Sposoby czyszczenia kostki brukowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Sposoby czyszczenia kostki brukowej

Układana na podjazdach, wokół domu lub w ogrodzie kostka brukowa jest narażona na różnego rodzaju zabrudzenia. Wymaga nie tylko czyszczenia, ale również okresowej impregnacji. Sprawdź, jakie są sposoby usuwania zanieczyszczeń z nawierzchni brukowej?

aktualizacja: 2022-02-08 13:46:27

Czyszczenie kostki brukowej

Systematyczne zabiegi pielęgnacyjne zapewniają utrzymanie schludnego wyglądu kostki brukowej. Podczas czyszczenia nie wolno zapominać również o przestrzeniach pomiędzy kostkami, impregnacji, a także uzupełnianiu szczelin piaskiem. Głębokie szczeliny mogą prowadzić do mikrouszkodzeń i w efekcie do poluzowania się kostki, a następnie do jej zniszczenia.

Czyszczenie kostki brukowej może przebiegać na kilka sposobów i jest uzależnione od rodzaju zabrudzenia.

Można zdecydować się na:

 • mycie ręczne z użyciem szczotki o ostrym włosiu w przypadku niewielkich zabrudzeń,
 • mycie przy pomocy węża ogrodowego,
 • mycie przy pomocy myjki wysokociśnieniowej,
 • mycie z użyciem preparatów chemicznych,
 • piaskowanie (czyszczenie mechaniczne przy pomocy urządzenia wysokociśnieniowego wyposażonego w lancę dostarczającą ścierniwo o grubości 2-8 mm),
 • szlifowanie kostki brukowej specjalnymi tarczami.

Impregnacja kostki brukowej

Kostkę brukową impregnuje się natychmiast po jej ułożeniu. Dzięki temu podjazd czy też droga prowadząca do domu jest zabezpieczona przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także różnych substancji chemicznych.

Zaimpregnowana nawierzchnia podjazdu z kostki brukowej jest bardziej trwała i może przedłużyć żywotność materiału narażonego na duże obciążenia.

Impregnacja jest także niezbędna, jeżeli kostka brukowa jest czyszczona:

 • myjkami wysokociśnieniowymi,
 • piaskowana,
 • szlifowana.

Wszystkie powyższe zabiegi osłabiają kostkę brukową i odsłaniają jej pory, w związku z czym zanieczyszczenia łatwiej osadzają się na powierzchni podjazdu lub ścieżki.

Impregnację przeprowadzamy w suche i słonecznie dni, ale pamiętając o tym, że powierzchnia nie może być zbyt nagrzana.

Zaleca się wykonywać ją co 2-3 lata i wybierać preparaty, które nie zawierają rozpuszczalnika i wzmacniają ochronę przed mrozem.

Możesz wybrać również impregnaty, które nabłyszczają powłokę kostki lub takie, które nie zmieniają jej wyglądu, np. impregnaty polimerowe.

Urządzenia do czyszczenia kostki

Do czyszczenia kostki brukowej przydatne będą myjki wysokociśnieniowe.

Podczas wyboru urządzenia należy kierować się, takimi parametrami jak:

 • ciśnienie robocze na poziomie przynajmniej 140 barów,
 • wydajność urządzenia o przepływie 400 l na godzinę,
 • zdolność do podgrzewania wody oscylująca w granicach 50ºC.

Mycie ciśnieniowe wymaga zazwyczaj długiego węża, którego maksymalna długość powinna wynosić ok. 12 m. Zwróć również uwagę na lancę regulującą strumień wody. Do mycia wysokich murów zastosuj lancę teleskopową. 

Mycie kostki brukowej
Powierzchniowe zabrudzenia kostki brukowej łatwo usuniesz przy pomocy myjki wysokociśnieniowej, fot. Tikkurila.

Koszt mycia kostki brukowej

Myjka ciśnieniowa z silnikiem indukcyjnym i funkcją wykorzystywania deszczówki kosztuje ok. 900-1200 zł. Natomiast za prostsze modele, które równie dobrze będą pełnić swoją rolę, zapłacimy ok. 300-500 zł.

Jeżeli zdecydujesz się na wynajęcie profesjonalnej firmy czyszczącej, to ostateczna cena usługi będzie zależeć m.in. od rodzaju i rozmiaru zanieczyszczeń, ogólnego stanu nawierzchni, odległości pomiędzy firmą a klientem.

Często usługodawcy stosują praktykę obniżania stawki za 1 m2, jeżeli zlecamy umycie dużej powierzchni.

Orientacyjny koszt usuwania z kostki brukowej:

 • delikatnych zabrudzeń od ok. 5 zł za m2,
 • mchów - od ok. 8 zł za m2,
 • tłustych plam - ok. 10-20 zł za m2,
 • plam po budowie i remoncie - ok. 20-50 zł za m2.

Białe wykwity na kostce brukowej

Białe wykwity to związki wapnia, które są rozpuszczalne w wodzie. W wyniku parowania na powierzchni kostki powstaje biały nalot. Jest to zabrudzenie ciężkie do usunięcia. Nalot soli wapnia znika po około 2 latach od położenia kostki. Duże znaczenie mają warunki atmosferyczne, takie jak opady i słońce, a także intensywne użytkowanie. Usuwanie nalotów wapnia można przyspieszyć dzięki myjce ciśnieniowej. Do czyszczenia białych plam z kostki nie używamy kwaśnych związków organicznych.

Czyszczenie kostki brukowej z piasku i osadu

Zabrudzenia kostki brukowej z piasku i osadu są łatwe do usunięcia. Wystarczy użyć węża ogrodowego wyposażonego w pistolet z odpowiednią dyszą lub myjki ciśnieniowej. Strumień ustawiamy na rotacyjny o szerokim zasięgu. 

Czyszczenie kostki brukowej z mchu, chwastów i porostów

Zanim położymy kostkę brukową w ogrodzie, należy upewnić się, czy podłoże zostało do tego odpowiednio przygotowane. Trzeba zapewnić spadek umożliwiający spływanie wody deszczowej z powierzchni kostki i wykonać warstwy przepuszczające.

Chwasty można usuwać ręcznie, ale jest to pracochłonne. Doraźne sposoby to użycie palnika gazowego lub myjki ciśnieniowej. Natomiast największą skuteczność wykazują różnego rodzaju detergenty w postaci oprysków, np. herbicydy. 

Usuwanie mchów
Skutecznym sposobem walki z mchami i porostami jest ich opryskiwanie, np. herbicydami, fot. Kärcher. 

Czyszczenie kostki brukowej z oleju samochodowego i tłuszczu 

Świeże plamy z oleju samochodowego i tłuszczu należy zasypać piaskiem, a następnie umyć wodą z dodatkiem odplamiacza. 

Natomiast stare zabrudzenia można próbować usunąć przy pomocy specjalnych preparatów do czyszczenia oleju i tłuszczu. Należy pamiętać, by nie trzeć kostki brukowej zbyt mocno. 

Czyszczenie kostki brukowej z cementu i farb elewacyjnych

Powierzchniowe zabrudzenia z cementu można spróbować zdrapać miejscowo przy pomocy szpachli lub małego młotka. Kolejnym krokiem jest umycie powierzchni myjką wysokociśnieniową. 

Jeżeli zabrudzenia są nadal widoczne, sięgnijmy po środek na bazie kwasów. Przed jego użyciem należy zwilżyć powierzchnię wodą i stosować na jak najmniejszym obszarze, bo odbarwia kostkę. 

Usuwanie zanieczyszczeń po budowie jest trudne i może okazać się, że powyższe zabiegi nie przyniosą pożądanego skutku. Wtedy jest konieczne sięgnięcie po pomoc firmy ze specjalistycznym sprzętem, która wyczyści nawierzchnię metodą piaskowania lub specjalnymi tarczami szlifującymi

Plamy na kostce z farb elewacyjnych można spróbować zmyć myjką ciśnieniową z funkcją podgrzewania wody, ustawiając temperaturę na maksymalną. Jest to efektywny sposób, ale jeżeli nie pomoże, to można sięgnąć po specjalny rozpuszczalnik. Pamiętajmy, że należy go stosować miejscowo. 

Czyszczenie kostki brukowej z rdzy

Plamy z rdzy na kostce brukowej pojawiają się, jeżeli w kruszywie znajdują się zanieczyszczenia, np. piryty lub tlenki żelaza. Częstym winowajcą są również metalowe meble ogrodowe lub zbrojenia wykonane zbyt blisko nawierzchni. Rdzawe plamy będą również wychodzić podczas systematycznego kontaktu z wodą (opady lub podlewanie roślin). 

Usunięcie rdzy jest możliwe przy pomocy specjalnego preparatu - odrdzewiacza do kostki brukowej. Jednak najlepszym sposobem jest zapobieganie, czyli regularna impregnacja nawierzchni.

Domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej

Do popularnych środków, dzięki którym samodzielnie możesz wyczyścić kostkę brukową, należą:

1. Ocet - usuwa powierzchowne plamy z kostki brukowej, a także wspomaga walkę z mchem i chwastami. Ten tani środek nie wpływa negatywnie na glebę i nie przebarwia kostki. Roztwór z octu i wody przygotowujemy w proporcjach 2:1.

2. Soda oczyszczona zmieszana z wodą sprawdzi się do czyszczenia świeżych, tłustych plam. 

3. Coca-cola usuwa rdzę oraz tłuste plamy. Na zabrudzenia wylewamy napój i pozostawiamy na kilka godzin, a następnie przy pomocy ręczników papierowych i wody usuwamy płyn z kostki.

Do czyszczenia kostki brukowej nie stosujemy popularnych środków wybielających i proszku do prania. Możemy jednak umyć podjazd płynem do naczyń. 

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Kärcher

 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje