Pielęgnacja trawnika wiosną w 6 krokach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Pielęgnacja trawnika wiosną w 6 krokach

Wiosna to najważniejszy czas dla przydomowej murawy. Wraz z nadejściem cieplejszych dni warto troskliwie o nią zadbać, bo mokra i nagrzana ziemia sprzyja kiełkowaniu nasion i szybkiemu ukorzenianiu, a z zniszczona darń już po kilku zabiegach szybko się zregeneruje. Rozłóż prace na kilka tygodni! Stosując się do poniższych zaleceń szybko zreanimujesz trawę po zimie. Przy odrobinie pracy z łatwością przygotujesz ją na nadchodzące lato.

aktualizacja: 2019-03-20 11:32:55

SZYBKA RENOWACJA TRAWNIKA W 6 KROKACH

Renowacja trawnika - krok 1) Skoś trawę
Renowacja trawnika - krok 1)

Skoś trawę, by skrócić i wzmocnić źdźbła. Ustaw ostrza kosiarki wysoko, by nie osłabić murawy. Zetnij max 1/3 długości. Rozłóż koszenie na dwa razy, kosząc na krzyż. Raz przejedź kosiarką wzdłuż działki, a następnie w poprzek. Jeśli nie używasz kosiarki z koszem, zbierz ścinki i wyrzuć na kompost, by nie gniły na trawie. (fot. © Nikkytok / Fotolia)
Renowacja trawnika - krok 2) Nakłuj ziemię
Renowacja trawnika - krok 2)

Nakłuj ziemię na głębokość 10-15 cm w odstępach co 15 cm. Możesz do tego użyć zwykłych wideł lub wykorzystać specjalny aerator. Nakłuwanie darni (tzw. aeracja) poprawia "napowietrzenie" systemu korzeniowego oraz przenikanie wody i składników pokarmowych z nawozów. Jeśli masz ciężką i gliniastą ziemię wsyp do otworów gruboziarnisty piasek. (fot. © Eugene Brennan / pixabay.com)
Renowacja trawnika - krok 3) Wygrab martwą trawę
Renowacja trawnika - krok 3)

Wygrab z miejsc, gdzie trawnik słabiej rośnie martwą trawę (filc). Dzięki temu darń będzie miała więcej miejsca do wzrostu i szybciej się zregeneruje. Użyj metalowych grabi wachlarzowych lub wertykulatora. Zbierz resztki za pomocą kosiarki (z koszem) z wysoko ustawionymi ostrzami. Następnie ponownie skoś trawę, tym razem nieco niżej. (fot. © Tab62 / Fotolia)

Renowacja trawnika - krok 4) Usuń chwasty i mech
Renowacja trawnika - krok 4)

Usuń chwasty i mech ręcznie lub zastosuj odpowiednie preparaty: na mech - siarczan żelaza (II) siedmiowodny, tzw. Antymech; na chwasty dwuliścienne w trawie - preparaty selektywne: Bofix 260 EW, Chwastox Trio 540 SL lub Starane 250 EC. Preparaty chemiczne zastosuj około tygodnia po koszeniu jeśli temperatura będzie wyższa niż 10°C. (fot. © Amyinlondon / Fotolia)
Renowacja trawnika - krok 5) Napraw uszkodzone fragmenty murawy
Renowacja trawnika - krok 5)

Napraw uszkodzone fragmenty murawy, gdzie po zimie powstały puste place. Uzupełnij ubytki świeżą ziemią i wyrównaj grabiami. Dosiej nasion traw, z których zakładałeś trawnik lub zastosuj specjalną mieszankę regeneracyjną, która szybko kiełkuje i zadarnia ubytki. Wysiane nasiona przykryj cienką warstwą ziemi i dociśnij walcem. (fot. © Uwhoge / Fotolia)
Renowacja trawnika - krok 6) Zasil murawę specjalnym nawozem
Renowacja trawnika - krok 6)

Zasil murawę specjalnym nawozem tzw. wiosennym, który zawiera azot odpowiedzialny za szybki wzrost i efekt zazielenienia. Możesz także użyć uniwersalnego, wieloskładnikowego nawozu do trawników, który zawiera fosfor, potas i mikroelementy. Podlewaj murawę, jeśli nie ma opadów - przyspieszy to rozpuszczanie granulek nawozu i przenikanie do gleby. (fot. © Bildergala / Fotolia)

Paweł Romanowski

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość roomi

08 Sie 2019, 13:53

Watro zadbać o dobre nawodnienie trawy, żeby zawsze była piękna i zielona. Ja niestety rzadko bywam w dzień w domu i nie mam czasu, żeby podlewać ją ręcznie. Kupiłem więc zestaw kilku zraszaczy statycznych i trawa już długo ma się świetnie

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Drewniana osłona na segregowane odpady (osłona na śmietnik)
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!