Jeśli plamy z oleju silnikowego z kostki brukowej nie zostały usunięte od razu, z upływem czasu jest jeszcze gorzej. Wcześniej, czy później nadchodzi moment, kiedy trzeba je wyczyścić. Okazuje się, że nie jest to takie proste. Czym usunąć plamy po oleju silnikowym z betonowej kostki brukowej? Sprawdzamy i przedstawiamy raport dostępnych rozwiązań.
Czy usunięcie starych plam z oleju na kostce brukowej jest możliwe?
Trzeba zdać sobie sprawę z jednej rzeczy. Mianowicie powierzchnia kostki jest chropowata, a olej jest płynny, stare plamy są więc niejako już "wżarte" w głąb betonu. Olej z biegiem czasu przenika bardzo głęboko w głąb kostki brukowej na podjeździe, dlatego tak trudno jest go usunąć. Ostatecznie pada pytanie: czym zmyć olej z kostki? Dobra wiadomość jest taka, że usunięcie nawet tak trudnych i uporczywych plam z powierzchni kostki jest możliwe. Wymaga jednak przemyślanych i sprawdzonych rozwiązań.
Usuwanie plam z kostki brukowej domowymi sposobami - czy się sprawdzi?
Internet pęka w szwach od porad na temat usunięcia oleju z kostki brukowej domowymi sposobami. Czytamy zatem, że pomaga soda oczyszczona, ocet, coca-cola, sól, proszek do prania, czy płyn do mycia naczyń. My będziemy szczerzy. Mogą być skuteczne w przypadku postępowania ze świeżą plamą, jeśli zareagujemy natychmiast. Natomiast mając do czynienia ze starymi plamami z oleju silnikowego, żadna z tych metod się nie sprawdzi. Szkoda czasu i zachodu. Zaschnięty olej to tłusta, odporna na takie zabiegi maź. Warto zatem od razu przejść do rozwiązań, które sprawdzą kiedy mamy do czynienia ze stara plamą oleju na kostce brukowej.
Środki do czyszczenia kostki brukowej - jakie wybrać na tłuste plamy z oleju silnikowego?
Producenci prześcigają się w ofertach preparatów i specyfików do czyszczenia kostki brukowej i większość z nich sprawdza się, kiedy chcemy zmyć powierzchowne zabrudzenia. W przypadku oleju hydraulicznego jednak nie sprawdzi się większość z nich. Tutaj potrzebny jest profesjonalny preparat, przeznaczony do zadań specjalnych, który w nazwie będzie miał słowo "oil", a w składzie m.in. czynniki aktywnie odtłuszczające. To preparaty dedykowane usuwaniu smarów i olejów z porowatych powierzchni. Zrobiliśmy przegląd preparatów do usunięcia plam oleju z kostki brukowej, dostępnych na rynku i wskazujemy te, które zdobyły najlepsze oceny użytkowników na popularnym portalu sprzedażowym.
- NIGRIN - 500 ml - producent zaleca nanieść preparat na plamę, pozostawić do powstania jasnego proszku i odessać lub zmieść proszek.
- ProElite Oil Spoter 500 ml - zawartość wystarcza do wyczyszczenia powierzchni 1,5 m2. Optymalny czas oczekiwania na efekt po naniesieniu na powierzchnię - 12 godzin.
- TENZI 1000 ml - należy nanieść za pomocą spryskiwacza na plamę z oleju na kostce i odczekać do 15 minut.
- PRIMACOL 500 ml (dostępny w Leroy Merlin) - zawartość należy rozlać na plamę, odczekać aż wyschnie i zamieść pozostałość.
Jak stosować chemiczne preparaty do usunięcia plam z oleju silnikowego?
Używając preparatów do czyszczenia kostki brukowej z oleju, należy ściśle stosować się do zaleceń producenta. To preparaty chemiczne i toksyczne, mogące zagrażać zdrowiu w sytuacji ich niewłaściwego użytkowania. Czasem przy uporczywych plamach z oleju warto użyć ich ponownie, jeśli efekt za pierwszym razem nie jest zadowalający. Należy też pamiętać o tym, że niektóre środki mogą odbarwiać powierzchnię kostki brukowej, dlatego warto zrobić wcześniej próbę na mało widocznym fragmencie kostki.
Usuwanie plam oleju z kostki brukowej za pomocą myjki ciśnieniowej
Myjka ciśnieniowa jest sprawdzonym i skutecznym sposobem na tłuste plamy na kostce. Najlepiej sprawdzi się myjka ciśnieniowa ciepłowodna. Urządzenie podgrzewa wodę nawet do 80 stopni C, co zwiększa skuteczność usuwania tłustych plam. Najpierw powierzchnię kostki nanoszona jest woda pod ciśnieniem, wzbogacona detergentem wytwarzającym aktywną pianę. Następnie kostka spłukiwana jest wodą z myjki bez detergentu. Metoda ta pozwoli usunąć wieloletnie, uporczywe plam z oleju. W taki sprzęt wyposażone są jednak z reguły specjalistyczne firmy, zajmujące się profesjonalnym czyszczeniem powierzchni na zewnątrz.

Pozostaje pytanie, czy usuniemy olej z kostki brukowej przy użyciu zwykłej, ogólnodostępnej myjki ciśnieniowej? Jest to możliwe. Największą skuteczność można uzyskać, rozprowadzając na zabrudzonych miejscach odpowiedni detergent, dokładne wyszorowanie powierzchni szczotką, a następnie spłukanie myjką ciśnieniową. Należy zastosować dysze przeznaczone do mycia kostki brukowej. Warto przy okazji umyć cały podjazd, ponieważ w przeciwnym wypadku widoczne będą jasne plamy w miejscu zmycia tych olejowych.
Ważne! Przed rozpoczęciem prac należy podjazd z kostki oczyścić z nieczystości powierzchniowych, czyli liści, piasku i kamieni.
Usuwanie plam oleju silnikowego z kostki brukowej za pomocą palnika
Usunąć olej z kostki brukowej można też za pomocą palnika gazowego. Sposób ten jest dość kontrowersyjny, ale skuteczny i potwierdzony testami, które można znaleźć na portalu YT. Pod wpływem ognia olej z powierzchni kostki wypala się i znika. Czasem pozostaje mniej widoczny ślad na powierzchni kostki i wtedy warto po wypaleniu plamy przetrzeć powierzchnię kostki szczotką drucianą. Jeśli nie pomaga, można celem uzyskania pożądanego efektu użyć środka chemicznego lub/i myjki ciśnieniowej. Wskazane jest, aby palnik wyposażony był w opcję pracy w trybie turbo, wtedy plama znika szybciej. W przypadku niewielkich plam wystarczy jednak zwykły palnik gazowy na kartusz.
Ten sposób dobrze sprawdzi się na szarej kostce, natomiast na kolorowej kostce na podjeździe lepiej zrobić próbę na niewielkim obszarze i obserwować, czy kostka się nie odbarwia. Niezwykle ważne są zasady BHP podczas wykonywania wypalania plam z oleju z kostki, czyli zastosowanie odzieży ochronnej oraz przyłbicy, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury niewielkie fragmenty betonu mogą odpryskiwać. W trosce o swoje zdrowie z palnikiem należy postępować bardzo ostrożnie.
- Czym najlepiej ogrzać się na tarasie?
- Jak zamocować słup drewniany do betonu?
- Jak montować palisadę betonową?
- Jak pozbyć się mchu z trawnika, podjazdu i schodów domowym sposobem?
Czym czyścić kostkę brukową na co dzień? Poradnik pielęgnacji kostki brukowej
Sposobów na czyszczenie kostki brukowej jest wiele, jednak systematyczne prace porządkowe mogą ograniczyć się umycia jej dwa razy w roku (wiosną i jesienią). Do mycia powierzchni kostki warto używać detergentów, które przeznaczone są również do niszczenia zielonych nalotów. Do cyklicznych zabiegów należy również odchwaszczanie szczelin, które można przeprowadzać, stosując preparaty chwastobójcze. Ważne jest, aby wybierać te nieszkodliwe dla środowiska, które są znakomitym zamiennikiem szkodliwego dla ekosystemu Roundupu.
Impregnacja kostki brukowej - lepiej zapobiegać!
Zamiast zastanawiać się, czym usunąć tłuste plamy z kostki brukowej, warto im zapobiegać. Rozwiązaniem jest impregnacja kostki brukowej. Zasada działania impregnacji jest zbieżna z tą, która funkcjonuje w przypadku zabezpieczania kamiennych płytek, czy blatów. Kostka impregnowana zabezpieczona jest głęboko impregnatem i w rezultacie nie wchłania wody, co czyni jej strukturę odporną na kruszenie i pękanie.

Impregnat ogranicza również znacznie powstawanie uporczywych plam po oleju. Po prostu łatwiej je zmyć, ponieważ nie mają możliwości wchłonąć się głęboko w strukturę kostki. Nie bez znaczenia pozostaje fakt większej odporności na ścieranie, zablokowanie powstawania wykwitów wapiennych i porastania mchem oraz ochrona barwy kostki. Podłoże można zaimpregnować samodzielnie za pomocą odpowiedniego preparatu i wałka malarskiego.
Czyszczenie kostki brukowej: podsumowanie
Usuwanie plam olejowych z kostki brukowej nie jest łatwe. Starych plam nie da się usunąć domowymi sposobami, ponieważ wymagają zastosowania specjalistycznych środków do usuwania oleju i nierzadko fachowego sprzętu. Warto więc wcześniej zaimpregnować kostkę, ograniczając straty. Jeśli jednak kostka nie została zaimpregnowana i plamy po oleju na kostce już powstały, warto sięgnąć po któreś z wyżej wymienionych rozwiązań lub zatrudnić specjalistyczną firmę do ich usunięcia.
fot. otwierająca: Adobe Stock
-
Czy domowe sposoby usuwania plam z oleju na kostce brukowej są skuteczne?
Nie, domowe sposoby, takie jak soda oczyszczona, ocet czy płyn do naczyń, nie usuwają skutecznie starych plam z oleju silnikowego. Działają jedynie na świeże plamy, jeśli zareagujemy natychmiast. -
Czym naprawdę można usunąć stare plamy z oleju z kostki brukowej?
Do usunięcia starych plam z oleju potrzebne są specjalistyczne środki chemiczne, przeznaczone do porowatych powierzchni. W składzie powinny zawierać aktywne substancje odtłuszczające. -
Czy do czyszczenia kostki brukowej z oleju trzeba używać myjki ciśnieniowej?
Tak, myjka ciśnieniowa znacząco zwiększa skuteczność czyszczenia, zwłaszcza jeśli używamy ciepłej wody i odpowiednich detergentów. Pomaga usunąć resztki oleju po zastosowaniu preparatów chemicznych. -
Jak zapobiegać powstawaniu plam olejowych na kostce brukowej?
Najlepszym sposobem jest impregnacja kostki brukowej. Chroni ona powierzchnię przed wnikaniem cieczy, ułatwia późniejsze czyszczenie i ogranicza ryzyko trwałych zabrudzeń. -
Czy można wypalać plamy z oleju na kostce palnikiem gazowym?
Tak, ale ta metoda wymaga dużej ostrożności. Wypalanie oleju jest skuteczne, ale może uszkodzić lub odbarwić kostkę, szczególnie kolorową. Należy bezwzględnie przestrzegać zasad BHP. -
Czytaj więcej Czytaj mniej