024-05-15 08:36:11

Powstawaniu mostków termicznych na styku ściany zewnętrznej i płyty balkonowej najłatwiej zapobiec, stosując ocieploną płytę balkonową.

Konstrukcja nośna balkonu najczęściej składa się z żelbetowej płyty o grubości 12-15 cm, osadzonej w wieńcu i stropie. W przypadku stropu monolitycznego, płytę często osadza się poniżej jego oparcia, przed jego ułożeniem.

Płytę balkonową należy ocieplić ze wszystkich stron materiałem termoizolacyjnym, takim jak styropian EPS lub polistyren ekstrudowany XPS. Zapobiegnie to ucieczce ciepła w miejscu jej osadzenia. Efektywność izolacji zależy od grubości ocieplenia, która nie powinna być mniejsza niż 10 cm.

Istotne jest również prawidłowe osadzenie płyty balkonowej w ścianie budynku. Poziom wykończonej posadzki balkonu powinien znajdować się 3-5 cm poniżej poziomu podłogi w pomieszczeniu, z którego prowadzi wyjście na balkon. Należy przy tym uwzględnić grubość warstwy izolacji cieplnej oraz warstwy dociskowej, co daje łącznie ponad 15 cm.

Wykonanie balkonu z ocieploną płytą

Ocieplenie spodniej strony płyty

Spodnią stronę płyty balkonowej ociepla się styropianem, analogicznie do ocieplania ścian metodą BSO.

Ocieplenie górnej strony płyty

Do ocieplenia górnej powierzchni płyty lepiej nadaje się polistyren ekstrudowany (XPS), ze względu na lepszą ciepłochronność, wytrzymałość mechaniczną i niską nasiąkliwość w porównaniu ze styropianem. Płyty XPS przykleja się do podłoża cienką warstwą kleju przeznaczonego do styropianu.

Wylewka dociskowa

Na warstwie ocieplenia układa się ze spadkiem 1,5-2% cementową wylewkę dociskową. W najcieńszym punkcie (przy krawędzi) powinna ona mieć grubość co najmniej 4 cm. Wylewka musi być zbrojona siatką przeciwskurczową, która zapobiega powstawaniu pęknięć.

Obróbki blacharskie

Wzdłuż wszystkich krawędzi balkonu należy wykonać obróbki blacharskie, które osłonią warstwę izolacji termicznej i umożliwią swobodny odpływ wody deszczowej oraz topniejącego śniegu.

Estetyka balkonu

Tradycyjnie wykonany balkon, z grubą i oblachowaną krawędzią, może sprawiać wrażenie masywnego. Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie prefabrykowanego zbrojenia ze stali nierdzewnej z wkładką izolacyjną. Wkładka ta oddziela beton kotwiący zbrojenie od betonu płyty balkonowej, ograniczając mostek termiczny jedynie do samego zbrojenia.

Przekrój przez balkon z ocieploną płytą
Przekrój przez balkon z ocieploną płytą

Redaktor: Redakcja BudujemyDom
Na zdjęciu otwierającym: Nieprawidłowo wykonany balkon może być przyczyną poważnego zawilgocenia ścian (fot. Schöck)

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Inż Giro

02 Feb 2020, 17:58

Jak poziom balkonu może być wyżej od poziomu pomieszczenia wewnątrz? bzdura

15 Sep 2017, 23:32

cyt.: "Płytę powinno się obłożyć ze wszystkich stron materiałem termoizolacyjnym – styropianem EPS lub polistyrenem ekstrudowanym XPS, co ograniczy ucieczkę ciepła w miejscu jej osadzenia. Efektywność izolacji zależy od grubości ocieplenia; nie powinno być ono cieńsze ...

Gość Inspektor robot

15 Sep 2017, 11:00

Wykonywałem remont płyty balkonowej , na której od spodu powstały żółte plamy z zalania wodą. Zmieniliśmy obróbki blacharskie z właściwym kapinosem , ale wełna zastosowana do ocieplenia wciąż ma w sobie wilgoć i plamy , choć małe ale wychodzą. uważam ,ze ocieplanie płyty ...

19 Sep 2016, 12:03

Cytat artykuł fachowy, gość pisze że poziom podłogi powinien się znaleźć 3-5 cm poniżej podłogi w pomieszczeniu a rysuje co innego Dziękujemy za uwagę. Poprawiliśmy rysunek.

Gość masarka

17 Sep 2016, 15:35

artykuł fachowy, gość pisze że poziom podłogi powinien się znaleźć 3-5 cm poniżej podłogi w pomieszczeniu a rysuje co innego

Gość Mariola

04 Jan 2015, 22:05

Ważnym elementem jest wykonanie odpowiedniej obróbki blacharskiej z kapinosem, która zapewni właściwy odpływ wody z nawierzchni na balkonach.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!