Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Wykonanie balkonu z ocieploną płytą

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wykonanie balkonu z ocieploną płytą

Mostkom termicznym na styku ściany zewnętrznej i płyty balkonowej najłatwiej zapobiec, jeśli zastosuje się ocieploną płytę balkonową.

Konstrukcją nośną balkonu najczęściej jest żelbetowa płyta grubości 12-15 cm osadzona w wieńcu i w stropie (jeśli strop jest monolityczny, często konieczne jest jej osadzenie poniżej oparcia stropu, a więc przed jego układaniem).

Płytę powinno się obłożyć ze wszystkich stron materiałem termoizolacyjnym - styropianem EPS lub polistyrenem ekstrudowanym XPS, co ograniczy ucieczkę ciepła w miejscu jej osadzenia. Efektywność izolacji zależy od grubości ocieplenia; nie powinno być ono cieńsze niż 10 cm.

Należy uważnie dobrać miejsce osadzenia płyty balkonowej w ścianie domu. Poziom wykończonej posadzki balkonu powinien znaleźć się 3-5 cm poniżej poziomu podłogi w pomieszczeniu, z którego wychodzi się na balkon. Trzeba przy tym uwzględnić grubość warstwy izolacji cieplnej oraz warstwę dociskową, a więc łącznie ponad 15 cm.

Wykonanie balkonu z ocieploną płytą

Ocieplenie spodniej strony płyty wykonuje się ze styropianu (w ten sam sposób jak ocieplanie ścian metodą BSO). Na ocieplenie płyty od góry lepiej nadaje się polistyren ekstrudowany o lepszej ciepłochronności i wytrzymałości mechanicznej niż styropian, oraz niewielkiej nasiąkliwości. Elementy ocieplenia przykleja się do podłoża cienką warstwą kleju do styropianu.

Na warstwie ocieplenia układa się ze spadkiem 1,5-2% cementową wylewkę dociskową. W najcieńszym miejscu (przy krawędzi) powinna mieć ona grubość co najmniej 4 cm. W wylewce powinno się ułożyć zbrojenie przeciwskurczowe zapobiegające powstawaniu pęknięć.

Wzdłuż wszystkich krawędzi balkonu niezbędne są obróbki blacharskie osłaniające warstwę izolacji cieplnej i umożliwiające swobodny odpływ wody deszczowej oraz topniejącego śniegu.

Tak wykonany balkon wygląda dość ciężko ze względu na grubą, oblachowaną krawędź. Rozwiązaniem problemu może być użycie prefabrykowanego zbrojenia ze stali specjalnej z wkładką izolacyjną. Wkładka ta oddziela beton kotwiący zbrojenie od betonu płyty balkonowej, dzięki czemu mostek zostaje ograniczony do samego zbrojenia.

Przekrój przez balkon z ocieploną płytą
Przekrój przez balkon z ocieploną płytą

Cezary Jankowski
Na zdjęciu otwierającym: Nieprawidłowo wykonany balkon może być przyczyną poważnego zawilgocenia ścian (fot. Schöck)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Inż Giro

02 Lut 2020, 16:58

Jak poziom balkonu może być wyżej od poziomu pomieszczenia wewnątrz? bzdura

time image

15 Wrz 2017, 21:32

cyt.: "Płytę powinno się obłożyć ze wszystkich stron materiałem termoizolacyjnym – styropianem EPS lub polistyrenem ekstrudowanym XPS, co ograniczy ucieczkę ciepła w miejscu jej osadzenia. Efektywność izolacji zależy od grubości ocieplenia; nie powinno być ono cieńsze ...

time image

Gość Inspektor robot

15 Wrz 2017, 09:00

Wykonywałem remont płyty balkonowej , na której od spodu powstały żółte plamy z zalania wodą. Zmieniliśmy obróbki blacharskie z właściwym kapinosem , ale wełna zastosowana do ocieplenia wciąż ma w sobie wilgoć i plamy , choć małe ale wychodzą. uważam ,ze ocieplanie płyty ...

time image

19 Wrz 2016, 10:03

Cytat artykuł fachowy, gość pisze że poziom podłogi powinien się znaleźć 3-5 cm poniżej podłogi w pomieszczeniu a rysuje co innego Dziękujemy za uwagę. Poprawiliśmy rysunek.

time image

Gość masarka

17 Wrz 2016, 13:35

artykuł fachowy, gość pisze że poziom podłogi powinien się znaleźć 3-5 cm poniżej podłogi w pomieszczeniu a rysuje co innego

time image

Gość Mariola

04 Sty 2015, 21:05

Ważnym elementem jest wykonanie odpowiedniej obróbki blacharskiej z kapinosem, która zapewni właściwy odpływ wody z nawierzchni na balkonach.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje