Drewno w ogrodzie: jak je chronić?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Drewno w ogrodzie: jak je chronić?

Drewniane płoty, domki narzędziowe czy pergole to nie tylko elementy funkcjonalne, ale i estetyczne dopełnienie ogrodu. Naturalny urok drewna doskonale komponuje się z zielenią, nadając przestrzeni przyjazny charakter.

aktualizacja: 2024-05-28 11:51:27

Niestety, drewniane konstrukcje wystawione na działanie czynników atmosferycznych - deszczu, śniegu, intensywnego słońca - szybko tracą swój blask i mogą ulec uszkodzeniu. Na szczęście, o ich właściwą pielęgnację i ochronę możemy zadbać samodzielnie. Wystarczy wybrać odpowiedni produkt do zabezpieczania drewna.

Ochrona przed słońcem i deszczem

Mimo niewielkiej ilości opadów latem, drewno ogrodowe narażone jest na silne działanie promieni słonecznych. Słońce powoduje utlenianie się powierzchniowych warstw drewna, co prowadzi do utraty koloru (szarzenie) i osłabienia jego struktury.

Dlatego drewno na zewnątrz powinno być zabezpieczone produktami z filtrami UV, chroniącymi przed szkodliwym działaniem słońca. Przykładem jest Impregnat Protect+ V33, w którym technologia UV Protect zapewnia skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV. Filtry UV i pigmenty zawarte w impregnacie zapobiegają zmianom koloru i niszczeniu struktury drewna.

Z kolei opady i wysoka wilgotność powietrza powodują zmiany objętościowe drewna - pęcznienie i kurczenie się. Zjawisko to, potęgowane wahaniami temperatur, prowadzi do powstawania mikroszczelin i uszkodzenia struktury drewna. Dlatego ważne jest, aby produkt zabezpieczający był odporny na te zmiany.

Impregnat V33 Protect+ bazuje na innowacyjnej formule z zawartością włókien drzewnych. Włókna te wiążą się z powierzchnią drewna, wzmacniając je i poprawiając jego wytrzymałość mechaniczną oraz stabilność strukturalną, co pomaga zredukować skurcze i pęcznienie.

Zadbaj o swoje drewniane elementy ogrodowe, stosując odpowiednie preparaty ochronne. Dzięki temu przez lata będą cieszyć oko naturalnym pięknem i funkcjonalnością.

Impregnat do drewna Protect + Woodtouch, dąb ciemny mat V33

Kluczowy etap zabezpieczenia drewna: przygotowanie powierzchni

Posiadając odpowiedni produkt do impregnacji, możemy przystąpić do zabezpieczenia drewna. Pierwszym krokiem jest właściwe przygotowanie powierzchni.

Drewno nowe i surowe, niezabezpieczone wcześniej żadnymi środkami, należy wygładzić poprzez szlifowanie papierem ściernym. Dopiero na suche, czyste i oczyszczone z pyłu drewno możemy nałożyć impregnat biobójczy chroniący przed biokorozją, a następnie produkt wykończeniowy, jakim jest Impregnat Protect + V33.

W przypadku drewna wcześniej malowanego impregnatem, lazurą lub lakierobejcą, należy ocenić stan poprzedniej powłoki. Jeśli jest ona w nienaruszonym stanie, wystarczy ją zmatowić, odpylić i nałożyć warstwę renowacyjną nowego impregnatu.

Jeśli powłoka jest zniszczona lub widoczne są ślady biokorozji, starą warstwę należy usunąć mechanicznie papierem ściernym lub przy pomocy Żelu do usuwania starych powłok V33, a następnie szlifować aż do odsłonięcia surowego drewna.

Zabezpieczenie przed biokorozją

Aby jak najskuteczniej zabezpieczyć drewno przed biokorozją, przed nałożeniem warstwy wykończeniowej należy na całą zabezpieczowaną powierzchnię nałożyć impregnat biobójczy (np. Impregnat do drewna budowlanego V33). Impregnat biobójczy można stosować wyłącznie na drewno surowe, gdyż musi on wniknąć w głąb zabezpieczanej powierzchni. Powłoki na powierzchni drewna uniemożliwią wniknięcie impregnatu.

Impregnat do drewna Protect + Woodtouch mat V33
Impregnat do drewna Protect + Woodtouch, dąb jasny mat V33

Malowanie drewna impregnatem Protect+

Właściwe zabezpieczenie drewna impregnatem Protect+ polega na naniesieniu na jego powierzchnię dwóch lub trzech warstw, w odstępie minimum 3 godzin. Liczba warstw zależy od koloru i ekspozycji na słońce. Na powierzchnie wyeksponowane na południe lub południowy zachód zaleca się nałożenie trzech warstw impregnatu. Dodatkowa warstwa jest również wskazana w przypadku najjaśniejszych kolorów.

Malowanie drewna impregnatem należy przeprowadzać w warunkach pogodowych sprzyjających wysychaniu. Optymalna temperatura nakładania waha się od 10°C do 25°C. Powierzchnia drewna nie może być mocno nagrzana, dlatego nie zaleca się malowania w pełnym słońcu. Gorące drewno może powodować zbyt szybkie schnięcie produktu na powierzchni, co obniża jego właściwości.

Domek narzędziowy, fot. V33
Domek narzędziowy, fot. V33

Piękny i naturalny efekt na lata

Oprócz funkcji ochronnej, włókna drzewne zawarte w impregnacie Protect+ zwiększają przyczepność produktu do powierzchni, zapewniając jeszcze większą trwałość impregnacji. Jednocześnie pozwalają zachować naturalny, matowy i przez wiele osób pożądany wygląd i fakturę surowego drewna na malowanej powierzchni.

Ogrodzenia, pergole, elementy ozdobne - Impregnat Protect+ doskonale zadba o elementy architektury ogrodowej. Dzięki niemu ten szlachetny materiał, jakim jest drewno, zamiast szarzeć, będzie zachwycać pięknym usłojeniem i głębią koloru nawet po wyjątkowo deszczowych jesieniach i mroźnych zimach.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły