Czy warto zbudować taras drewniany? Ile wytrzyma i jak go pielęgnować? To najczęstsze pytania pojawiające się na forum. Taras drewniany jest elegancki, ponadczasowy, funkcjonalny, ekologiczny, ale też wymagający. Świetnie prezentuje się zarówno przy domu nowoczesnym, jak i utrzymanym w bardziej tradycyjnym stylu, znakomicie współgra też z zielenią ogrodu, kamieniem naturalnym i elementami małej architektury. Aby jednak taras drewniany dobrze się prezentował, trzeba go regularnie konserwować. Jeśli nie mamy na to czasu lub chęci, lepiej zrezygnować z drewnianego tarasu. Alternatywą może być wtedy taras z kompozytów. Materiał ten wygląda jak drewno, ale nie wymaga okresowej pielęgnacji.
Czy warto zrobić taras drewniany? Zalety i wady
Tarasy drewniane maja wiele zalet. Są naturalne, dobrze wyglądają i doskonale pasują do otoczenia. Dlatego od lat cieszą się dużą popularnością. Jedyną ich wadą jest to, że drewno na tarasie - zwłaszcza gdy znajduje się pod gołym niebem i jest narażone na wiele czynników niszczących - wymaga specjalnej troski, bo w przeciwnym razie może szybko ulec biodegradacji. Dlatego jeśli chcesz zrobić taras drewniany, pamiętaj, że wymaga on systematycznej pielęgnacji i impregnacji. Okazuje się, że umiejscowienie drewnianego tarasu względem stron świata również ma znaczenie, jeśli chodzi o jego trwałość.
Gdzie zbudować taras z drewna?
Najwięcej słońca jest od strony południowej. Z kolei od północy dłużej utrzymuje się śnieg i wilgoć, większe jest też ryzyko rozwoju grzybów i glonów. Może to inicjować różne procesy skracające żywotność drewnianych tarasów.
Modny drewniany taras powinien być funkcjonalny. Dobrze, jeśli znajdzie się blisko salonu, jadalni i kuchni. na taras powinno prowadzić też wygodne wyjście. Dobrze, jeśli drewniany taras ma regularny kształt - wówczas będzie tańszy w budowie. Powinien też naturalnie łączyć się z ogrodem. ,,Przegrodami’’ mogą być w tym wypadku stylowe meble, donice z kwiatami bądź elementy małej architektury.
Jakie deski na taras wybrać? Drewno krajowe
W tej chwili do budowy drewnianych tarasów wykorzystuje się zarówno krajowe gatunki drewna, jak i gatunki egzotyczne. Każdy z nich ma swoją specyfikę. Różnice dotyczą koloru, usłojenia, faktury, twardości i trwałości. W palecie kolorystycznej gatunków krajowych można zauważyć domieszkę szarości, w egzotycznych - czerwone i pomarańczowe refleksy. Nie ma czegoś takiego, jak najmodniejszy kolor deski na taras, bo wszystko jest tak naprawdę kwestią gustu. Na pewno do zielonej trawy, roślin, elewacji z cegły klinkierowej czy kamienia będą pasowały wszelkie odcienie brązu. Najtańsze deski na taras są wykonane z drewna sosnowego. Sosna jest jednak miękka, więc takie deski na tarasie będą się rysowały i szybko ulegną biodegradacji. O wiele lepszy deski na taras będą z modrzewia. Inne gatunki krajowe polecane do budowy tarasu to dąb, jesion czy akacja.
Termodrewno - odporne i trwałe drewno na taras
Ciekawą opcją desek na taras, choć o kilkadziesiąt procent droższą od zwykłego drewna, jest termodrewno (na ogół termososna i termojesion). Powstaje ono w wyniku zmiany struktury zwykłego drewna przy użyciu wysokiej temperatury i pary wodnej. Z drewna usuwana jest woda, żywice i substancje lotne. Tego typu modyfikacja chroni deski na tarasie przed niszczeniem. Nie rozwijają się na nich grzyby i pleśnie, mniej chłoną wodę, są odporniejsze na wilgoć i wahania temperatury, przez co nie mają takiej skłonności do paczenia. Proces modyfikacji termicznej sprawia, że drewno nabiera ciemnobrązowej barwy (sosna jest miodowo-brązowa), przypominającej wiele gatunków egzotycznych.
Taras z drewna egzotycznego
Deski na taras z drewna egzotycznego, są niestety, bardzo drogie. Największym uznaniem i co za tym idzie popularnością do budowy tarasów cieszą się deski z drewna egzotycznego takich gatunków, jak:
- bangkiraj,
- ipe,
- merbau,
- iroko,
- garapa,
- badi,
- cumaru,
- lapacho,
- mukulungu,
- teak.
Wszystkie są twarde, odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale też zawierają dużo naturalnych substancji impregnujących (olejków, garbników), dzięki czemu ,,odpychają’’ wodę i są mniej podatne na biodegradację. Do tej grupy można też zaliczyć bardzo wytrzymały na wahania temperatury modrzew syberyjski. Drewno egzotyczne do budowy tarasu ma niekiedy bardzo ciekawą kolorystykę i oryginalną fakturę, dzięki czemu takie tarasy dobrze komponują się z domami o nowoczesnym wyglądzie. Wymagają na pewno mniej zabiegów pielęgnacyjnych niż gatunki krajowe, są też od nich trwalsze.
Jak zbudować taras drewniany
Taras drewniany można zbudować samodzielnie. Taras z desek drewnianych buduje się na legarach, aby ułatwić odprowadzanie wody, odizolować drewno od wilgotnego podłoża oraz zapewnić dobrą cyrkulację powietrza. Deski do budowy tarasu drewnianego stanowiące jego zewnętrzną powłokę mogą mieć różną długość, grubość i szerokość. Mogą być też w rozmaity sposób wykończone. Gładkie deski tarasowe elegancko wyglądają, ale mają tendencję do odkształcania się pod wpływem wahania temperatury, a w deszczowy dzień lub zimą łatwiej się na nich poślizgnąć. Z kolei deski na taras ryflowane mniej się paczą i zapewniają lepszą przyczepność, ale w rowkach zbierają się zatrzymujące wilgoć zanieczyszczenia. Jeżeli regularnie się ich nie czyści, deski takie mogą łatwiej ulec erozji. Inną wadą jest to, że mniej widać na nich rysunek słojów.
Legary do budowy tarasu drewnianego przeważnie opierają się na betonowych, punktowo wpuszczonych w podłoże bloczkach, ale można też przytwierdzić je do dowolnej, utwardzonej powierzchni (betonowej płyty, kostki itp.). Taras drewniany należy wykonać z lekkim spadkiem od strony budynku, co ułatwi spływanie wody. Legary, do których mocuje się deski tarasowe powinny być zrobione z zaimpregnowanych ciśnieniowo kantówek, co znacznie przedłuży ich trwałość. Jeśli chcemy wykonać taras drewniany, pamiętajmy aby drewno nie stykało się bezpośrednio z betonem, pod spód dobrze jest podłożyć warstwę papy, a jeszcze lepiej umocować je w specjalnych, metalowych obejmach.
Im fundamentowych podpór jest więcej, tym kantówki, do których będziemy mocować deski tarasowe, mogą być węższe. Deski drewniane mogą mieć różne grubości, które przeważnie zawierają się w przedziale od 2 do 4 cm. Grubsze są bardziej stabilne i rozstaw legarów, do których będziemy je przytwierdzać może być wtedy większy. Cieńsze deski wymagają większego zagęszczenia legarów. Deski tarasowe drewniane do legarów można mocować na różne sposoby. Coraz częściej stosuje się niewidoczne elementy czy systemy mocujące, w skład których wchodzą m.in. listwy maskujące, łączniki i zaślepki. Kupując deski - czy to drewniane czy kompozytowe - można zamówić je od razu z całym systemem do montażu tarasu. Między deskami drewnianymi na tarasie dobrze jest zachować niewielkie odstępy. Drewno przez cały czas pracuje i ułożone zbyt ciasno deski mogłyby się nadmiernie odkształcać, popękać. Poza tym, dzięki przerwom pod powierzchnią tarasu jest przepływ powietrza, co zmniejsza ryzyko zawilgocenia i zagrzybienia desek.
Czym pomalować taras drewniany?
Deski tarasowe impregnowane odnawia się co kilka lat, czyszcząc je i nakładając kolejną warstwę impregnatu. Natomiast deski na taras olejowane wymagają powtórnego pokrycia olejem przynajmniej raz do roku. Zabieg ten nie tylko zabezpiecza drewniany taras przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych i „odpycha” wodę, ale także wydobywa z drewna głębię, wysyca kolor i podkreśla rysunek słojów sprawiając, że drewniany taras o wiele ładniej wygląda. Olejowanie drewnianego tarasu najlepiej wykonywać wiosną, ale optymalną ochronę uzyskamy jeśli przeprowadzimy je także jesienią.
- Jak zamocować słup drewniany do betonu?
- Jak montować palisadę betonową?
- Jak pozbyć się mchu z trawnika, podjazdu i schodów domowym sposobem?
- Jak stworzyć zacienione miejsce wypoczynku na tarasie i w ogrodzie?
Jak myć i czym impregnować drewno na tarasie?
Jak zabezpieczyć taras drewniany? Prace konserwacyjne należy zacząć od umycia drewnianego tarasu ciepłą wodą z dodatkiem specjalnych środków pielęgnacyjnych. Nie używajmy do mycia drewnianego tarasu silnych detergentów, ponieważ matowieją od nich deski. Drewnianych tarasów nie należy czyścić myjkami ciśnieniowymi, ponieważ silny strumień wody może wypłukać z drewna naturalne barwniki. W sezonie letnim warto odkurzyć czy
zamieść powierzchnię tarasu co kilka dni. Do usuwania trudnych zabrudzeń na drewnianym tarasie warto kupić specjalny środek pielęgnacyjny. Są też w sprzedaż odszarzacze, jeśli nasze deski zrobiły się matowe i sine.
Czym pomalować drewnianą podłogę na tarasie? Do równomiernego rozprowadzenia oleju na deskach tarasowych znakomicie nadaje się szeroki pędzel z grubym włosem. Do drewnianych tarasów stosujemy preparaty, które tworzą powłokę hydrofobową, która odpycha cząsteczki wody. Do impregnacji tarasu z drewna można użyć oleju lnianego, tzw. pokostu, albo któregoś z olejów, zawierających wnikające w drewno woski. Do zabezpieczenia desek na tarasie z drzew iglastych dobrze jest stosować oleje z biocydami, które stanowią dobre zabezpieczenie przed grzybami i sinizną. Warto zwrócić uwagę na to, aby olej do tarasu drewnianego zawierał filtr UV, chroniący drewno przed patynowaniem. Zabiegi olejowania tarasu z drewna zaleca się przeprowadzać, gdy temperatura powietrza nie przekracza 25°C, a wilgotność 60%.
Czy warto zbudować taras drewniany? Podsumowanie
Taras drewniany to estetyczne i ekologiczne rozwiązanie, które doskonale komponuje się z ogrodem i różnymi stylami architektonicznymi. Wymaga jednak regularnej konserwacji, co może być jego wadą. Najpopularniejsze materiały to drewno krajowe, egzotyczne oraz termodrewno, które różnią się trwałością i ceną. Kluczowe jest odpowiednie zaimpregnowanie i pielęgnacja, aby taras służył przez wiele lat. Alternatywą dla osób preferujących mniejszą konserwację są tarasy z kompozytów, które imitują drewno, ale są mniej wymagające w utrzymaniu.
Fot. otwierająca: Tarasy drewniane mogą z czasem zmieniać barwę, kompozytowe do końca zachowają pierwotną kolorystykę (fot. JAF POLSKA)