Posyp tym trawnik. "Wyżre" wszystkie chwasty

Posyp tym trawnik. "Wyżre" wszystkie chwasty

Każdy właściciel ogrodu marzy o pięknym, bujnym, zielonym trawniku. Zadbany trawnik jest wizytówką przydomowych ogrodów i powodem do dumy. Część osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że utrzymanie takiego trawnika wymaga różnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie wystarczy tutaj tylko regularne koszenie, nawadnianie czy nawożenie, chociaż te czynności są również bardzo ważne. W wielu przypadkach konieczne może być także dodatkowe wapnowanie trawnika.

Chociaż termin ten brzmi fachowo, to jednak wapnowanie z powodzeniem można przeprowadzić samodzielnie. Warto jednak dowiedzieć się wcześniej więcej na ten temat, żeby wykonywać tę czynność prawidłowo.

Do właściwego rozwoju i utrzymania trawnika niezbędny jest odpowiedni odczyn gleby. Każdy rodzaj traw wymaga nieco innego odczynu pH, zwykle jednak przyjmuje się wartość pH 5,5-6,5 czyli glebę lekko kwaśną.

Jaki wpływ na kondycję trawy ma odczyn gleby?

Odpowiedni współczynnik kwasowości wpływa pozytywnie na nasz trawnik. Jeżeli podłoże będzie nadmiernie zakwaszone, wówczas trawnik będzie słaby, zżółknięty i nadmiernie przerzedzony. Intensywnie zaś będą rozwijać się chwasty i mech, które będą odbierać trawom pobierane z gleby składniki odżywcze.

Kwaśna gleba niewątpliwie zwiększa również podatność traw na choroby oraz negatywne skutki obecności metali ciężkich w ziemi. Dobrym rozwiązaniem na poprawę pH jest odkwaszanie trawnika - to zabieg pozwalający podwyższyć wskaźnik pH gleby, jak również zwiększyć obecność wapnia w glebie.

Zatrzymajmy się na chwilę przy pozytywnych aspektach występowania w glebie wapnia. Ten mikroelement jest wręcz niezbędny do poprawnego wzrostu i rozwoju traw. Okazuje się wpływać korzystnie na rozwój systemu korzeniowego trawy, poprawić strukturę podłoża, a także zwiększyć przyswajalność substancji z gleby i nawozów (między innymi azotu).

W sklepach znajdziemy różne rodzaje wapna służącego do wykonywania opisywanego przez nas zabiegu.

Do dopiero zakładanego trawnika dobrze sprawdzi się zarówno wapno tlenkowe, jak i wapno węglanowe. To pierwsze charakteryzuje się szybkim oraz skutecznym działaniem. Wapno magnezowe natomiast uzupełni dodatkowo niedobory magnezu występujące w glebie.

W przypadku już istniejącego trawnika, egzamin świetnie zda granulowane wapno węglanowe. Jest to produkt ekologiczny oraz delikatny, charakteryzujący się długotrwałym działaniem.

Co daje wapnowanie trawnika?

Wapnowanie trawnika to czynność, którą można wykonać samodzielnie i bez żadnej trudności. Zabieg ten przynosi wiele korzyści, jest nie tylko pożyteczny, ale również pozwala zadbać skutecznie o wysoką jakość trawnika.

Dzięki regularnemu wapnowaniu, można znacząco zmniejszyć ryzyko pojawienia się kolejnych chwastów na trawniku. Również występowanie mchu w trawniku będzie mocno ograniczone.

Jeżeli będziemy przeprowadzać w swoim ogrodzie wapnowanie, możemy mieć pewność, że zwiększymy w ten sposób przyswajalność pożytecznych składników pokarmowych występujących w glebie oraz używanych nawozach.

Stworzymy także bardziej sprzyjające warunki, służące do rozwoju mikroorganizmów glebowych, które również okażą się naszymi sprzymierzeńcami w zadbaniu o piękny i zdrowy trawnik.

Wapnowanie pozwala również utrzymać prawidłową strukturę gleby. To bardzo ważne, ponieważ wpływa na zdolność magazynowania wody. Ma to ogromne znaczenie w czasach coraz częściej występujących susz okresowych.

Do właściwego rozwoju i utrzymania trawnika niezbędny jest odpowiedni odczyn gleby.
Do właściwego rozwoju i utrzymania trawnika niezbędny jest odpowiedni odczyn gleby. (fot. Pixels)

Kiedy należy wapnować trawnik?

Bez względu na to, czy posiadamy niewielki trawnik przy domu, czy też cieszymy się dużym, kolorowym ogrodem - wapnowanie poprawi kondycję trawnika oraz dobrze wpłynie na jego wzrost i rozwój.

Niezmiernie ważną kwestią jest, kiedy wapnować trawnik. Zabieg wapnowania powinien być przeprowadzany w okresie po zakończeniu przez trawę wzrostu oraz przed wznowieniem wegetacji. Optymalnym terminem może być zatem okres między wrześniem a listopadem oraz od lutego do marca.

Wapnowanie trawnika, kiedy występuje bardzo wysoka lub bardzo niska temperatura, jest dość ryzykowne i lepiej wówczas z niego zrezygnować. Trawnik nie powinien być również mokry. Wapnowanie powinno się wykonywać nie rzadziej niż co trzy-cztery lata.

Zabieg wapnowania powinien być poprzedzony wertykulacją, a następnie aeracją całego trawnika. Warto także zacząć od wygrabienia znajdującego się na powierzchni filcu i innych tego typu substancji. Wszystko to zwiększy powodzenie zabiegu wapnowania.

Wapnowanie trawnik nie jest dobrym pomysłem w przypadku, gdy wcześniej użyliśmy już nawozu - może to znacząco obniżyć jego skuteczność, toteż powinniśmy zrobić kilka tygodni przerwy między tymi dwoma procesami. Utrzymanie bujnego, gęstego i zdrowego trawnika to nie lada wyzwanie, o czym z pewnością przekonał się każdy właściciel trawnika.

Ile wapna sypać na trawnik?

Przed przeprowadzeniem zabiegu wapnowania, powinniśmy wykonać badanie odczynu gleby. Ma ono ogromne znaczenie, gdyż pozwoli ustalić poziom pH i sprawdzić, czy ów zabieg w ogóle będzie potrzebny, a także w jakiej ilości należy wykorzystać wapno do trawnika.

Badanie to można przeprowadzić na kilka sposobów: poprzez prosty test paskowy, użycie pehametru lub specjalistyczne badanie odczynu podłoża wykonane w stacji chemiczno-rolniczej.

Badanie pH powinno się wykonać przed założeniem trawnika i powtarzać je co kilka lat (optymalnie co dwa-trzy lata), żeby sprawdzić, czy gleba nie zakwasza się nadmiernie. Jeżeli wskaźnik pH będzie niższy niż 5,5, wówczas zaleca się wykonanie zabiegu wapnowania.

W przypadku gleby cięższej, gliniastej lub bardzo kwaśnej, stosuje się dawki wapna nawozowego np. typu dolomit ok. 4-5 kg na 10 m2. Natomiast gdy mamy do czynienia z glebą lżejszą, piaszczystą lub lekko zakwaszoną, zastosować należy mniejszą dawkę, ok. 2-3 kg dolomitu na 10 m2.

Zanim zaczniemy wapnowanie, powinniśmy zapoznać się ze wskazówkami zamieszczonymi przez producenta na opakowaniu.

 

Opracowanie: Sebastian Malinowski

Fot. otwierająca: Pixels

Sebastian Malinowski
Sebastian Malinowski

Z mediami związany od ponad 25 lat. Przygodę w prasie zaczynał jako redaktor w magazynie komputerowym ENTER, następnie przez wiele lat związany z magazynem komputerowym PC Format. W branży budowlanej od 2019 roku - na początku jako redaktor online w miesięczniku Murator, obecnie jako redaktor prowadzący serwis BudownictwoB2B.pl. Autor artykułów poradnikowych, majsterkowicz i ogrodnik. Wolny czas spędza w bliskim kontakcie z naturą, remontując swoją starą chałupę na Kurpiach.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz